Hrozba KLDR, jak jsou na tom ekonomicky?


Pokud by někdo hledal skutečné místo, které je nejbližší státu z dystopického Orwellova románu 1984, tak by většinu lidi zcela jistě napadla Severní Korea neboli Korejská lidově demokratická republika.

O podrobném ekonomickém vývoji země toho nelze příliš mnoho říci, už jen kvůli tomu, že KLDR žádné statistiky oficiálně nevydává. Tedy snad kromě propagandistických informací o tom, jak země díky vůdci vzkvétá i přes snahy Američanů tuto zemi rozvrátit. Ekonomickým růstem KLDR se však zabývá jihokorejská centrální banka. Jak moc jsou tyto údaje přesné, nelze s určitostí zcela potvrdit, avšak jen těžko bude mít nějaká země o ekonomickém růstu KLDR přesnější informace než právě Jižní Korea.
Dle jihokorejské centrální banky se v minulém roce zvýšilo HDP KLDR o 3,9 % a dosáhla tak nejvyššího růstu od roku 1999, kdy vykázala růst 6,1 %. Poměrně vysokého růstu dosáhla země navzdory mezinárodním ekonomickým sankcím za její jaderný program. Jeden z mála spojenců země je stále Čína. I když i té se alespoň na oko nelíbí její letošní testy balistických střel a její podpora zřejmě ochabuje. Právě mezinárodní obchod s Čínou má největší zásluhu na tom, že vývoz KLDR v roce 2016 vzrostl o 4,6 %, což je nejvyšší růst od roku 2013, kdy vzrostl o 11,8 %.

Nebývale vysoký růst HDP má hned několik důvodů. Jeden z nich je nízká srovnávací základna z předchozího roku, protože za rok 2015 HDP pokleslo o 1,1 z důvodu sucha a klesajících cen komodit. Dalším důvodem byl rostoucí těžařský a energetický průmysl. Jedním z důvodů může být také výrazný nárůst raketové a jaderného programu. Ten může ještě výrazněji ovlivnit HDP také za rok 2017. I přes to však Severní Korea patří mezi nejchudší a nejvíce zbídačené země na Světě. To dokazují například noční záběry z družic, kde v místě Severní Koreje je černočerná tma. Tajemstvím není ani, že v zemi trpí podstatná část obyvatel nedostatkem potravin a podvýživou. V 90. letech zde během hladomoru zemřelo několik set tisíc obyvatel. Dalším důkazem špatného stavu obyvatel může být z nedávné doby, kdy se severokorejskému vojákovi podařilo se dostat za hranice a postřelený se doplazil až na území Jižní Koreje. I přesto, že dle oblečení tento voják patřil mezi vyšší vrstvu, tak bylo jeho tělo plné cizopasníků. V zemi se totiž jako hnojivo používají lidské výkaly a cizopasníci či parazity se poté dostávají do zeleniny a bez následné telené úpravy do lidského těla a stále dokola.V čem je ale Severní Korea bezkonkurenční, tak jsou výdaje na armádu. I když se nejedná o oficiální statistiky, tak se odhaduje, že výdaje na armádu jsou přibližně 22 % celého HDP (2016). Díky rozšiřujícímu se jadernému a raketovému programu se předpokládá, že se tyto hodnoty za rok 2017 ještě povyrostou. Díky takto vysokým výdajům na obranu je samozřejmé, že se musí ušetřit jinde, což jen prohlubuje bídu země. Výdaje se mají zvýšit o 7 %. Například se nyní provádí modernizace jejich obrněných vozidel. Probíhá plošná výměna starých sovětských tanků T-54 a T-55 za novější tanky Chonma-Ho a Songun-Ho. I když země disponuje nesmírnou dělostřeleckou silou, tak jejich největší zbraní může pozemní pěchota, která by právě za podpory dělostřelectva mohla zkomplikovat a ohrozit životy značného podílu občanů Jižní Koreje. Odhaduje se, že země disponuje až 1,2 mil. vojáků. Přibližně pětina jsou ženy. Dalších 6 milionů vojáků je v záloze. Ženy chodí do armády většinou na 7 let, muži minimálně na 10. Tanků je k dispozici 4,5 tisíc a dalších 2,5 tisíc kusů obrněných vozidel. I když má země k dispozici chemické zbraně a také dostatek plutonia na výrobu několika jaderných zbraní, potíže byly donedávna právě s jejich nosiči. Testy z letošního roku však poukázaly, že v tomto ohledu dělá armáda obří pokroky. I když je jejich technika zastaralá včetně poměrně silného námořnictva i letectva, tak je dle odborníků silně bojeschopná a zvládla by odolávat poměrně dlouho.

Otázka je, jak to bude dále s podporou Číny, protože i Číně už dochází trpělivost. I hlavní obchodní partner schvaluje sankce USA, OSN a EU. Poslední sankce byly přijaty před Vánocemi po další ze série testů balistických raket. Čína se snaží tlačit na Koreu, aby upustila od dalších testů raket či jaderných zbraní. Tento celkem rozumný postoj Číny vyústil v pokles vzájemného obchodu. Čína do Severní Koreje přestala již v listopadu dodávat ropné produkty a přestala od nich odebírat uhlí, železnou rudu či Olovo. Sankce na dovoz ropných produktů ze strany OSN byly však zavedeny až před Vánocemi. Dle některých odborníků se však Čína snaží být za dobře se zbytkem světa pouze na oko a tajně dodává do Severní Koreje nemalé množství surové ropy denně. Tyto statistiky totiž Čína oficiálně nevydává. Údajně surovou ropu do země dodává i Rusko.