Logo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600px
  • PŘEDPLATNÉ
  • KONTAKT
  • PŘIHLÁŠENÍ

Aleš Mokrý končí v GEEN Holding



Úvodní slovo




Zdravím naše drahé čtenáře a čtenářky,


poslední dobou dost přemýšlím nad dluhopisovým trhem v Česku. Dluhopisy uctívám jako základní stavební kámen kapitálového trhu, ovšem asi je na čase si říct, že jejich role, a to zejména v rukou finančních zprostředkovatelů, by opravdu zásadně měla být omezena. Po mnoha letech systematického vzdělávání poradců na českém trhu jsem toho názoru, že tento instrument patří do rukou jen opravdu velmi malého množství obchodníků. Schopnost rozpoznat kvalitu dluhopisů není jednoduchá disciplína. V ČR navíc opravdu velká část korporátních dluhopisů kvalitu nemá, a často je to jen taková pseudokvalita, kde jednookého chválíme za vynikající zrak a prostorové vidění. Jsem toho názoru, že kdo chce v ČR vydávat dluhopisy, by neměl být pouze v retailových vodách, ale měl by se vydat skutečně i tam, kde proti němu bude sedět kvalifikovaná protistrana. Prodávat babičkám a dědečkům bondy je sice snadné, ale ve velké většině případů to končí špatně. Pokud se finančně poradenská společnost rozhodne přesto dluhopisy svým zákazníkům nabízet, tak by centrála společnosti měla být jasným garantem takového rozhodnutí. A měla by s tím být spojená určitá odpovědnost, pokud takový emitent selže a zákazníkům společnosti a obchodním partnerům taková událost způsobí nezanedbatelné škody. A stejně tak poradce by měl mít tu odvahu podívat se zpříma do očí klientovi a říct mu, jaké kroky učinil, aby škoda klienta byla minimalizována, a zároveň by měl být schopen obhájit samotný proces zařazení takového produktu do portfolia. A pokud poradce bude schopen aspoň říct, že výnos odpovídal riziku a že kvalita emisních podmínek a finančních výkazů emitenta byla v době zařazení do portfolia uspokojivá, pak je to v pořádku. Stala se věc, se kterou museli všichni jako potenciální eventualitou na přijatelné hladině pravděpodobnosti počítat. Tedy pokud to správně prezentoval i správně distribuoval. Ale pokud byl špatně způsob distribuce, pokud byla špatně provedena analýza a pokud výnos neodpovídal riziku, pak to zkrátka kvalitní práce nebyla. A poradce si v takovém případě zaslouží o klienta přijít i za cenu, že na svou adresu uslyší pár nelichotivých poznámek. A když už se do takové situace dostane, tak by si měl nechat sakra záležet, aby své nedostatky dohnal. A to jako jednotlivec i jako firma. Každý takový neúspěch by měl vést k nějakému opatření, aby se situace příště neopakovala.


Přeji vám úspěšný týden


Ondra

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics

Zprávy z Česka




Druhý dluhopisový prospekt BICZ


Bývalý vysoce postavený manažer sítě Partners Financial Services Robin Šimek ve spolupráci s Milanem Filem pustili na trh po roce již druhý dluhopisový prospekt schválený Českou národní bankou. Konkrétně pak jejich společnost BICZ. Šimek s Filem mají v BICZ oba po 50 % obchodním podílu. Dluhopisy s prospektem vydávají však na společnost BICZ Bond s.r.o., která je čerstvě založenou společností. Stejný postup zvolili i před rokem, když dluhopisy vydali na BICZ Bond 2020 s.r.o.

BICZ nelze upřít určitou snahu působit na investory seriózně. Například na náš popud byla firma schopna dodat konsolidovaný finanční výkaz k 30.11.2021, což je rozhodně vstřícný krok, který si ceníme. Skupina měla k tomuto datu přibližně 1 miliardu korun dluhů. Přičemž bilanční suma skupiny byla ke stejnému datu 1,353 miliardy korun. Tedy disponovala vlastním kapitálem ve výši 347 milionů korun. To určitě není žádná katastrofa, ale nicméně tento vlastní kapitál vznikl přes kapitálové fondy, což samozřejmě není úplně tou nejšťastnější formou, jakou má vlastní kapitál v investičních skupinách vznikat. Zvláště, když je to přes oceňovací rozdíly.

Na druhou stranu je samozřejmě fér přiznat, že účetní zachycení developerské činnosti pro hodnotu nemovitého majetku standardní konzervativnější cestou nevýhodné, dokud nedojde k opuštění majetku z rozvahy. Pokud firma chce prokázat, že její dluhy nejsou větší než hodnota majetku, tak to pro ni je relativně obtížná situace a lze mít pro takovou operaci pochopení. Na BICZ je vidět snaha, ale trochu investiční prezentace postrádá profesionalitu v tom smyslu, že řeší problémy, které už jiné společnosti úspěšně řešily před ní. Řešení je totiž ve zvolení odlišné finanční architektury, která umožňuje zakomponovat hodnotu nemovitostí do rozvahy přes znalecké posudky, ideálně RICS valuátora. To by ale musela skupina zvolit na úrovni mateřské entity odlišný typ sběru kapitálu. BICZ vyrostla na přijímání půjček zajištěnými zástavou k nemovitosti. Tento způsob financování se na jednu stranu dobře prodává investorům, na druhou stranu je dosti svazujícím pro samotnou společnost. Zkušený finanční architekt by v takovém případě rozhodně navrhl odlišné řešení.

Holding za dobu své existence vykázal účetní ztrátu asi 77 milionů korun, ovšem je třeba si jasně říct, že se jedná o ztrátu účetní. O skutečně dosaženém výsledku hospodaření v případě BICZ bude možné hovořit až poté, co dojde k exitům projektů, které realizuje, proto se fakticky nemá příliš smysl touto ztrátou dosud zabývat. BICZ má v pipeline rozsáhlé množství projektů, z nichž ovšem značná část je v počáteční fázi developmentu. Jedná se o mix projektů různých segmentů, kde ovšem převažují spíše rezidenční nemovitosti. Jsou mezi nimi i projekty na poměrně prestižních pražských adresách nezanedbatelného až poměrně významného rozsahu. Skupina má za sebou už i nějaké menší projekty ve stavu dokončení, ovšem objem dokončených projektů určitě významně zaostává za objemem, který má skupina v pipeline. Celá skupina aktuálně čítá asi 56 společností v České republice.

K samotnému prospektu. Společné emisní podmínky bohužel nesou jasnou charakteristiku toho, že nebyly konzultovány s odbornou investiční obcí. Závazky emitenta ve společných emisních podmínkách nejsou žádné, které by stály za řeč. Je to obrovská škoda, protože tento emitent působí dojmem, že by na nějaké z nich dost možná byl ochoten i přistoupit. Emitent nezakomponoval do svých emisních podmínek ani limit zadlužení, ani účelové využití prostředků, ani informační povinnosti nebo zákazy přeměn struktury. To by rozhodně měl hodně rychle napravit, pokud chce na dluhopisovém trhu působit jako seriózní hráč. Dá se to samozřejmě přičíst určité nezkušenosti v oblasti dluhopisů, ale toto je druhý prospekt. Ne první. Pořád je zde možnost to napravit a emitent by tak rozhodně měl brzo učinit, protože v jiných ohledech je to celkem transparentní společnost.

BICZ aktuálně nabízí tři dluhopisové emise pod tímto programem. 2letá dluhopisová emise s úrokovou sazbou 5 % ročně asi bude patřit spíše k těm méně atraktivním, když výnos do splatnosti českého státního bondu je aktuálně 4,70 %. 2letá emise má náklady na úpis odhadované na 5 %, což jsou pro BICZ sice relativně nákladově příznivé peníze, ale musí se hodně rychle vrátit. A při pohledu na pipeline BICZ je evidentní, že tato skupina potřebuje spíše delší peníze. Druhá emise je 3letá a nabízí 6 % úrok, zatímco české státní bondy nabízejí na stejném období 4,35 % ročně IRR. V tomto případě uvádí emitent stejné náklady na úpis jako u 2leté emise, což je trochu neobvyklé, ale proč ne. A třetí emise je 4letá a ta nabízí hned 7 % roční úrok, zatímco český státní bond je na 3,99 % IRR. Zde už vzdálenost mezi těmito dvěma výnosy má prostor aspoň bytu hongkongského single nižšího úředníka na rizikovou marži.

Koketování BICZ s dluhopisy je zatím takové rozpačité. Pokud bude chtít být respektovaným dluhopisovým emitentem, bude muset učinit řadu změn, aby zapracovala na vlastní prezentaci před investory. Ačkoliv BICZ má ve svém portfoliu nepochybně nějakou materiální hodnotu, tak zejména forma, jakou prezentuje své aktivity, neodpovídá dnešním moderním standardům vyspělého kapitálového trhu. Samozřejmě pokud se bude srovnávat s firmami, jako jsou dnešní DRFG nebo Portiva, které svými praktikami posouvají český dluhopisový trh více a více na Východ, tak z takového srovnání nevychází hůř, ale pokud chce patřit mezi tu serióznější část dluhopisového trhu, tak musí na sobě ještě zamakat. Z celé prezentace BICZ je dost cítit spíše prezentace typická pro český realitní trh. Nic ve zlém, ale to je zkrátka málo. Kapitálový trh má jiné standardy a rozhodně by stálo za to se inspirovat u firem, jako jsou HB Reavis nebo CPI v rámci kapitálového trhu.

Ale skupina je to mladá a zaslouží si ještě šanci přijmout pravidla vlastní prezentace, aby působila o dva řády seriózněji. Je ostatně dost velká na to, aby si najala pro tyto účely špičkové profesionály v oblasti korporátního finančního poradenství. Profesionální dluhopisoví investoři rozhodně zatím budou spíše vyčkávat. Dravci budou skupinu sledovat a retailoví investoři doufat, že skupina brzo prokáže svou kvalitu nejen v podobě finanční prezentace ale i ve výsledcích hospodaření. Dejme skupině BICZ rok na to, aby se ukázala v lepším světle na kapitálovém trhu, a pak postoj k ní přehodnoťme.


České konzervativní fondy se trápí v prostředí prudce rostoucích sazeb


Hlavní konzervativní taháky mezi fondy posledních dekád, které se prodávaly na přepážkách českých bank a pojišťoven, dostávají s nárůstem úrokových sazeb pořádně na frak.

Sporobond -5,75 % za posledních 12 měsíců 19,5 mld. AUM
ČS korporátní dluhopisový -7,96 % za posledních 12 měsíců 12,3 mld. AUM
Fond korporátních dluhopisů -11,53 % za posledních 12 měsíců 8,5 mld. AUM
KBC Renta Czechrenta -7,68 % za posledních 12 měsíců 5,9 mld. AUM

Naopak celkem v klidu proplouvá J&T Money (9,2 mld. AUM), která má nulovou výkonnost. Inu občas se hodí trochu kreativity a blízké spojení s emitenty v kombinaci s tím, že 100 % portfolia není burzovně obchodováno a pokud ano, tak je zde silný market maker z okolí. Na druhou stranu hůře „synergický“ J&T Bond je -1,3 % meziročně.

Vzhledem k tomu, že většina výše uvedených fondů se retailu prodávala jako poměrně bezpečný přístav, tak je to pro českou retailovou investiční obec celkem lekce. Co teprve, až naivní česká retailová obec zjistí, že jsou tu realitní fondy, které umí poklesnout o 40-50 %? To teprve bude pravá revoluce. I tím si však český kapitálový trh musí jednoho dne projít.


Už za týden se rozhodne o další výši 2T Repo


Současná úroveň sazeb 2T Repo není nic, co by někomu zvláště chutnalo. Viz předchozí příspěvek o výkonnosti konzervativních fondů. Ovšem i tak nám reálně hrozí, že dojde k navýšení 2T Repo ze současné hladiny 4,5 % na ještě vyšší hodnoty.

20letý pohled na 2T repo:
1
2T Repo je sice základním nástrojem na boj s inflací, ale není všemocný. Volání některých měnových konzervativců, jako je například novinář Mirek Motejlek, je sice do určité míry logické, na druhou stranu však přisuzuje schopnosti 2T Repo řešit problémy rychleji, než je tomu ve skutečnosti. Než se nárůst 2T Repo projeví ve změně chování obyvatelstva, podniků a státu, tak to poměrně dlouho trvá. Řádově 2-3 měsíce. Každopádně nyní máme úrokovou hladinu 2T Repo na úrovni, kdy stabilita českého bankovnictví byla velmi chabá ve srovnání se současností, protože to bylo období před dokončením privatizace nejvýznamnějších českých bank.

O sazbách se bude rozhodovat 31. března.


Meziroční prodeje aut v ČR hlásí pokles


O 3,1 % proti únoru roku 2021 poklesl počet nově registrovaných automobilů v ČR. Lednová hodnota přitom znamenala 9,9 % nárůst. Meziměsíčně proti lednu se jednalo o pokles registrace nových vozidel o 12,5 %. Nicméně leden standardně patří mezi spíše silné měsíce, zatímco únor spíše mezi ty slabé. Tak jako tak, není to pozitivní zpráva o české ekonomice. Bude velmi zajímavé v tomto směru hodnotit březen a duben. Pokles samozřejmě není dán pouze poptávkou po automobilech ale i samotnou výrobou aut, která už se přibližně rok trápí s nedostatkem čipů na globální úrovni, českou výrobu a výrobu v okolních zemí nevyjímaje.


Češi provolali v roce 2021 v průměru 6,5 minuty denně


Podle českého statistického úřadu průměrný Čech v roce 2021 provolal 2400 minut za rok. Autor tohoto textu je tak v průměru asi na 25násobku hodnoty průměrného Čecha. Průměrný Evropan je na 2700 minutách za rok, což znamená, že jsme stále pod určitým potenciálem českého telekomunikačního trhu. 81 % osob využívalo internet, přičemž 72 % přístupů k němu tvořily mobilní telefony. 57 % osob starších 16 let v roce 2021 nakupovalo zboží přes internet. Když si uvědomíme, jak početná je populace osob nad 75 let, tak je to opravdu velmi vysoké procento. Navíc, kdybychom ho aplikovali na větší města, tak dojdeme k ještě vyšším hodnotám. Z toho jasně plyne také to, co dlouhodobě říkáme. Retail bude v budoucnu více a více online, což je zásadně špatné zejména pro neprémiové nonfood retailové parky.


Demografické změny v Česku


Počet obyvatel v ČR v roce 2021 vzrostl z 10,49 milionu na 10,51 milionu obyvatel. Narodilo se 111,8 tisíce dětí. Zemřelo celkem 139,9 tisíce osob, což je asi o 25 % více, než je dlouhodobý průměr ČR v letech 2015-2019. Jedná se o nejvyšší číslo od konce 2.světové války. Čistá změna migrace obyvatelstva činila ve prospěch ČR 50 tisíc osob, což nakonec způsobilo mírný nárůst populace v ČR. Celkem se do ČR přistěhovalo 69,2 tisíce osob, z nichž nejvíce bylo z Ukrajiny (28,4 tisíce), Ruska (2,7 tisíce) a Slovenska (1,9 tisíce). Zbytek byl rozprostřen mezi ostatní země. V letošním roce bude však migrační vlna podle našeho očekávání velmi výrazně vyšší. Počet obyvatel na konci letošního roku by mohl pozitivně poskočit o stovky tisíc osob. Možná dokonce o řád více. Ukrajina měla v roce 2020 39,6 milionu obyvatel a Česká republika je jednou z nejžádanějších destinací pro ukrajinské přistěhovalce.


Stát dal souhlas se zahájením výběrového řízení na nový jaderný zdroj v Dukovanech


Vlhký sen zastánců jaderné energetiky v Česku se opět oživil, když Ministerstvo průmyslu a obchodu, vyzvalo společnost Elektrárna Dukovany II k tomu, aby zahájilo výběrové řízení na dostavbu nového bloku v Dukovanech. Ta je součástí energetického holdingu ČEZ, ve kterém 69,78 % drží česká vláda prostřednictvím Ministerstva financí. Výběrového řízení by se měly účastnit francouzská EdF, korejský Hydro and Nuclear Company a americký Westinghouse. Z výběrového řízení byly vyřazeni účastníci z Ruska a Čína. Celý tento sluníčkový příběh má ale spoustu „ale“. Posledních 10 let se do ČR dováží jaderné palivo výhradně z Ruska od společnosti TVEL, která je dcerou Rosatomu. Za druhé servisní práce k českým jaderným elektrárnám vykonává neznámým ruským vlastníkem (přes Gazpromfunds) ovládaná Škoda JS, která figuruje např. na amerických sankčních seznamech OFAC. Za třetí ta samá firma má podíl v českém jaderném „mozku“ ÚJV Řež, kde je společníkem ČEZu a Slovenských elektráreň. Za čtvrté výstavba nového bloku bude neuvěřitelně drahá. A ČEZ je firma, jejíž ziskovost je značně křehká, navíc je tato firma vyčerpaná neustálým snižováním vlastního kapitálu přes dividendu, protože si stát z ní udělal kasičku. Za páté bude to neuvěřitelně složitý projekt, jehož realizace bude trvat velmi dlouho. Za šesté kondice účastníků výběrového řízení je minimálně v případě EdF a Westinghouse značně diskutabilní…Kdybychom byli trochu prozíravější, tak rozjedeme zásadní podporu decentralizovaných energetických zdrojů bez emisní stopy. Jádro je velké politické gesto, ale máme velmi zásadní pochybnost o tom, že nový reaktor bude stát dříve než za 15-20 let.


Zprávy ze světa



Evropa je rozdělená ohledně importu ropy z Ruska


Postoj Evropy ohledně dodávek ropy z Ruské federace je nejednotný. Proti odstavení ruského importu ropy jsou především Němci a Holanďani, kteří tvrdí, že petrolejářský sektor je na ruské ropě příliš závislý. Pro zákaz importu jsou především Pobaltské státy. Z Holandska je poměrně silně cítit lobby společnosti Shell. Je potřeba si uvědomit, že část ruské ropné infrastruktury přímo patří evropským firmám. Nadále z Ruska proudí do Evropy plyn. Zítra v Bruselu bude přítomný dokonce sám prezident USA Joe Biden, aby se účastnil společného setkání G7 a NATO ve věci společného postupu proti Kremlu. Ve hře jsou samozřejmě kromě velkých politických gest i hospodářské argumenty. K rozšíření sankcí se minulý týden výrazně připojilo i Japonsko a Austrálie.


Ukrajinská válka už může být jednoznačně prohlášena za neúspěch Ruska


Téměř na den přesně po měsíci od zahájení války na Ukrajině můžeme konstatovat, že tato válka zničila na velmi dlouhou dobu dva státy. Tedy nejen Ukrajinu ale i Rusko. Ukrajina je pochopitelně zničena hospodářsky i sociálně díky masivní migraci. Rusko je zase ekonomicky destruováno mezinárodní izolací, do které ho uvrhl současný vládce Kremlu.

Vojenská fronta podle agentury Reuters:
2
Za měsíc války Ruská federace ovládla relativně malou část území Ukrajiny. Rozhodně se Rusku nepodařil žádný „blitzkrieg“. Naopak můžeme konstatovat, že ruská armáda utrpěla obrovské ztráty na životech i technice. Dost velké na to, aby to pohnulo veřejným míněním v samotném Rusku. Režim v Rusku navíc velmi výrazně přituhuje vůči jakýmkoliv kritikům. Minulý týden byl odsouzen nejvýznamnější opoziční politik Navalný a vypadá to, že si ve vězení pobyde řádově 15 let, pokud nedojde v Rusku ke změně režimu. Nicméně vzhledem k tomu, že málem zemřel na otravu, nechybělo moc a potkal ho podobný osud jako Borise Němcova. Ruský režim opravdu tvrdě potírá jakýkoliv veřejný protest vůči ruské invazi na Ukrajinu.

Sen ruského prezidenta o „denacifikaci“ a „demilitarizaci“ Ukrajiny se rozhodně minimálně v druhém případě rozhodně nenaplnil vzhledem k tomu, kolik zbraní proudí na Ukrajinu. Co se týká té „denacifikace“, tak ruská propaganda jeden dost tvrdou linku, která se snaží z ukrajinské politické scény udělat dost kostrbatým způsobem nacisty. A to především kvůli sympatiím části obyvatelstva k osobnosti Stepana Bandery, jehož památníky lze nalézt po Ukrajině. Většina Ukrajinců nicméně v průzkumech veřejného mínění Banderu označila je negativní historickou postavu. Asi třetina obyvatel mu přisuzovala pozitivní roli. Rozhodně nelze brát jakkoliv vážně, že by současná vládní garnitura byla nějakými sympatizanty s nacisty. Ostatně i prezident Zelenský je židovského původu a jen těžko si lze představit, že by choval nějaký obdiv k nacismu.

Rusku se zcela nepochybně nepodaří hlavní cíl jeho invaze. Tedy vyměnit ukrajinskou vládu a čelní politické představitele za osoby, které by lépe ovládalo. Nemůže počítat s jakoukoliv podporou místních obyvatel poté, co na Ukrajině předvádí. Naopak Vladimir Putin si vysloužil statut válečného zločince za pouhý měsíc díky útokům na civilní cíle. Je jasné, že s Vladimirem Putinem v čele bude Rusko v extrémní mezinárodní izolaci. A tedy i chudobě. Obnova vztahů, jakýsi další „restart“ vztahů je s Putinem zcela nemožný. Dokonce i Čína velmi dobře chápe závažnost celé situace. Ostatně, když Čína exportuje ročně zboží do USA za 450 mld. USD, do Japonska za 143 mld. USD, do Německa za 87 mld. USD, do Holandska za 79 mld. USD, do Británie za 72 mld. USD a Rusko je s 53 mld. USD až 14. největší exportní trh pro Čínu, tak si umí Číňané dát jednoduché počty dohromady. Tedy snadno spočítat to, co je pro ně ekonomicky výhodné. S podporou Číňanů tedy Putin absolutně počítat nemůže. Maximálně v tom slova smyslu, že Čína dá Rusům ochutnat jejich vlastní medicínu.

Rusko si dost zavařilo i na kapitálovém trhu. 40 mld. USD je celkový dluh Ruska v jiných měnách. Zhruba polovinu tohoto dluhu drželi investoři mimo Rusko. Minulý týden Rusko mělo zaplatit 117 milionů USD na kupónech v USD. Má však tolerovanou lhůtu to napravit do 15. dubna. Toto pondělí mělo Rusko platit dalších 66 milionů USD. 102 milionů má přijít 28. března. A další platba 31.3. musí jít bezpodmínečně v dolarech ve výši 447 milionů USD. Ale hlavně, 4. dubna se musí vrátit jistina v dolarech jistině 2 mld. USD. S defaultem Ruska jako emitenta státních dluhopisů se víceméně počítá. Rusko musí část dluhu zaplatit bezpodmínečně v dolarech a pokud tak učiní v rublech, tak je to default. Opět připomínáme, že nízký ruský státní dluh, má kořeny v tom, že Rusko je nedůvěryhodný dlužník a nikoliv v tom, že by Rusko bylo rozpočtově zodpovědnou zemí, jak se nám snaží namluvit Kovanda a další chytráčci.

V ČR se ruské dezinformační linky chytly podle očekávání hlavně dvě party. Tou první je český politický tragéd Lubomír Volný, který si na svůj twitterový účet dal velké „Z“ a který twitter zásobuje zprávami o tom, jak ruská armáda ve skutečnosti na Ukrajině pomáhá a zachraňuje obyvatele. A druhá parta nepřekvapivě má své hnízdo v KSČM. Zejména okolo soudruha Skály, který také relativizuje úplně vše okolo války na Ukrajině. Naštěstí podobné žvásty už nemusíme poslouchat na půdě Sněmovny díky volebním výsledkům obou politických skupin.


Výhled hlavní úrokové sazby americké ekonomiky se zvyšuje


Podle nejnovějších očekávání to vypadá, že Fed bude navyšovat svou Target rate namísto 1,9 % až spíše někam k 2,5 %. To znamená o něco agresívnějším způsobem se všemi důsledky, které to má a které jsme popsali v minulém analytickém týdeníku.


132 mrtvých v Číně díky pádu 737-800


Letadlo aerolinky China Eastern se zřítilo v pondělí bez jakýchkoliv známek přeživších. Jednalo se o stroj Boeing 737-800, tedy předchůdce kontroverzní verze Max, která představuje největší skandál civilního letectví poslední dekády. China Eastern nechala na zemi v reakci na tuto katastrofu všech svých 109 strojů 737-800. Letadlo mělo nalétáno obrovské množství letů i hodin a obecně model 737-800 je považován za velmi spolehlivý letoun. Je poměrně nepravděpodobné, že se jednalo o závadu plynoucí z konstrukční chyby letadla, které jsou ve službě již od roku 1997. Reakce akcií Boeingu nebyla nijak dramatická v tomto směru.

Přehled trhů

Přehled akciových trhů

3
Minulý týden byl ve znamení posilování akcií, jejichž hodnota v nedávné době výrazně poklesla. Namátkou zejména Tesla o 24 % (a stačilo k tomu, aby Elon zatančil v německé továrně), Tencent o 30 %, NVIDIA o 15 % nebo Meta platforms o 13 %. Alibaba posílila o 50 %. Výrazného růstu dosáhly další čínské technologické firmy jako Pinduoduo, Meituan nebo JD.com. Všechny tyto společnosti mají společné, že jejich výkonnost od počátku roku zůstává záporná. Tam hledejme hlavní příčinu prudkého posílení čínského akciového trhu, který ovšem i tak zůstává na 12 % poklesu v letošním roce.

Výnosy státních dluhopisů

Výnosy do splatnosti 5letých státních dluhopisů:

ČR 4,08 %
Německo 0,20 %
USA 2,38 %
Čína 2,60 %

Zřejmě to nebude dlouho trvat a výnos do splatnosti čínského státního dluhopisu bude nižší než v případě amerického bondu. Německé bondy se zase zabydlely nad nulou a ty české nesou přes 4 %. Kdo by to byl před pár měsíci řekl.

Klíčové komodity

4
Ropa minulý týden opět výrazně posílila na 116 USD. Právě ona zejména táhla agregátní růst cen komodit.



Děkujeme za pozornost. Těšíme se na Vás opět příští týden!

Sdílet

Related posts

25. 5. 2022

Analytický týdeník 21/2022


Číst dále
18. 5. 2022

Analytický týdeník 20/2022


Číst dále
11. 5. 2022

Analytický týdeník 19/2022


Číst dále

Comsense analytics s.r.o.

Na Příkopě 988/31
110 00, Praha 1

Kontaktujte nás

+420 724 385 907
analyzy@comsense.cz

Sledujte nás

FaceBook
Twitter

© 2021 Comsense analytics.