Avast chce být jedničkou


Společnost Avast byla původně založena v roce 1988 jako Alwil Software. Pod názvem Avast Software společnost působí od roku 2010. Společnost spoluzaložili Pavel Baudiš a Eduard Kučera. Kučera byl předsedou představenstva a byl zodpovědný za chod společnosti. Baudiš v roce 1988 napsal původní program, ze kterého pak vycházely další bezpečnostní řešení společnosti. Oba původně pracovali ve Výzkumném ústavu matematických strojů (VUMS). Pod názvem Avast se skrývá zkratka slovního spojení „AntiVirus Advanced SeT“. Generálním ředitelem Avastu je od roku 2009 Vincent Steckler, který dříve působil jako Senior Vice President v americké společnosti Symantec Corporation. Ta je v současnosti největším konkurentem Avastu.

Zakladatelé Kučera a Baudiš drželi ve společnosti majoritní podíl až do roku 2014, kdy oznámili vstup investičního fondu CVC Capital Partners. Ještě předtím, v roce 2010, investiční společnost Summit Partners koupila ve firmě AVAST Software menšinový podíl, za který zaplatila 100 milionů dolarů. Podle vyjádření společnosti to v únoru 2014 ocenilo celou společnost na zhruba 1 miliardu dolarů. Od té doby drží Kučera s Baudišem dohromady podíl 43 %. Dalších 47 % patří fondům CVC a Summit Partners a zbylý podíl drží manažeři a zaměstnanci. CVC je mezinárodní soukromou investiční společností. Byla založena v roce 1981 a má dnes síť více než 20 kanceláří a více než 250 zaměstnanců po celé Evropě, Asii a USA. CVC spravuje prostředky v zastoupení více než 300 investorů, včetně penzijních fondů, finančních institucí, státních investičních fondů a dalších investorů.

Avast se tak od roku 1988 vyšplhal na jednoho z lídrů světového trhu s antivirovým softwarem. Pomohlo tomu také loňské červencové spojení s brněnským konkurentem AVG. Ten Avast koupil celkově za 31,7 miliardy korun. Avast a AVG mají mnoho společného. Obě pocházejí z České republiky, obě byly založeny již koncem 80., resp. začátkem 90. let a oběma se postupně podařilo získat na trhu velmi významné postavení. Až do spojení spolu tyto společnosti soupeřily. Avast si od transakce slibuje především větší záběr, technologickou hloubku a otevření nových trhů. AVG je silnější v oblasti antivirů mobilního trhu a má silnější pozici v USA a západních zemích. V těchto směrech měl zatím Avast slabá místa.Po spojení hlásí Avast za rok 2016 rekordní tržby a rychlý nárůst zisku. Společnost utržila 714 milionů dolarů (17,1 miliardy korun), což bylo nejvíce v její historii. Provozní zisk EBITDA dokonce, oproti předloňským výsledkům dříve samostatných společností, vzrostl o 36 % na 353 milionů dolarů (zhruba 8,4 miliardy korun). Šéf Avastu, Vince Steckler, hodnotí uplynulý rok a finanční výsledky velmi pozitivně. Jedná se podle něj v posledních letech o nejsilnější růst v tomto oboru podnikání. Do budoucna má za cíl stát se světovou jedničkou, co se týče tržeb.

Avast má totiž v současnosti již přes 440 milionů uživatelů. To z něj činí světovou jedničkuy co se počtu uživatelů týče. V tržbách se ale před ním stále drží americký Symantec. Steckler má však ambiciózní plán, v příštím roce chce utržit asi 764 milionů dolarů a do dvou až tří let se stát jedničkou i z hlediska tržeb. Klíčem k tomuto růstu má být právě brněnské AVG. Chce tím také čelit rostoucím čínským konkurentům. Objevily se také spekulace o čínském zájmu na koupi Avastu, to ale Steckler vyvrací.

Tabulka: Výsledky Avastu a hlavního konkurenta Symantec Corp., v milionech dolarů