Logo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600px
  • PŘEDPLATNÉ
  • KONTAKT
  • PŘIHLÁŠENÍ

Úvodní slovo




Zdravím naše drahé čtenáře a čtenářky,

poslední dobou to zase trochu schytáváme v Comsense od finančních producentů. Když člověk slyší a vidí ty finanční producenty, kterým se nelíbí naše texty a analýzy, tak nalézá v drtivé míře místo argumentů spíše útoky ryze osobního rázu. Právních bitev se tu moc neodehrává k radosti našeho právníka, kterého platíme na paušál. Za poslední roky jsem toho na svou adresu slyšel strašně hodně moc negativního. Že pracuji na objednávku pro toho či onoho. Že jsem zhrzený. Že závidím dotyčným jejich investiční skupiny. Že jsem extremista. Pak spoustu útoků týkající se mého duševního zdraví atd. Užili jsme si i nějaké formy vyhrožování. Myslím si, že kdo nás sleduje pravidelně, tak musí dojít k závěru, že nikomu nestraníme a že i k těm, které často kritizujeme, se snažíme chovat korektně. A pozitivní změny v jejich chování ocenit pochvalou. Nemám nejmenší problém říct, že to u námi kritizovaných firem dělají dobře, až udělají něco podobného jako FINEP s dluhopisy. Ba dokonce se stanu jejich největším fanouškem, pokud to skutečně udělají. Nikomu nepřeji nic zlého. Ani těm, ke kterým nemám respekt za jejich působení na trhu. Ale v prvé řadě nepřeji nic zlého všem účastníkům kapitálového trhu v Česku. Kdo je to největší fanoušek dluhopisů, akcií a investičních fondů? My jsme jedni z největších fanoušků. Kapitálový trh nás živí. A chceme, aby byl dlouhodobě udržitelný. Co je na tom nepochopitelného? Když budeme o dluhopisových emitentech psát, že covenanty nejsou potřeba, tak se stane, že žádné covenanty nikdo mít nebude. Když budeme psát, že účetnictví je relativní a že si každá firma může zaúčtovat hodnotu svého majetku, jak chce, tak pak už nikdo účetnictví číst nebude. To opravdu chceme, aby se vrátila 90. léta a totální nedůvěra vůči finančnímu trhu? Jasně, že ne. V kritice konkrétních parametrů konkrétních produktů není nic osobního. Když napíšu, že se mi nelíbí způsob zaúčtování vedoucí k odloženému daňovému závazku nebo když vzniká vlastní kapitál přes znalecké posudky, jejichž metodika je silně netransparentní, tak co je na tom osobního? Samozřejmě u některých postav mám i nějakou osobní zkušenost s jejich chováním. Nehodnotím však, jestli mají milenku. Jejich osobní život mě zajímá do té míry, do jaké míry objektivně ovlivňuje hodnotu úspor našich klientů a čtenářů třeba tím, že si vyplácejí zcela neúměrné finanční odměny z dluhových peněz. Mohou existovat různé úhly pohledu na věc. Nechť zazní. V Comsense materiálech zaznívá náš názor. Comsense je nechrlí na veřejnost jako nějaká PR agentura. Comsense svůj názor prodává svým zákazníkům. Zajímá vás náš názor? Fajn. Budeme rádi, když si ho od nás koupíte. Nezajímá vás? Také v pořádku. Nemusíte ho číst. Nezasypáváme jím veřejný prostor. Máte jednoduchou možnost. Naše analytické materiály nekupovat. A nebo, jak je tomu zvykem u některých uplakánků, je nekrást.

Přeji vám úspěšný týden
Ondra

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics a Fond českých korporátních dluhopisů SICAV

Zprávy z Česka

Rodina Klausů vyklízí politické pole

Že je zřejmě hnutí Trikolóra bez šance, vyhodnotil jeho zakladatel a hlavní (a v podstatě i jediná) tvář Václav Klaus mladší. Včera totiž oznámil, že nebude v podzimních parlamentních volbách kandidovat a předsednické křeslo přenechal jen velmi málo známé poslankyni Zuzaně Majerové Zahradníkové. Ta opustila ODS spolu s ním. Trikolóra je hnutí staré méně než 2 roky. Neúčastnilo se jediných parlamentních voleb. Václav Klaus mladší tak jako předseda strany naprosto bizarně neabsolvoval jediné volby. Navíc v pozici „otce zakladatele“. Vlastní politický projekt Václava Klause mladšího tak končí snad ještě trapnějším fiaskem, než se očekávalo. Klaus mladší přezdívaný VKML ukázal, že je pouhým stínem politického talentu svého otce přes silné řeči.

Během své existence nedokázala Trikolóra uspět prakticky v žádném z volebních průzkumů tak, aby ukázala, že má reálnou šanci na Sněmovnu. Klaus navíc vsadil catch all na alternativní politickou scénu. Na jedné straně deklaruje, že je pravicový. Zároveň ovšem neumí komunikovat klíčové pravicové téma, kterým je ekonomika. A tak z pravicových postojů přešel k národoveckým až nacionalistickým. Postavil se do čela boje s multikulturním prostředím a EU. Zároveň se stylizuje do role obránce tradičních rodinných hodnot. Problémem Václava Klause je to, že mu málokdo jeho politické postoje opravdu věří. Ve funkci ředitele soukromého gymnázia skončil poté, co se dostal do sporu s kontroverzním vlastníkem Martinem Romanem (bývalý šéf ČEZu). Angažmá v Institutu Václava Klause sponzorovaného PPF se také nedalo zrovna označit za symbol toho, jak se o sebe VKML dokáže postarat sám bez otcových politických přátel. Jeho místo v ODS bylo zaručeno už jen jeho jménem a tím, kdo byl v době jeho vstupu do aktivní vysoké politiky prezidentem. Je naprosto evidentní, že politická kariéra Klause mladšího byla dlážděná mnohem více díky jeho otci než v případě kohokoliv jiného v historii samostatné České republiky. Klaus mladší se ukázal jako politicky zcela neschopný bez zázemí, které mu poskytovala významná strana a vliv jeho otce. Jak jeho otec přišel o poslední zbytky politického vlivu, tak se ukázal být celý projekt Trikolóra zcela beznadějný. A to zejména organizačně. Postupem času od Trikolóry začali dávat ruce pryč i ti, kdo ji na začátku velmi fandili a kteří v Klausovi mladším viděli potenciál jeho otce.

Klaus mladší je pro alternativní politickou scénu slabým odvárkem vedle skutečných politických talentů. Krásný příklad je srovnání například s Lubomírem Volným. Ten je mimochodem také bývalý učitel. Ale pro voliče, kterým vadí EU, kterým vadí opatření proti covid, kterým vadí politika vlády i bývalé vládní strany v dnešní opozici, je mnohem autentičtější. Pro ně je jeden z nich. Na rozdíl od Klause, který je symbolem elitářství, politické protekce a který vůbec nemůže chápat, jaké problémy tito lidé řeší. Klausovi pochopitelně hodně uškodil i obrovský propad renomé jeho otce. Klaus starší v roli premiéra, který přiváděl republiku ke kapitalismu, byl na hony vzdálen tomu, jak je vnímán dnes. Bývalý prezident se dopustil řady politických chyb, které velmi poškodily jeho odkaz. Z geopolitických to bylo především opuštění západního směřování, když přistoupil na lacinou proruskou politiku silně vyhovující v té době PPF. Ještě předtím to byl slavný sarajevský atentát, kterému ale předcházely skutečné problémy s financováním ODS (Lájos Bácz a Radjiv Sinha). Silné kontroverze provázelo i samotné zvolení Klause staršího prezidentem v nepřímých volbách. A korunu všemu nasadil bývalý prezident, když na konci svého působení vyhlásil rozsáhlou amnestii, jež dopadala i na řadu významných podvodníků.

Odchodem Klause mladšího z čela Trikolóry to tedy vypadá na to, že tato rodina minimálně na nějaký čas opouští českou politickou scénu. Možná nastal čas na to, aby se některý z členů rodiny přihlásil k nějaké významné finanční transakci, při které se mu podařilo neskutečně zbohatnout. Třeba na kapitálovém trhu nebo v kryptoměnách. Těžko se hledá motivace bojovat o moc v politice, když otec svými politickými rozhodnutími pomohl vydělat obrovskému množství lidí neuvěřitelně velké peníze. Třeba to dělal jen z lásky ke kapitalismu, který jako profesor ekonomie obdivoval. Oficiální majetkové poměry členů rodiny Klausových nejsou nijak závratné. Ale je tomu tak ve skutečnosti? Klaus starší byl všechno, ale určitě nebyl naivní. Představa, že někomu pomáhal zbohatnout v miliardách svými politickými rozhodnutími a že z toho vůbec nic neměl, se jeví opravdu silně nepravděpodobná pro pragmatického politického analytika.

A nebo byl opravdu takový idealista? Pak by si možná zasloužil být na mnohem větším piedestalu než jeho předchůdce Havel, protože ten takovému pokušení zřejmě nečelil. Ano, mohl za to získat prostředky pro své politické kampaně. Jak velké peníze vydělal v politice? Jistě ani jeho plat politika nebyl zanedbatelný. Ale rodina Klausů má blízko k byznysu. Zejména právě k PPF. V Praze dokonce dlouhá léta kolovala informace, že Klaus je skrytým vlastníkem této skupiny. Nikdy se to nepodařilo potvrdit, a to nejspíše z toho důvodu, že to nebyla pravda. Jedna věc je, kdo je totiž vlastníkem firmy a kdo z její činnost má všechno prospěch. PPF měla zcela nepochybně velký prospěch z Klausovy politiky při získávání podílu a kontroly v České pojišťovně. Klaus má oficiálně podporu z PPF pro svůj Institut Václava Klause, kde je PPF prakticky jediným klíčovým zdrojem příjmů. Ale to jsou samozřejmě zanedbatelné částky proti miliardám, které Klaus pomohl vydělat této skupině. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se budou vyvíjet majetkové poměry této politické rodiny v nadcházejících letech. My v Comsense odhadujeme, že se jim finančně povede nad očekávání dobře.

Otázkou možná ještě zajímavější bude, jak dobře se povede PPF. Ale to je zase jiné téma.

Nové dluhopisové prospekty

V posledním týdnu došlo ke schválení několika nových dluhopisových prospektů.

mCZECH industry s.r.o.

Dluhopisový prospekt, za kterým stojí AK Schejbal. Takže nás asi úplně nepřekvapí, že zakladatel firmy Jiří Mesároš je spoluzakladatelem projektu Dluhopisy.cz. Možná zajímavější je, že tento emitent se hlásí k tomu, že jeho hlavním analytikem je Miroslav Kučera, který byl členem Bankovní rady ČNB v letech 1993 až 1995, což je mimochodem nejkratší působení člena Bankovní rady ČNB v historii. Tento emitent vyrazil pro 500 milionů korun. Emitent, který byl založen v roce 2020, vydal již v roce svého vzniku podlimitní dluhopisovou emisi ve výši 26 milionů korun, kterou celou upsal. Úroková sazba byla 9 %. Na konci roku 2020 měla firma dluhy přes 26 milionů korun, záporný vlastní kapitál cca 3,8 milionu korun a bilanční sumu 22,4 milionu korun. Emitent investoval do podílů ve firmách TENA EDM. V té aktuálně drží 50 % podíl. Tato firma měla v roce 2019 obrat cca 10 milionů korun a ztrátu 4,7 milionu. V roce 2020 pak obrat 7,6 milionu a ztrátu 2,6 milionu. Tato firma se zabývá strojním obráběním. I tato firma nicméně vydává dluhopisy. A to dokonce již dvě emise, které se nabízí právě prostřednictvím portálu Dluhopisy.cz. Na konci roku 2020 měla firma dluhy přes 20 milionů korun a záporný vlastní kapitál kolem 10 milionů. Ještě předtím, než vydala další dluhopisovou emisi na dalších 10 milionů. Za dluhopisy TENA nicméně poskytli ručitelské prohlášení dva společníci TENA, nicméně není mezi nimi majitel mCZECH industry Jiří Mesároš. Jako studijní materiál, co je na dluhopisovém trhu možné, je každopádně mCZECH industry zajímavým emitentem. V rámci investování...náš čtenář si asi už udělá názor sám s ohledem na výše uvedené.

FINEP BARRANDOV ZÁPAD

Dluhopisová záležitost, kterou připravila banka UniCredit Bank. Bankám je opravdu potřeba poděkovat, že díky nim ještě stále vycházejí dluhopisové emise, které mají vysokou kulturu mezi korporátními dluhopisy. To je i tento případ. Objem emise 252 milionů korun, úroková sazba 3,95 %. Ručitel celé emise mateřská společnost FINEP HOLDING. Dluhopisy mají nominální hodnotu 3 miliony korun a jsou zajištěné kromě záruky mateřské společnosti i zástavním právem k pozemkům v katastrálním území Hlubočepy Praha a k umořovacímu fondu. Emitent se zavazuje i k řadě dalších covenantů. Kromě jiného nesmí jeho míra zadlužení stoupnout nad 75 % LTV a rovněž má vůči investorům informační povinnosti. Jednoznačně se jedná o profesionálně připravenou dluhopisovou emisi pro profesionály.

Vlastníky mateřské FINEP HOLDING je celkem 6 fyzických osob, z nichž nejvýznamnějšími akcionáři jsou Michal Kocián, Vladimír Schwarz, Tomáš Zaněk a Pavel Rejchrt. Všichni čtyři drží cca 24 % podíl. Malou část firmy mají ještě Štěpán Havlas a Tomáš Pardubický. FINEP HOLDING měl ke konci roku 2019 bilanční sumu asi 6,5 miliardy korun. Z toho vlastní kapitál činil 4,8 miliardy korun. Zisk v roce 2019 byl po zdanění kolem 0,5 miliardy, o rok dříve dokonce přes 0,8 miliardy. Jedná se o jednoho z nejvýznamnějších pražských developerů, který byl založen v polovině 90. let. Kromě Prahy působí například i v Mongolsku. O dluhopisy FINEP BARRANDOV ZÁPAD očekáváme poměrně veliký zájem, protože jich není mnoho a protože se jedná o velmi profesionálně připravenou emisi. U takových dluhopisů navíc nebude problém s likviditou. Zbývá jen postesknout si, zda by nebyl dluhopisový svět trochu hezčí v ČR, kdyby se podobnou cestou vydali i všichni ostatní, co chtějí vydávat dluhopisy. Zde by si opravdu mohli vzít příklad.

Rok s covidem očima zahraničního obchodu

Covid máme v ČR přibližně rok. Pojďme se podívat na to, co byly nejvýznamnější položky v českém zahraničním obchodě tohoto období.

Pohled na tyto dvě tabulky nám ukazuje, že to s tou naší malou exportní ekonomikou ještě nemusí být definitivní. Je celkem jasné, co táhne náš export. Naše bilance za únor 2020 až leden 2021 byla kladná ve výši 545 miliard korun. Když ale dáme pryč obchod s hotovými automobily, tak jsme jen na 156 miliardách. Když dáme pryč i další zboží související s automobily, tak dále klesáme. Ruku na srdce. Kromě aut toho moc nevyvezeme. Abychom se při všech těch změnách nestali malou importní ekonomikou.
4
5

Zprávy ze světa

AstraZeneca míří na americký trh, Pfizer posiluje svoje strategické pozice

Britsko-švédský výrobce vakcín AstraZeneca, o jejíchž evropských problémech jsme psali minulý týden, usiluje o autorizaci své vakcíny i ve Spojených státech. Dokončení procesu, který řídí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), je podmínkou pro začátek importu a spuštění očkování vakcíny vyvinuté ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. A první data z klinických testů vedených v USA, Chile a Peru na zhruba 30 000 lidech nevypadala špatně. AstraZeneca měla 79 % účinnost v prevenci těžkého průběhu nemoci, což je o 29 % více než je vyžadováno regulátorem, a 100 % účinnost v prevenci úmrtí. V úterý ale přišla stížnost ohledně aktuálnosti těchto dat, která měla být zastaralá a nekompletní. Hlavní šéf přes boj s epidemií v USA Anthony Fauci se k problému vyjádřil shovívavě: „Tohle je pravděpodobně velmi kvalitní vakcína. Jen některá data v tiskovém prohlášení nebyla úplně přesná. Jedná se o nevynucenou chybu.“ Výrobce vakcín doplnil, že bude prezentovat kompletní data do konce čtvrtka.

Pro AstraZeneca je to další překážka v těžkém období. V půlce EU bylo pozastaveno očkování kvůli nevysvětleným krevním sraženinám, které se objevily u několika pacientů. A důvěryhodnost vakcíny trpí pod údery novinových titulků. Lidé vakcíně nevěří. To se snaží zvrátit političtí činitelé, kteří se nechávají vakcínou veřejně očkovat, jako to udělal britský ministerský předseda Boris Johnson nebo tchajwanský premiér Su Tseng-chang. Není divu, AstraZeneca je klíčovým partnerem v misi naočkovat celou planetu, protože má velké výrobní kapacity. Přeprava vakcín je logisticky mnohem méně náročná a tudíž i levnější než její konkurence. Především v Asii se na ní hodně spoléhá. AstrouZenecou už očkují v Austrálii, Jižní Koreji, Indii, Vietnamu, Thajsku a na Filipínách. Schválení FDA by mělo být pro AstruZenecu nejen puncem důvěryhodnosti pro světový trh, ale hlavně výnosným obchodem. Předpovídá, že po schválení může do USA přivézt 50 milionů dávek v prvním měsíci a až 20 milionů každý následující měsíc.

Zatímco AstraZeneca bojuje o přízeň lidu, konkurenční Pfizer oznamuje velké plány. První novinkou je vývoj tablet, které by bojovaly proti příznakům nemoci a zařadily se tak vedle známého Remdesiviru, který je v USA zatím jedinou autorizovanou látkou k léčení covid. Vývoj je zatím v brzké fázi a zaostává za přípravky konkurence v pokročilejším stádiu jako jsou například léky od Merck nebo Roche, ale pro Pfizer by vývoj takového léku znamenal unikátní pozici na trhu léčení i prevence covidu. Druhou novinkou je oznámení společnosti ohledně širší adopce mRNA technologie, kterou použila ve spolupráci s BioNTech na vývoj své očkovací vakcíny. Technologie, která má potenciální využití pro léčbu rakoviny, cystické fibrózy a dalších těžko léčitelných nemocí, světově přitahuje mnoho pozornosti a kapitálu. V roce 2020 bylo do firem využívající mRNA investováno 5,2 miliardy dolarů a světově je v pokročilých stádiích výzkumu přes 30 vakcín a léčiv.

Microsoft na nákupech

Podle zdrojů Reuters se Microsoft vydal na nákupy a do portfolia firem amerického konglomerátu by se měl zařadit komunikační nástroj Discord, který je populární hlavně v komunitě počítačových hráčů. Discord, jehož cenovka by se měla blížit 10 miliardám dolarů, měsíčně využívá na sto milionů lidí pro chatování, telefonování a organizaci online komunit. Microsoft má tradičně chuť na nákupy sociálních sítí, v roce 2016 dal 26 miliard dolarů za profesní sociální síť Linkedin a minulý rok se snažili o zakoupení amerických aktiv společnosti TikTok. Potenciální nákup Discord není pro Microsoft premiérou ani na hráčském trhu, kde před rokem nakoupil herní vydavatelství Bethesda za 7,5 miliardy dolarů. Nákup zatím není oficiální. Některé zdroje uvádějí, že Discord raději zvolí cestu IPO, ale ze zkušenosti víme, že pokud takové zprávy prosakují na veřejnost, k opravdové dohodě nebude daleko.

Tencent ve sporu s čínským antimonopolním úřadem

Internetový gigant Tencent, který hraje prim na čínském trhu sociálních médií a světovém trhu gamingu, minulý podzim oznámil, že chystá spojení dvou největších čínských online streaming platforem počítačových her Huya a DouYu, na kterých miliony Číňanů sledují online přenosy počítačových klání. Tencent, který v obou platformách drží kolem třetiny podílu, se tak rozhodl tento rychle rostoucí trh konsolidovat a ovládnout 80 % jeho podílu, který dvě firmy představují. To se ale nelíbí čínským úřadům, které dostaly pocit, že technologické konglomeráty jim přerůstají přes hlavu, a tak jim zastřihují křídla. V prosinci čínský antimonopolní úřad oznámil, že se mergerem zabývá a včera vyplavala na povrch zpráva, že Tencent bude muset dělat ústupky. Jejich povaha zatím není jasná, ale už teď je jasné, že i největší čínské firmy se budou muset sklonit před všemocnou partají.

Není to první zásah čínských úřadů do vod technologických gigantů. Asi nejznámější je případ zastavení IPO společnosti Ant Group, fintechové příbuzné Alibaby, která měla překonat všechny IPO rekordy s odhadovanou valuací ke 300 miliardám dolarů. Na poslední chvíli však byla IPO zastavena, kvůli abruptním změnám v čínských zákonech, které měly dopad na hlavní půjčkový byznys Ant Group. Stalo se tak poté, co se zakladatel Alibaby Jack Ma kriticky vyjádřil ke stavu čínského bankovního systému. Od té doby jsou technologičtí giganti pod dohledem, investují do legislativních změn, reorganizují svoje operace, a nakonec dostávají pokuty za nesrovnalosti v reportingu. Strana ukáže svaly, giganti si olížou své rány a dále budou prosperovat na obrovském čínském trhu, který je známý svou rychlou adopcí nových technologií. Tencent je sice čínskou firmou, ale největším akcionářem je jihoafrický Naspers. Významnými akcionáři jsou i americké fondové společnosti. Takže čínská firma není tak docela úplně jenom čínská.

Norská vláda nepovolila Rolls-Royce prodej dceřiné firmy do Ruska

Rolls-Royce, světově druhý největší výrobce letadlových motorů, který je z velké části placený aerolinkami na bázi odlétaných hodin, se v pandemické krizi trápí a musí prodávat svoje aktiva. Jedním z takových obchodů měl být prodej norského výrobce lodních motorů Bergen Engines, který se nevešel do zúženého strategického portfolia Rolls-Royce. CEO britské společnosti to komentoval slovy: „Prodej Bergen Engines je součástí procesu vytvořit jednodušší a více zaměřenou skupinu. Přispívá k našemu cíli shromáždit alespoň 2 miliardy liber z prodejů aktiv.“

Transakce však vzala za své, když byla skupina TMH, která nabídla Rolls-Royce 150 milionů euro, norskou vládou vyhodnocena jako nevhodný kandidát na držení strategických technologií. Norská ministryně spravedlnosti Monica Mealandová uvedla, že firma nemůže být prodána do skupiny ze země, s kterou Norsko nemá bezpečnostní spolupráci. Vztahy Ruska s Norskem, sdílející hranici v Arktidě, ochladly po ruské anexi Krymu a napětí na hranicích se stupňuje častými vojenskými manévry. Je tedy pochopitelné, že Norové nechtějí přispívat k vývoji ruských vojenských kapacit. Na geopolitické tahanice ovšem doplatil Rolls-Royce a potenciálně i dělníci z Bergenu, kteří si budou muset hledat novou práci, nepomůže-li norská vláda najít nového kupce. Rolls-Royce je totiž připraven se firmy zbavit.

První oficiální schůzka Bidenovy administrativy s čínskými protějšky vedla k dalším sankcím

Ve čtvrtek a pátek proběhla v aljašském Anchorage první oficiální schůzka předních amerických a čínských diplomatů. Jednání odstartovala nečekaně smrští vzájemných nařknutí a upozorňování. Co bývá 15minutovým oznámením před novináři se protáhlo na hodinovou přestřelku slov. Američané uváděli, že se chtějí věnovat jejich obavám ohledně lidskoprávního jednání Číny v kontextu ujgurské provincie Sin-ťiang, protidemokratického postupu v Hong Kongu nebo kybernetických útoků na USA. Číňané opětovali palbu tvrzeními o pochybném stavu americké demokracie, špatném postavení menšin v USA a pokrytecké zahraniční politice. Oba tábory se obvinily z porušení diplomatického protokolu. Jednání nicméně pokračovala, ale za zavřenými dveřmi se obě strany na mnohém neshodly. Pro shrnutí Washington uvedl, že je ochotný s Čínou jednat tam, kde je to v jeho zájmu a jako příklady uvedl klimatickou krizi a pandemii covid. Objevily se expertní názory, že tato první schůzka byla úplné fiasko a nepřinesla posun v žádném klíčovém tématu.

To, co následovalo, byl sankční orchestr koordinovaný americkou administrativou. V pondělí USA, EU, Velká Británie a Kanada společně uvalily sankce na několik vrcholných čínských představitelů v provincii Sin-ťiang pod záminkou „nepřekonatelných“ důkazů o tom, že se čínský režim dopouští genocidy na místní populaci. Ze strany EU se jedná o první velké sankce na čínské představitele od roku 1989 a, i když spíše symbolické, značí tvrdší postoj Bruselu k Pekingu, na kterého začíná nahlížet jako na systematického porušovatele lidských práv. Všechny evropské státy se na sankcích shodly kromě Maďarska, které je označilo za poškozující a nepotřebné.

Ti, kdo tleskají americkému postupu vůči Číně, by však měli ještě trochu zpozornět. Američané i EU samozřejmě využívají oprávněně otázku porušování lidských práv. Ale nejde tu zdaleka jenom o ní. Obchodní dohody mezi USA a Čínou byly výrazně narušeny za vlády prezidenta Trumpa v druhé polovině jeho mandátu. V loňském roce intenzivně obě dvě strany jednaly o vzájemné obchodní dohodě. Podařilo se uzavřít dohodu tzv. fáze 1, která se týkala zejména zemědělství. Na podstatné další části dohod týkající se hlavně ochrany duševního vlastnictví se už nedohodly i díky konci Trumpa v úřadu a podobě jeho kampaně. Nová administrativa určitě má zájem se s Čínou dohodnout. Je to v zájmu amerického byznysu, pro který je Čína důležitým výrobním i spotřebním trhem. Obráceně pro Čínu jsou USA také důležitým exportním trhem.

Na druhou stranu jde i o geopolitické rozložení sil. Mnohé se od dob Henryho Kissingera změnilo. USA před Čínou už nejsou v tak dominantní roli. Čínská ekonomika rostla rychle. V mnoha technologiích Číňané mají náskok. Do určité míry dohání USA i vojensky. Zejména pak v oblasti námořnictva. Čína je rivalem i v bojích o energetické suroviny. Geopolitický zájem USA je udržet příklon zejména Evropy a Středního východu k USA. Čína dává zase čím více najevo, že si hodlá vést vlastní mocenské zájmy. Důležité je pro ní Jihočínské moře a jeho nerostné bohatství. Chce mít jasně pod kontrolou celou východní Asii. Západní státy jsou důležité z hlediska exportu zboží. A určitě stojí o to využít výstavby nových 5G sítí pro vlastní zájmy. Rivalita dvou největších mocností tak určitě nezmizí ze dne na den. Na druhou stranu má mnoho ekonomických příčin, které lze vyřešit obchodními dohodami. Špatný vývoj jednání je tak jakýmsi kolíkováním hřiště pro to získat co nejlepší pozici.

Číslo týdne


70 %+



Meziročně výkonnost amerických akcií (S&P 500), to se nevidí každý týden
6

Přehled trhů

Přehled akciových trhů

7
Pokud si myslíte, že meziroční výkonnost 70 %+ na amerických akciích je chyba, není. Nacházíme se totiž ve srovnání se situací, kdy přesně před rokem poklesl nejvýznamnější akciový index S&P 500 o maximální hodnotu 33 %.

Akciový rebound byl neskutečný. Jsme tedy přesně rok od největšího akciového pesimismu.

Kdo čekal, že nyní budou akcie tam, kde jsou nyní? Jen málokdo. Jsou opravdu drahé.

Výnosy státních dluhopisů

Výnosy do splatnosti 5letých státních dluhopisů:

ČR 1,50 %
Německo -0,67 %
USA 0,81 %
Čína 3,05 %

Stále polehounku rostou výnosy českých státních bondů. Není to úplně dobrá zpráva a ekonomický signál.

Klíčové komodity

8
Ropa ztratila za minulý týden 11 %, i nadále však věříme v její střednědobý růst. Pokles ropy minulý týden táhnul dolů celý komoditní index.



Děkujeme za pozornost. Těšíme se na Vás opět příští týden!

Sdílet

Related posts

25. 5. 2022

Analytický týdeník 21/2022


Číst dále
18. 5. 2022

Analytický týdeník 20/2022


Číst dále
11. 5. 2022

Analytický týdeník 19/2022


Číst dále

Comsense analytics s.r.o.

Na Příkopě 988/31
110 00, Praha 1

Kontaktujte nás

+420 724 385 907
analyzy@comsense.cz

Sledujte nás

FaceBook
Twitter

© 2021 Comsense analytics.