Úvodní slovo
Zdravím naše milé čtenářky a čtenáře,
tak jsme přišli o instagramovou politickou superstar Dominika Feriho. Minimálně na politické scéně. Jeho přínos pro českou politiku byl fakticky nulový. Do poslanecké lavice nastoupil bez znalostí, zkušeností a evidentně jako nedospělý jedinec s patologickou touhou po tom stát se středem pozornosti. Obdobné příběhy ale sledujeme i na finančním trhu. Kolik máme dluhopisových emitentů, kterým je hluboko pod 30…Kteří jsou také bez zkušeností a nedospělí jedinci bez odborných znalostí. Ať už je to vliv, sláva nebo peníze (byť půjčené), tak vše patří do rukou lidem, kteří to mají v hlavě už trochu poskládané. Chceš-li do politiky, měl bys mít už za sebou kariéru. Chceš-li pracovat s cizími penězi, už bys měl být schopen nějaké vydělat sám. Borci, kteří hned po škole začali vydávat dluhopisy, aniž by někdy předtím sami podnikali nebo nasbírali pořádné pracovní zkušenosti, jsou vlastně stejný bizár jako Dominik Feri v poslanecké lavici. Zajímavé je, že oba světy politiky i „mladého byznysu“ mají jednu věc často společnou. A tedy kokain, a s ním spojenou ztrátu soudnosti v řadě případů u pravidelného užívání. Tyhle příběhy jsou chvilku jízda, ale pak to končí těžkým nárazem do zdi. Nebo často i za zdi, které jsou opatřeny mřížemi. Mimochodem v době, kdy píšu tyto řádky, se za takové zdi zrovna vydává jeden pán, který vydal dluhopisy v řádu miliard korun v ČR.
Dělat věci dlouhodobě udržitelně není slabost, ale projev síly.
Hezký týden všem Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics a Fond českých korporátních dluhopisů SICAV
Ken se vrací
Ministr zdravotnictví Arenberger skončil ve funkci. Jeho angažmá trvalo celkem 48 dní. Tedy období, během kterého sotva mohl podniknout jako ministr zdravotnictví něco významného. Většinu času ve funkci navíc odrážel mediální tlak související s jeho majetkovým „nepřiznáním“ desítek nemovitostí a pronájmem nemovitosti Vinohradské nemocnici, které šéfoval. Ještě horší však zřejmě bylo, že Arenberger odkláněl příjmy z klinických studií ve prospěch sebe na úkor Vinohradské nemocnice, které šéfoval. Na místo ministra zdravotnictví se ovšem vrací zpívající právník Adam Vojtěch (přezdívaný Ken díky jeho dávnému působení v estrádě Superstar), který funkci zastával do 21. září. Vojtěchův konec na ministerstvu zdravotnictví byl vynucen právě kvůli tomu, že nezvládal řešit pandemii covid.
Navíc v období jeho ministrování se odehrávaly na ministerstvu nejdivočejší nákupy zdravotnického materiálu, na které upozornil už NKÚ. Během Vojtěchovy vlády se nakupoval zdravotnický materiál bez výběrového řízení od neznámých firem za často šílené ceny. Proč se na ministerstvo vrací právě Vojtěch? Odpověď je jednoduchá. Najít někoho, kdo by se této funkce ujal, je prakticky nemožné. Jednak se jedná o angažmá, které končí za přibližně 5 měsíců. Za druhé jsme stále uprostřed pandemie covid a problémů ve zdravotnictví je k řešení obrovská spousta. Mimo jiné například detail v podobě nedobré finanční situace zdravotních pojišťoven. Za další, totální personální vyprázdněnost ANO dosahuje úplného dna. Za současné situace spojuje své jméno s ANO jen osoba politicky negramotná. ANO prakticky o všechny podporovatele z řad významných osobností přišlo. Zoufalost je dokonce tak velká, že bylo nutné přistoupit k určité formě recyklace politiků. Dokonce i těch, kteří nezanechali úplně dobrý dojem. A tak se kromě Vojtěcha recykluje například i exhejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, která bude kandidovat do Sněmovny ze třetího místa.
Feriho obvinily dvě ženy ze znásilnění, další pak ze sexuálního obtěžování, rezignoval na funkci
Velmi rychlý konec kariéry historicky nejmladšího poslance Dominika Feriho. Nebavíme se tady o nějakém přecitlivělém MeToo skandálu. Obvinění, kterému aktuálně Feri čelí, je výrazně těžšího kalibru. Podle svědectví žen, které otiskl Deník N, měl Feri sex se ženami, i když to výslovně odmítly. Bavíme se tedy o jasné definici znásilnění. „Vzal noční stolek a zatarasil jím dveře, abych nemohla z pokoje odejít. Opakovala jsem, že s ním sex mít nechci, a žádala ho, ať v nátlaku a fyzickém dobývání přestane. Utrhl se na mě, ať prý držím hubu a už nic neříkám, a pak se na mě vrhnul a měl se mnou sex navzdory opakovanému nesouhlasu. Zůstala jsem jako opařená a nedokázala se ani pohnout, byla jsem paralyzovaná,“ popsala jedna z žen pro Deník N. Druhá žena pak vypověděla následovně: „Vlezl ke mně do sprchy a začal se nevybíravě dožadovat sexu. Tlačil na mě. Prostor byl malý a prakticky jsem nemohla odejít, protože mi zatarasil cestu. Neměla jsem, jak z té sprchy odejít. Pořád mi opakoval, že to bude jenom trochu, že to bude jen chvíli, a moje odmítání ho vůbec nezajímalo. Nakonec to proti mé vůli a navzdory tomu, že jsem několikrát jasně řekla ne, udělal. Nepřála jsem si s ním mít sex, a on to udělal.“
Pokud by se něco takového v případě Dominika Feriho prokázalo, tak konec v politice bude jeho nejmenší problém. Za takový čin může skončit klidně 5 let natvrdo ve vězení. Tady se nebavíme o situaci, kdy někdo někoho plácne přes zadek bez jeho souhlasu. Toto není nemanželská aféra konzervativního politika hájícího rodinné hodnoty. Toto je jasný trestný čin s dost jasnými důsledky pro pachatele. Dominik Feri se k celé záležitosti poměrně dlouho nevyjadřoval. Nakonec po několika dnech vydal tiskové prohlášení, kde řekl, že již před dvěma lety byl falešně obviněn ze sexuálního násilí. Nicméně přiznal, že se v minulosti choval „nevhodně, nepatřičně a negentlemansky“. Tedy jistou formu pochybení na své straně připustil. Policie již oznámila, že obvinění poslance Feriho začala prověřovat z úřední povinnosti, kterou má. Po několika dnech obvinění na sociální síti Twitter a poté, co se jeho případu chytly Deník N a Alarm, začala situaci řešit i ostatní velká média. Feri pak večer před osmou hodinou v úterý prohlásil, že rezignuje na post poslance a že nebude kandidovat ve volbách.
Feriho skandál není kapkou v moři. Přichází v období, kdy koalice Spolu výrazně posilovala. Feri byl jednou z nejviditelnějších postav TOP09. Navíc její liberální a mladou tváří, jež se má stát magnetem na voliče. Na Instagramu disponuje přes 1 milionem sledujících a mediální zásah jeho skandálu mezi mladými lidmi je obrovský. Je to velká rána pro TOP09, ale slušný zásah na solár i pro celou koalici Spolu. Nic jiného, než okamžitá rezignace nemohlo následovat, pokud koalice Spolu má mít nějakou šanci ve volbách. Feriho se zastala předsedkyně TOP09 Markéta Pekarová Adamová, ovšem zároveň řekla, že i pro politiky platí presumpce viny. A tak tato strana před volbami přišla přibližně o 50 % politiků, které široká veřejnost zná z této strany z těch, kteří kandidují v podzimních sněmovních volbách. Dominik Feri uvedl, že se hodlá bránit u soudu. Kromě dvou serverů ovšem na jeho adresu zveřejňují informace i lidé na sociálních sítích. Jeho mediální pověst nyní značně chátrá. Sám bude muset zřejmě mnohé vysvětlovat na policii. Je obecně známo, že řada žen znásilnění nenahlásí. Důvodů je pro to mnoho. Například opilá studentka, která šla na party se svým spolužákem, který je zároveň poslancem a člověkem s jedním milionem sledujících, má opravdu celkem důvodů se obávat, že by režim tvrzení proti tvrzení v jejím případě nemusel být úspěšný, a naopak mohl vést k řadě dalších traumatizujících zážitků. V tomto směru je potřeba mít pro ženy, které jsou znásilněné a které takový čin nenahlásí, opravdu pochopení. Důkazní nouze může Ferimu zachránit život na svobodě, ale je-li pravda, že Deník N a Alarm mají svědectví několika na sobě nezávislých žen, tak jeho pověst sexuálního predátora bude nálepkou, které se jen tak nezbaví. Ve vyspělé západní civilizaci nemá vysoce postavený politik, manažer či jiná celebrita podobný skandál šanci ustát. Připomeňme si například Donalda Trumpa. Ten podobným obviněním čelil také, ovšem už jako extrémně vlivný a bohatý muž obklopený právnickými esy. A navíc stejně platil mimosoudní vyrovnání v astronomických částkách.
Doporučení ČNB ohledně úvěrů již budou právně závazná
Doporučení ČNB ohledně poskytování hypoték přes ukazatele LTV, DTI a DSTI měly dosud charakter doporučení pro banky. Novela zákona o ČNB, kterou nyní má k podpisu prezident, jí umožní, aby byla právně závazná. Rovněž by mělo dojít k tomu, že ČNB bude mít volnější ruku na finančních trzích tak, jak tomu je v zahraničí. Teoreticky by tak mohla například nakupovat korporátní dluhopisy. Nečekáme však, že se v této oblasti ČNB pustí do nějakých divočejších akcí.
Faltýnek nevypadá v politické kondici
Navzdory tomu, že mu hodně pomohla kauza Vrbětice odvrátit pozornost od jeho zápisníků, tak Jaroslav Faltýnek pokračuje ve vlastní politické krizi. V neděli v Otázkách Václava Moravce se snažil být jako vždy zcela profesionální v komunikaci a ve většině času se mu to dařilo. V jednu chvíli ovšem Faltýnek „bouchnul“ po přehrání obvinění z úst El Talabaniho z kauzy Stoka. Nakonec se za svůj emoční výjev ještě sám omluvil (proti Babišovým amokům byl velmi slabým odvarem) ve snaze zachovat obraz politického profíka. Ale muž, který je od samého počátku jasnou dvojkou v ANO za Babišem, se v úterý dozvěděl, že ho straničtí kolegové z Vysočiny nechtějí jako lídra kandidátky pro podzimní volby. Faltýnek je absolutně klíčová osoba celého ANO zejména ve Sněmovně při domlouvání politické podpory od ostatních stran i v rámci poslaneckého klubu ANO. Jeho skandály ho dohánějí podobně jako stranického šéfa. To, že mu nedůvěřuje ani stranická buňka na Vysočině, kde byl v posledních volbách lídrem, není úplně dobrý signál. Ve volbách v roce 2013 kandidoval v Olomouckém kraji. Faltýnek to zřejmě bude zkoušet ještě jinde. Pokud neuspěje, tak je to nepochybně jeho konec v politice. Minimálně pro nadcházející volby.
Nový prospekt Portiva Automotive Finance
Jedna z firem, o které se občas zmiňujeme v našem analytickém týdeníku je Portiva. Konkrétně Portiva Automotive Finance z této skupiny, která byla založena na začátku loňského roku. Už minulý rok bylo naprosto zřejmé, že se jedná o ukázkový příklad extrémně rizikového dluhopisového emitenta, který se pustil do byznysu hodně nadivoko. Kvalita emisních podmínek mizerná, kvalita finančních výkazů o ničem a ručení v podobě jakéhosi výnosového listu, což mohlo uspokojit jen slaboduché. Teď máme možnost po přibližně roce sledovat, jak tento emitent fungoval, díky novému základnímu prospektu. Je to tedy dost zajímavé čtení. Vidíme, že vydal celkem 8 dluhopisových emisí během méně než 1 roku. Tři z těchto emisí obratem zrušil. Když sečteme objem, tak to bylo celkem 470 milionů korun v objemu emise. Upsáno nicméně bylo jen 178,8 milionu korun. Tedy cca 38 %. Emitent prodával hlavně 3leté, 5leté a 7leté dluhopisy. Prvních tříletých prodal celkem nezanedbatelné množství. Tedy asi 73 milionů ze 100 milionové emise. Pětiletých 51 milionů ze 100 milionové emise a sedmiletých jen 45 milionů ze 100 milionové emise. Roční výnosy nabízela Portiva 5, 6 a 7 %. V lednu letošního roku vypustil emitent diskontované tříleté bondy. Teď v květnu vydal emitent emisi s názvem Portiva Automotive Finance & SMS Finance s pětiletou splatností a 6 % úrokem. Tedy to vypadá na jakousi speciální spolupráci s IZ SMS Finance. Na konci roku 2020 měla Portiva Automotive Finance bilanční sumu 91,9 milionu korun. Vlastní kapitál této společnosti na konci roku byl 1,042 milionu korun. Tedy bavíme se o řádově 98 % zadluženosti na aktiva. A to ještě máme na časovém rozlišení aktiv 5 milionů korun z rozkládaných provizí za bondy. V případě mateřské společnosti emitenta, kterou je skupina EAG, jsou čísla následující. Aktiva 349 milionů a vlastní kapitál 8,4 milionů korun. Z dluhů ve výši 340 milionů bylo ke konci roku 87 milionů z dluhopisů a přibližně 110 milionů úvěrů od finančních institucí. Další závazky připadaly na ostatní subjekty, mj. i půjčku Portiva Private Equity, která má 50 % podíl v EAG. Celá skupina EAG dosáhla konsolidovaného obratu 199 milionů korun a hospodářského výsledku v podobě ztráty přes 5 milionů korun. I po roce je bohužel nutné konstatovat, že Portiva Automotive Finance je něco, co na dluhopisovém trhu působí spíše rozpaky. Nakupovat za peníze z dluhopisů firmy, které jsou ztrátové a které se věnují SW v oblasti prodeje automobilů, je něco, co skutečně nedělá českému dluhopisovému trhu dobré jméno. Pochopili bychom, kdyby se z dluhopisů o jisté štábní kultuře (kovenanty, kvalitní kredit risk a prezentace) chtěla financovat továrna v sektoru automotive, kde jsou obrovské CAPEX výdaje a kde je velké množství hmotného majetku. Ale v tomto případě se jedná z velké části o podřízené závazky skupiny, která se věnuje obchodní činnosti. Navíc za výnosy, které vůbec neodpovídají podstupovanému riziku. Bohužel je naprosto jasné, proč tento emitent dokáže své dluhopisy upisovat. Jsou to náklady na úpis. Například poslední vydaná emise ve spolupráci s SMS Finance má limit na náklady na úpis 10 % z objemu emise.
Bělorusko si pořádně zavařilo na mezinárodní scéně, končí s ním významné aerolinky
Během posledního týdne se odehrály hned dva incidenty, které znevěrohodnily Bělorusko v očích letecké přepravy. Naprosto skandální byl případ, kdy běloruské řízení letového provozu donutilo přistát letadlo společnosti Ryanair v Minsku, které letělo z Athén do Vilniusu. Důvodem bylo to, že na palubě podle běloruského řízení letového provozu měla být bomba. Ačkoliv v tu chvíli mělo letadlo blíže do destinace ve Vilniusu, tak bylo nuceno pomocí běloruské stíhačky přistát v Minsku. Po přistání se žádná bomba nenašla, ovšem Bělorusové si odvedli Ramana Prataseviče a jeho přítelkyni. Novináře, který je trnem v oku Lukašenkova režimu. Pratasevič provozuje kanál Nexta na síti Telegram. A podle běloruského režimu je „teroristou“. Bělorusové tak zneužili nadvlády nad svým vzdušným prostorem k tomu, aby si ze vzduchu „vyzvedli“ novináře, který prostřednictvím své sítě poukazuje na chování Lukašenkova režimu. Dalším incidentem bylo nucené zastavení letu společnosti Lufthansa z Minsku, opět pod hrozbou teroristického útoku. Lufthansa následně oznámila, že nebude vůbec využívat běloruský vzdušný prostor. Britský úřad pro civilní letectví zastavil povolení působit ve Velké Británii běloruské státní aerolince Belavia. Únosem letadla Ryanair nazvala celou situaci šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta prohlásila, že Pratasevič, kterému v Bělorusku hrozí 15 let odnětí svobody, musí být okamžitě propuštěn. Evropská komise se zatím usnesla na několika sankcích. Mezi nimi je zákaz vstupu do evropského vzdušného prostoru pro běloruské aerolinky a také to, že evropské aerolinky nebudou létat přes Bělorusko. Rovněž došlo k tomu, že Litevci vyhostili všechny běloruské diplomaty. Polský premiér označil incident s Ryanairem za akt státního terorismu. Vyjádřil se i šéf OSN Antonio Guterres, který řekl, že celý incident musí být nezávisle vyšetřen. Ruský ministr zahraničí Lavrov zase prohlásil, že postup Běloruska byl „rozumný“. Tak nepochybně byl běloruský postup rozumnější než ten, který vedl k sestřelení letadla Malaysia Airlines ruským raketovým systém Buk nad východní Ukrajinou v roce 2014. Ale přesto by se podobné záležitosti dít neměly. Rusku situace do značné míry vyhovuje, protože to znamená další příklon Běloruska k Ruské federaci. Už nyní je Rusko naprosto klíčový obchodní partner a špatné vztahy Běloruska se Západem je přesně to, co Kremlu vyhovuje. V tomto kontextu je třeba chápat celou ruskou zahraniční politiku.
Flightradar 25.5.2021,12:39, nad Běloruskem se nachází jen letadla ruských a běloruských aerolinek
Rusko nastoupilo ostře do amerických globálních internetových hráčů
Tentokrát má problém společnost Google. Ta dostala 24hodinové ultimátum na smazání obsahu, který vadí ruskému cenzurnímu úřadu Roskomnadzor. Pokud na to Alphabet, která je provozovatelem Google nepřistoupí, tak mu v Rusku hrozí pokuta ale i technické obtíže vedoucí ke zpomalení vyhledávače. Alphabet už v Rusku pokuty obdržel. Dosud ovšem nijak významné. Roskomnadzor Google vytýká, že nemaže obsah, který je v Rusku zakázaný. Zmiňuje weby extrémistických a teroristických organizací. Aby dodal obvinění „grády“, tak zmiňuje i dětskou pornografii a obchody s omamnými látkami. Před nedávnem podobně Rusko nastoupilo i na Twitter, který donutilo smazat část obsahu, kterou považuje za závadnou. Twitter ustoupil.
Soudní spor Apple versus Epic Games se blíží ke konci
V ostře sledovaném soudním sporu Apple versus Epic Games proběhlo poslední slyšení. Ve sporu jde o to, že společnost Epic Games, která je jedním z nejhodnotnějších herních vývojářů na světe a stojí za tituly jako je Fortnite nebo Unreal, žaluje Apple ze omezování konkurenčního prostředí. A to, když nedovoluje třetím stranám vstup na tržiště aplikací Apple, tedy do Apple App store. Zároveň nutí vývojáře používat vlastní platební systém a vybírá komisní poplatky ve výší 15 až 30 %. Apple se brání tím, že chce diferenciovat svoje produkty a právní zástupkyně Veronice Moyeová obhajuje Apple slovy: „Kdokoliv chce tržiště aplikací třetích stran může jít a koupit si Android. Požadavkem protistrany je vzdát se konkurenčního produktu a stáhnout ho z trhu.“ Spor je úzce sledovaný, protože pokud by Epic Games uspěla, tak by to od základu změnilo byznys Applu v jeho App store divizi. Soudkyně Yvonne Gonzalez Rodgersová se teď musí prokousat 4 500 stránkami svědectví a poté přijde rozhodnutí, které se očekává během léta. Jeho dopad bude hodně ovlivňovat hodnotu nejhodnotnější a nejlépe se vyvíjející části Apple. Jak známo, tak na poli HW už Apple léta stagnuje. Právě příjmy od uživatelů z App store jsou zlaté vejce budoucnosti. Situace je o to pikantnější, že 40 % podíl v Epic Games má čínský kolos Tencent.
Tencentu vrostl zisk za první čtvrtletí o 65 %
Největší gamingové společnosti světa Tencent se během pandemie daří. Lidé během lockdownů konzumovali digitální obsah a hry, které Tencent produkuje, a to se ukázalo na finančních výkazech za první čtvrtletí, kdy Tencent reportoval zisk v hodnotě 7,42 miliard dolarů, což je mezičtvrtletní nárust o 65 %. Online hry reprezentovaly 32 % příjmů společnosti a ty za minulé čtvrtletí vzrostly o 17 %. Tencent dále rozvíjí svojí hlavní divizi a minulý týden představil 60 nových herních titulů. Oznámil také, že spustí mobilní verzi League of Legends, kterou hraje měsíčně 115 milionů hráčů, a dále představil spolupráci s Nintendo, se kterým bude pracovat na nové verzi známé hry Pokémon. Zásadním tématem ve firmě ale nadále zůstává antimonopolní vyšetřování čínské vlády, která je na tažení proti čínským technologickým obrům. V minulých týdnech už byla pokutována společnost Alibaba, která musela zaplatit rekordních 2,75 miliard dolarů. Očekává se, že Tencent bude také pokutován, a to částkou kolem 1,5 miliardy dolarů. Dále se bude muset Tencent zříct exkluzivních hudební práv na část svého portfolia a ve hře je i prodej dvou hudebních aplikací, které firma nedávno nakoupila. Čínské vládě pochopitelně není úplně po chuti, že Tencent je hodně propojen se západním světem a kulturou. Jedná se o hráče, který drží velké množství nekontrolních podílů v gamingových společnostech v USA, jako je Epic Games, Ubisoft, Activision Blizzard a mnoho dalších vč. české Bohemia Interactive. Zároveň je to jeden z nejvýznamnějších shareholderů ve Spotify. Naopak podíl v čínském techno gigantovi vlastní jihoafrická Naspers a mnoho amerických a západních správců kolektivního investování.
Američané poptávají materiály pro výrobu elektrických automobilů
Podle zdrojů Reuters se prezident Joe Biden obrátí na zahraniční spojence při dodávkách nezpracovaných materiálů pro výrobu elektrických automobilů. Biden tak pravděpodobně zklame velkou část amerických horníků, kteří spoléhali na to, že se jejich administrativa spolehne na domácí suroviny, jak signalizoval při své kampani. Jeho motivací pro tento krok je vytvoření více kvalifikovaných pracovních míst ve zpracovatelském průmyslu a vytvoření materiální nezávislosti na Číně. Tato strategie nebyla zatím oficiálně potvrzena, Bílý dům se k ní vyjádří až zhruba za rok, kdy skončí analýza dodavatelského řetězce elektro automobilového průmyslu, ale určitě bude čerpat peníze z 1,7 biliónového USD infrastrukturního balíčku, který Biden představil v březnu, a který počítá s investicí v hodnotě 174 miliard dolarů do tamního trhu s elektro automobily.
Biden ruší sankce pro Nord Stream 2
Rozhodnutí o zrušení sankcí, které byly v dubnu uděleny na 4 ruské lodě a 5 ruských organizací spojených s výstavbou plynovodu v Baltickém moři, přichází v době, kdy se americký prezident Biden snaží zlepšit vztahy s Německem, které byly porušeny během Trumpovy éry. Sankce jsou fakticky pozastaveny, mohou být opět uděleny, ale oběma stranám dávají prostor k diskusi a německá strana toto rozhodnutí vítá, protože dlouho vyzývala USA k opuštění sankcí na projektu, který vnímá pouze jako komerční. „Vnímáme to jako konstruktivní krok, který rádi prodiskutujeme s našimi partnery ve Washingtonu.“ uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas. USA dlouhodobě vystupují proti tomuto projektu, který Rusům umožňuje vyhnout se problematické Ukrajině při dodávkách plynu do Evropy, ale co se Trumpovi nepodařilo zastavit, teď už Biden asi jen těžko zvládne, když je plynovod z 95 % hotový. Zrušení sankcí se nedostalo pochopení na americké domácí scéně od ani jednoho z táborů. Zástupci obou stran vyjádřili obavy o energetickou nezávislost Evropy a mluvili o darování diplomatických darů Putinovi.
UiPath se na NYSE daří
Původem rumunská softwarová firma UiPath, která pomáhá s automatizací pracovních procesů ve firmách a do které na začátku její cesty investoval i český venture fond Credo Ventures, měla své IPO na NYSE 21. dubna. A od té doby roste. IPO vyneslo firmě 1,3 miliardy dolarů a investoři ji nadále věří. Firma sice za několik minulých let generovala značnou ztrátu a propálila vyšší stovky milionů dolarů, ale její tržby meziročně rostou o vysoké desítky procent, minulý rok to bylo o 81 %, když firma utržila 530 milionů dolarů. I tak se však potýká s poměrně vysokou ztrátou kolem 96 milionů USD za rok. Akcie firmy za posledních 5 dní vyrostly o více než 20 % a stojí za tím i doporučení brokerů (například Wells Fargo nebo Morgan Stanley), které radí investorům nakupovat s cílovou cenou kolem 80 dolarů za kus. Mimochodem, české Credo Ventures svůj 3,6 % podíl v UiPath díky IPO zhodnotilo na zhruba 812 milionů dolarů.
18 miliard euro za německého developera Deutsche Wohnen
Největší evropský residenční developer Vonovia oznámil, že nakupuje svého nejbližšího rivala Deutsche Wohnen za 18 miliard eur. Vonovia zaplatí 52 euro za akcii, o 18 % více, než byla páteční závěrečná cena, a akcionáři Deutsche Wohnen budou mít dále právo na dividendu ve výši 1,03 eur na akcii. Skupina bude mít pod správou více než půl milionu bytů převážně v Německu, ale i v Rakousku a ve Švédsku. Management firmy počítá s úsporami v rámci technických synergií, ty by se měly vyšplhat na 105 milionů euro ročně od roku 2024. Vonovia dále musela zaručit, že nájmy v bytech, které přebírá od Deutsche Wohnen a které jsou z velké části v Berlíně, se nebudou zvyšovat vyšším tempem než 1 % ročně během dalších 3 let a poté v maximální výši podle inflace během dalších dvou let. Vonovia je zdaleka největším německým residenčním developerem, ale i tak má na vysoce fragmentovaném německém trhu tržní podíl pouhé jedno procento.
Boeing se nadechuje ke zvýšení produkce
Boeing oznámil, že se na konci roku 2022 chystá vyrábět až 42 modelů 737 MAX měsíčně. Výrobu nejrychleji prodávajícího modelu Boeingu, který je určen na krátké a středně dlouhé lety, v roce 2019 zastavila série fatálních nehod. V květnu minulého roku se výroba opět rozběhla potom, co 737 MAX získala povolení od západních států, ale poptávka byla malá kvůli pandemii a do dnešního dne se vyrábí pouze pár jednotek letadel měsíčně. Povzbuzen světovým post-pandemickým rozvolňováním Boeing nabírá dech a už na konci roku by měl vyrábět 26 letadel měsíčně. Na zvýšení produkce se připravuje i konkurenční Airbus se svým A320neo, kterých před pandemií vyráběl 60 měsíčně. Akcie Boeingu na uvedený harmonogram růstu výroby reagovaly růstem o 3,7 %. Analytici jsou ovšem skeptičtí zvláště kvůli našponovaným dodavatelským řetězcům, které by nemusely stíhat dodávky součástek.