Úvodní slovo
Zdravím drahé čtenáře a čtenářky,
rozhodl jsem se pro malou změnu, ke které mě přivedla současná situace. Přestává mi dávat smysl členit náš analytický týdeník na domácí a zahraniční rubriku. My píšeme o tom, co se primárně dotýká našich předplatitelů, ať už je to zahraniční impulz či domácí. A poslední dobou to takovým způsobem splývá, že už to téměř nehraje roli. Co se děje v německém Volkswagenu, má dopad na nás. Co se děje v Tchaj-wanu s polovodiči, má dopad na nás. Válka na Ukrajině…A mohl bych pokračovat. Takže v našem týdeníku naleznete nově prostě zprávy a myšlenky, které nás provázejí poslední týden a o které se s vámi chceme podělit. Snad tato drobná „nesystematičnost“ pro vás nebude pohoršením.
Mějte se báječně
Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics
Člen bankovní rady Holub avizoval růst sazeb 2T Repo
Člen bankovní rady Tomáš Holub řekl agentuře Bloomberg, že vidí reálně růst úrokové sazby 2T Repo až k 6 %. Argumentoval tím, že inflační vývoj je natolik špatný, že to situace může vyžadovat v rámci restriktivní měnové politiky. Růst úrokových sazeb znamená:
• Další zdražování hypoték a úvěr
• Další zdražování IRS kontraktů
• Další tlak na růst výnosů do splatnosti dluhopisů, tedy i pokles hodnoty dluhopisů
• Další tlak na oslabení poptávky po nemovitostech ze strany koncových uživatelů bydlení
• Další růst úrokových sazeb u vkladových produktů
• Další tlak na posilování české koruny, zejména vůči EUR
Další zasedání Bankovní rady je již ve čtvrtek 5.května.
Sice má modrou krev, ale jeho bondy žádná elita nejsou
Nový dluhopisový prospekt skupiny RSBC byl schválen ČNB. Tentokrát pro společnost RSBC Development Financing s.r.o. Za tyto dluhopisy se zaručila společnost RSBC INVEST s.r.o. Pokud chceme zkoumat kreditní kvalitu těchto dluhopisů, musíme patřit mezi zkušenější pozorovatele dluhopisového trhu.
RSBC INVEST je firmou, která vznikla v prosinci 2018. Vlastníkem této společnosti od samého začátku je RSBC Real Estate (původní název RSCB nemovitostní). Ta vlastní 100 % v RSBC INVEST, tedy ručiteli těchto dluhopisů. Vlastníkem RSBC Real Estate je pak RSBC Holding a.s. Abychom dohledali skutečného UBO, tak musíme jít až do registru skutečných majitelů, kde je uvedeno, že nepřímým majitelem této firmy je Robert Schönfeld, kterého bychom samozřejmě jako vlastníka čekali. Tento milovník hudby a houslista o sobě tvrdí, že je šlechtického původu a také operuje se svými mezinárodními zkušenostmi. Například v rozhovoru pro týdeník Euro v roce 2013 tvrdil, že jako poradce spolu se společností Matrix Group asistoval u raisu kapitálu do singapurského REIT fondu ARA Pan Asia REIT v řádu stovek milionů dolarů. Těžko hodnotit tyto aktivit, zvláště, když jsou již takhle staré a prakticky o žádném ze subjektů, které Schönfeld tehdy zmiňoval, nelze dohledat více informací. Asi ani nemá smysl se zaobírat údajným šlechtickým původem samotného Schönfelda. Na konci středověku bylo v Českém království asi 40 000 lidí se šlechtickým statutem. Šlechtické rody byly méně významné i ty významnější. Rod Schönfeldů rozhodně žádná historická autorita dosud neoznačila za podstatný z hlediska vývoje českých dějin. Ale není to podstatné. Šlechtictví v Čechách skončilo se založením Československé republiky roku 1918 a za druhé z hlediska toho, že si někdo půjčuje peníze, není podstatné, kdo byl jeho předek před desítkami či stovkami let. Hodnotit budeme čistě Schönfelda a jeho společnost. Zarážející na první pohled ovšem je, že Schönfeld se svým údajným šlechtickým původem marketingově operuje.
Ručitel za dluhopisový program RSBC INVEST je firma, která sama o sobě vznikla za účelem vydávání dluhopisů a poskytování financování skupině RSBC. Na konci roku 2020 měla tato firma bilanční sumu 952,5 milionu korun na konsolidované úrovni směrem dolů. Z toho uváděla nějakých 748 milionů v nemovitostních investicích. Řádově tato firma měla asi 110 milionů v různých pohledávkách mimo svůj konsolidovaný celek. Víme, že částku 86,2 milionu korun půjčila RSBC Capital. To je taková firmička, která měla záporný vlastní kapitál 17 milionů při bilanční sumě 492 milionu v březnu 2021 a 439 milionů na oběžný aktivech a která zveřejňuje super zkrácenou rozvahu na justici. Tedy dost hustý. To je celkem dost, když vezmeme v potaz, že je to přes 40 % hodnoty vlastního kapitálu.
Ten dosahuje 265 milionů ke konci roku 2020. Ovšem musíme si jasně říct, že nevznikl zrovna organicky. Evidentně vzešel přes kapitálové fondy a nikoliv přes nerozdělený zisk. O aplikaci účetní temné magie svědčí jedna stopa. A to je odložený daňový závazek ve výši 50 milionů korun. Při standardní sazbě DPPO se bavíme o tom, že byl touto formou navýšena hodnota vlastního kapitálu o více než 263 milionů korun. Tedy prakticky celý vlastní kapitál, který skupina má. Přeloženo do češtiny. Skupina RSBC žádný standardní vlastní kapitál nemá. Veškerý byl vyroben čistě pomocí účetního triku, o čemž svědčí právě existence odloženého daňového závazku. Kdyby tam totiž odložený daňový závazek nebyl, tak je to důkaz o tom, že nedošlo k přecenění hodnoty aktiv a závazků v rozvaze. Tímto jednoduchým trikem si ručitel emitenta vyrobil vlastní kapitál přes 260 milionů. Firma samozřejmě bude argumentovat tím, že ve skutečnosti posudky skutečně ukazují, že firma má takovou hodnotu, jakou má mít. A budeme poslouchat argumenty o auditorovi z Velké čtyřky apod. Ale je to nesmysl. Toto se prostě nedělá, pokud chcete působit seriózně na investory! Tečka. O tom se vůbec nebavme. Není v tom špetka kultury finančního výkaznictví. Standardní firma vytváří vlastní kapitál jiným způsobem. Buď jasně prokázaným původem vloží do firmy základní kapitál, nebo poskytne příplatek mimo základní kapitál nebo v optimálním případě vytvoří zisk. A to se v případě RSBC INVEST nestalo.
Zato si dal někdo záležet, aby účetně firma nevypadala na první pohled předlužená. Což by ostatně evidentně byla, pokud by k této operaci nedošlo. Dluhů měla totiž firma na konci roku 2020 za 636 milionů. Ve stejném roce firma dosáhla obratu z nájmu nemovitostí ve výši 52 milionů, přičemž EBITDA (NOI) byla jen kolem 32 milionů korun. Zejména díky finančním nákladům pak celá skupina RSBC INVEST skončila ve ztrátě. Firma dokonce generovala záporné provozní cashflow ve výši -25 milionů korun. RSBC Invest jako ručitel dlužil na konci roku 2019 asi 339 milionů korun z dluhopisů, přičemž u těchto dluhopisů bylo zřízeno zástavní právo ve prospěch agenta pro zajištění České spořitelny. Zároveň dlužil RSBC INVEST i prostřednictvím bankovních úvěrů 248 milionů korun od banky Moneta, z nichž oba byly zajištěné závazky vůči bance. V rámci tohoto úvěru byl zastavený skladový areál REDA. Jednalo se o dva úvěry, jeden revolvingový na 60 milionů a druhý investiční na zbývající částku přes 7,47 milionu EUR. Sama RSBC INVEST přiznává, že bankovní úvěry jsou zajištěny do 75 % LTV. Čím tedy chce ručit za závazky RSBC Development Financing? Tohle jsme úplně nepochopili.
Pak je docela zábavné sledovat, co za podivuhodné transakce se vlastně ve skupině ručitele RSBC INVEST odehrává. Tak například v roce 2020 nakoupila RSBC INVEST podíl ve společnosti Nidelva za 10 milionů od RSBC Činžovní domy s.r.o., aby pak v tom samém roce podíl ve společnosti Nidelva prodala do Schönfeld & Co Nemovitosti SICAV za 13,2 milionu korun. Zároveň platí za poradenství 6 milionů do RSBC Advisory, za účetnictví do RSBC Tax and Accounting Services. Co na to říct? Asi jenom, že ačkoliv má pan Schönfeld modrou krev a lepší původ než my plebejští smrtelníci, tak tady se chová, jak kdyby mu čouhal půlmetrový stvol slámy z bot.
Jinak k samotnému emitentovi RSBC Development Financing. Původním názvem se jedná o firmu RSBC Hybešova a na konci roku 2020 měla tato firma bilanční sumu 56,8 milionu korun. Zůstatková cena dlouhodobého hmotného majetku byla 41,5 milionu korun v nemovitostech, nicméně před odpisy to bylo 119 milionů korun. Dalo se tedy usuzovat, že tržní hodnota nemovitostí v tomto případě bude značně odlišná od té tržní. V takových případech se dá očekávat tržní vyšší než účetní, což ale s sebou nese LCGT problém při případném asset deal exitu. Firma dlužila ke konci 2020 21 milionů, přičemž z toho 18,9 milionu propojeným osobám. Vlastní kapitál 35 milionů byl prakticky ze 100 % tvořen kapitálovými fondy. EBITDA společnosti se pohybovala kolem 5 milionů a obrat necelých 12 milionů. Ve firmě do května 2021 působil jako společník investiční fond Generali Investments CEE. Nicméně v roce 2021 došlo k prodeji nemovitosti (Millenium center) do rukou Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (šéf Pavel Ivanyi) na adrese Hybešova v Brně a finanční situace emitenta se dramaticky změnila. Ten prodejem získal 180 milionů korun.
V roce 2021 už víme, že půjčil 220 milionů korun do společnosti MP Kolbenka. A to ze zdrojů, které mu poskytl investiční fond Generali Investments CEE. Tím se emitent dostal do pozice věřitele projektu řízeného společností Masák & Parner (další emitent dluhopisů mimochodem), která emitentovi svůj podíl v projektu zastavila, plus zástavním právem k nemovitostem ve společnosti MP Kolbenka. Jenomže pak došlo k přesunu majetků v případě MP Kolbenka do Ballota property a do hry vstoupila Raiffeisen Leasing, která půjčila 135 milionů. Obecně je celý osud dluhopisů RSBC Development Financing hodně spojen s osudem projektu MP Kolbenka, který dělá RSBC ve spolupráci s architektem Jakubem Masákem a jeho společností.
Emitent uvádí k 30.9.2021 následující finanční údaje. Celková aktiva ve výši 244,2 milionu korun. Z toho přes 220 milionů v dlouhodobých pohledávkách – MP Kolbenka zcela zásadně. Vlastní kapitál uvádí ve výši 129 milionů korun. Dluhy činily tedy nějakých 115 milionů korun. Když vezmeme v potaz, že dluhopisový program je na 20 milionů EUR, tak to tedy není zas taková sláva.
Emitent se zavázal k dodržování závazku limitu zadlužení přes LTV na hodnotě 0,8, ale nadefinoval si to v emisních podmínkách dost divokým způsobem, protože hovoří výslovně o hodnotě aktiv. A pokud jeho aktiva tvoří ze 220 milionů půjčka, tak je to docela složitá pozice. Ostatní covenanty jsou spíše symbolického charakteru. Nejsme toho názoru, že by se jednalo o nějak striktní emisní podmínky, protože zásadně neomezují účel ani střet zájmů, ani nestanovují tvrdé informační povinnosti. Každopádně je zde určitá snaha nedělat to úplně špatně. Je vidět, že skupina RSBC přistoupila na určitý kompromis a snažila aspoň částečně emisní podmínky neudělat zcela vulgárním způsobem.
Z aktivit, které skupina RSBC má, je tato část jejích aktivit spíše tou kvalitnější částí. Dluhopisový program není z našeho pohledu žádný zázrak, protože je v něm spousta seniornějších věřitelů před dluhopisovými věřiteli. Na RSBC nám asi nejvíce vadí nesmírně složité finanční struktury, které jsou mimořádně nepřehledné pro věřitele. RSBC by měla výrazně zjednodušit své aktivity, aby běžný dluhopisový věřitel měl šanci aspoň základně rozpoznat podstupované kreditní riziko. A rozhodně by měla přestat používat přecenění hodnoty aktiv a umělé zvedání vlastního kapitálu u ručitele. Tyhle záležitosti jsou RSBC toxické a není nic zdravého. Na druhou stranu dluhopisová emise to není nejhorší na českém trhu. Pokud nabídne investorům dostatečně vysoký výnos reflektující jejich podřízenou pozici, tak si právo na existenci na dluhopisovém trhu zaslouží.
Co podstatné nyní potřebujeme vědět o válce na Ukrajině
I tento týden je potřeba si dát rychlý update k tomu, co se děje na Ukrajině a v Rusku:
Ruský ministr zahraničí Lavrov říká, že by Západ neměl brát hrozbu nukleární války na lehkou váhu. Svá slova směřuje zejména k USA a dalším zemím NATO, které vyzbrojují ukrajinskou armádu.
Dle zaměstnanců Záporožské jaderné elektrárny v těsné blízkosti elektrárny proletěly střely s plochou dráhou letu, čímž byla významně ohrožena bezpečnost této jaderné elektrárny 36 let po tragických událostech havárie Černobyl.
Odhad počtu uprchlíků z Ukrajiny pro tento rok je 8,3 milionů osob dle OSN.
Ukrajina připravuje obvinění z válečných zločinů proti ruským vojákům, a to včetně pilotů.
Vyplulo na povrch, že s ruskou tajnou službou FSB spolupracoval přední světový krypto obchodník Binance. Spolupráce měla vést k odhalení účtů na Binance, které patří Alexeji Navalnému a jeho kolegům z ruské politické opozice.
Švédsko a Norsko pravděpodobně brzo oznámí záměr vstoupit do NATO. Finové, kteří mají s Rusy 1300 km dlouhou hranici, jsou v procesu vstupu do NATO o něco dále. Není divu, protože mají poměrně čerstvou zkušenost válčení s Rusy ve 20. století. Dá se očekávat, že obě země oficiálně požádají o členství v květnu. V obou zemích má vstup do NATO podporu mezi obyvatelstvem i v parlamentu. Pro Ruskou federaci by to tak fakticky znamenalo pravý opak cíle „Speciální vojenské operace“, která měla zabezpečit, že bude držet NATO od svého území dále. Tímto by se stala členem další země, která má přímou hranici s Ruskem. V tuto chvíli to jsou Lotyšsko, Estonsko, Norsko, Polsko a Litva (Kaliningrad). Finsko by se však stalo délkou své hranice jednoznačně nejvýznamnější. Ovšem máme tu samozřejmě ještě Spojené státy, které s Ruskem hraničí mezi Beringovo a Čukotským mořem. Ovšem s nimi nemá Rusko pevninskou hranici.
Němci se přidali k ostatním členům NATO, kteří dodávají na Ukrajinu těžkou techniku. Konkrétně pak Flakpanzery Gepard, které jsou užitečnými nástroji protivzdušné obrany. Tím částečně ze sebe setřásl kritiku německý kancléř Olaf Scholz za neochotu významně Ukrajinu vojensky podporovat.
Gazprom přistoupil k vypnutí dodávek plynu v Polsku a Bulharsku. Do ostatních zemí EU zatím ruský plyn nadále teče.
Ztráty jsou během dvou měsíců astronomické. Ruské ztráty na Ukrajině dosahují dle amerických odhadů 10 tisíc vojáků, dle ukrajinské vlády je jsou ztráty až 22 tisíc ruských vojáků. Ukrajinci přiznávají ztrátu 3 000 vojáků, kteří zemřeli, a dalších 10 tisíc, kteří byli zraněni. Ruská strana tvrdí, že zabila přes 23 tisíc ukrajinských vojáků. Ukrajinská vláda říká, že dosud zemřelo přes 3 800 civilistů v probíhající válce, odhad OSN je přes 2,6 tisíce civilistů, kteří zemřeli. Už nyní je jasné, že účet za válku na Ukrajině bude z hlediska civilních ztrát obrovský. Zároveň ztráty na ruské straně jsou už nyní velmi významné. Například válka v Afghánistánu si vyžádala na straně Sovětského svazu 14,4 tisíce zabitých vojáků a 53 tisíce zraněných vojáků. V tomto směru už je současná válka na Ukrajině pro Rusy srovnatelná. Ovšem s tím rozdílem, že afghánská válka trvala přes 9 let.
Letecké a raketové útoky probíhají prakticky po celé Ukrajině. Rusové ovládají území celý jih Ukrajiny od Khersonu na východ poté, co zcela ovládli Mariupol. Jih od od Mykolaivu, přes Oděsu po Izmail u rumunských hranic, je v tuto chvíli stále předmětem bojů. Ruská armáda na jihu kontroluje území od Krymu po Dněpr a Doněck. Na východě pak kontrolují Rusové území po Severodoněck, Izium až po Charkov. Ukrajincům se daří vytlačovat ruské jednotky z okolí Kyjeva.
Obrázky Vladimira Putina, které se objevují v médiích, poukazují na značnou opotřebovanost vládce Ruské federace. Je otázkou, do jaké míry o něčem vypovídají. Mnoho médií i komentátorů veřejného dění spekuluje o jeho nemoci. Pravda je, že na fotkách sice nepůsobil, zdravým dojmem, ale nic to reálně neznamená. U člověka, který je v čele státu a který vede útočnou válku, lze asi logicky očekávat obrovské množství stresu plynoucího z toho, jakým obviněním čelí z celého světa a jak je izolován. Těžko v takové situaci může vypadat za všech okolností jako zdravě působící elegán, a to i s přihlédnutím k jeho věku a faktu, že je mimořádně stresovým situacím vystaven již 40 let. Zatím nemáme žádné věrohodné informace o tom, že by pozice Vladimira Putina v Kremlu byla ohrožena domácím politickým převratem z jeho okolí. Tudíž musíme i nadále předpokládat, že konflikt potrvá nějakou dobu. Až se zcela projeví sankce u ruského obyvatelstva, tak lze očekávat rostoucí nespokojenost s režimem, ale Putinův režim jasně ukázal, že protestům nedává žádný prostor. Proto spíše čekejme pokus o svržení Putina z jeho blízkého okolí od osob, které nechtějí žít v mezinárodní izolaci. Ta je v tuto chvíli srovnatelná, ne-li horší než v případě Severní Koreje.
Rusko celkem intenzívně bojuje v Evropě i pomocí poměrně rozsáhlé dezinformační scény, která se do značné míry radikalizuje. V ČR tento proud reprezentují v krajní poloze lidé, jako je Lubomír Volný a jeho Volný blok, který již zcela nepokrytě obhajuje veškeré útoky na ukrajinské civilisty. K této skupině můžeme jednoznačně přidat i partu českých komunistů nebo Jaroslava Foldynu. Co je do určité míry překvapivé, je veřejné vyjádření bioložky Soni Pekové, která se značně proslavila v období koronavirové pandemie. Ta prohlásila, že na východě Ukrajiny byly laboratoře s biohazardním materiálem, které Rusko vybombardovalo. Svá slova doplnila přáním, aby se každý pomodlil „za zdraví pana Putina“ a že mu patří „velký dík“ za to, že to udělal. Jako důkaz uvedla, že se „pohybuje v oboru“ a „že to prostě ví“. Není snadné určit, do jaké míry lidé jako Volný nebo Peková svým tvrzením skutečně věří či je šíří vědomi si toho, že jsou to lži. Nicméně vzhledem k tomu, že jejich verze příběhů je prakticky totožná s oficiální verzí ruské propagandy, tak je jasné, kdo je původcem takových interpretací situace. Tyto názory se vyskytují i v dalších zemích EU a rozhodně je nelze označit za nějak zvlášť originální interpretaci. Jedná se o skupinu lidí šířící ty nejradikálnější postoje, která se skládá z Kremlem placených dezinformátorů či užitečných idiotů, kteří tyto informace šíří. Rozlišit, kdo je kdo, není rozhodně snadné. Řada lidí je pravděpodobně obojí.
Z hlediska politických spojenců Ruska uvnitř NATO a EU je samozřejmě obrovským zklamáním pro Rusko prohra Marine Le Penové v prezidentských volbách. Naopak Rusko sbírá podporu u našeho bývalého prezidenta Václava Klause, který je nyní v samotném Rusku ukazován jako západní politik sympatizující s Ruskem neustálým opakováním, že válka na Ukrajině není naše válka a že bychom se do ní neměli nechat zatáhnout. On a další politici, kteří situaci takto interpretují, v podstatě kopírují vyjádření Lavrova, který se vymezuje vůči zahraniční pomoci Ukrajině. Ten v zásadě neříká nic jiného. Není to vaše věc, nepleťte se do toho. Pokud se do situace zapojíte, stáváte se i vy naším nepřítelem. Klaus a jemu podobní politici v zahraničí v zásadě říkají, že máme zahájit namísto podpory obránců, „seriózní“ mírová jednání. Ovšem při pohledu na požadavky Rusů je takové tvrzení v podstatě vlastizradou, když Rusové tvrdí, že chtějí návrat hranic NATO před rozšíření z roku 1999, kdy se rozrostlo o Českou republiku, Maďarsko a Polsko. Zároveň by z NATO musely odejít i všechny později přidružené státy, tedy Bulharsko, Slovensko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovinsko, Albánie, Chorvatsko, Černá Hora a Severní Makedonie. Když vezmeme v potaz to, že v ruské státní televizi dochází v hlavním vysílacím čase k obhajování válečných zvěrstev na civilistech ze strany ruských vojáků, objevují se tam výzvy k dalšímu násilí na civilistech, výzvy k napadení dalších zemí vč. České republiky, tak jsou slova našeho bývalého prezidenta zcela hanebná. Nemluvě o tom, že válka způsobila rozsáhlou migrační krizi doléhající významně i na Českou republiku, masivní zdražování energetických i průmyslových komodit. Klausovo postoje těžko hodnotit. Zdá se, že za jeho slovy je spíše snaha šokovat/zaujmout/získat pozornost médií. V tomto směru ho lze přirovnat k Lukášovi Kovandovi, který rovněž plní média rádoby kontroverzními bláboly o tom, jak ve skutečnosti slabá Evropa v čele s Německem je pomalu na kolenou hospodářsky. A zcela ignoruje fakt, že německá ekonomika je mnohem méně závislá na ruských komoditách a trzích než ruský export na německé poptávce po jeho komoditách a že samotné Rusko má ekonomickou sílu srovnatelnou se Španělskem nebo Itálií a Německu nesahá ani po kotníky. K tomu přidejme zcela účelové dezinterpretace ruského zadlužení, které je vydáváno za příkladně nízké, přitom je zcela ignorován fakt, že si Rusko už před válkou půjčovalo za dvojciferný úrok, protože mu nikdo půjčit nechtěl. V neposlední řadě pak kruhy těchto „attention whores“ doplňují bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor nebo novinář Erik Best. Tito lidé sehrávají se svými relativistickými postoji v zásadě roli užitečných idiotů, protože závěry jejich tvrzení plně korespondují s kremelskou propagandou. Ta se nesnaží říct, že je dobrá a špatná strana, ale snaží se nám namluvit, že nic jako pravda, dobro a zlo neexistuje. A že je vše jen úhlem pohledu. Úhlem pohledu lze nahlížet bezpochyby různé věci, ale například znásilňování a vraždění dětí určitě ne. Stejně tak nelze ignorovat fakta týkající se hospodářských vztahů.
Pak zde ovšem máme další skupinu hráčů, kteří odvádí pro Ruskou federaci v Evropě vynikající práci. A to jsou populisté. Na Slovensku dost hanebnou roli v tomto směru hraje Robert Fico. Ten jede v médiích brutální anti NATO postoj, což je v případě země, která se nachází asi 100 km vzdušnou čarou od Drohobyče, kde probíhají boje, už čistá vlastizrada. Fico tuto linku jede navzdory tomu, že to v Kremlu nemá bůhvíjak dobré. Kreml mu nemůže zapomenout reverzní tok plynu na Ukrajinu z roku 2014. Ale jeho situace je nyní na Slovensku tak složitá, že dělá všechno pro to, aby vyhrál příští volby a vymezuje se tak vůči vládní a prezidentské pro NATO politice. V Čechách samozřejmě zneužívají situace Tomio Okamura a Andrej Babiš. Oba sice tvrdí, že jsou proti válce a odsuzují ruskou invazi, ale zároveň hlasitějším hlasem dodávají, že je v prvé řadě třeba „pomáhat našim lidem“, kteří to teď mají strašně těžké kvůli vysokým cenám energií, pohonných hmot a obecně vysoké inflaci. Oba zcela nepokrytě útočí na Ukrajince a vyčítají vládě, že na jejich podporu vynakládá finanční prostředky. Zvláštním terčem se pak stávají Ukrajinky, které do Česka emigrovali s dětmi. K Babišovi a Okamurovi v této rétorice velmi silně přiskočila šéfka Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková. Tato snaha získávat body na antimigračních tématech je nyní velmi silná. Postoj našich populistů by se tak dal shrnout do hesla „Není to náš boj, starejme se o sebe“.
Někomu to možná může připadat lákavé, ale v zásadě něco takového možná bylo možné před 200 lety. Dnes by se Česká republika bez mezinárodní integrace ocitla v brutální chudobě. Současná ekonomika je výrazně globalizovaná a žádný stát si nemůže dovolit izolaci, pokud nechce radikálně zchudnout. Ať už je to software, polovodiče, zdravotnická technika, léky, potraviny, průmyslové materiály, dopravní prostředky, energetické komodity, tak to vše samozřejmě naše země neustále potřebuje dovážet ze zahraničí. Zároveň jsme integrální součástí ekonomiky EU, kde značná část našeho průmyslu je v dodavatelském řetězci jiných zahraničních firem produkujících koncové výrobky. Mezinárodní izolaci si nemůže dovolit ani USA nebo Čína, natožpak abychom o ní uvažovali my. Nemluvě o naší schopnosti bránit naše vlastní území, kdyby bylo napadeno. Na světě již dávno neexistují nezávislé státy. A i ti, kteří tvrdí, že jsou to země jako Švýcarsko, tak se hluboce mýlí. I Švýcarsko má své spojence, kterými jsou jednoznačně Evropská unie a USA, ačkoliv není členem NATO ani EU. A i Švýcarsko nebo Lichtenštejnsko zaujaly velmi tvrdý postoj vůči Rusku v rámci svého bankovnictví. V tomto konfliktu si tedy Česká republika, ať chce či nechce, musí vybrat stranu. Řeči o tom, že se nás to netýká, jsou úplným populistickým nesmyslem.
Samozřejmě z pohledu dalšího vývoje je potřeba určité informace brát s rezervou. Jak existuje ruská dezinformační kampaň, tak existuje i kampaň Ukrajiny s cílem Rusy demoralizovat a zbavit je zahraniční podpory. Ukrajina na to má samozřejmě právo, zvláště když vidíme, jaké dezinformační prostředky využívá Rusko. Na druhou stranu zejména interpretace ruských válečných výsledků v tomto směru může být zavádějící. Proto se značně liší odhady ztrát ukrajinských a zahraničních zdrojů. Řada médií i politiků u nás z pochopitelných důvodů s Ukrajinou sympatizuje, ale měli bychom být velmi opatrní při podceňování ruského nebezpečí a bagatelizování problémů, které tato situace vyvolává i u nás. Zvláště problematické je pak vystupování některých vládních politiků, kteří neumí situaci komunikovat s podstatnou částí obyvatel v ČR, kterým skutečně klesá životní úroveň vinnou vyšších cen nebo zdražení hypoték v důsledku růstu úrokových sazeb. V tomto směru musíme zmínit šéfku TOP09 Markétu Pekarovou Adamovou, která svými výroky rozhodně nepřispěla k většímu sociálnímu smíru.
Le Penová naštěstí pro Evropu prohrála, Křetínský se u toho zesměšnil
Francouzská populistická politička Marine Le Penová v neděli prohrála v prezidentských volbách se současným prezidentem Emanuelem Macronem, se kterým se utkala již podruhé. Tentokrát dopadla o něco lépe, když získala 41,5 % hlasů, zatímco v roce 2017 jen 33,9 %. Le Penovou jsme již několikrát zde vykreslovali jako političku silně pro-ruskou, orientovanou na ukončení členství Francie v EU i NATO. Zároveň je radikálně proti migraci do Francie a zcela nepochybně hraje i na rasistickou notu, ačkoliv její výroky jsou o něco méně kontroverzní, než jejího otce Jeana-Marieho.
Mimořádně se před prezidentskými volbami znemožnil český podnikatel Daniel Křetínský, který je vlastníkem časopisu Marianne a zároveň má podíl ve vydavatelství Le Monde Libre, kde má polovinu firmy. Le Monde Libre pak ovládá Groupe Le Monde ze 72 %. Křetínský je tak jedním ze třech hlavních UBO vydavatele vlivného deníku Le Monde. Z Křetínského působnosti ve francouzských médiích nebyla řada novinářů nadšená, protože je vnímán jako narušitel z divokého východu. A přesně tak se i zachoval těsně před francouzskými prezidentskými volbami, když donutil redakci magazínu Marienne změnit titulní stranu týkající se prezidentských voleb. Novináři se proti tomu ohradili a na Křetínského to veřejně práskli. Le Penová toho samozřejmě okamžitě využila a řekla, že je to jasný důkaz o tom, že ve Francii ovlivňují obsah médií miliardáři. A že lidé tedy nemají mít důvěru k médiím, které jí kritizují. Její slova nemířila ani tak docela na Křetínského samotného, který v tomto případě posloužil spíše jako užitečný blbec. Le Penová samozřejmě výrazně narážela na to, že Křetínského společníkem ve skupině, která vydává Le Monde, je jistý Xavier Niel. A tento Xavier Niel je manželem dcery nejbohatšího Francouze Delphine Arnaultové. A samozřejmě její otec Bernard Arnault (UBO skupiny LVMH) je přítelem a podporovatelem současného prezidenta Macrona. Arnaultovic rodina drží ve skupině LVMH 47,87 % podíl, což při současné valuaci 306 mld. USD, z ní dělá jednu z nejbohatších rodin na planetě. Arnault je byznysový král Francie hrající podnikatelskou ligu minimálně o dvě třídy vyšší než Křetínský. A Křetínský mu svým neohrabaným zásahem ve stylu východního oligarchy pořádně zavařil.
Musk dostal zelenou koupit celý Twitter od vedení společnosti
Kontroverzní americký podnikatel Elon Musk během jednoho měsíce kompletně změnil pohled na sociální síť Twitter. Sám patří mezi nejsledovanější uživatele této sítě, když figuruje mezi top 10 nejsledovanějších účtů. Nejprve oznámil, že ve společnosti nabyl 9,58 % podíl, ale hned u toho porušil pravidla, když to oznámil později, než měl. Poté odmítl nabízenou pozici v boardu, aby pak podal nabídku na odkoupení celého Twitteru za částku 44 mld. USD minulý týden. Tuto nabídku vedení společnosti schválilo. Akcionáři Twitteru asi mají důvod ke spokojenosti. Valuace firmy se ještě nedávno pohybovala pod 35 mld. USD, takže rozhodně za své akcie dostanou slušný balík peněz. Hůř celou situaci přijímají uživatelé Twitteru, kteří mají naprosto logicky obavu z toho, co se za Muska začne dít. Nelze úplně předpokládat, že by akcionáři deal s Muskem neschválili. Jde jim o peníze a ty jim Musk dává královské. Podporu má deal i mezi top managementem. Takový Jack Dorsey si při uzavření dealu přijde na 1 miliardu USD, takže nemá důvod se zlobit.
Ale dá se očekávat určitý exodus z Twitteru a zhoršení jeho reputace mezi uživateli. Musk je mimořádně kontroverzní osoba, která Twitter sama používá k manipulaci s veřejnou investiční obcí a veřejným míněním. Několikrát byl a je v této souvislosti vyšetřován americkou Komisí pro cenné papíry (SEC). Zároveň je to člověk s jasnými politickými preferencemi, což dával jasně najevo v příklonu k republikánům, zejména pak k Trumpovi. Zároveň je to člověk, který významně těží z politiky státu a států. Ať už se jedná o dotovaný byznys pořizování elektromobilů, dotované solární panely a především s NASA úzce spolupracující SpaceX. Tato spolupráce má zásadní charakter toho, že SpaceX získává finanční prostředky od NASA, tedy z veřejných rozpočtů pro své aktivity.
Nápad koupit Twitter, přesně podle našeho očekávání z minulého týdne, způsobil obavu, kde na to Musk vezme peníze. Obava z toho, že bude muset prodat část svých akcií Tesla vedla k tomu, že Tesla ztratila jen za poslední týden 14 % hodnoty.
Závěr je jasný. Muskovo nákup Twitteru je dobrou zprávou pro akcionáře, špatnou zprávou pro jeho uživatele a reputaci a na konci dne s velmi vysokou pravděpodobností špatné finanční rozhodnutí pro Muska. Twitter totiž dlouhodobě bojuje s tím, že navzdory vysoké popularitě neumí přinášet dobré hospodářské výsledky svým akcionářům. Vzhledem k tomu, že to neumí žádná z Muskových firem, tak by bylo velké překvapení, kdyby zrovna tady se to podařilo.