Proč si myslím, že Bitcoin nemá budoucnost


Bitcoin v posledních týdnech a měsících lámal cenové rekordy. O tom, kolik vydělala tato příležitost, se napsalo mnohé. Stejně tak jsme si přečetli spoustu rozumných doporučení o tom, že je to příliš tržně volatilní investice, jejíž cena kolísá značným způsobem. A že to tedy není nic pro konzervy. A Češi, obvykle vyhýbající se tržnímu riziku za každou cenu, se najednou tváří, že jsou progresívní dlouhodobí investoři, kterým nějaká ta volatilita v desítkách procent nevadí. Proč?

Protože Bitcoin a další kryptoměny nabízí něco, na co mnoho lidí slyší:

1) Snadný a velký zisk

Stačí se podívat na to, kolik Bitcoin vydělal za poslední měsíc. A pro spoustu lidí je to něco, co vnímají jako svou životní příležitost zbohatnout.

2) Rádoby důvěryhodnost

Bitcoin má na své straně řadu celebrit, které ho podporují. Na stránce coinmarketcap se zveřejňuje, jaká je tržní kapitalizace bitcoinu. A lidé vidí částku okolo 300 miliard dolarů a domnívají se, že když je v něčem tolik peněz, tak to musí mít reálný základ.

3) Smysluplná ekonomická teorie

Bitcoin se krásně trefil do doby, kdy centrální bankéři jsou kritizováni za to, že generují stále nové a nové peníze. Tzv. fiat money se staly symbolem nefunkčního systému. Proti tomu přichází měna, která má limitovanou zásobu. To se samozřejmě některým ekonomům a velké části obyvatel zamlouvá. Logiku limitovat peněžní zásobu samozřejmě má. V tomto směru je Bitcoin na správné cestě. A díky tomu si získává celou řadu odborně argumentujících příznivců.

4) Technické vychytávky kryptoměn

Mnozí technologičtí geekové vidí v kryptoměnách i jiný potenciál. V mnoha ohledech nabízí kryptoměny různé vychytávky, které jsou technickým pokrokem.

5) Na vlně Bitcoinu se chtějí přiživit i některé firmy

Pokud nějaký retailový obchodník chce být cool, umožní svým zákazníkům platit Bitcoinem. To nepochybně přispívá k jeho popularitě. Zvlášť pokud jde o nadnárodní korporace s kapitalizací násobně větší než Bitcoin (ano, stále ještě takové firmy existují).


Výše uvedeným argumentům tedy rozumím, ale myslím, že pro úspěch Bitcoinu je to málo.
K Bitcoinu jsem skeptický. Myslím si, že je to slepá vývojová větev měnových systémů. Proč?

1) Anonymita vlastnictví

Pro někoho možná výhoda. Pro státní orgány a věřitele subjektů, které Bitcoin vlastní, rozhodně špatně.

2) Absence legislativy

Co je Bitcoin z hlediska práva? Jakými pravidly se řídit, když jsou mi Bitcoiny ukradeny? Na koho se můžu obrátit?

3) Problematické zachycení v účetnictví

Pokud Bitcoin drží fyzická osoba, tak budiž. Ale co právnická osoba? Zachycení tohoto majetku v účetnictví se řídí nějakými pravidly? Je to komodita? Je to finanční majetek? Podle mého názoru to není ani jedno. Je to pohledávka? Za kým? Takže asi také ne. Co to tedy vlastně je?

4) Problematické ověření vlastnictví Bitcoinu

Když z Bitcoinu máte platit daně nebo třeba reportovat akcionářům a věřitelům, že vlastníte majetek, tak by mělo být možné ověřit, že jste v danou chvíli vlastnili příslušné množství Bitcoinů. Kdo to ověří? Jaká autorita. Řeknete, že jste majitelem jistého účtu, ovšem jak to doložíte? Dá vám na to razítko auditor? Řekl bych, že se tak nestane.

5) Legalizace výnosů z trestné činnosti

Aby mohl Bitcoin přežít, tak potřebuje legislativní rámec. A dají státy legislativní rámec něčemu, kde existují anonymní vlastníci účtů? Ve světě, kde jednou z priorit států je zamezit legalizaci výnosů z trestné činnosti? A jak se bude zkoumat, že lidé si pořídili Bitcoiny za řádně vydělané a zdaněné peníze? Na legalizaci něčeho takového nemohou státy nikdy přistoupit. Jinak by popřely svou snahu o boj s legalizací výnosů z trestné činnosti během posledních desítek let.

6) Bitcoin nelze nijak fundamentálně ocenit

Bitcoin neplní žádnou užitečnou funkci jako komodita. Takže jaká je jeho praktická užitečnost? Odpověď zní žádná. Zlato mělo průmyslové i šperkařské využití. Stříbro stejně tak. Dokonce i měď je užitečnou komoditou. Ale hodnota tohoto materiálu je fundamentálně nula, ačkoliv ho můžeme označit za vzácný, protože se k němu dostaneme obtížnou cestou. Namítnete jistě, že to samé platí o penězích. Ovšem pozor. Peníze jsou pohledávkou. Jsou pohledávkou za státem, který tyto peníze uznává jako platební prostředek. Státem, který má moc brát si daně od svých obyvatel za to, že plní roli státu. Můžete státu zaplatit daně Bitcoinem? To by ho musel nejdříve uznat. Takže Bitcoin není NIC. Je to zkrátka jen digitální jednotka víry ve zhroucení současného systému světového uspořádání.

Závěr

Laikovi by se mohlo zdát, že veřejnost je ohledně Bitcoinů dost rozdělená. Mezi lidmi zabývajícími se profesionálně investičními analýzami, správou majetku v kolektivním investování nebo v bankovnictví však převládá celkem jednoznačně názor, že Bitcoin není cestou. Jistě se najde spoustu lidí, kteří budou tvrdit, že je to právě díky tomu, že chceme s nimi nadále manipulovat pomocí současných peněz.


Takže aby bylo jasno přátelé. Jestli je někdo bitý jako žito na současném systému, tak jsou to právě lidé, kteří mají peněz hodně. A nejvíce z této situace profitují ti, kteří sekají jeden dluh za druhým. Růst peněžní zásoby totiž vede k tomu, že peníze ztrácejí hodnotu. Většina obyvatel má dluhy převyšující majetek, kterým disponují. Takže většině vyhovuje současná situace, kdy peníze ztrácejí na hodnotě.

A druhá věc. Agentura Bloomberg nedávno zveřejnila, že 40% všech Bitcoinů vlastní 1000 lidí na této planetě. Takže se ptám vás příznivců Bitcoinu. Nestali jste se náhodou obětí manipulace vy?

Ondřej Záruba