TOP 10 podílových fondů


I když se na první pohled může zdát, že obliba podílových fondů v České republice roste, oproti západním zemím máme stále ještě co dohánět. V České republice najdeme mezi největšími podílovými fondy až na pár výjimek fondy konzervativnější či nemovitostní. Pokud se však podíváme na největší podílové fondy z globálního hlediska, tak se dostaneme do zcela jiných sfér.Mezi největšími podílovými fondy světa převažují burzovně obchodované fondy neboli ETF (Exchange Traded Funds). Tyto podílové fondy vydávají své akcie, které se následně obchodují na burze. ETF jsou většinou navázány na nějaký index, ukazatel či komoditu a kopírují její vývoj. V případě největších fondů se poměrně často objevuje index S&P 500, což je index sledující vývoj 500 vybraných amerických akcií. Právem se mu říká nejdůležitější akciový index na Světě. ETF však mohou být navázány také na vývoj inflace či třeba hodnotu zlata.

Vzhledem k tomu, že jsou tyto fondy pasivně řízené, odpadají vysoké náklady na management fondu. Jejich nákladovost se tak může pohybovat v desetinách až setinách procenta. To ale na druhou stranu může mít nevýhodu v případě vysokých tržních propadů, kdy by měl management aktivně řízeného fondu na tuto situaci zareagovat.

ETF mohou také pracovat s pákovým efektem. Například pokud hodnota indexu vzroste o 10 %, hodnota ETF může vzrůst například o 20 % i více. Záleží na velikosti páky. Je třeba mít na paměti, že to funguje stejným způsobem i v případě propadů. Existují také ETF, které participují na propad daného aktiva.
Jednoduše řečeno, o kolik daný index či podkladové aktivum propadne, tak přibližně tolik bude činit výnos daného fondu a naopak.

Investování do pasivních fondů je skvělou příležitostí pro investory, jak kopírovat tržní růst. Většina aktivně řízených podílových fondů totiž nepřekonává trh. Pro českého investora to má však jednu velkou nevýhodu a tou je nedostupnost ETF v české koruně. Investoři se tak musí vystavovat zvýšenému měnovému riziku.Největším podílovým fondem je SPDR S&P 500 ETF. SPDR (Standard and Poor’s Depositary Receipts) jsou ETF patřící do rodiny produktů State Street Global Advisors. Tato společnost je investiční divizí State Street Corporation, což je druhá nejstarší finanční instituce v USA. Byla založena již v roce 1792. Skupina SPDR má pod správou přes půl bilionů dolarů a celková aktiva pod správou State Street Global Advisors přesahují 2,5 bilionů dolarů. Tento fond stejně jako dalších několik v žebříčku kopíruje vývoj amerického indexu S&P 500.V žebříčku převládají podfondy ze skupiny Vanguard. The Vanguard Group, Inc. byla původně založena již v květnu 1975 Johnem Boglem, který se stále ve svých 88 letech aktivně zapojuje do dění na kapitálových trzích. Celková aktiva pod správou překonala v tomto roce již 4 biliony dolarů (téměř 95 bilionů korun). To se rovná hodnotě přibližně 20letého HDP celé České republiky, při stejné úrovni jako za rok 2016. Jen v USA dosahuje počet jejich fondů na 180, dalších 190 fondů je mimo hranice USA. Počet investorů se pohybuje okolo 20 milionů ze 170 zemí světa.Svého zástupce v žebříčku má také ETF z rodiny iShares. Dle očekávání se jedná opět o ETF kopírující vývoj amerického indexu S&P 500. iShares je největší emitent akcií ETF na světě. Specializuje se totiž výhradně na ETF. Spadá do velmi dobře známé skupiny BlackRock, která se označuje jako největší správce aktiv. Co však týče klasických podílových fondů, tak ty si skupina BlackRock spravuje mimo iShares.

Do rodiny iShares spadá více než 800 ETF a aktiva pod správou atakující 1,5 bilionů dolarů. Díky výborné výši aktiv, která proudila do ETF iShares, v prvním čtvrtletí se celková aktiva pod správou BlackRock vyšplhala na téměř 5,5 bilionů dolarů. Skupina BlackRock získala iShares od finanční instituce Barclays v roce 2009 jako důsledek finanční krize. Nyní tvoří nenahraditelnou část byznys modelu celé skupiny BlackRock.Jeden fond v žebříčku se poněkud vymyká. Jedná se o fond Fidelity Government Cash Reserves. Na rozdíl od ostatních dynamických fondů v žebříčku se jedná a podílový fond investující do konzervativních instrumentů. Většina prostředků je zainvestována do krátkodobých cenných papírů, jejichž výnos se odvíjí například od repo sazby či mezibankovní referenční sazby. Součástí portfolia jsou také státní pokladniční poukázky. Tyto instrumenty patří mezi ty nejméně rizikové, zároveň však nesou minimální výnos.

Fond byl založen již v roce 1979 a od založení nese průměrný roční výnos 4,9 %. Za období po finanční krizi však nevykázal téměř žádný růst. Důvodem byla expanzivní monetární politika, se kterou souvisely rekordně nízké úrokové sazby a program kvantitativního uvolňování. Za posledních 5 let má fond průměrnou roční výkonnost pouze 0,05%.