Logo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600px
  • PŘEDPLATNÉ
  • KONTAKT
  • PŘIHLÁŠENÍ

Úvodní slovo




Zdravím naše drahé čtenáře a čtenářky,

když vidím dění kolem nás, tak mám pocit, že se svět úplně zbláznil. Pozor. Teď nemám na mysli covid a opatření proti němu. Mám na mysli to, jak proudí peníze po akciovém trhu. Apple 2,4 bilionu USD? Pardon? To jako vážně? Jasně, proti Tesle to vypadá jako super kauf. Ale proti Tesle vypadá jako super kauf i to být okraden pouličním kapsářem. Ten Apple mě ale opravdu fascinuje. Proto přikládám svůj cca měsíc starý článek o této společnosti na serveru Finsider.cz

Přeji vám úspěšný týden
Ondra

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics a Fond českých korporátních dluhopisů SICAV

Zprávy z Česka

Celní kvóty—prapodivná hra

Sněmovna 20. ledna schválila kontroverzní návrh zákona o zavedení celních kvót na potraviny. Obchodní řetězce nad 400 m2 budou muset podle něj dodržovat strukturu prodeje dle země původu u vybraných typů zboží. Že zákon představuje problém, je zcela evidentní. A to hned z několika důvodů. V prvé řadě je zde zcela kolosální střet zájmů premiéra Andreje Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana, kteří ze zákona mají obrovský prospěch skrze skupiny Agrofert a AGROTRADE. V druhé řadě je tento zákon v přímém rozporu s pravidly vnitřního trhu Evropské unie, kterého jsme součástí. A za třetí povede jednoznačně k omezení podnikání obchodních řetězců a jednoznačně poškodí spotřebitele výběrem sortimentu i jeho cenou. Zákon zavádí cla pro konkrétní potravinové produkty, u kterých musí řetězce splňovat podíl domácí produkce. Podíl českých potravin od roku 2022 by měl být nejméně 55 % a postupně narůst v roce 2028 až na 73 %. Návrh se nemá týkat prodejen, které jsou specializované na určitý typ potravin nebo potraviny z určitého regionu. A také tedy i těch, které jsou velikostí prodejní plochy pod 400 m2. Ve výčtu potravin nalezneme obrovské množství zeleniny, ovoce, ořechů, vejce ale prakticky i veškeré nejprodávanější maso. Kvóty se vztahují i na výrobky, které ČR zdaleka nemá na takové úrovni produkce, aby uspokojila poptávku a preference spotřebitelů. Takovým typickým příkladem jsou například sýry, na které se regulace vztahuje rovněž.

Do ČR se dovezlo za 11 měsíců roku 2020 potravin a živých zvířat v objemu asi 170 miliard korun. Českému potravinovému dovozu dominují zejména Německo (44 mld.), Polsko (29 mld.), Španělsko (12 mld.), Itálie (10 mld.) a Holandsko (10 mld.)

Nejvíce dovážené potraviny do ČR v období leden až listopad 2020
8
ČR dováží obrovské množství potravin. Dovozu dominuje především maso. Obrovské množství potravinového dovozu tvoří ale i zelenina. Zákon, který sněmovna přijala, ovlivňuje zásadně pohyb zboží v desítkách miliard korun. Významná část z nich by měla skončit v rukou domácích zemědělců. A čirou úplnou náhodou je největším z nich český premiér. Ale nezapomínejme ani na ministra zemědělství Tomana.

Babišova role v tomto zákoně je zcela bezskrupulózní. Na oko se Babiš tváří, že je proti tomuto zákonu. Jeho prosazení si vzal na starost především Jaroslav Faltýnek, který o něj usiluje dlouho. Celá akce je schována pod útok na zlé zahraniční výrobce potravin, kteří jsou obviněni z toho, že do ČR dodávají horší kvalitu než na jiné trhy. Dále jsou do role nepřítele postavené zahraniční potravinové obchodní řetězce, které vydírají chudáky české zemědělce. Babiš se veřejnosti v souvislosti s tímto zákonem snažil namluvit, že byl zásadně proti němu. A zároveň řekl, že se na poslaneckém klubu hnutí ANO snažil přesvědčit své poslance, aby hlasovali proti tomuto zákonu. Ze 41 přítomných poslanců 20.1. hlasovalo pro tento návrh 40. Zdržela se jen jmenovkyně Andrea Babišová. Tak slabý má vliv Andrej Babiš na své poslance dle svých slov. Samozřejmě je to úplný nesmysl. Babiš prosazení tohoto zákona chtěl, pouze dělá z občanů této země úplné idioty.
Zákon navrhla SPD Tomia Okamury. Jednomyslně ho kromě SPD a ANO podpořila ještě KSČM. Pro návrh hlasovalo 5 ze 7 přítomných rovněž z ČSSD. Návrh podpořili i Václav Klaus mladší, sněmovní rváč Lubomír Volný a jeho souputník Marion Bojko. Jedná se o dosti agresívní postup ze strany vládní koalice, která se za tímto účelem spojila s SPD. V nouzovém stavu se pochopitelně na podobnou legislativu hledí podstatně méně pozorněji ze strany široké veřejnosti než obvykle. Jedná se však o hanebný postup, jak pomoci podnikání premiéra a ministra zemědělství, kteří jsou v extrémním střetu zájmu. Nutno podotknout, že Babiš pro tento zákon nehlasoval, neboť v den jeho projednávání ani nebyl přítomen na hlasování. Sněmovna zákon schválila většinou 66 ze 103 přítomných poslanců. Nyní zákon poputuje do senátu, kde je celkem vysoká pravděpodobnost, že ho vrátí. Zákon je totiž v přímém rozporu s evropskou legislativou vnitřního trhu. Žádný podobný zákon nemá žádná země Evropské unie. ČR jako malá exportní ekonomika si podobným zákonem podřezává pod sebou větev. Naše bohatství stojí na exportu strojírenských výrobků. A naším největším exportním partnerem je právě Německo, které bude tímto zákonem nejvíce poškozeno. Česku by tak mohly potenciálně hrozit hodně nepříjemné problémy v souvislosti s tímto zákonem. Je otázkou, do jaké míry je míněn tento zákon vůbec vážně. Může se svým způsobem jednat o jakousi hru politických hnutí SPD a KSČM pro vlastní zviditelnění za asistence Jaroslava Faltýnka, který dlouhodobě zastupuje ve sněmovně zemědělskou lobby. Zákon tak zdaleka nemá vůbec jisté, že se prosadí. Česku dominují zahraniční potravinové řetězce. Zejména pak sesterské duo z německého Neckarsulmu. A zrovna Schwarz Gruppe, která dělá v ČR roční tržby přes 100 miliard korun, by mohla být mezi zákonem nejvíce poškozenými firmami. Její řetězce Kaufland a Lidl prodávají obrovské množství dovážených potravin právě z Německa. Je dost dobře možné, že v případě tohoto zákona se sešla kombinace po viditelné aktivitě u populistů s tím, že si lobbisté v parlamentu potřebovali udělat čárku u svých zájmových skupin. Babišovi by se takový zákon pochopitelně musel hodně zamlouvat. Kdyby opravdu chtěl, ať pro něj ANO nehlasuje, nezvedl by pro něj ruku jediný poslanec tohoto hnutí. O tom nemůže pochybovat žádný soudný člověk.

Rvačka ve sněmovně není záležitost pouze toho, že poslanec Volný je blázen

O poslanci Lubomíru Volném bylo napsáno v posledním týdnu mnohé. Poslanec Feri ho nazval sobeckým idiotem. Jiný poslanec Benda pak magorem. Ve skutečnosti jeho bezprecedentní hulvátské chování ve sněmovně ale může být signálem celkem významné politické síly. Česká alternativní politická scéna, jíž dominuje zejména dvojice Okamura a Klaus, se totiž radikalizuje. Tím roste prostor pro Lubomíra Volného či Jaroslava Foldynu. Volný o sobě dal vědět. V tuto chvíli není příliš pravděpodobné, že by usedl po volbách letos na podzim znovu v poslanecké lavici kvůli rozchodu s Okamurou. Ale potenciál shromáždit politickou sílu například v těch příštích volbách rozhodně má. Uvědomme si také fakt, že 76 tisíc z 546 tisíc voličů získala SPD pod vedením Volného v Moravskoslezském kraji. Každá doba má svého Miroslava Sládka. A my si v Comsense nemyslíme, že je jím chodící reklama na značku GANT v osobě politického podnikatele Tomia Okamury ani Václav Klaus mladší, který má skrze sebe či svého otce blízko například do PPF, jenž na spotřebitelských úvěrech drtí nejchudší třídu obyvatel našeho státu.

Jak český oligarcha mezi americkými investory kavky hledá

Pokud sedíte na hromadě nekvalitních pohledávek, tak máte jen jedinou šanci, jak vydělat peníze. Tím, že je nadělíte někomu jinému. To je dlouhodobá strategie skupiny PPF bez ohledu na její veřejné deklarace o tom, jak skvěle řídí kreditní riziko. Každý, kdo používá jen trochu selský rozum, si musí být vědom toho, že nebankovní spotřební úvěry jsou hodně složitý byznys i za dobrých časů. Nemluvě o tom, co se děje v ekonomice teď. Nejchudší část obyvatel má teď pochopitelně hodně hluboko do kapsy. Zákazníci firem typu Home Credit jsou vesměs lidé bez úspor, kteří si půjčují nesmyslně draho. Banky spotřebitelské úvěry mají v portfoliu také. A nutno podotknout, že i ony půjčují těm, kteří si úvěry dovolit nemohou. Snažit se na tomto byznysu vydělat je nesmírně složité a rozhodně je to raketová věda pro nejchytřejší z nejchytřejších. Ti však obvykle touží po zcela jiných oborech lidské činnosti než zkoumat, jak vydělat na půjčování peněz lidem, kteří je nejsou schopni vrátit.

PPF se opět pokouší spojit s bankou Moneta. Předsedou představenstva banky je člověk s PPF úzce propojený. Tedy Tomáš Spurný. Ten byl do roku 2009 dokonce předsedou představenstva české PPF a.s. .PPF se snaží o to, aby došlo ke spojení bank Air Bank a právě Monety. A to za podmínek, které jsou pro akcionáře Monety zcela nesmyslné. Hovoří se o tom, že PPF by chtěla za akcie Monety zaplatit 1,3 násobek P/B, zatímco Moneta by za akcie Airbank měla zaplatit dokonce více než dvojnásobek účetní hodnoty vlastního kapitálu. Taková do nebe volající drzost a arogance je hodná opravdu východního oligarchy. Převážně zahraničním akcionářům Monety se tato transakce dost nelíbí. Kritizují nejen podmínky, které jim Kellner nabídl, ale kritizují i samotnou PPF a její byznys. Není vůbec divu. PPF je obrovská předlužená skupina s hromadou pohledávek v riskantním půjčování peněz v zahraničí. Navíc v odvětví silně regulovaném s velmi nepřátelskými legislativními trendy, jenž chrání dlužníky. Dochází k regulaci úrokových sazeb i způsobu vymáhání těchto pohledávek. Zahraničním investorům se tak například nelíbí, že 30 miliard korun investovala Airbank právě do projektů PPF, které měly skončit ve spotřebitelských půjčkách. Moneta je i na české poměry relativně málo zadluženou bankou s dobrým kredit riskem. Airbank by se dal označit za pravý opak. Nejvýznamnějšími akcionáři Monety jsou Vanguard, CI Investment, norská vláda, Kuwait Investment Authority nebo Abu Dhabi Investment Autority nebo UBS. Je docela nepravděpodobné, že by tuto na první pohled pro akcionáře Monety nevýhodnou nabídku schválila valná hromada akcionářů. A to navzdory tomu, že může mít PPF nakloněné na svou stranu vedení banky Moneta v Česku.

Nicméně kdyby tato nesmyslná transakce vyšla, tak to stejně nic zásadního neřeší. Nadělit by PPF potřebovala celý Home Credit. Home Credit měl jako skupina (HC Group) na konci roku 2019 bilanční sumu 26,6 mld. EUR. A vlastní kapitál měl pouhých 2,87 mld. EUR. Jel tedy na páce cca 9,2 neboli 89,2 % zadluženosti. V byznyse, kde je defaultní míra „double digit“ to připomíná jízdu ve formuli s dvěma promile v krvi. Celá skupina měla 35,1 mld. EUR bilanční sumu. Home Credit reprezentoval tedy asi tři čtvrtiny celé skupiny. Je vůbec zvláštní, jakou pověst si Kellner vybudoval v českém mediálním prostředí. Je bezpochyby pravdou, že je majitelem největší Čechy ovládané podnikatelské skupiny. Ale na druhou stranu jeho dluhy jsou zkrátka astronomické. Účetní výkazy indikují, že zdravá míra zadlužení se rozhodně nachází jinde než v Dejvicích. PPF se snažila hodně dlouho vyjít ven s IPO Home Creditu v Číně. Velice jednoduchá, až primitivní strategie, měla spočívat v tom, že balík problémových pohledávek střelí na burze drobným nepřemýšlejícím akcionářům. Nicméně čínští soudruzi zase nejsou tak pitomí, aby nepoznali monkey business na svoje investory. A tak se dá čekat, že něco takového rozhodně neumožní provést lacino. Naposledy soudruzi pořádně zavařili čínské podnikatelské superstar Jacku Ma. PPF má bezpochyby i projekty, které jsou finančně úspěšné. O tom žádná. Ale jako celek, kde majoritu tvoří Home Credit, to zkrátka je dům postavený na hodně nepevných základech. Politická podpora PPF také má nejlepší roky za sebou. Hlavním mužem PPF v politice vždy byl Václav Klaus starší. Jeho Institut Václava Klause na pražské Hanspaulce žije prakticky pouze z milodarů Kellnera, který má nedaleko opulentní sídlo hodné krále. PPF byla známá tím, že se snažila „získávat politickou podporu“ napříč spektrem. Ale reálně má teď vlivu mnohem méně v Česku než dříve. Trikolora je dalece za očekáváním a o vlivu, který měl Václav Klaus starší si jeho syn může nechat jen zdát. PPF ale české politické prostředí v zásadě nic neřeší. Potřebuje nadělit své zahraniční pohledávky do rukou nějakých stupid money. Jenže to bude čím dál těžší. I těm méně bystrým dochází, že spotřebitelské půjčky nebudou zrovna byznys století. Čas logicky hraje proti PPF. PPF potřebuje vydělávat hlavně v zahraničí. A na příkladu Monety se ukazuje, že bez dohody s velkým zahraničním kapitálem, nemůže dělat velké dealy ani v Česku. Pro opravdu velké globální hráče na finančním trhu je zkrátka PPF stále ještě neprůhlednou finanční skupinou, jejíž majitel je sice vlivným lokálním hráčem s luxusní letovou flotilou, ale pořád je jen oligarchou východního střihu, který dojí erár a finančně negramotné burany z východu. Jenže rozehrál hru, kdy potřebuje zoufale stupid money z jiných trhů, než je Česko. Lacino se k nim určitě nedostane.

Pro dluhopisy vyrazil ENECAP

Energetická společnost ENECAP získala schválení ČNB k vydání veřejných dluhopisů až v objemu 5 miliard korun. Tato energetická společnost, kterou reprezentuje především Karel Hlaváček, nicméně není žádný gigant. Dle svého webu uvádí, že dokončila jediný projekt na dvě malé větrné turbíny značky Vensys po 1,2 MW výkonu. Skupina nicméně uvádí, že staví dvě etapy o celkem 60 MW výkonu s turbínami ve stejné lokalitě ruského regionu Kalmykia. A to už nějaký ten kapitál spolyká. Skupina uvádí, že pro tyto projekty již získala stavební povolení. A územním rozhodnutím by měla disponovat na dalších 129 MW ve stejné lokalitě. To už je pořádná porce elektrického výkonu na větrný park. Na druhou stranu v tuto chvíli má postavenou jen velmi malou část. Navíc zcela odlišné technologie. Vrtule Vensys 62 má do 3MW vrtule opravdu hodně daleko. Rusko je složitý trh. Hlavně tím, že jsou tam drahé peníze. Ruské státní dluhopisy nesou aktuálně cca 6,2 % výnos do splatnosti. Jsme docela zvědaví na to, za kolik si bude půjčovat česká entita, která byla založena v srpnu 2020 a jejíž matka byla založena v roce 2019, na to, aby investovala do energetického developmentu v Rusku. Logicky se nabízí, že by to asi měly být dluhopisy s double digit výnosem pro investora. Bude to ale v Česku někdo kupovat? Uvidíme. Přečteme si prospekt, až bude veřejný. Na obchodním rejstříku jsou zatím vidět jen malinkaté firmy bez vlastního kapitálu.

Bývalý hlavní akcionář obchodníka s cennými papíry Colosseum dostal povolení šéfovat vlastnímu fondu

Štěpán Pírko, který nadělil obchodníka s cennými papíry Colosseum do rukou Josefa Eima (cca 69 %) a Radka Stachy (cca 25,5 %), získal povolení od ČNB šéfovat samosprávnému FKI fondu Bohemian Empire. Dva podfondy tohoto FKI se zaměřují na investování do finančních derivátů. Jeden Bohemian Empire prezentuje jako konzervativnější a druhý jako agresívnější. Pírko je člověkem, který si nepochybně nedělá iluze o záměrech nových vlastníků Colossea, ale nabídka prodat firmu s minimálním ziskem a neuhrazenou ztrátou minulých let na knihách, byla zkrátka příliš lákavá. Zkrátka karmu si tím zrovna nevylepšil. Zato může nadále využívat zázemí pro distribuci svého fondu Bohemian Empire. Colosseum se pod novými vlastníky soustředí hlavně na to, aby pomáhalo distribuovat realitní fond Nemo fund, jenž založili Eim se Stachou skrze Českomoravskou nemovitostní. Nemo fund slouží jako odkladiště toho, čeho se Českomoravská nemovitostní potřebuje zbavit. A soudě podle toho, co má tato skupina na knihách, tak (Churchill, Blox a City West C1+C2 a Crystal) se budou muset pánové s raisem hooodně snažit. Otázka je, jak dlouho jim u toho bude svítit Pírko. Jeho zájem bude nepochybně rozvíjet svůj vlastní fondový byznys.

Posilující koruna v posledních týdnech

9
10
Koruna v posledních týdnech posiluje vůči EUR. A ne zrovna zanedbatelně. Ještě ve čtvrtém kvartálu byla přes 27 korun. Nyní atakuje hranici 26 korun. Před koronavirou krizí ovšem byla pod 25.

Koruna posiluje i vůči USD. Je dokonce na vyšší kupní síle vůči hlavní světové měně než před koronavirovou krizí. EUR vůči USD během posledního roku posílilo celkem výrazně. Z kurzů okolo 1,1 se dostalo na hodnoty přes 1,2. Dolaru zkrátka trhy příliš nevěří.

Zprávy ze světa

Joe Biden první dny prezidentování nezahálí

Navzdory svému věku vletěl do Bílého domu jako uragán nový americký prezident Biden. Řeč je o jeho exekutivních příkazech, které obratem podepsal po vstupu do úřadu.

Pařížská klimatická dohoda

Navrací USA do komunity států, kteří bojují proti globálnímu oteplování. Pro americkou ekonomiku to znamená boost pro obnovitelné zdroje, další ústup konvenčních energetických zdrojů. Pro globální finanční trhy to ale bude další tlak na zdražování ropy. Protože porostou náklady na její produkci.

Usmíření s WHO

Biden se bude chtít navrátit s USA do komunity Světové zdravotnické organizace. Dá se očekávat, že se bude chtít prosadit do té míry, aby zbavil vlivu Čínu.

Zrušení zákazu cestování z vybraných muslimských zemí

Týká se to především Iránu, Jemenu, Libye, Somálska a Sýrie. Jde to ruku v ruce s tím, že USA nebudou s Bidenem již čistě na straně saúdských sunnitů. Za Trumpa byl extrémní příklon právě k Saúdské Arábii. Dá se očekávat, že nyní Bílý dům nebude tak stranit Rijádu. Těžit by z toho mohl třeba Katar, který je u Saúdů v nemilosti.

Politika vůči dětem nelegálních migrantů v USA

Chce umožnit, aby děti nelegálních přistěhovalců mohly zůstat v USA.
Konec stavby hraniční zdi s Mexikem
Podpora trans gender pohlaví v americké armádě
Pro našince trochu kontroverzní záležitost, ale takoví jsou zkrátka dnes američtí demokraté.
100 milionů vakcín ve 100 dnech a obecně boj s Covid jako priorita
Příkaz k ukončení využívání soukromých vězení
Snaha o prodloužení odkladu studentských půjček

Biden už stihl i nějaké mezinárodní přestřelky. Dost zostra se pustil do Putina kvůli probíhajícím protestům po uvěznění Alexeje Navalného. Dosti dal najevo rovněž, že za jeho vlády nenastane obratem změna vztahů vůči Číně.

Situace v Rusku je zajímavá

Poté, co byl po příletu do Ruska zatčen Alexej Navalnyj, vypustila jeho investigativní skupina téměř dvouhodinový dokument zabývající se korupcí ruského prezidenta Vladimira Putina. Video bylo zajímavé spíše pro zahraniční diváky, protože neobsahovalo zas tolik nové investigace. Ale bylo zpracováno poměrně přehlednou formou a Putina vykresluje jako bezskrupulózního bývalého agenta toužícího po majetku, který vytvořil dokonale funkční mašinu na vydírání ruských oligarchů a tunelování státního pokladu v podobě klíčových společností těžících nerostné suroviny. Navalnyj na mnoha příkladech ukazuje mechanismy, jakým způsobem měly putovat peníze z firem typu Gazprom k Putinovi. O Putinovi na videu Navalnyj hovoří jako o nejbohatším člověku na světě. Soudě podle toho, jaký palác si ruský prezident vybudoval na břehu Černého moře, to rozhodně zanechává tento dojem. Celý dokument se dokonce jmenuje A Palace for Putin: The Story of the Biggest Bribe (Palác pro Putina: Příběh největšího úplatku). Za první den si video pustilo 20 milionů lidí z celého světa. Za necelý týden má přes 90 milionů zhlédnutí na Youtube. Zásah je to tedy obrovský. Není tedy divu, že po zatčení Navalného vyrazila do ulic řada Rusů. Zajímavé na nich je, že se konaly celkem ve 122 městech. Ohromující je však zejména počet zadržených z řad demonstrantů. Ten přesáhl 2 600 osob. Obrovské riziko pro demonstrující představovaly zejména menší města. Nejvíce lidí přišlo na demonstraci v Moskvě, i tam byl největší počet zadržených. V Moskvě protestovalo něco přes 40 tisíc obyvatel, což se z pohledu českého může jevit jako málo. Nicméně protestovat v Rusku a protestovat v Česku, když je „venku hezky“, je trochu jiná píseň. Pomineme, že teploty v řadě ruských měst jsou velmi hluboko pod nulou. Ale riziko právě zadržení a následných potíží z účasti na demonstraci proti vládnoucí garnituře je obrovské.

Být opozičním lídrem v Rusku není rozhodně snadné. Před pěti lety byl zavražděn jeden z předních politických lídrů opozice v Rusku Boris Němcov. Navalnyj zase málem zemřel v loňském roce po otravě jedem Novičok. Ten byl použit v devadesátých letech k likvidaci ruského bankéře Ivana Kivaldiho a jeho sekretářky. V roce 2018 pak v anglickém Salisbury na Sergeje Skripala a jeho dceru. Putin samozřejmě všechna obvinění odmítá. Jeho pozice v Rusku je mnohem silnější, než jakou má například Lukašenko v Bělorusku. Ostatně ten je pouze jeho loutkou. Putin nepochybně v žádném případě nebude chtít nechat situaci zajít tak daleko jako v Bělorusku. Ti, kteří si myslí, že by vládce Kremlu mohl padnout v reakci na aktivity Navalného, jsou naivní. Putin totiž drží moc pevně v rukou. Západ samozřejmě může uvalit nějaké ekonomické sankce vůči Rusku. To ostatně možná byl cíl skupiny Alexeje Navalného, protože video rozhodně mělo svou cílovou skupinu i v zahraničí. Samozřejmě, že zahraniční státy odsoudily postup vůči demonstrantům v Rusku. Nemohou ani nic jiného říct. Ale reálně toho Západ v ruce příliš nemá, co by mohl proti Rusku použít. Ruské energetické zdroje totiž Evropa potřebuje. A Německo v tomto směru hraje s Putinem. V Německu je obrovská tradice spolupráce s Ruskem z Putinovy éry. Merkelová sice nedosahuje servility, kterou vůči Rusku choval Schröder, ovšem je si vědoma toho, že ruský plyn potřebuje. Objem importu z Ruska do Německa je asi 30 mld. USD i po sankcích, které EU uvalila po okupaci Krymu. Navalnyj a jeho zatčení vypadá dramaticky. Ale geopolitikou hýbou více spíše jiné věci. Třeba hackerský útok na Spojené státy ze strany Ruska, ze kterého Rusko obvinil bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo už před Vánocemi. Ten byl velice rozsáhlý a týkal se amerických ministerstev i vládních agentur či lokálních vlád. Tam lze očekávat hlavní motivaci negativního vztahu USA s Ruskem. Je dost možné, že Navalnyj si toho je vědom a že toho právě chtěl využít. Po svém příletu do Ruska totiž musel tušit, že pravděpodobně skončí za mřížemi.

Navalného dokument nicméně musel otevřít oči všem těm, kteří chtěli investovat do ruských akcií. Navalnyj řadu ruských veřejně obchodovaných firem torpéduje investigací už několik let z pozice drobného akcionáře. Ruští investoři jeho videa znají a moc si iluze nedělají. Ten, kdo se o ruský akciový trh příliš nezajímá, zde nalezne odpověď na to, proč valuace ruských firem vypadají, jak vypadají. Vládnoucí garnitura si z nich totiž udělala kasičku. Samozřejmě nalezneme jistou podobnost s ČEZem v českém prostředí. Akorát ve výrazně jiném rozsahu. Rusko nicméně může nějaké větší peníze vydělat díky efektu růstu cen komodit, který nás pravděpodobně bude čekat u ropy.

Globální akciový trh nadále roste, za 52 týdnů je na 21 % růstu

Skoro 120 bilionů (120 tisíc mld.) USD už má hodnotu globální akciový trh. O téměř 23 % narostla hodnota amerických burzovně obchodovaných firem během roku. V případě těch čínských to bylo dokonce o 40 %. Jihokorejské akcie poskočily během roku dokonce o 57 %. Hodně v kurzu byl i Tchaj-wan s 38 % nárůstem. To jsou obrovská zhodnocení na to, že celý svět zachvátila koronavirová pandemie. Vysvětlení je kombinace více faktorů.

1) Technologie

Rostou hlavně technologické tituly, které by měly profitovat z koronavirové situace. Marketingově to tak je, fakticky je situace mnohem složitější.

2) Nízké úrokové míry—nízké nároky na výnosy

Valuace sama o sobě posunula monetární politika hlavních ekonomik nahoru.

3) Růst peněžní zásoby

Vyvolává touhu po tom vlastnit aktiva, jenž se neznehodnocují inflací.

4) Dav, FOMO efekt a investiční módní trendy

Růst přivolává další vlnu investorů, kteří se na něm chtějí přiživit

5) Amatérští investoři na masových aplikacích

Počítá dneska ještě někdo valuace akcií a čte výroční zprávy? Hrůza, kam ten svět spěje. Akciové trhy řídí twitter účet Elona Muska a bulvární plátky, které ukazují podnikatele jako celebrity. Místo toho, abychom věnovali pozornost faktům, řešíme každý hloupý výrok představitelů firem.

6) Covid

Vše nové je skvělé. Vše staré je špatné. Tak se dá shrnout nálada masy investorů. Staré ale taky znamená často bohaté a vlivné. A legislativně stabilní.

Číslo týdne


12 %



Za poslední týden rostla hodnota akcií nejhodnotnější firmy světa Apple, která dosáhla hodnoty už 2,4 bilionu USD. To je 1/20 hodnoty všech 6 417 amerických veřejně obchodovaných firem a 1/50 všech 34 tisíc světově obchodovaných akciových titulů. Za 52 týdnů je na 85 % růstu. Od konce finanční krize v roce 2009 vydělala akcie dokonce 4 175 %. Na firmu, která měla z pohledu čistého zisku nejhorší třetí kvartál za poslední tři roky, docela solidní výkon.
12

Přehled trhů

Přehled akciových trhů

13
Pokračuje optimismus na akciových trzích. Valuace atakují neuvěřitelné hodnoty. Klesají spíše emerging markets. Pokles na těchto trzích je vcelku očekávatelný zejména s ohledem na vývoj Covid a logistiku řešení očkování a nedostatku vakcíny.

Americká akciová technologická bublina nemůže růst donekonečna. Splasknutí lze očekávat celkem brzo. Nová Bidenova administrativa může jediným výrokem shodit hodnotu technologických titulů biliony dolarů.

Výnosy státních dluhopisů

Výnosy do splatnosti 5letých státních dluhopisů:

ČR 0,77 %
Německo -0,73 %
USA 0,42 %
Čína 2,95 %

Poklidný týden na dluhopisovém trhu.

Klíčové komodity

14
Velmi poklidný týden na komoditách. Bitcoin na své obvyklé volatilitě, tentokrát směrem dolů.



Děkujeme za pozornost. Těšíme se na Vás opět příští týden!

Sdílet

Related posts

25. 5. 2022

Analytický týdeník 21/2022


Číst dále
18. 5. 2022

Analytický týdeník 20/2022


Číst dále
11. 5. 2022

Analytický týdeník 19/2022


Číst dále

Comsense analytics s.r.o.

Na Příkopě 988/31
110 00, Praha 1

Kontaktujte nás

+420 724 385 907
analyzy@comsense.cz

Sledujte nás

FaceBook
Twitter

© 2021 Comsense analytics.