Úvodní slovo
Zdravím naše drahé čtenáře a čtenářky,
poslední dobou v rámci finanční investigace narážím na stále se opakující vzorce chování podvodníků a megalomanů. V zásadě obě tyto skupiny finančníků jsou podobně nebezpečné. V případě podvodníků jsou problémy závažnější, ale obvykle podvod nenaroste do tak velkých rozměrů. U megalomanů se leccos dá schovat za marketing a tak mohou vniknout opravdu velké firmy s obrovskými průšvihy. Myslím si, že nikdy jsme nedělali tolik zajímavé finanční investigace jako letos. Děje se toho opravdu dost. A nejen kolem firem, které jsou notoricky mediálně známé. Kauz, na kterých aktuálně pracujeme, je tolik, že by to skoro vydalo na knihu, až to všechno publikujeme. Samozřejmě jako první se o tom dozvíte vy, naši věrní předplatitelé Comsense reportů.
Slibuji vám, že letos předplatného litovat nebudete, ačkoliv jsme ho významně zdražili pro nové předplatitele. Kromě změny designu našich reportů a termínu z pondělí na středu, vás čeká ještě jedna změna. A tou je forma, v jaké vám budeme reporty zobrazovat. Takže se touto formou loučím s velkou částí našich fanoušků, kteří si pokoutně obstarávali naše reporty, aniž by se obtěžovali zaplatit :-) Chceme naše služby posouvat stále na vyšší úroveň. Proto tolik změn v krátkém čase. Věřím, že to chápete, ačkoliv vám to může způsobit občas nějaký diskomfort.
Přeji vám úspěšný týden
Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics a Fond českých korporátních dluhopisů SICAV
První volební průzkum s koalicemi naznačuje pád Babiše
Společnost Median publikovala průzkum volebního modelu do Poslanecké sněmovny za období ledna 2021. Na analýze, která byla provedena na 1062 respondentech, je vidět, že by nyní šlo volit asi 63 % dotázaných.
Podle průzkumu by koalice Pirátů se STAN dosáhla jen o 1,5 % menšího volebního výsledku než hlavní vládní síla ANO. Koalice SPOLU by získala okolo 18,5 %. Dohromady by tak obě koalice mohly získat řádově 43,5 %. Současná vládní koalice by podle průzkumu získala 40,5 %. Nicméně ještě zde máme SPD, které by mohlo nahradit například ČSSD. To by fakticky vedlo k součtu 42,5 %. A kdyby ČSSD nevadilo spojenectví s SPD, tak je součet spojenců Andreje Babiše s ním na hodnotě okolo 49,5 %. Z tohoto pohledu jsou tedy síly vládní a opozice velice vyrovnané.
Nicméně máme zde další aspekty, které je třeba brát v potaz. Zelení uvažují o pseudokoalici s ČSSD. A to tak, aby nemusely obě strany společně dosáhnout 10 %. To může sehrát určitou roli ve výsledcích také. Ostatní subjekty mohou významně odkrojit podporu také. Máme zde již oznámené uskupení Lidé PRO, o kterém nevíme, zda vůbec bude kandidovat. V zásadě stejná situace nejistoty panuje i u nově oznámeného uskupení s názvem Přísaha, které reprezentuje bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Šlachta se profiluje jako protikorupční politik. Může sebrat hlasy ANO, ale svým způsobem může oslabit i Piráty. Zároveň je v některých tématech podobný SPD, KSČM nebo Trikolóře. Takže jeho hnutí by v případě zisku několika procent oslabilo pravděpodobně oba tábory vládních stran i opozice. V případě Lidé PRO je to oslabení spíše pro opoziční strany.
Volební model musí zásadně znepokojovat zejména premiéra Babiše. Ukazuje totiž, že má nejslabší podporu od voleb v roce 2017. To je svým způsobem pochopitelné zejména kvůli současné probíhající krizi, kde vláda nepůsobí dojmem, že má situaci pod kontrolou. Zvláště tragikomickou politickou postavou se jeví být ministr zdravotnictví Blatný. Ten po odstoupivším Prymulovi působí o několik řádů méně kompetentní pro řešení současné epidemické situace v Česku. Blatný je možná dobrý lékař, ale rozhodně nepůsobí jako důvěryhodný politik na své pozici. Své mediální výstupy nezvládá a od jeho výroků se distancuje dokonce i premiér. Z ministerstva zdravotnictví odešli náměstek pro zdravotní péči Alexi Šedo a koordinátor očkování proti covid Zdeněk Blahuta.
Babišovo hnutí ANO prochází zejména obrovskou personální krizí. Ta dosáhla prakticky vrcholu. Za ministry, které odvolal nedokáže najít adekvátní náhradu. A to celou situaci významně zhoršuje. V zásadě se není čemu divit. Kombinace propojení s Babišem s fakticky probíhající složitou situací není konstelace, při které by se stály fronty na možnost ucházet se o ministerské posty.
Minulý týden jsme také byli svědky poměrně kvalitně připravené investigace proti zeti ministryně financí Schillerové Davidu Rusňákovi na serveru Aktuálně.cz. Vzhledem k tomu, jak omezené jsou rozpočty v letošním roce na předvolební kampaň, tak se dá očekávat, že podobných článků na nejrůznější členy vlády, jejich členy rodiny a blízké spolupracovníky bude přibývat. Pro opozici to bude jedna z mála příležitostí skrze vládními představiteli nekontrolovaná média působit na voliče v momentě, kdy není možné dělat pořádně kontaktní kampaň a kdy jsou velmi limitované prostředky na politickou reklamu.
Covid v Česku
Na počátku února bylo v ČR evidováno proti covid cca 280 tisíc očkování. V 98 % případů proběhlo očkování pomocí vakcíny od Pfizer, ve 2 % případů byla aplikována vakcína od společnosti Moderna. Poněkud znepokojující je fakt, že tempo očkování nemá úplně rostoucí tendenci. Poslední lednový týden se totiž očkovalo méně než ten předchozí. Důvodem je především nedostatek vakcíny. Jednoznačně znatelný pokles je na straně podání první dávky vakcíny. V druhé polovině ledna se v Česku začali objevovat lidé s ukončeným procesem očkování. Těch je aktuálně dohromady asi 44 tisíc. Hodnota ukazatele PES je aktuálně na hodnotě 73, což by mohlo indikovat zařazení do stupně 4 ze současného 5. Nicméně zásadnější uvolnění opatření nastává až na stupni 3, takže by přechod do nižšího stupně stejně příliš neřešil s ohledem na kvalitu lidského života. ČR má aktuálně asi 92 tisíc aktivních případů covid, což je srovnatelné s koncem roku, ale asi o 30 tisíc méně než na konci prvního týdne v lednu. Záchyt z testů na covid je stále kolem 30 %, což je hodně. Podíl hospitalizovaných je kolem 6 % z celkového počtu aktivních případů. Kumulativní počet zemřelých je přes 16,5 tisíc osob, což velmi nediplomaticky zlehčoval ministr Blatný, když hovořil o obětech z autonehod vykázaných jako obětí covid. Kapacity lůžkové péče jsou obsazené na více než 90 % v Praze. V Karlovarském kraji je to dokonce kolem 98 %.
Geopolitická bramboračka bude ještě hodně míchat kartami v letošním roce
Světové geopolitické uspořádání rozhodně nemůžeme v současné chvíli označit za stabilní. Máme zde několik velmi silných témat, které hrají velkou roli v současné době.
Politika USA vůči zahraničí
USA mají hodně vyostřené vztahy s Ruskem i Čínou. Světlo na konci tunelu v podobě zlepšení se příliš nerýsuje. Čína je obrovský rival hlavně na finančních trzích a v investicích na nových trzích. Rusko představuje pro USA problém zejména s ohledem na hackerské útoky v USA a evropské spojence v NATO a obchodování s nimi. Velkou otázkou je Střední Východ. Ten je obecně bedna s dynamitem prakticky neustále. Zásadní jsou zejména vztahy USA-Saúdská Arábie a USA-Irán. Bezprostřední nový konflikt zřejmě nehrozí. Ale letošek bude důležitý zejména s ohledem na to, jakým způsobem spolu vykročí Bidenova administrativa a Mohamed bin Salmán. Od toho se bude mnohé odvíjet. Pozitivně či negativně. Zahraniční politika USA má obrovský dopad na podnikání předních amerických firem jako je Apple, Alphabet, Facebook, Amazon a Microsoft. Platí to i o farmaceutických nebo ropných společnostech. Pokud vnímáme akciový trh v USA jako potenciálně hodně třaskavé místo, tak zde hledejme jednu z rozbušek.
Rusko-EU
Velice složitý vztah. Na jedné straně Evropa odsuzuje Putinovy nedemokratické praktiky. Na druhé straně Evropa, a zvláště pak ta východní část EU, potřebuje ruskou ropu a zemní plyn. A také podporu pro své jaderné elektrárny. Na sankce není příliš prostor, ale pokud by skutečně zvítězil odpor vůči Rusku v podobě sankcí, tak to bude bolet obě dvě strany.
Covid aspekt v nerozvinutých zemích
Jak se bude v některých státech situace lepšit a jiných horšit, tak budou panovat obrovské rozdíly v míře nebezpečí nákazy v jednotlivých zemích. Politika mezinárodního izolacionismu je evidentní. Má to velmi negativní vliv na mezinárodní obchod, přeshraniční migraci kapitálu a zahraniční investice obecně. Dá se očekávat, že situace bude zvláště kritická zejména v nerozvinutých zemích bez silného vnitřního trhu. To může řadu oblastí v nerozvinutých zemích ještě více nestabilizovat. To jsme nakonec mohli vidět minulý týden v Myanmaru, kde došlo ke státnímu převratu. Tam došlo k zatčení dvou vedoucích představitelů státu včetně prezidenta a premiérky ze strany armády. Podobných záležitostí po světě zřejmě bude s rostoucí ekonomickou a politickou nestabilitou přibývat.
OPEC
Historie nás dostatečně naučila, že organizace OPEC nejsou Rychlé šípy. S obnovou poptávky po ropě v dopravě se dá očekávat nějaká forma tlaku na skokové zdražení ropy. Státní rozpočty většiny členských států jsou do značné míry vyčerpány covidovou pandemií a dá se očekávat, že budou chtít bilanci „vylepšit“ vyšší cenou.
Dluh
V posledních letech hlavní světové ekonomiky nasekaly dluhů v takové míře, že jen těžko si lze představit, že to zůstane bez dopadu. Potenciálně to představuje riziko, že některá z významných ekonomik se dostane do problémů s cashflow při jeho splácení. Bohaté státy pak budou nuceny škrtat. A to bude měnit mnohé. Může to zásadně dopadnout na zdravotnictví. Může to zásadně dopadnout na investice do infrastruktury nebo na výdaje na armádu. Doposud nic nebylo ve vyspělých ekonomikách zásadní problém, protože bylo dostatek finančních prostředků z nových dluhů. Pokud se ale „dluhovod“ zastaví, tak je problém. A ne zrovna malý. Vidíme na situaci v USA, že už teď je společnost sociálně rozdělená. Evropa má své obrovské sociální problémy taky.
Extremismus a rozdělení společnosti
Tento problém sledujeme v USA i v Evropě. Eskalace těchto problémů se může relativně rychle projevit v reálné ekonomice.
Tlak na významné korporace
Už dávno neplatí, že nejmocnějšími korporacemi jsou zbrojaři, ropné společnosti a banky. Dnes jsou to velcí technologičtí hráči, kteří využívají spousty nástrojů, jak získat monopolní postavení nebo jak se vyhýbat placení daní. Veřejný sektor může poměrně tvrdě zakročit vůči těmto společnostem. A nejen v USA. Potenciální problém hrozí i v Evropě a Číně. Veřejné instituce a politici mohou hodně ovlivnit, jak zářná bude budoucnost čelních hráčů akciového trhu. Existuje po „potrestání“ těchto společností docela významná společenská poptávka.
Finanční sektor
Nízké úrokové sazby vedou k malým ziskům bank. Malé zisky vedou ke špatné kapitálové vybavenosti. Problémy reálné ekonomiky zvyšují ztráty bank z delikvencí bankovních úvěrů. Zejména čínské, japonské a banky z Eurozóny jsou na tom celkem mizerně se zadlužením. Potenciální problémy finančního sektoru v těchto regionech nejsou žádná sranda, která může hodně zamíchat s reálnou světovou ekonomikou a finančními trhy. Řešení těchto problémů posouvá ekonomiky čím dál blíže k socialismu.
Vrtěti psem na Wall Street: GameStop
O GameStop jsme se minulý týden ani nezmiňovali. V zásadě tato zpráva proběhla mainstreamovými médii a považovali jsme v podstatě za zbytečné jí minulý týden komentovat, protože se rozhodně nejedná o významný akciový titul. Fascinující ovšem je, že se tato kauza drží na čelních místech finančních médií i týden poté. Na začátku roku měl GameStop tržní kapitalizaci asi 1 mld. USD. Byl to tedy víceméně nevýznamný akciový titul. V jednu chvíli minulý týden dosáhl tržní kapitalizace 22 mld. USD. Firma je poslední tři kvartály ve ztrátě. Ta se pohybuje řádově kolem 70 mil USD/kvartál. Firma měla dle posledního výkazu ekvitu asi 300 mil USD. Tedy v podstatě nic moc. Učebnicový příklad firmy v problémech. Bilanční suma 2,2 mld. USD, tedy zadluženost na aktiva asi 88 %. Navíc ve ztrátě a v byznyse, který jde od desíti k pěti. S nástupem služeb typu Steam nebo značkových online prodejců videoher/počítačových her je GameStop něco jako provozovatel dostavníků v 21. století. Vrchol má firma dávno za sebou. Na svém vrcholu byla firma v letech 2014 až 2016. V případě akcií GameStop se sešlo několik faktorů, které způsobily současný akciový skandál.
1)Firma bez nějaké extra složité analýzy vykazuje znaky problémového titulu bez atraktivní budoucnosti
2)Emoce s firmou jsou spojené velice silné—dokázala mobilizovat své příznivce z řad zákazníků, kteří s ní měli silnou vazbu
3)Byla to malá firma—velké množství drobných investorů dokáže významně zahýbat s kurzem
4)Existence „nepřítele“ v podobě hedgeových fondů, kteří GameStop shortovali
5)Short může být hodně bolavý, když dojde k významnému růstu akcií. Stejnou taktiku proti shortujícím investorům použila mj. i Tesla. Shorterů se zbavíte jednoduše. Tím, že jim dojdou peníze. Nebudou s vámi bojovat do roztrhání těla. Na rozdíl od těch, jejichž živobytí je na ceně akcií firmy odvislé. A takových lidí není obvykle málo. Navíc dostat na svou stranu nějaké insidery nebo sympatizanty, kteří budou s vámi v long pozici, není zas tak těžké. Shorteři v takových situacích tahají za kratší konec. A právě na případu GameStop se ukazuje, jak je shortování ošemetné. Spekulovat na pokles hodnoty akcií je věc, která v zásadě nikomu a ničemu neprospívá. My v Comsense jsme nikdy fanoušci shortování nebyli. Zastáváme názor, že tyto operace vedou k destabilizaci akciového trhu. Což se zcela jasně potvrzuje na případu GameStop, ale také na příkladu akcií Tesla.
Wall Street se postavil k celé akci jako k něčemu, z čeho je znechucen. Pravdou ovšem je, že dostal ochutnat tak trochu své vlastní medicíny. Není to tak dlouho, kdy jsme psali o fenoménu s nákupem bezcenných kupních opcí na vybrané hvězdy amerického akciového trhu. Tyto manipulace s opcemi pochopitelně zásadně přispěly k růstu titulů, jako jsou Apple, Microsoft, Amazon, Netflix a zejména Tesla. Nicméně v tomto případě se jedná o firmy s vůbec největší tržní kapitalizací na planetě, takže se na to nahlíží ve finančních médiích o řád méně závažně. Důvod je jasný. Protože z růstu hodnoty těchto akcií velcí hráči profitují. Zatímco z růstu hodnoty firem typu GameStop nebo Koss corp nic nemají. Svým způsobem je to ale pokrytectví. V absolutních číslech je zde svět znepokojen tím, že GameStop, jehož hodnota je v řádu stovek milionů USD až nižších jednotek miliard USD, vystoupala o virtuálních 20 mld. USD. Ale to, že Tesla má tržní kapitalizaci 800 mld. USD, zatímco reálná valuace je hluboko pod 90 % tohoto čísla, svět nechává v klidu. Brokeři typu Robinhood dokonce zamezili obchodovat s akciemi GameStop. Z toho se dokonce stalo politické téma, kterým se zabýval dokonce i Bílý dům, když téma zvedla jedna z nejpodivuhodnějších figur americké politiky Alexandra Ocasio-Cortezová. Ta se veřejně rozhořčovala nad tím, že Robinhood vyřadil ze hry retailové investory, zatímco hedge fondy mohly nadále s akcií obchodovat.
Situace okolo GameStop nám ukazuje jednu věc. A to, že americký akciový trh je nemocný. Na jedné straně jeho důvěryhodnost zcela likviduje technologický rozvoj. Zní to jako šílenost, ale je to tak. Lidé si dnes mohou obstarat jakékoliv informace o firmách, jaké chtějí. Výsledek je ale takový, že si neobstarávají prakticky žádné a nakupují a prodávají akcie zcela impulsivně na základě emočních rozhodnutí. Na druhé straně je tady skupina finančních vlčáků, kteří se v tomto světě naučili chodit. Ti na lidské blbosti v zásadě vydělávají. Pak zde máme skupinu tradičních akciových investorů, kteří se chovají, jako by se nic nezměnilo. Jedou si pořád Grahamovu školu fundamentální analýzy a sází na to, že trh se bude chovat racionálně. Tato skupina je vhodně doplněna o staré finanční žraloky, kteří jsou zase zvyklí využívat staré hry, jak vydělávat na lidské blbosti. A v neposlední řadě zde máte Fed, který svojí expanzívní monetární politikou výrazně snížil nároky investorů na výnosy. To je věc, která zásadně ohýbá valuace. Výsledek je neuvěřitelný chaos, který nikdo nemá pod kontrolou. Systematické riziko spojené s investováním do akcií obecně roste a akciový trh je mnohem méně čitelný a odehrává se na něm obrovské množství spekulací, které s klasickou funkcí kapitálového trhu nemají nic společného. Taková základní věc, jakože investovaný kapitál by se investorovi měl vrátit se ziskem za nějaký čas ze samotné držby, už připomíná debatu o budoucnosti Wankelova motoru. Americký akciový trh je dnes dekadentní marketingové nic, kde majoritu hodnoty tvoří „diskontovaná hodnota světlých zítřků“ zabalená do líbivého marketingu, kde se každý prd označuje za převratnou technologii. Skutečná hodnota majetku to není. Je to Potěmkinova vesnice. Můžeme si dále lhát do kapsy, že firmy jako Apple nebo Tesla mají hodnotu ve výši její kapitalizace. Pravda je taková, že by tuto cenu za ovládnutí těchto firem v rámci reálné tržní transakce v prodeji firmy do soukromých rukou nikdo nezaplatil. Zaplatili byste za firmu, která má roční zisk 57 milionů korun 2,25 mld. CZK? Asi sotva. Nebo za firmu, která má EBITDA 2 miliony, 800 milionů? Kdybyste toto udělali jako šéf nějaké firmy, že byste takovou firmu koupili za firemní peníze, tak máte jasné porušování péče řádného hospodáře. Když to ale vynásobíte 1000 násobkem a provedete v USD, tak je to „normální“ nákup fondového kapitálu na akciích Apple a Tesla.
GameStop není problém. To je hra party fanoušků, kteří chtěli potrápit pár kravaťáků, jenž chtěli zatočit s firmou, kde oni trávili své dětství. Nenechme se tedy rozptylovat touto pseudokauzou, která odvádí pozornost od skutečných problémů akciového trhu. Tedy neuvěřitelného bobtnání goodwillu, který dosáhl aktuálně hodnoty 69 tisíc mld. USD. Opravdu je problém GameStop, kde se ho vyčarovalo 21 mld. USD?
Nové mutace covid: potenciální příležitost pro hegemona farmaceutického průmyslu
Nové mutace viru covid potenciálně dávají šanci ostatním výrobcům vakcíny. Zejména vrací do hry trochu opomíjený Johnson & Johnson. Hodnota jeho kapitalizace na začátku února už vystoupala na 429 mld. USD. J&J rozhodně není jenom o vakcíně proti covid. Dá se označit za pravý opak Moderny, která je naopak jen o této vakcíně. I Moderna věří, že s novými mutacemi se bude schopna vypořádat efektivně. Zatímco Moderna je v podstatě start up, tak J&J má roční tržby asi 82 mld. USD a provozní zisk přes 16,5 mld. USD za rok. Firma založená již roku 1886 je dominantním farmaceutickým hráčem číslo 1 na planetě. Měřit se s ním může prakticky pouze švýcarský farmaceutický super gigant Roche, který za ním ovšem lehce zaostává v zisku i obratu. V tržní hodnotě je ale J&J řádově o 100 mld. USD napřed. Tržní hodnota Pfizeru je řádově poloviční. Stejně jako tržby i zisky. J&J má vakcínu proti covid s názvem Ad26.COV2.S. To našim čtenářům asi příliš neřekne, ale podstatné je, že tato vakcína zatím není nikde schválena. Ale má požádáno o schválení v Kanadě a Evropské unii. Vakcína funguje na principu adenovirového vektoru, což je podobný princip, jak funguje vakcína od Astra Zeneca + Oxford. Ale tento princip využívá i ruská vakcína Gamalejského institutu Sputnik V nebo čínská vakcína společnosti CanSinoBIO. V poslední jmenované se zase angažuje jiná farmaceutická star Eli Lilly.
Zhruba polovinu tržeb dělá J&J v USA. A není jen o farmacii. Samotné farmaceutické produkty dělají asi polovinu jeho tržeb. Nejvíce tržeb dělá firma na imunologii. Hlavními hvězdami portfolia jsou v ní léky Stelaraa Remicade. Diverzifikace J&J je nicméně obrovská. Firma má 9 léků, jejichž tržby v roce 2019 přesáhly 1 mld. USD, přičemž největší tržby měl lék s tržbou 6 mld. USD. To je méně než 10 % z celkových 82 mld. USD tržeb. V tom lze spatřovat hlavní hodnotu této firmy. Pokud jí do toho přibyde pár miliard dolarů za vakcínu proti covid, bude to příjemný bonus. Rozhodně nic, na čem by byla kapitalizace existenčně závislá. J&J má velmi významné aktivity také ve zdravotnickém materiálu, kde vyrábí hromady výrobků od kontaktních čoček až po umělé kyčelní klouby. Relativně malou měrou (cca 1/8) se na zisku podílí spotřební zboží, které známe od této značky z drogérií. Naopak právě zdravotní materiál generuje téměř stejný zisk, jako generuje farmaceutická divize. Z pohledu zadlužení je firma celkem v klidu. Vlastní kapitál je skoro 60 mld. USD při hodnotě aktiv 157 mld. USD. Nějaké dluhy (asi 100 mld. USD) tam sice jsou, ale ve vztahu k EBITDA kolem 25 mld. USD je to rozhodně finančně stabilní firma. Na druhou stranu je také třeba vnímat rozvahu optikou toho, že tam je na straně pasiv odložený daňový závazek bezmála 6 mld. USD. Pro méně znalé účetnictví z našich čtenářů podotýkáme, že odložený daňový závazek vzniká tak, že firma vykáže účetně vyšší zisk než v daňových přiznáních. A když tento odložený daňový závazek dáme do kontextu výše sazeb korporátních daní z příjmu, tak se tady bavíme o rozdílu v zisku v desítkách miliard USD, který se za roky nashromáždil v rozvaze. Vzhledem k tomu, že výše vlastního kapitálu je také v desítkách miliard USD, tak to trochu zavání čarováním na zmijozelské koleji, ale kdo jsi bez viny, hoď kamenem, jak se říká mezi dluhopisovými emitenty v Česku. S J&J se pojí i nějaká ta kontroverze. Ale s kterou farma firmou ne? Určitě jsou tu i horší příběhy (např. Bayer-IG Farben). Tento byznys je obecně špinavější sport než dělat v Brně komunální politiku. J&J dostal pořádně zabrat v posledních letech zejména s nadužíváním opiátů v USA. Vedlo to až k pokutě skoro 600 mil USD.
J&J se aktuálně obchoduje za 30ti násobek čistého zisku. Ten je v posledních letech poměrně stabilní. Zároveň se obchoduje na 6,6 násobku hodnoty vlastního kapitálu. To tedy není zrovna z laciného kraje. Ale ani uprostřed nejhlubší akciové krize v roce 2009 neklesla hodnota tohoto ukazatele pod 2,6. Dlouhodobý průměr tohoto ukazatele je asi 4,75. Tedy objektivně dražší, než obvykle bývá. Enterprise value (Ekvita+Dluhy) vůči EBITDA je aktuálně cca na 16,6 násobku. Taky celkem vysoké číslo. Dividendový výnos je cca 2,3 %. J&J je drahá firma. Ale bezpochyby kvalitní. Není to marketingově obalené nic, ne zrovna nejlevnější tedy. Za úvahu rozhodně stojí.
Bezose nahradí Andy Jassy ve třetím kvartále
Jeff Bezos by měl opustit pozici hlavního šéfa jedné z nejhodnotnějších firem na planetě Amazon. Ve funkci by ho měl nahradit dosavadní šéf Amazon Web Services Andy Jassy. Ten se do Amazonu přidal v roce 1997 jako marketingový manažer a stihl vydělat ve firmě stovky milionů USD. Proti Bezosovi je však chudákem, protože ten stále drží 14 % akcií celého molochu Amazon. A ten má aktuálně kapitalizaci 1677 mld. USD. Příběh Amazonu na Wall Street patří k těm vůbec nejsilnějším, zároveň však k těm nejvíce kontroverzním z pohledu valuace. Gigantická hodnota této společnosti je podpořená obrovskými očekáváními. Ty se do určité míry naplňují, což je přiživuje a vytváří ještě další očekávání. Ale v určitém momentu se již logika vytrácí.
Výše uvedená tabulka ukazuje finanční výsledky Amazon v mld. USD v poměru k tržbám. Pandemický růst tržeb byl velmi hezký. Firmě přidal řádově 100 mld. USD v tržbách. Růst zisku na skoro dvojnásobek vypadá jako parádní. Ale v absolutních číslech to je 100 mld. USD plus na tržbách a jen 10 mld. USD plus na zisku. Zisk 21 mld. USD vypadá parádně, ale na firmu, která má hodnotu 1677 mld. hodnotu musíme zákonitě mít mnohem větší nároky. To je P/E zhruba na 80 násobku. „Hloupý netechnologický“ Walmart má tržby 523 mld. USD a dokázal v roce 2020 vygenerovat čistý zisk 14,8 mld. USD. Což je mimochodem také dvojnásobek předchozího roku. Jenomže Walmart má aktuálně kapitalizační cenovku 398 mld. USD. Tedy bavíme se o P/E 26,2. To také není zrovna málo. Ale skutečně je na místě se ptát, kam může Amazon růst? Jaká meta tržeb a zisků je pro něj realistický střednědobý cíl? I za předpokladu, že by se mu podařilo dosáhnout zisku 50 mld. USD za rok, tak je to při současné ceně stále P/E více než 30. A to rozhodně není dlouhodobě udržitelná valuace. Book value Amazon je na hodnotě skoro 13, zatímco Walmart má kolem 4,4. V absolutních číslech mají ve Walmart vlastního kapitálu kolem 77 mld. USD, zatímco v Amazonu 93 mld. USD. Zbytek do kapitalizace je goodwill.
Bezosův osobní příběh je mimořádně zajímavý. Kromě toho, že založil Amazon, stojí za pozornost, že je i jedním z prvních akcionářů Google, kde okotil investici 250 tisíc USD na několik miliard USD. Je to také muž s nejdražším rozvodem na světě. Poté, co čelil bulvárnímu plátku National Enquirer, zaplatil na vyrovnání své první ženě desítky miliard USD. Spekuluje se o tom, že v tom sehrálo roli to, že je vlastníkem ikonického amerického vydavatelství Washington Post. To je pravděpodobně nejznámějším investigativním médiem na světě, které stálo za aférou Watergate (Woodward&Bernstain) nebo pro které pracoval jako komentátor Džamál Chášakždí. Bezos je mužem, který byl jedním z úhlavních nepřátel Donalda Trumpa nebo faktického vládce Saúdů Mohameda bin Salmána. Zkrátka Bezos je celebrita světového byznysu první kategorie a jeho odchod je minimálně srovnatelný s opuštěním exekutivních rolí Billa Gatese před lety v MSFT.
Palantir technologies je hit
Další extrémně valuovaná firma z oblasti technologií pokračuje v obrovském růstu. Za poslední týden získala 23 % na hodnotě a kapitalizace je na 66 mld. USD. Od počátku roku posílila firma na hodnotě už o 62 %. 18 let stará firma amerického miliardáře Petera Thiela šla na burzu teprve v loňském roce 30. září. Firma se zaměřuje na big data analýzy. Palantir má hlavní výhodu, že umí dělat byznys se státem. Spolupracuje s federálními agenturami a úřady v USA nebo Velké Británii. Jinak je to ale finančně pořád malá firma. Obrat má méně než 300 milionů USD za kvartál a generuje ztrátu přes 850 milionů USD za kvartál. Je to tedy takový 18 let starý start up. Jeden z hlavních zakladatelů Thiel se podílel na vzniku PayPal.
Akcie Palantir od vstupu na burzu na podzim zaznamenaly značný růst. Valuace je ale naprosto šílená. Firma je na P/B 50 a generuje obrovskou ztrátu. Drtivá většina investorů navíc vůbec nedokáže posoudit, co vlastně Palantir umí a dělá, protože pracuje z velké části pro zákazníky ve vysokém stupni utajení. Big data analýzy jsou bezpochyby velmi populární záležitost a Palantir skutečně může mít výsadní postavení v této oblasti. Ale v tomto případě platí, že valuace Palantir hodně výrazně předběhla jeho reálné finanční výsledky.