Logo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600px
  • PŘEDPLATNÉ
  • KONTAKT
  • PŘIHLÁŠENÍ

Aleš Mokrý končí v GEEN Holding



Úvodní slovo




Zdravím naše drahé čtenáře a čtenářky,


tento týden píšeme trochu více o velkých politických tématech. V době, kdy zde probíhá obrovský ideový střet ohledně měnové politiky a jedna z velkých kauz současné vrcholné politické scény, by i bylo nemístné psát o něčem jiném. Tyto události jsou klíčové pro to, jak se bude chovat ekonomika a kapitálový a nemovitostní trh u nás. Všichni ti dluhopisoví emitenti, realitní fondy a akcioví investoři jsou nyní napjatí a čekají, co se bude dít. Politika jejich životy a úspěch ovlivňuje více než kdy jindy. Jako analytik se přikláním k názoru, že makro faktory jsou obecně podceňovány. Jejich dopad na vývoj jednotlivých investičních instrumentů je velmi zásadní. ČNB vyráběla roky uměle milionáře, když lidem s vysokou finanční pákou uměle vytvářela ekvitu politikou nízkých úrokových sazeb. Spolu s nefunkční regulací stavebnictví, kterou měli na svědomí legislativci, to byl koktejl, který dal mnoha lidem snadno vydělat bez práce. Teď mnoho lidí zjistí, že navzdory tvrdé práci bude chudnout a jejich životní úroveň se zhoršovat.

Stejné makro faktory v USA ovlivňují trhy akciové, dluhopisové a dokonce, jak se pro některé překvapivě ukazuje, i kryptoaktivové. Politika, a hlavně mezinárodní geopolitika změnila zásadně rozpočtovou politiku, odstartovala dramatický růst cen energetických i průmyslových komodit. Jen hrstka korporací na světě má takovou sílu, že se umí těmto bouřkám postavit a ustát je relativně v klidu. O těchto firmách se také často snažíme psát.

Tentokrát ovšem zaměřme naše oko do Česka. Čím vyšší úrokové sazby, tím rychlejší konec a krach všech těch pofidérních sběračů kapitálu. A to zřejmě i přijde hodně brzo. Adeptů na rychlý konec není málo. Pár desítek miliard problémů tu ve vzduchu visí. A víme, že v první fázi to odnese hlavně moravský retailový investor. Ale plakat bude hodně lidí i v Česku. Uvidíme pády nevídaných rozměrů a obrovské lidské tragédie lidí, kteří se naivně domnívali, že zatáčku vyberou a že podnikat s cizími penězi je brnkačka. Řada těchto lidí bude ještě hodně dlouho chodit po soudech, jména jejich a jejich rodin budou pošpiněna veřejnou dehonestací a účet za to, že si pár let užívali, bude zkrátka hodně vysoký. Z mecenáše, filantropa a sponzora kultury a sportu je snadné stát se personou non grata. Obrovský dav naštvané střední třídy, která si bude připadat podvedená, vygeneruje hněv na kapitálovém trhu nevídaných rozměrů, který dopadne na producenty těchto pochybných produktů i jejich prodejce. Kauza typu Helske je v tomto směru jen malou ochutnávkou. Dokonce i Arca je relativní prkotina proti tomu, co nás brzo čeká. Tenhle náraz do zdi bude ve velké rychlosti a každý, kdo má pocit, že jede tak trochu na hraně, by si měl začít uspořádávat své věci tak, aby případný náraz z nevybrané zatáčky nebyl fatální. Někteří se ovšem řítí do pravoúhlé zatáčky jako šinkanzen a myslí si, že s ním zvládnou zatočit jako s koňským povozem. Navíc v příjemném odhlučněném prostředí šinkanzenu si ani neuvědomují skutečnou rychlost, jakou se řítí.



Přeji vám úspěšný poslední týden před letními prázdninami


Ondra

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics



Čeká nás dnes další masakr holubic? A co bude s českou ekonomikou? A co dělat?


K lítému souboji jestřábů a holubic zřejmě dochází každou chvíli. Odcházející členové Bankovní rady v čele s guvernérem Rusnokem vyslali světu jasný signál, že budou chtít sazbu 2T Repo navýšit. Nidetzký dokonce volá po minimálně 6,5 %. Nový guvernér už před časem hovořil o tom, že by rád sazby ponechal. Průměrný odhad analytiků je 6,75 %.

Další navýšení úrokových sazeb má hlavní efekt spíše psychologický na běžné občany ohledně jejich inflačního očekávání. Pokud lidé uvěří, že restriktivní politika s vysokou inflací zatočí, sníží se jejich inflační očekávání. Řada zaměstnanců bombarduje své zaměstnavatele s tím, že chtějí navýšit své mzdy kvůli vyšším nákladům. Jakkoliv můžeme se zaměstnanci soucítit, tak jsou to požadavky neoprávněné. Podnikatelé nemají vyšší marže, aby mohli plošně přidávat. Mohou jim sice vzrůst tržby, ale ty jim vzrostly zejména z důvodu, že podnikatelé přenesli část svých zvýšených nákladů na zákazníky. Meziroční růst cen producentů v ČR vzrostl o 27,9 %. Stačí se podívat na trh stavebnictví, prodeje zbytného zboží, jako jsou auta, a je nám jasné, že ekonomika zrovna nevzkvétá. Meziroční prodej automobilů v Česku klesl o 16,8 % za měsíc květen. To je ale z velké části způsobeno tím, že auta ani nejsou, protože stála produkce. Přesto je toto číslo horší než v dalších zemích.

Pomůže další zvyšování sazeb? Spíše psychologicky a spíše ne. Strukturální problémy české ekonomiky to nevyřeší. Hlavní problémy českého hospodářství by se daly shrnout následovně:

• Nedostatek kvalifikovaných pracovníků, obecně práce s nízkou přidanou hodnotou
• Špatná technologická infrastruktura
• Závislost ekonomiky na cyklických oborech zbytné spotřeby – automobilový průmysl, turismus
• Koncentrace ekonomické výkonnosti a bohatství kolem Prahy, izolace regionů
• Dlouhodobě deficitní veřejné rozpočty a pokřivené tržní chování pomocí dotací a veřejných pobídek v řadě oborů, jako je zemědělství, výroba potravin i průmysl
• Neefektivní stát – přezaměstnanost a neefektivita státních úředníků
• Dlouhodobě problematický trh s rezidenčními nemovitostmi, které se staví příliš pomalým tempem
• Dlouhodobě deficitní zdravotnictví
• Dlouhodobě deficitní důchodový systém
• Prudce rostoucí zadlužení střední třídy
• Nerozvinutý kapitálový trh, závislost na zahraničním kapitálu
• Vysoká energetická závislost na ropě a zemním plynu z Ruska
• Vysoká energetická závislost na uhelných zdrojích
• Relativně nestabilní politická scéna

Toto jsou všechno skutečné příčiny toho, proč nás pomalu ale jistě začínají dohánět problémy v podobě poklesu životní úrovně významné části obyvatel. K těmto faktorům je třeba vzít v potaz i aktuální komplikace v podobě války na Ukrajině, obrovské migrační vlny směrem k nám z Ukrajiny, globální růst cen energetických a průmyslových komodit, nedostatek polovodičů pro řadu trhů a odvětví a řadu dalších aktuálních faktorů. Nemluvě o covidu, který vyčerpal veřejné i řadu firemních a občanských rozpočtů. Přišla těžká doba, do které Česká republika přišla špatně připravena. Léta jsme se chlácholili, jak naše ekonomika rostla a jak to s naším zadlužením není, tak hrozné. Jenomže to bylo lhaní si do kapsy. Dlužíme sice trochu méně v poměru k HDP než jiné země, ale nemáme toho mnoho, o co by se naše ekonomika mohla opřít. Třeba takoví Němci sice dluží více než my v poměru k HDP, ale proti nám mají mnohé:

• Skvělou dopravní infrastrukturu (dálnice, vlaky i letiště)
• Skvělé nadnárodní korporace, které jsou lídry svých oborů
• Širokou skupinu obyvatelstva s odborným vzděláním a vysokou přidanou hodnotou
• Obrovský domácí trh pro odbyt zboží
• Obrovskou reputaci německých výrobků na zahraničních trzích
• Větší diverzifikaci energetických zdrojů
• Větší poměr obnovitelných zdrojů energetiky
• Široce diverzifikovanou ekonomiku mezi mnoho ekonomických center: Mnichov, Stuttgart, Frankfurt, Norimberk, celé Vestfálsko, Mannheim, Heidelberg, Wolfsburg, Lipsko, Berlín, Hamburg, Hannover, Brémy, Chotěbuz…Zkrátka německá ekonomika je téměř dokonale regionálně rozprostřena do celé země
• Německé firmy mají významně zainvestováno na zahraničních trzích

Pozice Němců je úplně někde jinde než ta naše. Český export směřuje z 1/3 právě do Německa. Klíčová část českého hospodářství závisí na německých vlastnících či zákaznících. Jsme v silně podřízené roli německé ekonomiky, a ještě dlouho budeme. Německé investice do českých nemovitostí jsou rovněž velmi zásadní. Zejména v oblasti komerčních nemovitostí. Zásadní je i vliv německých retailových hráčů na českém trhu ze skupiny Schwarz Group. Možná to zní trochu kontroverzně, ale my jsme v podstatě taková další spolková země německé ekonomiky. Taková chudší a méně rozvinutá spolková země bohužel.

Zvyšovat tedy úrokové sazby můžeme, ale skutečné problémy tím nevyřešíme. Musíme přestat řešit problémy tím, že se budeme více a více zadlužovat na to, abychom mohli přidávat státním zaměstnancům, důchodcům a dotovat kvalitní zdravotnictví zadarmo pro všechny. Stejně tak musí přijít změna v oblasti školství, do kterého se musí nahrnout zejména soukromý kapitál s přímou vazbou očekávání kvalitní přípravy na život v reálném světě a ekonomice. Je to vše běh na dlouho trať, který nevyřeší naše problémy ze dne na den. Proto i naše očekávání a reakce by měly být dlouhodobé. Co mají dělat běžní investoři a střední třída?

Spořit a investovat

Ať utrácejí chudí, ti stejně budou utrácet, protože vždy utratí prakticky všechno. Vytvoření si kapitálového polštáře je nesmírně důležité pro stabilitu finanční situace.

Obezřetně investovat

Teď není dobrá doba na nějaké divočení. Vykašlete se na start up, venture kapitál a vzdušné zámky. Tohle za nás v ekonomice obstarají ti, kteří to dělají v úplně jiné lize (Bay area v Kalifornii, Izrael…) a především ti, kteří tomu opravdu rozumí (Alphabet, Intel…). Představa, že Češi udělají v Česku není opravdu převratný start up je spíše přáním než nějakou šancí se smysluplnou pravděpodobností, ačkoliv těch pár úspěšných firem z Česka má výraznou mediální stopu. Drtivá většina těchto investic končí neúspěšně. Na tento typ investování nemáme jako Češi ani dost peněz ani dost zkušeností.

Proto by většina našeho kapitálu měla směřovat tam, kde je relativně v bezpečí. Tzn. do nemovitostí, velmi kvalitních bondů nebo na rozvinuté kapitálové trhy. S respektem k tomu, že někdo chce i nějaké alternativní pozice v portfoliu.

Nepákovat

Finanční páka je nesmírně nebezpečná zbraň, která zásadně destabilizuje každou finanční pozici. V tuto dobu to platí dvojnásob.

Vzdělávat se

Zvyšovat svou odbornou kvalifikaci a cenu na trhu práce. Protože přichází doba, kdy téměř každý bude brzo muset čelit konkurenci v zájmu o své pracovní místo a místo na slunci.

Chovat se odpovědně

Přijmout odpovědnost za své činy. Nedělat věci, které nás potenciálně destabilizují. Platí o všech aspektech lidského života. Nevystavovat se zbytečně všem typům rizik. Jejich důsledky budou dražší, než obvykle bývají. Rizikové chování jakéhokoliv typu má svoji cenovku. Něco řeší pojištění, spoustu věcí pojištění samozřejmě neřeší. Prostor pro chyby je nyní daleko menší, než obvykle bývá. Záchranná síť zmenšuje svoji účinnost, protože musí zachraňovat příliš dlouho příliš velké množství lidí.

Zamyslet se nad tím, co je vlastně axiom v našich životech

Tato až skoro filozofická myšlenka je zcela na místě. Události posledních dvou let nám jasně ukázaly, že mnoho věcí, které jsme považovali za samozřejmé, jsou vlastně dost nejisté. Řada věcí se do původního stavu už nevrátí a řada se bude vracet velice dlouho. Mezitím naše rigidní uvažování postavené na zkostnatělé představě může působit značné škody v naší finanční situaci. To může hrát obrovskou roli na trhu práce i nemovitostním trhu. Adaptace na novou situaci je klíčem ke všemu. Někdy to znamená dost radikální změnu v našich životech, ale je to nutnost. Pokud čekáte, že úrokové sazby hypoték spadnou zase na 2 % a cena nafty na 30 korun, abyste si mohli dovolit domek za Prahou/Brnem, tak abyste nezjistili, že čekáte do důchodu. FOMO efekt je mocný fenomén, který vede řadu lidí ke stupidním rozhodnutím. Řada lidí kolem nás dělá každý den spoustu nelogických věcí, od toho, že si ničí zdraví až po to, že se chová finančně nezodpovědně. Dokonce většina lidí dělá převážně nezodpovědná a špatná rozhodnutí. Vystoupit ze sociální izolace tím, že se zachovám odlišně, je těžké. Ale často správné. A to je přesně potřeba i teď. Zvýšit svoji flexibilitu, snížit své dluhy (hlavně ty drahé) a otevřít se novým příležitostem, více spořit a méně utrácet. Tím nic nezkazíte.


Kauza Hlubuček je celkem problém


Dlouholetý starosta vyhlášené pražské čtvrti Lysolaje Petr Hlubuček byl ještě minulý týden náměstkem pražského primátora, nicméně 15. června byl obviněn z korupce v akci Dozimetr v souvislosti s Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Během této akce bylo zatčeno 11 osob a 13 osob obviněno. Jeden z obviněných, podnikatel Petr Adam, dokonce zemřel pravděpodobně v důsledku sebevraždy pár dní po obvinění. Kromě Hlubučka, který je mezi zatčenými, je mezi obviněnými i Michal Redl. Ten má být údajnou hlavou skupiny, která se snažila ovlivňovat veřejné zakázky na Dopravním podniku zejména v oblasti informačních technologií. Převážná část obviněných osob má spojitost právě s informačními technologiemi.

Michal Redl je nyní identifikován médii jako zcela toxický pro jakýkoliv styk s politiky. Bývalý detektiv Karel Tichý, jenž pracoval na „králi českých mafiánů“ Radovanu Krejčířovi, na jeho adresu prohlásil, že byl blízkým spolupracovníkem Radovana Krejčíře a jeho specialistou na DPH. Dokonce byl i obviněn v jedné z Krejčířových kauz z účasti na podvodu, ale vyváznul bez trestu díky znaleckému posudku už z roku 2014, který ho určil nesvéprávným. Tento posudek měl být vypracován na klinice společnosti Agel a měl tvrdit, že Redl je apatický a může mít i sklony k sebevraždě. Posudek posvětil soud v Plzni, ačkoliv Redl žije ve Zlíně. Opět obnovena nesvéprávnost Redla byla před měsícem. Navíc opatrovníkem Redla se stal jeho rodinný přítel a další zlínský podnikatel. Policisté mají údajně mít desítky hovorů, při kterých působí pan Redl jako zcela při smyslech uvažující člověk nad podnikatelskými operacemi. Ministr spravedlnosti Blažek už oznámil, že dal pokyn k zahájení dohledu nad rozhodnutím tohoto soudu.

Ačkoliv je Petr Hlubuček široké veřejnosti téměř neznámý navzdory důležité funkci, kterou zastával, tak to představuje reputační problém pro celé hnutí STAN, jehož byl členem. Policejní spis totiž ukázal na ministra školství a Petra Gazdíka, který je zároveň bývalým předsedou STAN a původem ze Zlína. Ten se měl stýkat právě s Michalem Redlem. Gazdíkovo kontakt nebyl zrovna kosmetický. S Redlem měl trávit dovolenou, komunikovat s ním přes zašifrovaný telefon a scházet se v zabezpečené kanceláři. Což svědčí o tom, že s vysokou pravděpodobností neprobírali to, jak se jim líbil fotbal v televizi. Gazdík pod politickým tlakem rezignoval na funkci ministra školství. A tak se intenzivně hledá jeho nástupce. Jeho místo dostal nabídnuté bývalý prezidentský kandidát a Šéf akademie věd, a současný senátor s afinitou ke STAN Jiří Drahoš. Ten to odmítl.

Dalším politikem v problémech se stal další zlínský politik Stanislav Polčák, europoslanec za hnutí STAN. Ten měl s Redlem dokonce telefonicky konzultovat nominace STAN do firem spadajících pod Prahu. Tedy průšvih nevídaný. Polčák zatím jen pozastavil své členství ve STAN a ponechal si pozici europoslance.

Tím ale problémy STANu rozhodně nekončí. Ukazuje se také, že Redl i jeho „opatrovník“ Majc, a další z obviněných Pavel Kos podpořili STAN i finančně jako sponzoři prostřednictvím svých firem. Podařilo se dohledat 300 tisíc od Redla a 350 tisíc od Kose. A tak je pod velmi výrazným tlakem šéf hnutí STAN Vít Rakušan, který vykonává rovněž funkci 1. místopředsedy vlády a ministra vnitra. Během posledních měsíců se na STAN snáší jedna kauza za druhou a také smůla, která decimuje přední politiky tohoto hnutí:

- Jan Farský a jeho Fulbrightovo stipendium
- Stanislav Polčák a jeho poradenství obcím poškozeným kauzou Vrbětice
- Náhlá smrt největší regionální osobnosti STAN starosty Dolních Břežan Věslava Michalika.

V důsledku všech těchto kauz bude muset STAN svolat svůj volební sněm už na léto namísto podzimu. Velmi to skřípe po této kauze v koalici s Piráty. STAN to oslabuje i na úrovni celé vládní koalice, ovšem tam se poslanci STAN počítat musí, protože 33 poslanců vládní většiny 108 poslanců je opravdu klíčových. Mezi nimi je stále Petr Gazdík.

Celá kauza okolo politiků STAN s vysokou pravděpodobností ještě neskončila a může ještě mít nějakou dohru. Povede rovněž ke konci šéfa České pošty Romana Knapa, který se měl s Redlem také sejít. Ale to nemusí být poslední důsledek v personální politice mezi veřejnými činiteli.

Může se na pozadí kauzy Hlubuček rozpadnout celá vládní koalice? Mohlo by se to stát, kdyby to zcela destabilizovalo poslanecký klub STAN. To samozřejmě vyloučit nelze. Ztráta většiny ve Sněmovně by vedla k rychlému konci vládní koalice. Ostatně vzpomeňme, jak se dostal Adrej Babiš do vrcholné politiky. Bylo to relativně záhy poté, co vypukla kauza Nagygate na Úřadu vlády. Politické kauzy ničící významnou část vedení významných politických stran mají obvykle v českém prostředí velice neblahé důsledky pro vládní koalice. Takových kauz už má Česko za sebou velice mnoho od financování ODS a Sarajevského atentátu, po kauzu Věcí veřejných nebo právě výše zmíněnou kauzu Jany Nagyové-Nečasové. A tak nemusíme během následujícího půl roku řešit pouze komunální a prezidentské volby, ale možná budeme muset řešit i předčasné volby do Sněmovny. A to by tedy byl dost silný obrat politického větru ve světle ekonomických problémů, které v Česku aktuálně řešíme.


Zastupitelstvo Prahy schválilo úvěr na výstavbu metra linky D


Ve světle skandálu okolo bývalého náměstka primátora Hlubučeka trochu zapadla zpráva, že zastupitelstvo Prahy schválilo půjčku ve výši 22,76 mld. korun na výstavbu linky D od Evropské investiční banky. Linka D bude křížit linku C ve stanici Pankrác a linku A ve stanici Náměstí Míru. Celkové náklady na linku D se odhadují řádově na 100 mld. korun. Linka D spojí metrem ty části Prahy, které jsou nyní od metra odříznuté. Zejména pak hustě osídlené lokality Lhotka, Kamýk, Krč nebo Michle. Primárně se jedná o prostor vedoucí od Náměstí Míru přes Michli až po lokalitu mezi Kunratickým lesem a Modřanskou roklí až do Písnice. Jedná se bezpochyby o nejvýznamnější investici do dopravní infrastruktury za poslední roky jak náročností technickou i finanční. Pro srovnání tunel Blanka, který je součástí vnitřního pražského okruhu, stál kolem 30 mld. korun. Praha v posledních letech „pouze“ prodlužovala stávající linky metra. Rozšiřovala se linka C směrem do Letňan a linka A směrem do Nemocnice Motol. Poslední celá nová linka C byla otevřena v roce 1974. Dá se očekávat, že na výstavbě linky D se Praha bude v nadcházejících letech hodně zadlužovat. A to nejen prostřednictvím EIB ale i zvýšenou potřebou vydávat dluhopisy, jak to dělala v nedávné minulosti. Pro dluhopisové investory to určitě bude příležitost, protože Praha je, navzdory všem svým problémům a specifikum, nejbohatší municipalita a centrum české ekonomiky a mimořádně kreditně kvalitní dlužník. Možná lepší než Česká republika jako stát samotný v některých ohledech.


Podnikatel Tomáš Březina nasbíral již 50 tisíc podpisů


Zakladatel a bývalý majitel společnosti BEST Tomáš Březina jako první z prezidentských kandidátů oznámil zisk 50 tisíc občanských podpisů pro svou kandidaturu. O Březinovi jsme psali jako o nevyzpytatelném černém koni voleb. Nejedná se o úplného politického amatéra ostatně, byl poslancem parlamentu již v letech 1996 až 1998. Tehdy po Sarajevském atentátu zamířil spolu s dalšími z ODS do Unie svobody s Janem Rumlem a Ivanem Pilipem. Při prvních volbách, kterých se účastnilo hnutí ANO, měl být lídrem středočeské kandidátky a téměř jistě by se stal poslancem za ANO. Březina tehdy odstoupil trochu prazvláštně, když konstatoval, že hnutí ANO je pro něj populistický marketingový projekt. V tom měl nepochybně pravdu a ukázal i jistou míru předvídavosti kroků Andreje Babiše, když toto dokázal prohlásit o kontroverzním českém multimiliardáři ještě předtím, než se ujal svých politických funkcí. Mnoho jiných po něm levicově-populistické chování prohlédlo mnohem později. Právě Březinovo odstoupení v roce 2013 dalo příležitost stát se hejtmankou a klíčovou osobou Středočeského kraje Jaroslavě Pokorné-Jermanové.

Březina nebyl tehdy jediný významný podnikatel, který byl Babišem zprvu přesvědčen a který později vycouval. Druhým takovým byl další muž s knírkem Jiří Hlavatý, majitel společnosti Juta. Třetím významným podnikatelem pak byl Pavel Juříček, majitel společnosti Brano Group. Všichni tři dokázali zvítězit v anketě Podnikatel roku, kterou pořádá poradenská společnost E&Y. Hlavatý s Juříčkem se dostali až do Sněmovny. Hlavatý nicméně jen na krátkou dobu, protože kandidoval z pozice Senátora a nějak mu nedošlo, že když bude zvolen poslancem, zanikne jeho mandát senátora. Tím a následnými výroky se posléze totálně zesměšnil a v doplňovacích volbách, kde se pokoušel vrátit do Senátu, prohrál. Juříček, který rozhodně mezi svými zaměstnanci neproslul jako lidumil, se úplně neztotožnil s levicovým obratem ANO v následujících letech. Přesto vydržel ve Sněmovně 4 roky do konce mandátu v roce 2021. Pak už nekandidoval.

Březina se z původních Babišových politicko-podnikatelských spojenců jeví být jako nejschopnější a zároveň i politicky nejprozíravější. Svou firmu již prodal Vítu Kutnarovi a jeho skupině DEK. Není to tedy již aktivní podnikatel. Nepochybně se jedná o schopného a pracovitého člověka. Babišovi se vyrovná sebevědomím a nepochybně působí daleko důvěryhodnějším dojmem. Březinu určitě není radno podceňovat. Je to velice schopný člověk s politickým uvažováním. Prostě černý kůň.


Intel požaduje tučný úrok za vyhraný spor s antimonopolním úřadem EU


Americký výrobce čipů Intel (INTC.O) podal u Evropské komise žádost na úrok ve výši 593 milionů EUR (624 milionů USD). Stalo se tak pět měsíců poté, co přesvědčil druhý nejvyšší evropský soud, aby zrušil pokutu 1,06 mld. EUR od antimonopolního úřadu EU. Evropský nejvyšší soud vydláždil cestu pro takové požadavky na náhradu škody v loňském roce přelomovým rozhodnutím, které nařídilo exekutivě EU platit úroky z prodlení z vrácených pokut ve zrušených antimonopolních případech.

Soudci uvedli, že opožděná platba úroků bude sama o sobě znamenat také úroky.

Intel ve své žalobě k lucemburskému tribunálu uvedl, že Komise, která působí jako dozorčí orgán pro hospodářskou soutěž ve 27 zemích Evropské unie, odmítla společnosti vrátit úroky z prodlení.

Komise vrátila Intelu 1,2 miliardy dolarů po soudní porážce v lednu tohoto roku.

Intel uvedl, že jeho tvrzení je založeno na úrokové sazbě ekvivalentní refinanční sazbě Evropské centrální banky ve výši 1,25 % počínaje květnem 2009 a že by měla být zvýšena na 3,5 % od srpna 2009 do února letošního roku, kdy EU splatí společnosti pokutu, minus 38 milionů EUR ve výši úroku zaplaceného Intelu Komisí.

Celá situace je vyústěním lednového vítězství Intelu z tohoto roku.

Evropská komise v roce 2009 potrestala Intel za pokus blokovat konkurenční Advanced Micro Devices (AMD.O) poskytnutím slev výrobcům počítačů Dell (DI.UL), Hewlett-Packard Co, NEC (6701.T) a Lenovo (0992.HK ) za nákup čipů od Intelu. Lucemburský tribunál, druhý nejvyšší evropský soud, kritizoval analýzu antimonopolního úřadu EU a pokutu zrušil. „Analýza (Evropské) komise je neúplná a neumožňuje dostatečně právně prokázat, že sporné rabaty mohly mít nebo pravděpodobně mít protisoutěžní účinky,“ uvedli tehdy soudci.

Rozsudek druhého nejvyššího evropského soudu na podporu argumentů Intelu pravděpodobně povzbudí společnost Alphabet (GOOGL.O) sjednocující Google v jeho boji proti tučným antimonopolním pokutám EU a společnostem Apple, Amazon a Facebook, které jsou v hledáčku antimonopolního úřadu EU.


Německý hlídací pes štěká znovu po Googlu


Němcům a jejich antimonopolnímu úřadu nedá Google zřejmě spát, nebo je to spíš naopak.

Jak jsme minulý týden informovali, Google je pod drobnohledem německého antimonopolního úřadu a dnes se k tomu přidal další problém. Německý úřad zahájil v úterý vyšetřování společnosti Google Germany a mateřské společnosti Alphabet Inc (GOOGL.O) kvůli možným protisoutěžním omezením platformy Google Maps. "Máme informace, které naznačují, že Google může omezovat kombinaci svých vlastních mapových služeb s mapovými službami třetích stran," řekl šéf Bundeskartellamt Andreas Mundt. Dodal, že příklady by se mohly týkat vkládání dat o poloze v Mapách Google, funkce vyhledávání nebo Google Street View do map, které Google neposkytuje. Regulátor zjišťuje, zda by to „mohlo Googlu umožnit dále rozšířit jeho výsadní pozici ohledně určitých mapových služeb“, dodal Mundt. Mluvčí společnosti Google uvedl, že společnost spolupracuje s regulačními orgány a odpoví na jakékoli otázky týkající se jejího podnikání. Co jiného by se k tomu však dalo říci. Podle nových předpisů, které vstoupily v platnost v loňském roce, může regulátor zakázat společnostem s určitou tržní váhou praktiky poškozující hospodářskou soutěž.

Úřad použil nová pravidla k zahájení paralelního vyšetřování podmínek Googlu pro zpracování dat a Google News Showcase, stejně jako technologických gigantů Facebook (META.O) a Amazon (AMZN.O). Minulé úterý hledáčku německých úřadů neunikl ani Apple, který je vyšetřován v souvislosti se sledováním aplikací třetích stran, a zda poskytují americkému technologickému gigantu preferenční zacházení nebo brání jiným společnostem.


Google řeší boj o platby vydavatelům ve Francii


Alphabet a jeho Google (GOOGL.O) se zavázala vyřešit spor ve Francii ohledně autorských práv k obsahu používanémho online, uvedl v úterý tamní antimonopolní úřad. Google, vlastněný Alphabet, také stáhl své odvolání proti pokutě 500 milionů eur (528 milionů dolarů) a zaplatil ji, uvedl úřad. Rozhodnutí ukončuje vyšetřování společnosti Google, která souhlasila s jednáním s tiskovými agenturami a dalšími vydavateli. Taková jednání mají zajistit, aby Google platil za používání zpráv na své platformě. Google se zaváže k návrhu na vypořádání odměn do tří měsíců od zahájení vyjednávání, a pokud se nepodaří nalézt dohodu, záležitost bude řešena soudem. Americká společnost také souhlasila s tím, že zajistí, že jednání nebudou mít žádný dopad na způsob, jakým jsou zprávy prezentovány na jejích vyhledávacích stránkách. Rozhodnutí přichází v době, kdy mezinárodní tlak na online platformy, jako je Google a Facebook, stoupá. Jde zejména o to, aby se de-facto dělili o své příjmy se zpravodajskými kanály. "Úřad věří, že závazky přijaté společností Google mají parametry, které řeší obavy z narušení hospodářské soutěže," uvedl ve svém rozhodnutí, o kterém šéf antimonopolního úřadu Benoit Coeure uvedl, že bude podrobně zkoumán dalšími evropskými zeměmi. Rozhodnutí ukončuje tři roky starý případ, který vycházel ze stížností některých největších francouzských zpravodajských organizací, včetně tiskové agentury AFP. Vydavatelé zpráv tvrdili, že nárůst prodeje reklamy Google byl podpořen využíváním úryvků jejich zpravodajského obsahu, což je připravilo o potenciální zdroj příjmů v době poklesu prodeje tisku. Technologický gigant, který od té doby podepsal smlouvy s několika žalobci, tato tvrzení zpočátku odmítl s tím, že webový provoz, který přinesl prostřednictvím svého vyhledávače a agregátoru zpráv, nasměroval značný počet uživatelů internetu na zpravodajské weby, a umožnil tak vydavatelům generovat jejich vlastní příjmy z reklamy. AFP a několik předních zpravodajských organizací, včetně novin Le Monde, Le Figaro a Liberation, od té doby oznámily samostatné dohody se společností Google, které mají pokrývat tento problém. Podmínky obchodů nebyly zveřejněny. Google souhlasil, že během tří let zaplatí 76 milionů dolarů skupině 121 francouzských vydavatelů zpráv, aby ukončili spor o autorská práva, uvádí agentura Reuters s odvoláním na dokumenty, které má k dispozici.


Tencent bude zakládat „Extended Reality“ oddělení – rozvoj metaversa nabírá na rychlosti


Čínská společnost Tencent Holdings (0700.HK) v pondělí oznámila svým zaměstnancům oficiální vytvoření skupiny "extended reality" (XR), tři lidé obeznámení s touto záležitostí ve společnosti Tencent uvedli, že formálně vsadili na koncept virtuálních světů označovaný Metaverse. Skupina má za úkol vybudovat pro Tencent podnikání s rozšířenou realitou, včetně softwaru i hardwaru, uvedly zdroje a dodaly, že ji povede technologický ředitel Tencent Games Global Li Shen a skupina bude součástí obchodní skupiny Interactive Entertainment společnosti. Dva ze zdrojů agentury Reuters uvedly, že jednotka bude mít nakonec přes 300 zaměstnanců, což je velkorysé číslo vzhledem k tomu, jak Tencent snižuje náklady a zpomaluje nábor. Upozornili však také, že náborové plány jsou stále živé, protože společnost upraví počet zaměstnanců skupiny na základě jejího výkonu. Skupina byla poprvé vytvořena začátkem tohoto roku, ale zůstala zahalena tajemstvím, uvedly tři zdroje Reuters. Rozšířená realita je termín, který označuje technologie, jako je virtuální realita a rozšířená realita, a které jsou považovány za stavební kameny „metavesmíru“. Tencent, nejhodnotnější čínská společnost, se odmítla vyjádřit. Investoři, podnikatelé a etablovaní techničtí giganti po celém světě se chytili konceptu Metavesa od doby, kdy Mark Zuckerberg, generální ředitel Facebooku, který nedávno změnil svůj název na Meta Platforms Inc (META.O), oznámil, že se bude věnovat právě tomuto fenoménu.

Společnosti od Microsoftu (MSFT.O) po Disney (DIS.N) oznámily, že také pracují na svých vlastních metavesmírech, přičemž čínské a americké firmy od vlastníka TikTok-ByteDance po Apple (AAPL.O) rovněž budují například své vlastní náhlavní soupravy zahrnující XR technologie. Skupina XR v Tencentu bude znamenat vzácný případ vstupu do hardwaru. Tencent je většinou spíše známý svým softwarem, jako jsou hry a aplikace pro sociální média. Jeden ze zdrojů uvedl, že skupina byla interně vnímána jako vášeň zakladatele a výkonného ředitele společnosti Tencent Pony Ma, který koncem roku 2020 poprvé zdůraznil důležitost metaversa nebo toho, co nazval „zcela skutečný internet“. Představení nového týmu je v kontrastu se snižováním stavů, ke kterému dochází v jiných částech společnosti Tencent. Zavádějí se opatření ke kontrole nákladů a omezují vedlejší činnosti, jako je například Penguin Esports. Fúze která měla zachránít tuhle sportovní streamovací platformu, jejíž cena se pohybovala kolem 6 miliard dolarů, byla zablokována čínskou státní správou pro tržní regulace ve snaze zabránit společnosti Tencent, aby se na současném trhu stala příliš silnou.

Tencent zůstává poměrně skoupý na informace týkající se svých plánů v metavesmíru. Loni v listopadu řekla firma analytikům, že má spoustu „stavebních bloků technologií a schopností“, aby se přiblížila maximálnímu využití metaversa. Nicméně nezacházela do podrobností. Faktem zůstává, že s rychlým rozvojem vysokorychlostního internetu se otevírají mnohé možnosti pro herní průmysl. Čeká nás tak nejen honění japonských divnopotvor jménem Pokémon, ale nejspíš mnoho-meta-vesmíry od Microsoftu, Googlo, Meta, Tencentu, Disney…po Tik-Tok. Bože chraň naše děti!

Přehled trhů

Přehled akciových trhů

1
Další slabý týden pro akcie. Americké akcie odepsaly skoro 3 %. Od začátku roku už je americký akciový trh v korekci kolem 22 %. Nicméně prostor pro další pokles je vzhledem k průměrné hodnotě P/B přes 3 stále ještě obrovský. Pořád goodwill tvoří zhruba 3/4 hodnoty amerického akciového trhu. Moc kam padat už nemají akcie evropské z tohoto úhlu pohledu. Ale zase evropské bankovnictví…to je kapitola sama o osobě. A růst úrokových sazeb v ECB by tedy mohl být celkem výzvou.

Výnosy státních dluhopisů

Výnosy do splatnosti 5letých státních dluhopisů:

ČR 5,99 %
Německo 1,46 %
USA 3,30 %
Čína 2,58 %

Americké státní bondy ovlivnilo především očekávání obrovského „hike kroku“ FeDu, který podle očekávání zvedl svou základní úrokovou sazbu na 1,5-1,75 %, což je nejprudší nárůst této sazby od roku 1994. Státní body lezou nahoru i v Eurozóně už docela výrazně. Německé bondy, kterým bylo léta dobře pod nulou, teď nesou skoro 1,5 %. Co na to nemovitostní trh prémiových komerčních nemovitostí ve Střední Evropě? No nic hezkého. Valuace všech těch nablýskaných kancelářských budov v Karlíně bude těžké držet na NOI mezi 4-5 %, kde se pohybovala, když německé státní bondy byly pod nulou.

Klíčové komodity

2
Komodity měly dost blbý týden hlavně kvůli ropě, jejíž hodnota během posledního týdne ztratila přes 9 %. Bitcoin se zase podíval na „výlet“ pod 18 tisíc USD za kus.



Děkujeme za pozornost. Těšíme se na Vás opět příští týden!

Sdílet

Related posts

15. 6. 2022

Analytický týdeník 24/2022


Číst dále
8. 6. 2022

Analytický týdeník 23/2022


Číst dále
1. 6. 2022

Analytický týdeník 22/2022


Číst dále

Comsense analytics s.r.o.

Na Příkopě 988/31
110 00, Praha 1

Kontaktujte nás

+420 724 385 907
analyzy@comsense.cz

Sledujte nás

FaceBook
Twitter

© 2021 Comsense analytics.