V některých částech Prahy jsou byty cenově nedostupné


Ceny nemovitostí v Praze rostou již několik let o několik desítek procent ročně. V říjnu poprvé po dlouhé době klesly v Praze průměrné ceny bytů o 1,1% v meziročním srovnání. I přesto jsou ovšem průměrné ceny bytů v některých částech Prahy natolik vysoké, že by lidé mnohdy potřebovali zainvestovat i více jako milion korun vlastních prostředků, aby mohli vůbec pomýšlet na nákup nemovitosti v daných oblastech. Nejhůře s cenami je na tom Praha 1, 2, 3 a 5.

Vysoké ceny nemovitostí jsou způsobeny zejména vysokou poptávkou po nemovitostech, zapříčiněnou rekordně nízkými sazbami a nízkou nabídkou nemovitostí, která má své příčiny v pomalé výstavbě.Průměrná cena bytu na Praze 8 byla v první polovině roku 2017 okolo 6 000 000 Kč. Pokud vezmeme v úvahu doporučení ČNB, že by žadatel měl mít naspořeno minimálně 15-20% vlastních prostředků, vychází nám, že by žadatel pro koupi bytu v této lokalitě, musel doložit minimálně 900 tisíc korun. Při 80% LTV by splátka na takovýto byt vycházela na zhruba 19 000 Kč/měsíčně. Domácnost by tak musela při koupi takového bytu vykázat příjmy minimálně ve výši 45 000 Kč měsíčně bez vedlejších závazků.

Na Praze 1 rostly v říjnu ceny nemovitostí v meziročním porovnání o 7,5%. Průměrná cena nemovitosti se zde vyšplhala v srpnu 2017 na úroveň 17 mil. Kč. Pokud by chtěl žadatel o hypotéku na byt v této lokalitě doložit 15% vlastních prostředků, musel by si připravit sumu okolo 2,5 milionu korun a příjem nad 100 tisíc měsíčně. Loni v říjnu přitom nemovitosti v této lokalitě stály o 1,2 miliony korun méně.I přesto, že jsou ceny v některých částech Prahy pořád nadprůměrně vysoké, v říjnu v některých částech Prahy průměrné ceny nemovitostí o něco málo klesly. K poklesu cen průměrných bytů došlo na Praze 1, 3, 5, 8, 9 a 10. K největšímu poklesu cen přitom došlo na Praze 1. Od srpna do října zde klesly průměrné ceny bytů o 6%, z původních 18 milionů korun na současných 16,9 milionů korun. Na Praze 3 došlo k poklesu cen o 1,8% a na Praze 5 ceny od srpna poklesly dokonce o 4,3%. K vůbec nejmenšímu poklesu cen došlo na Praze 10, zde za poslední 3 měsíce ceny bytů poklesly pouze o 0,5%.

Kde se naopak ceny bytů zvýšily, jsou Praha 2, 4, 6 a Praha 7. Na Praze 2 se průměrné ceny bytů zvýšily od srpna o 1,92%, z původních 10,4 milionu korun na současných 10,6 milionu korun. Na Praze 4 ceny vzrostly dokonce o 6,8%.Praha má dlouhodobě průměrné ceny nemovitostí vysoko nad průměrem zbytku České republiky. Druhým nejdražším městem na bydlení je i druhé největší město, Brno. Zde stojí průměrný byt okolo 3,9 milionu korun. Naopak nejlevněji lze koupit nemovitost v Ústeckém kraji, kde se průměrné ceny nemovitostí pohybují okolo 1 milionu korun. I zde ovšem ceny nemovitostí rostou a to skoro o 12% ročně.

Vůbec nejrychleji rostly meziročně ceny nemovitostí v Olomouckém kraji, celkem zde nemovitosti vzrostly o 25%. V Hradci Králové potom ceny rostly o 16,7%, v Jihlavě o 14,2% a v Ústeckém a Libereckém kraji o skoro 12% ročně.