Logo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600px
  • PŘEDPLATNÉ
  • KONTAKT
  • PŘIHLÁŠENÍ

Úvodní slovo




Milí čtenáři a čtenářky,

poslední týden o sobě Češi dali vědět. Na jedné straně kupuje česká firma slavnou americkou firmu. Na straně druhé čínský gigant kupuje českou štiku. Obojí je samozřejmě úspěch, byť spíše symbolický. Na úrovni osobní nicméně i celkem hmatatelný u těch, co prodávají. Obě firmy jsou také typickou ukázkou toho, jak se má podnikat. Důležité je generovat zisk. Kdo nemá zisk, prohrává. Jinými slovy jde z podnikatelské hry pryč. Na co je Coltu jeho super slavné jméno, když je ve finančních problémech? Na nic. Koupí ho mnohem méně známá firma z Česka. Platí to pro všechny obory podnikání. Pokud podnikáte, tak tvořte zisk. Vykašlete se na všechny ostatní veličiny. Kdo nemá zisk, tomu klesá vlastní kapitál. A komu klesá vlastní kapitál, ten potřebuje pořád finanční injekce ve formě dluhů nebo peněz od vlastníků. A nikoho nebaví pořád někam posílat peníze, aniž by se mu cokoliv vracelo zpátky. Takže kdo nemá zisk, ten je odsouzen ke krachu. Bavíme se o čistém zisku. Reálném zisku vygenerovaném na kladném provozním zisku a podpořeným kladným provozním cashflow. Pokud podnikáte a nesoustředíte se na zisk, tak jste si měli založit NGO. Kdo není schopen vygenerovat zisk na malém obratu, ten ho nevygeneruje ani na tom velkém. Dosud jsem za svou praxi nenarazil na nikoho, kdo by dokázal generovat zisk na velkých číslech a v malých by to nedokázal. V podnikání je třeba projít všemi fázemi. Jinak je to fake. Určité účetní fígle samozřejmě umí leccos i roky zakrývat. Ale většinou se na tyhle kejkle dříve či později přijde.

Přeji vám úspěšný týden
Ondra

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics a Fond českých korporátních dluhopisů SICAV

Zprávy z Česka

Dost nejasná situace na české politické scéně

Minulý týden kulminovaly politické jevy, které zásadně ovlivňují budoucnost Česka. Pojďme se na ně podívat.

Neschválení nouzového stavu Sněmovnou a jeho vyhlášení vládou

Sněmovna nevyslovila souhlas především díky tomu, že hodili přes palubu vládu komunisté. Ostatní opoziční strany byly také proti. U komunistů vypadal nejagilněji ze všech Zdeněk Ondráček. Ten má zřejmě nakročeno k tomu ještě něco politicky předvést, protože se dokázal během projednávání o prodloužení nouzového stavu dobře prodat. Nouzový stav neprošel. Babiš se ukázal jako člověk, který neumí v politice uhnout ani o milimetr. Zdá se, že mu více vyhovovala situace postavit se Sněmovně. Zvláště, pokud ho v tom podpořili hejtmani. Šéf asociace hejtmanů Martin Kuba z ODS totiž podpořil zachování nouzového stavu spolu s ostatními hejtmany (s výjimkou primátora Hřiba z Prahy). Kuba, mimochodem bývalý anesteziolog, výrazně zastínil ostatní představitelé ODS. Situaci poměrně obratně využil k tomu získat politické body. Poražený je v tomto směru nevýrazný Fiala. Toho ostatně výrazně zastínil i Zbyněk Stanjura.

Trafika pro Vojtěcha

Ačkoliv hnutí ANO výrazně vystupovalo proti politickým trafikám, tak jednu zařídilo i bývalému ministru zdravotnictví Vojtěchovi. Vláda ho schválila jako nového velvyslance ve Finsku.

Ministryně Schillerová navrhla 500 mld. schodek na letošní rok

Nejhorší schodek v historii ČR. Řádově ještě o 130 mld. korun horší než v loňském roce. Vláda tento návrh schodku ve výši 500 mld. na letošní rok schválila. Zítra by v režimu legislativní nouze měla o tomto návrhu hlasovat Sněmovna. Příjmy rozpočtu navrhuje Schillerová v úrovni 1,39 bilionu korun a výdaje 1,89 bilionu korun. Veřejný dluh České republiky je cca 2,228 mld. korun a naše ministryně financí spolu s vládou ho chce ještě významně navýšit. Vůči HDP jsme cca na 40 %. V přepočtu na jednoho obyvatele se jedná asi o 212 tisíc korun včetně malých dětí. Jak chce vláda tento dluh splatit, není známo. Ale je evidentní, že toto nikdo z politiků v současné době příliš neřeší. Každopádně pokud dojde k růstu úrokových sazeb, tak bude mít šéf či šéfka státní poklady hodně nepříjemné chvilky.

ANO poprvé v průzkumech veřejného mínění prohrává

V Otázkách Václava Moravce v neděli na České televizi byl publikován průzkum společnosti Kantar CZ, která provádí průzkumy pro Českou televizi pravidelně. Poprvé od parlamentních voleb byla přestižena v průzkumu strana ANO jiným subjektem. Koalice Pirátů a STAN má v posledním modelu náskok 3 % před hlavní vládní stranou. Další koalice Spolu je na 19,5 %. Do Sněmovny by se dostali ještě SPD a těsně i komunisté. ČSSD by podle modelu zůstala mimo Sněmovnu.
Dohoda na volebním zákonu se zatím nerýsuje

Poté, co Ústavní soud zrušil volební zákon jako neústavní, se musí politická scéna dohodnout na jeho nové podobě. Vládní hnutí ANO a opozice zatím nenalezli ale společnou řeč, jak tuto záležitost uchopit. Času příliš mnoho není. A kompromis bude v tomto případě nezbytně nutný. Zákon navíc musí schválit i Senát, takže to nebude jednoduché. Na druhou stranu vyrovnanost preferencí v průzkumech veřejného mínění naznačuje, že by nikdo nemusel chtít vymýšlet model, ze kterého by profitoval přímo on.

Nová politická hvězda alternativní opozice Lubomír Volný

Velmi šikovně hraje svůj part opoziční politik a odpadlík z SPD Lubomír Volný. Poté, co se dostal do potyčky ve Sněmovně s předsedajícím Hanzlem z ČSSD, obdržel pokutu od mandátního a imunitního výboru Sněmovny ve výši jednoho platu. Volný poskytl rozhovor tento týden internetové televizi DVTV. A nutno uznat, že přišel poměrně dobře připraven a rozhovor zvládl zřejmě lépe než moderátor Veselovský. Alespoň pohledem těch, kteří s Volným sympatizují. Stylizoval se do role za práva těch, kteří nesouhlasí s pravidly okolo koronaviru a bojovníka za svobodu projevu. Pochopitelně je to hra na slaboduché. Nikdo normální tohoto politika volit nemůže. Ale svojí cílovou skupinu má a je nepochybné, že pro alternativní politickou scénu je autentičtější než například Okamura nebo Klaus mladší. Volný se prosazuje sebevědomým projevem, asertivitou a tím, že říká to, co lidé chtějí slyšet. Nehraje si na Mirka Dušína a působí dojmem, že je rebel. U toho šikovně využívá toho, že řada lidí se při dodržování pravidel chová pokrytecky. Dodržují je jen, když jsou pod světlem kamer.

Kancléři Mynářovi sděleno obvinění

Nepříjemná věc pro hradního kancléře Mynáře je sdělení obvinění ve věci neoprávněného čerpání dotací na penzion v Osvětimanech. Mynář je obviněn z toho, že záměrně uvedl v žádosti o dotaci nepravdivé údaje. Na penzion totiž šly dotace dvě a Mynář při žádosti o 6 milionovou zatajil, že penzion již dostal jednu ve výši 13 milionů z Evropských fondů. Politickou kariéru to ale Mynářovi určitě neukončí dříve, než Zeman skončí ve funkci. Do soudu je relativně daleko.
1

Průzkum Trendy Česka, který tvoří Kantar CZ pro Českou televizi z neděle 11.4.

C2H v naprostých troskách

Ten, kdo prodával dluhopisy a půjčky skupiny C2H, si v posledních dnech musel přiznat, že situace je extrémně špatná. Důvodů je k tomu hned několik.

Úpadek KARA Trutnov

C2H defacto ztratila kontrolu nad nejziskovější jednotkou svého módního portfolia KARA Trutnov. Firma se formálně nachází ve stavu úpadku od 10. února, přičemž tato skutečnost byla zapsána na rejstřík 12. února. Stalo se tak na základě insolvenčního návrhu věřitele České spořitelny. Ta disponovala pohledávkami ve výši 166 milionů. KARA Trutnov byla, na rozdíl od Pietro Filipi, ziskovou společností. Ztráta její kontroly je pro C2H signálem, že je situace pro dluhopisové a směnkové věřitele velmi nepříjemná.

Insolvenční návrh Pietro Filipi

Společnosti pietro filipi, s.r.o. a pietro filipi stores,s.r.o. se nacházejí v insolvenčním řízení. Přihlášená je opět Česká spořitelna, která si nárokuje 48 milionů korun. Insolvenční návrh v tomto případě na sebe podaly přímo společnosti.

Mezičlánky v C2H Retail Holding

Konstrukce C2H Retail Holdingu je poměrně nešikovná pro jeho věřitele z řad dluhopisů. Mezi firmami KARA Trutnov, pietro filipi a pietro filipi stores totiž existují mezičlánky v podobě entit pietro filipi holding a C2H PE SPV alfa. Problém je, že vůči těmto entitám nedrží věřitelé pohledávky. Tudíž se mohou celkem efektivně vyhýbat insolvenci. Tedy C2H si udržel jakousi omezenou kontrolu nad situací tím, že tyto firmy dosud kontroluje.

Dluhopisy C2H Retail Holding

V tuto chvíli mohou dluhopisoví věřitelé požádat o předčasné splacení dluhopisů na základě porušení závazku limitu zadlužení (4.4.2.2.) ze společných emisních podmínek a uplatnění bodu 4.9.1.1. bod c společných emisních podmínek. Není potřeba svolávat schůzi dluhopisových věřitelů, stačí poslat Emitentovi oznámení dle bodu 4.9.1.2. společných emisních podmínek. Všem věřitelům toto doporučujeme udělat, protože až na základě toho bude reálně možné, aby emitent dluhopisů C2H Retail Holding skončil v insolvenci. Insolvence je ochranou věřitelů před tím, aby ze skupiny nebyla vyvedena aktiva.

C2H Equity

C2H Equity se zbavil podílu ve společnosti C2H Immovables s.r.o. Tedy firmy, která se věnovala investování do nemovitostí. Problémem ovšem je, že se mateřská společnost zbavila firmy v situaci, kdy již čelila tomu, že nebyla schopna řádně plnit závazky vůči věřitelům. Zápis v obchodním rejstříku proběhl až 3.12.2020. Tedy v situaci, kdy již byla firma ve velkých potížích a měla po splatnosti řadu závazků. Ten, kdo získal podíl od C2H Equity, je Martin Hes. Je velkou otázkou, jak z výnosu z prodeje tohoto 70 % obchodního podílu budou uspokojováni věřitelé C2H Equity. Michal Mička jim totiž bude muset logicky vysvětlovat, že touto transakcí nebyla porušena jejich věřitelská pozice. Pokud by se totiž ukázalo, že za firmu bylo zaplaceno nějakou formou zápočtu pohledávky, tak by ostatní věřitelé mohli tuto transakci považovat za upřednostňování věřitele. Celou situaci je potřeba i chápat v kontextu toho, že C2H vyvíjela aktivity na podzim k tomu, aby investory uklidnila a aby jí do insolvence neposlali. Naopak se snažila do poslední chvíle získávat finanční prostředky formou půjček ještě v průběhu září. Mička věřitele o tom, že bude prodávat nemovitostní divizi C2H Immovables neinformoval. Důležité je zmínit i fakt, že C2H Equity uprostřed koronavirové krize sbírala peníze od investorů na avizovanou akvizici společnosti Blažek. Tyto informace proběhly nejen médii, ale zároveň byly komunikovány přímo na obchodních poradách s obchodníky. Je vysoce pravděpodobné, že významná část takto vybraných prostředků byla použita k tomu, že se vypláceli jiní věřitelé. Minimálně je jasné, že se část těchto prostředků použila na placení úroků z dluhopisů v jiných entitách v holdingu. Samozřejmě nemáme dostatek informací, protože účetnictví C2H Equity není veřejné za rok 2020. Navíc ne v tom detailu, abychom si mohli udělat obraz o celkovém obrázku. Bude však nepochybně na orgánech činných v trestním řízení, aby tyto skutečnosti vyšetřily. Prostředky k tomu bezpochyby mají. Každopádně v případě C2H Equity již byly splněny podmínky pro to, aby věřitelé mohli podat insolvenční návrh. Mička nepochybně sám bude nyní již ochoten C2H Equity poslat do insolvence. To už je ale pozdě, pokud si chtěl zachovat tvář seriózního byznysmena.

C2H Financial

V nejhorší pozici jsou věřitelé prvního dluhopisového programu. Ti v tuto chvíli dokonce ani ještě nemohou požádat o předčasné splacení, protože neuplynulo 60 pracovních dnů od situace, kdy neobdrželi řádně úroky. Jsou defacto poslední na řadě a musí nečinně přihlížet v tuto chvíli.

AIDO

Finančně poradenské firmy AIDO Invest a AIDO Group, kde C2H Equity vlastní 50 % podíly, se hodně amatérským způsobem snaží prodat na trhu zbývající akcionáři a management. Tato firma (ve skutečnosti 2 firmy), kterou si Mička koupil jen pro to, aby prodávala jeho dluhopisy, dříve působila pod názvem F&P Consulting. Nyní se nachází ve stavu totálního personálního rozkladu kvůli Mičkovým dluhopisům a směnkám. Počínání této firmy vůči svým zákazníkům chvilkami působí až tragikomicky. Vybraným ředitelům této firmy nabízí vedení společnosti, že jim poskytne finanční prostředky získané z prodeje společnosti na krytí ztrát jejich konkrétních klientů. Dokonce některým konkrétním poradcům již firma poskytla neúčelový úvěr, aby mohlo dojít k částečnému odškodňování věřitelů poradců. Celkem je AIDO v C2H namočeno orientačně od 150 do 200 milionů korun. AIDO se snaží manažery přesvědčit k tomu, že mají podepsat závazek, že ve společnosti zůstanou i po jejím prodeji. S argumenty, že tím zvýší její tržní hodnotu. Nicméně je jasné, že o AIDO příliš velký zájem na trhu není. Maximálně o to přetáhnout vybrané skupinky. Případný výnos z prodeje AIDO by ovšem měl sloužit k tomu, že 50 % kupní ceny bude použito na krytí závazků C2H. Existují určité snahy se tomu vyhnout. Prodej by totiž nebyl konstruován jako share deal ale jako asset deal. Tedy prodávali by se lidé a nikoliv firma. Takový falešný prodej části podniku, aby se vyhnulo situaci, že by se vybraní jedinci z řad poradců museli o výnos získaný z prodeje skupiny AIDO dělit s někým z věřitelů. Ostatně do sítě AIDO už od vedení bylo komunikováno, že kdo odejde, nedostane nic.

Závěr

Mnoho lidí si říká, že smolař Mička zkrachoval kvůli koronaviru. Pochopitelně koronavirová pandemie výrazně zasáhla do fungování C2H. Nicméně C2H nevstupovala do pandemie v dobré finanční kondici, protože měla obrovskou míru zadlužení již předtím. Hlavně pokud jde o C2H Equity. V případě C2H Retail Holding byla situace o něco lepší. Koronavirus přišel pro C2H i v nevhodný čas. V době, kdy byla celá skupina ještě mladá. Ale je potřeba říct i bé k této věci. Mička si půjčoval i v době, kdy bylo jasné, že situace je mimořádně složitá. Poradcům říkal, že si půjčuje na akvizici konkurence Blažek. A z C2H Equity vyvedl C2H Immovables. Insolvenci na sebe měl podat již dávno. Zkrachovat může každý. Kvůli tomu bychom nikoho zásadně neodsuzovali. Ale mělo by se tak dít se ctí. Tedy tak, aby všichni věřitelé byli ve stejném postavení. A tady to bohužel vypadá, že to tak není. Z toho důvodu lze považovat prakticky za vyloučené, že by se Mičkovi někdy podařilo opět získat důvěru investorů na českém trhu s nějakým dalším projektem. Navíc přímo ohrožené jsou jeho osobní finance. Za řadu půjček ručil osobně, což je pro něj nyní rozhodně velmi složité. Jeho krátká éra czechcrunchforbesového mogula zřejmě skončila.

Česká zbrojovka kupuje Colt

100 % obchodní podíl by měl získat český výrobce zbraní Česká zbrojovka (CZG) ve věhlasné společnosti Colt´s Manufactoring Company. Tato soukromá firma byla založená již roku 1855 Samuelem Coltem. Patří mezi nejznámější výrobce ručních zbraní na světě. Firma je známá díky krátkým ručním zbraním typu Colt 1911 ale i díky dlouhým zbraním, jako jsou M4 či M16. V 19. století byl Colt předním výrobcem revolverů. Za podíl Zbrojovka zaplatila 220 milionů USD a také dala prodávajícímu nové akcie celé skupiny v počtu 1,099 milionů kusů. Navzdory tomu, že Colt je velmi známou firmou, tak měl léta finanční problémy. CZG má největší tržby v USA a spojení s takto známou americkou společností jí může hodně pomoct zejména u státních zakázek v USA. Tržní hodnota CZG na burze je aktuálně okolo 12 miliard korun. Akvizici bude CZG financovat částečně z nedávné emise akcií ale také z emise dluhopisů, kterou pověřila Českou spořitelnu a Komerční banku. Dá se očekávat tedy, že se bude jednat o profesionální emisi. Akcie CZG po oznámení akvizice posílily na 400 Kč z hodnot okolo 350 Kč za kus.
Akvizice Coltu pro CZG může představovat poměrně zásadní změnu. Nyní prodává zbraně v USA hlavně retailové klientele. Zajímavé pro CZG je ale dostat se do pozice, že se stane významným dodavatelem americké armády.

Ta pochopitelně obrovské množství finanční prostředků směřuje do daleko nákladnějších záležitostí, než jsou ruční palné zbraně. Ale i tak by to byl pro uherskobrodskou firmu zásadní přelom.

Nejvýznamnější armádní firmy světa mají byznys dnes úplně někde jinde než ve výrobě ručních palných zbraní. Tam lze samozřejmě hledat příčinu toho, proč se tak věhlasná značka jako Colt dostane do problémů. „Železa“ jsou dneska zkrátka něco jako halapartna v 16. století.
2

Průzkum Trendy Česka, který tvoří Kantar CZ pro Českou televizi z neděle 11.4.

Čínský technologický gigant Tencent kupuje českého výrobce her Bohemia Interactive

Jedna z nejhodnotnějších firem na této planetě a vůbec nejhodnotnější čínská korporace Tencent se rozhodla koupit úspěšnou českou vývojářskou společnost Bohemia Interactive. 21 let stará česká vývojářská společnost stála například za počítačovými hrami Operation Flashpoint na přelomu tisíciletí nebo armádní sérií ARMA. Podle účetní uzávěrky z roku 2019 měla česká vývojářská firma obrat skoro 1 mld. korun. Roční zisk byl kolem 425 milionů korun a jen na dani z příjmu odvedla firma skoro 96,5 milionu korun. V provozním cashflow byla firma přes 600 milionů plus. Ekvitou byla firma přes půl miliardy korun. Tencent má tržní kapitalizaci asi 922 mld. USD. Tedy naprosto šílenou hodnotu. V rámci počítačových her je extrémně silný. Jeho nejznámějším produktem je Fortnite, ale vlastní podíly v řadě vývojářských firem. Dokonce drží podíly i u hlavních konkurentů Activision Blizzard nebo Ubisoft. Tencent je firmou, která prakticky ovládá čínské sociální sítě a různé mobilní platební brány. Stojí za aplikacemi jako je WeChat. Silnou pozici má společnost také díky tomu, že je konformní s čínskými komunisty. Ale vydělává peníze i na Západě. Drží podíly i v několika západních technologických korporací. Jeden z nejznámějších takových případů je skoro 9 % podíl v hudebním streamovači Spotify. V USA Tencent čelí nemalým problémům. Figuruje totiž na seznamu čínských firem, na které americká administrativa nenahlíží zrovna přátelsky společně s Alibabou a předními čínskými telekomunikačními společnostmi. Z toho důvodu se hovořilo o tom, že by Tencent například nemusel být obchodován na americkém kapitálovém trhu nebo mít přístup k tomu vydělávat na americkém trhu se svými produkty. Na straně Američanů existovala určitá obava z bezpečnosti aplikací této společnosti. Každopádně český Bohemia Interactive má důvod k oslavě. Dostal se do společnosti firem, které hrají ve světě videoher absolutní extratřídu. Tencent je ze všech hráčů na tomto poli nepochybně nejbohatší a nejmocnější. Jeho roční tržby jsou někde na úrovni 18 mld. USD za kvartál. Ačkoliv se jedná o čínskou firmu, tak největším shareholderem v Tencentu je skupina Naspers z Jižní Afriky.

Inflace v ČR: 2,2 % za rok

Inflace za měsíc leden dosáhla meziročně 2,2 %. To není zrovna málo, když si uvědomíme, v jakém stavu se nachází ekonomika. Obecně ekonomové oslovení agenturou Reuters čekali v průměru nižší hodnotu. Jedná se tedy o spíše nepříjemné překvapení. Naše ekonomika se tak dostává do situace, kdy neroste, nerostou platy a zároveň klesá kupní síla peněz vlivem inflace. Jsme malá otevřená ekonomika a tak si můžeme z velké části inflaci dovézt. 2,2 % není zatím žádná tragédie. Ale pokud by se inflace opět hrabala někam ke 3 %, tak už bychom měli být trochu obezřetní. Zejména s ohledem na to, že by ČNB mohla opět zvednout úrokové sazby. A to by nás bolelo. Jednak by to znamenalo znehodnocení portfolia v dluhopisových fondech, ale také by to vytvořilo tlak na snížení valuací nemovitostí. Pochopitelně spolu s tím by rostly i úrokové sazby hypoték.

Nově schválené prospekty bondů

ČNB schválila za poslední týden několik nových dluhopisových prospektů. Mezi schválenými je Europa Investment Property Ondreje Spodniaka. Dalším je Krel Central a WOOD & Company , investiční fond s proměnlivým základním kapitálem. Profily emitentů přineseme příští týden po prostudování prospektů.

Zprávy ze světa

Trump ustál druhý impeachment

Nakonec pro odsouzení v druhém senátním soudu o impeachmentu Donalda Trumpa hlasovalo „jen“ 57 senátorů ze 100. Trump tak byl zproštěn viny ve věci podnícení útoku na Kapitol v lednu letošního roku, v důsledku kterého zemřelo pět osob. Pro úspěšný impeachment Trumpa bylo potřeba 67 hlasů senátorů. Celkem 7 republikánů hlasovalo pro Trumpův impeachment. Pro byli všichni demokraté. Trump tak bude moct působit v americké společnosti nadále jako bývalý prezident se vším, co to obnáší. A také bude moct potenciálně kandidovat v příštích volbách. Nicméně je otázkou, jestli se ho předtím ještě nadějnější představitelé republikánské strany nebudou chtít zbavit. Nebudou to ale i z důvodu značné rozpolcenosti pravicové politické scény v USA mít jednoduché. Po neúspěšném impeachmentu bude Trump čelit i civilní žalobě.

Biden se Si Ťin-pching měli první telefonát

Dva nejmocnější muži na této planetě měli poprvé možnost spolu hovořit během posledního týdne telefonicky. Čínský prezident řekl, že konfrontace mezi oběma státy by byla katastrofou. Americký prezident zase prohlásil Čínu za největšího konkurenta USA. Podle Bidena trval rozhovor mezi oběma muži přibližně 2 hodiny. Před americkými senátory měl prohlásit, že „jestli něco neuděláme, snědí náš oběd“. Bidenovi se nelíbí čínské obchodní praktiky ani to, jak se staví k Hong Kongu a Tchaj-wanu. Má obavy z čínské technologie a také se mu nelíbí, jak transparentní je Čína v rámci koronavirových dat na svém území. V tomto směru je Biden pokračovatelem politiky nepříliš vstřícné vůči Číně. Trump byl v některých prohlášeních sice ostřejší na adresu Číny, ovšem je potřeba to chápat i tak, že zpočátku svého prezidentství byl zase vůči Číně až nekritický.

Britská ekonomika se propadla o 10 % v roce 2020

Celkem o 9,9 % se propadlo britské HDP v roce 2020. To je nejvíce za posledních 300 let. Navíc Bank of England očekává, že ekonomika bude padat během prvního čtvrtletí o cca 4 % i v důsledku Brexitu. V Británii klesá kromě HDP i velikost podnikatelských investic, průmyslový výstup, hodnota vyprodukovaných služeb i stavební aktivita. Cena nemovitostí ovšem v Británii meziročně o 3 % roste. Británie v tomto směru má horší výsledky než většina evropských států.

Bitcoin prolomil hranici 50 tisíc USD za kus

Hlavní kryptoměna bitcoin prolomila za poslední týden hranici hodnoty 50 tisíc USD za kus. Od počátku roku za 47 dní dosáhl bitcoin nárůstu hodnoty kolem 80 %. Do značné míry k tomuto skokovému nárůstu přispěly i prohlášení společnosti Tesla, že do bitcoinu umístila přibližně 1,5 mld. USD a že ho bude akceptovat jako platební prostředek.

600 milionů USD investici do bitcoin oznámila opět firma MicroStrategy. Ta si dokonce na nákup bitcoinů půjčuje skrze dluhopisy. Tato firma vlastní řádově 72 tisíc kusů bitcoinu.

Zatímco bitcoinový fanoušek jásá, americká ministryně financí Yellenová a šéfka Evropské centrální banky LaGardeová takové optimistky nejsou. V případě bitcoinu hovoří o tom, že se stal nástrojem zločinu a praní špinavých peněz. A volají po tvrdším dohledu této měny. Není se v zásadě čemu divit. Západní státy investovaly desítky let úsilí do boje s organizovaným zločinem. Kryptoměny jsou živá voda pro kriminálníky.

Palantir 23 % dole za poslední týden

Palantir technologies, kterému jsme se věnovali v posledních týdenících, ukázal, že umí dolů stejně jako nahoru. Za poslední týden ztratil hodnotu 23 %. Přesto je pořád od počátku roku skoro o 20 % v nárůstu hodnoty. Podle nejnovějších informací by pořád v této technologické firmě měl držet 16,6 % podíl americký miliardář Peter Thiel a měl by tak být stále největším shareholderem. Palantir je společnost zabývající se big data analýzou a pracuje pro vládní agentury z USA či Velké Británie. Z velké části pak na zakázkách, které jsou spojeny s utajovanými informacemi. Jedná se valuačně o jednu z nejdražších společností na světě. Má roční tržby kolem 1 mld. USD za rok a za rok 2020 vygenerovala ztrátu 1,1 mld. USD. Po propadu v posledním týdnu je pořád kapitalizace této společnosti přes 48 mld. USD.

Číslo týdne


C2H



Více než 1 mld. dluhů - akumulovala společnost C2H Equity a její dcery během svého tříletého podnikatelského působení, velká část věřitelů velkou část peněz pravděpodobně už nikdy neuvidí, protože majetek nacházející se ve skupině je zcela minimální v poměru k dluhům.

Mezi poškozenými investory jsou lidé z řad drobných investorů i bohatých podnikatelů. Většina se nechala zlákat vizí velkolepých plánů na konsolidaci módního trhu. Velká část investorů se rozhodovala na základě dojmu z kvality výrobků, které firma nabízela prostřednictvím svých firem. Někteří věřili v dobré výsledky díky rozsáhlé mediální aktivitě skupiny. A v neposlední řadě mnoho lidí přecenilo význam osobního ručení za půjčky či ručení mateřské společnosti. Ale také mnoho lidí si neumělo představit, jaké problémy mohou vyvstat v souvislosti s covidem, když do C2H investovali v letech 2017-2019. Mohl to mladý podnikatel bez výraznějších zkušeností zvládnout? On asi ne, někdo jiný možná ano. Neměl by to jednoduché ani bez covidu, ale dobré časy by mu daly šanci.

Příběh C2H není černobílý. Ti, co budou říkat, že to bylo šméčko od počátku, nemají pravdu. Firmy ve skupině C2H reálně podnikaly. Finanční řízení bylo nicméně divoké. Problémy vyvolané covidem byly nepředstavitelné. A pak zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Konec je ale spíše hořký pro většinu. Ne kvůli tomu, že skupina padla. I krachovat se musí umět se ctí.

Přehled trhů

Přehled akciových trhů

3
Zaznamenali jsme další týden, kdy světové akcie rostly. Optimismus je pro současnou situaci velmi charakteristický. Ovšem když se podíváme na valuační ukazatele, tak nám musí být jasné, že je to neudržitelné. Akcie jsou nyní doslova pekelně drahé pohledem poměru skutečné ekvity a goodwillu. Průměrné P/E je na hodnotách 24+ pro celý akciový globální trh. V USA atakuje hodnotu 30. Vidíme obrovský rozdíl ve valuaci mezi evropským trhem a americkým trhem. To je dáno zejména skladbou účastníků akciového trhu z pohledu veřejně obchodovaných společností.

Současné hladiny akciových trhů nejsou udržitelné. Nashromážděno je obrovské množství energie pro propad akciových trhů. Prudký propad akciových trhů v letošním roce je tak poměrně vysoce pravděpodobný. Propad na hlavních trzích by mohl dosáhnout i 50 %.

Výnosy státních dluhopisů

Výnosy do splatnosti 5letých státních dluhopisů:

ČR 0,91 %
Německo -0,62 %
USA 0,57 %
Čína 3,02 %

Výnosy českých státních bondů pomaličku rostou s tím, jak se zhoršuje stav veřejných financí. Mírně vzrostly i výnosy amerických státních bondů.

Klíčové komodity

4
Komoditám se v letošním roce daří. Hlavní zásluhu na tom má ropa. A dá se očekávat, že její růst bude ve střednědobém horizontu pokračovat. Jak jsme psali v řadě posledních našich týdeníků, tak očekáváme její nárůst až k hodnotám okolo 100 USD za barel. Bitcoin narostl během posledního týdne relativně mírně, ale prodělal významnou volatilitu.



Děkujeme za pozornost. Těšíme se na Vás opět příští týden!

Sdílet

Related posts

25. 5. 2022

Analytický týdeník 21/2022


Číst dále
18. 5. 2022

Analytický týdeník 20/2022


Číst dále
11. 5. 2022

Analytický týdeník 19/2022


Číst dále

Comsense analytics s.r.o.

Na Příkopě 988/31
110 00, Praha 1

Kontaktujte nás

+420 724 385 907
analyzy@comsense.cz

Sledujte nás

FaceBook
Twitter

© 2021 Comsense analytics.