Londýnská cenová bublina


Londýn patří již po několikáté mezi města, kde se ceny nemovitostí vymkly kontrole. I když v rámci žebříčku o dlouhodobě neudržitelný růst cen vede Vancouver, Londýn mu šlape na paty.Odborníci předpokládají, že bublina praskne v druhé polovině roku 2017. Podle průzkumu provedeného časopisem Times v prosinci 2016, 22 ekonomů z 39, předpokládá prasknutí bubliny v průběhu roku 2017. Nejdramatičtější predikce uvedla členka výboru pro měnovou politiku z Bank of England, která předpokládá propad cen až o 10%. Zástupce banky JP Morgan předpokládá propad o 7%.

Londýn, který je všeobecně považován za nové finanční centrum světa, čelí největšímu riziku prasknutí bubliny na trhu s nemovitostmi. Dle reportu USB jsou některá čísla až šokující. Bylo by zapotřebí 30 letého příjmu z nájmu, abyste si byli schopni z něho koupit průměrný byt v Londýně.

Průměrný pracovník by na nákup 60m2 bytu potřeboval pracovat celých 14 let. Co více, rozdíl v cenách nemovitostí v Londýně a zbytku Anglie neustále roste. Ceny nemovitostí v Londýně jsou teď dokonce o 6% vyšší, než byly před realitní krizí v roce 2007. Mezitím průměrná mzda od roku 2007 klesla o 7% napříč celou Anglií.

Londýn však není jediný, kde se ceny nemovitostí zbláznily. Kanada, Austrálie, Hong Kong a Švédsko jsou na tom velmi podobně jako Londýn.Průměrná cena nemovitostí v posledních deseti letech v Londýně vzrostla o 84%!!! Z původních L257 000 na současných L474 000.

To, že se roztahují pomyslné nůžky mezi příjmy domácností a cenou nemovitostí lze vidět i na následujícím grafu poměru příjmů domácností a cen nemovitostí.

Nejen Londýn

Ceny v Londýně se určitě vymkly kontrole. Stejně tak ale zdá se i zbytek Velké Británie. Dle průzkumů z března 2017 byl největší růst cen nemovitostí zaznamenán v Manchesteru. Průměrná cena nemovitostí rostla napříč Velkou Británií v loňském roce o 6,4%. Manchester, kde je situace nejhorší, vzrostly přitom ceny skoro o 9%.Ohromný růst v cenách nemovitostí byl v Anglii zapříčiněn mimo jiné i deregulací nájmů. Se zrušením regulace nájemného, začali pronajímatelé skupovat nemovitosti za vidinou vyšších zisků. Počet lidí, kteří pronajímají nemovitosti, se za posledních pár let téměř zdvojnásobil. Lidé, kteří si v současné době chtějí koupit nemovitost, ve skutečnosti častokrát soupeří s investory, kteří nemovitosti nakupují za účelem zisku. To žene ceny nemovitostí vzhůru.

O tom, jak je současná situace špatná, svědčí i to, že se populace Velké Británie rozrostla od roku 1980 o 9 milionů, přičemž příjmy více méně stagnovaly, ale nabídka domů klesla o více než milion. To, že se snižuje nabídka nemovitostí, ale poptávka se zvyšuje, žene ceny nemovitostí vzhůru. To potvrzuje i fakt, že trh s nemovitostmi je ve Velké Británii jednička, co do velikosti držby kapitálu. Trh s nemovitostmi je místo, kam většina investorů v současné době investuje.Níže lze vidět vývoj průměrných cen nemovitostí pro Velkou Británii v čase.Takže co se vlastně děje?

Na trhu nemovitostí je obrovská inflace. Index průměrné mzdy vůči cenám nemovitostí je na historických maximech. Dostupnost vlastního bydlení, se nejen v Londýně, rok od roku zhoršuje.Pokles objemu transakcí se ovšem od poloviny roku 2016 snižuje. To může mnohým připomínat období před rokem 2007. Objem transakcí těsně přes splasknutím realitní bubliny klesal, začal dokonce klesat ještě dříve než samotné ceny nemovitostí.Průzkumy z Londýna ukazují, že pokles objemu transakcí je v některých částech Londýna obrovský. V některých oblastech klesl dokonce o 50% oproti loňskému roku.

Další zajímavá statistika ukazuje, že počet Londýňanů, kteří začali nakupovat nemovitosti mimo Londýn, vzrostl v roce 2016 o 22%. Skoro 80 000 obyvatel Londýna se v roce 2016 rozhodlo pořídit si nemovitost raději na okraji Londýna anebo kompletně mimo Londýn. To může přispět k poklesu cen v Londýně, ale naopak může vyhnat ceny nemovitostí vzhůru v jiných oblastech.

To je v souladu s tím, že byl od listopadu zaznamenán pokles v poptávce po nemovitostech v Londýně. Pokud nabídka roste rychleji než poptávka, růst cen musí zpomalit.Co Brexit?

Brexit se určitě na cenách nemovitostí projevil. Nejistá pozice Velké Británie a její nepředvídatelná situace pro další tři roky, zpomalila nákup nemovitostí zahraničními investory. Ceny v některých místech Londýna dokonce klesly o 4%. I pád libry po ohlášení Brexitu měl dopad na trh s nemovitostmi. Každý zahraniční investor teď ví, že pokud by v současné době nakoupil nemovitosti, jejich hodnota je nejistá. I kdyby hodnota nemovitosti jako taková neklesla, nepředvídatelný pohyb kurzu může vyústit ve ztrátu.

V každé ekonomice se najde dříve či později spouštěč, který spekulativní a nekontrolovatelný růst cen zastaví. A v Británii se zdá se být tímto spouštěčem právě Brexit.

Otázkou zůstává, kdo nakonec nejvíc odnese následky korelace cen? Pokud to budou zejména zahraniční investoři, mohla by korelace cen směrem dolů Británii pomoci. Bydlení by se stalo dostupnější pro obyvatele Británie a méně výhodné pro zahraniční investory.