Zvyšování úrokových sazeb je tady!


Dlouho se očekávalo, zda Česká národní banka opětovně navýší na svém zasedání 2. listopadu úrokové sazby. A navýšila. Základní sazbu navýšila o 0,25% na současných 0,5%. Lze očekávat, že zdražení hypotečních úvěrů a úvěrů všeobecně bude následovat velice brzy.

Česká národní banka se poprvé letos rozhodla navýšit základní úrokovou sazbu dne 4. srpna. Toto navýšení se téměř přes noc projevilo v navýšení sazeb variabilních sazeb hypotečních úvěrů. Tehdy došlo k navýšení základní sazby o 0,2% na původních 0,25%. I přesto, že se růst základní úrokové sazby téměř okamžitě promítl do variabilních sazeb hypoték, ostatní sazby nijak zvláště nepodražily i kvůli podzimnímu konkurenčnímu boji bank.Česká národní banka vedle navýšení základní sazby na svém zasedání zvýšila o 1% i sazbu lombardní. Diskontní sazbu nechala na své původní výši a to na 0,05%.

Česká národní banka letos poprvé zahýbala sazbami od roku 2008. V únoru 2008 tehdy naposledy zvýšila základní sazbu o 0,2% na 0,25%.

Česká národní banka se ke zvyšování sazeb rozhodla i kvůli nečekaně silnému růstu ekonomiky, rostoucím mzdám, inflaci ale i neustálému růstu cen nemovitostí.

I přesto, že se očekává promítnutí rostoucí základní úrokové sazby do sazeb hypotečních úvěrů, konkurenční boj bank v závěru roku růst sazeb zpomalí. Banky se budou případné růsty úrokových cen snažit kompenzovat nejrůznějšími akcemi na poplatky a odhady zdarma.

Které banky už zvýšily sazby?

Úrokové sazby k začátku listopadu zvýšila UniCredit Bank, ta navýšila úrokové sazby u účelových hypotečních úvěrů do 80% LTV o 0,1%. Současné úrokové sazby tak začínají na 2,29% pro jednoletou a tříletou fixaci a 2,49% u pětileté fixace. Účelové úvěry v pásmu 80-90% LTV o něco zlevnily, v současné době je u UniCredit Bank přirážka k úrokové sazbě 1%, až do listopadu bylo 1,5%. Sazbu pro LTV do 90% tak u jednoleté a tříleté fixace začínají na 3,29% a u pětileté fixace na 3,49%.

Další bankou, která již tradičně navýšila sazby je Raiffeisenbank. Raiffeisenbank navýšila úrokové sazby u všech fixací, kromě 5letého fixu. U něho zůstaly sazby nezměněné. Došlo tak k navýšení sazeb v rozmezí od 0,1 - 0,4% u různých fixací.

Další bankou, která změnila sazby je Moneta Money Bank. Ta u úvěrů do 80% LTV dokonce snížila úrokovou sazbu pro 10 letou fixaci a to o 0,1% na 2,17%. Naopak u 3 a 5 leté fixace došlo k navýšení sazeb o 0,2% a u jednoleté fixace došlo k navýšení dokonce o 0,4%. U úvěrů v pásmu 80-90% LTV došlo k navýšení sazeb pouze u jednoleté a tříleté fixace. U jednoleté fixace se sazby navýšily o 0,4% a u tříleté o 0,2%.