Logo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600px
  • PŘEDPLATNÉ
  • KONTAKT
  • PŘIHLÁŠENÍ

Aleš Mokrý končí v GEEN Holding


Úvodní slovo




Drazí čtenářky a čtenáři,

v polovině července se jeví být podstatnější, co se děje ve světě sportu než v byznyse a politice v posledních dnech. Aby ne, příliš dlouhá byla absence sportovních událostí. Vrcholilo přeložené fotbalové Euro. Kromě fotbalu zaujalo i politicky. Tolik kritizované poklekávání kvůli Black lives matter bylo něco, k čemu se vyjádřili skoro všichni. Ironií osudu je, že Anglie, na jejíchž stadionech visí nápisy „say no to rasism“ už řadu let, předvedla možná nejrasističtější projevy svých fanoušků během frustrace z prohraného finále. Evidentně i přes snahu něco s rasismem udělat, se to nedaří. A tak nešťastník princ William, jenž je čirou náhodou čestným předsedou Anglické fotbalové asociace, má o důvod více ke starostem. Rasismus vychází z nějakého prazvláštního přesvědčení, že někdo je lepší než druhý jen díky tomu, že se narodil jako příslušník nějaké rasy. Asi je jasné, že každá lidská rasa má v průměru lepší vlohy pro nějakou činnost. Mezi vítězi běhu na 100 metrů bude zcela určitě více černých atletů a mezi vítězi na 100 metrů kraul zase převládají bílí plavci. O příčinách těchto statistik, nechť se vedou vědecké debaty. Ale kde se v lidech bere pocit nadřazenosti za to, s jakou barvou kůže se narodili, to opravdu nechápu. Už jen pro to, že na tom nemají absolutně žádnou zásluhu. Bylo jim to do vínku dáno. Současný svět nám ukazuje, že neumíme s projevy rasismu bojovat. UEFA tedy určitě ne. Na jedné straně proti rasismu bojuje, na straně druhé nemá problém v rámci obchodních zájmů spojovat se se státy, kde je rasismus pomalu státním programem. Já osobně si myslím, že rasismus zmizí, až zůstane průvodním jevem chování úplné spodiny společnosti. Dnes je společensky tolerován. Lidé nerozlišují mezi tím být příslušníkem určité kultury a mezi tím být příslušníkem určité rasy. Když přijmu zvyky, společenské normy a dodržuji zákon, které jsou platné určitému území, tak jsem ztotožněn s tím, jak je obvyklé se chovat v takové lokalitě. Naproti tomu mohu mít barvu kůže, jenž převládá na daném území, a chovat se odlišně od toho, co je přípustné v takové zemi. To je přeci to kritérium. Samozřejmě jiný kraj, jiný mrav. Někomu může vyhovovat moravská bodrost, jiný bude dávat přednost toskánské rezervovanosti či balkánskému temperamentu. Nemluvě o kulturních a legislativních odlišnostech napříč kontinenty. Je velmi smutné, že tolik lidí to stále nechápe. Nemyslím si, že řešení je nějaké klekání nebo zavedení pozitivních norem. Lidé by neměli ostatním dávat najevo, že jsou něco víc. A když už to dělají, tak by se rozhodně měli uchýlit k vyzdvihnutí toho, o co se aspoň trochu zasloužili. Jakýkoliv rasismus je v podstatě diagnóza toho, že máte před sebou člověka, který nemá ve svém životě jedinou věc, na kterou by mohl být ve svém životě hrdý, když musí vlastní kvality opírat o míru geneticky přiděleného pigmentu. Tedy totálního losera. Tak to vidím já.


Přeji vám krásný týden přátelé


Ondra

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics

Zprávy z Česka



Igor Stříž v čele státních zástupců


Vláda schválila do funkce nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Ten od roku 2011 vykonával funkci náměstka nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Stříž byl členem KSČ a od roku 1986 do revoluce působil jako vojenský prokurátor. Do funkce byl navržen ministryní spravedlnosti Marií Benešovou, ke které má Stříž blízko. Stříž po jmenování prohlásil, že je zcela nezávislý a že nemá nic společného s žádnou stranou, ani podnikatelskou skupinou. Na tiskové konferenci Stříž prohlásil rovněž, že, na rozdíl od svého předchůdce Pavla Zemana, nechce ve funkci setrvávat nepřiměřenou dobu 10 let. Zapomněl však dodat, že on sám byl 10 let jeho náměstkem. Je celkem dost pravděpodobné, že se mu to nepodaří, ani kdyby o to stál. Protože část opozičních politiků už vzkázala, že má v úmyslu ho z funkce odvolat. Ostatně samotné jmenování nejvyššího státního zástupce ještě před parlamentními volbami je kontroverzní záležitost, když do nich zbývají 3 měsíce. Před volbami se mohou ještě řešit některé kauzy s politickým přesahem. Logicky nejožehavější jsou ty premiéra Babiše. Zejména pak Čapí hnízdo s ohledem na fázi rozpracování tohoto případu orgány činnými v trestním řízení. Státní zastupitelství v ČR je instituce, která má velmi rozporuplnou pověst. Ostatně jako řada jiných exekutivních institucí podílejících se na vládě. Velmi kontroverzní byl zásah vrchního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana v roce 2013 na Úřadě vlády. V té době Stříž už působil jako náměstek Pavla Zemana. Tehdejší velitel zásahu byl Robert Šlachta, který nyní usiluje o Sněmovnu a který je potenciální vlivný člen vlády, kterou by sestavovala Přísaha s ANO. Těžko říct, co od Igora Stříže můžeme nyní čekat. Hodně bude zřejmě záležet na tom, jak se budou vyvíjet politické preference a především, jak skutečně dopadnou volby. Po nich by mohl sehrát poměrně významnou roli, kdyby v nich uspěl Andrej Babiš a znovu sestavoval vládu. A to je vysoce pravděpodobné vzhledem k tomu, co prohlásil prezident Zeman, bez ohledu na volební výsledek. Stříž tak může setrvat ve funkci o něco déle, když bude Babiš vládnout bez důvěry, což klidně může být rok či dva od doby jeho jmenování do funkce. Každopádně nominace Stříže je významnou událostí. Do určité míry se jedná o protipól kliky předchozího šéfa státních zástupců Zemana a Lenky Bradáčové. Naopak spojencem Stříže je právě olomoucký Ivo Ištván. Stříž může vyvíjet poměrně silný tlak na státní zástupce, aby nekonali, protože prohlásil, že je chce hnát k větší zodpovědnosti za výsledky jejich případů. Každopádně na pozoru bychom měli být už jen z důvodu, že ho do funkce navrhla Marie Benešová.


Nový stavební zákon prošel Sněmovnou

Většinou 103 poslanců prošel návrh nového stavebního zákona z dílny vládního hnutí ANO. O tomto zákonu psala naše analytička Tereza Pokorná na spřáteleném serveru Finsider.cz. Pro zákon hlasovalo 77 ze 78 poslanců ANO, 15 ze 16 poslanců SPD. Vládní ČSSD podpořila zákon 2 hlasy z přítomných 4, kde 2 poslanci hlasovali aktivně proti. Nepřekvapily známé figury ČSSD Birke a Dolinek, kteří zákon podpořili. 6 ze 7 přítomných poslanců KSČM zákon rovněž podpořilo. Nezařazení Klaus, Majerová-Zahradníková a Nevludová rovněž podpořili. Nový stavební zákon má silnou podporu velkého developerského byznysu, který si věří na to, že dokáže centralizovanou soustavu ukočírovat. Ovšem větší pravomoci směrem k centrální moci se mohou velkým developerským hráčům šeredně vymstít. Samozřejmě z velké části to vychází zejména z pražské frustrace z vlády Pirátů. Musíme si uvědomit, že řada velkých developerů v ČR má zahraniční vlastníky. A ti nejsou vždy zcela stoprocentně zorientování v české politice. A ti, kteří jsou v domácí politice zorientovaní až příliš, trpí minimálně od podzimu 2018 jistou formou frustrace, že „Prahu neumí“. To, že je české stavební řízení velmi komplikované a zdlouhavé, je fakt. A to je i hlavní příčina toho, proč zejména rezidenční nemovitosti tak prudce rostly na ceně v posledních letech. Ale centralizace řízení je značně kontroverzní tendence, která může být velmi nebezpečná. Řada významných developerů má dost blízko k současné vládní garnituře. Zejména pak hnutí ANO. Mnoho podnikatelských sympatií dokáže posbírat i SPD zásluhou Radima Fialy, a především Tomáše Hrdličky. Tedy druhá strana, která stavební zákon jednomyslně podpořila. A obchodní divize KSČM, kterou osobně řídí soudruh Filip, už mnohokrát dokázala, že se s velkým byznysem dokáže dohodnout. Takže by se dalo říct, že nový stavební zákon z dílny ANO a SPD je především vítězstvím pro velké developery, kteří vidí maximálně na horizont svých rozpracovaných projektů, u nichž se nechtějí trápit zejména s Piráty. Z pohledu timingu je jasné, proč tento zákon musel projít ještě před volbami. Za prvé nebude snadné ho nahradit jiným. A za druhé je to jasný předvolební tahák na ty, kteří dotyčným subjektům mají pomoct k tomu, aby sestavovaly vládu. Senátorům, kteří Sněmovně vrátili zákon hlasy 65:0, tak nebylo jejich zamítnutí nic platné.


Finančně poradenský trh pohledem počtu obchodních partnerů

Když se podíváme na počet unikátních IČ, která se nacházejí ve finančně poradenských firmách, tak vidíme výše uvedené hodnoty. Jedná se metodu, kdy se jedno IČ započítá do počtu registrovaných poradců pod firmou jen jedenkrát, pokud má více licencí. Čísla jsou to docela zajímavá.
Výstřižek12

Výpočty Comsense analytics

Broker Trust
Drží si pozici jedničky trhu, ovšem s tím rozdílem, že jeho dominance výrazně vzrostla, ačkoliv počet unikátních poradců mírně klesl. Jediný má přes 3 tisíce registrovaných IČ.

OVB
Postupný rozklad této společnosti pokračoval i během posledních 12 měsíců. Ztratila více než 800 obchodních partnerů a klesá raketovým tempem dále.

Partners
Prodělala možná až trochu překvapivý téměř 13 % růst licencí. V absolutních číslech je to nejvíce na celém trhu.

SAB
Vypracovala se na 4. největší firmu počtem licencí. V absolutních číslech jen mírně menší nárůst než Partners. Relativní růst skoro 16,5 %.

INSIA
Poměrně výrazný propad o více než 250 poradců. Meziročně počtem partnerů je menší o cca čtvrtinu. Nic ke slavení.

Broker Consulting
Velmi stabilní v počtu partnerů. Minimální změny. Drží si vysokou pozici mezi 650 a 700 partnery.

OK Klient
Mírný pokles řádově o 6 %, který není nijak dramatický.

ZFP
Zde pokračuje brutální pokles. Meziroční pokles 539 partnerů rozhodně vypovídá o tom, že se tato obchodní síť defacto rozpadá.

Fincentrum & Swiss life select
Tato firma pochopitelně hodně nakrmila Broker Trust odchodem čtyř králů tamější distribuce do Trustu, což vedlo ke vzniku 4Fin. Ale ti, co předvídali rychlý konec Fincentra a Swiss life, se zřejmě pletli, protože ačkoliv firma klesala, tak si stále drží celkem vysoká čísla. Téměř 20 % pokles licencí je výrazný, ale ještě uřiditelný při tak významných změnách, které se ve Fincentru odehrály v posledních 2 letech.

Chytrý Honza
Chytrý Honza dělá všechno, jen se nechová chytře. Zcela vsadil na to, že se v brokerpoolovém konceptu, jenž vnímá poradce jako zákazníky, nechal ovládnout DRFG. A DRFG silně tlačí na vedení Chytrého Honzy, aby se prodávaly především její dluhopisy a nemovitostní fond CREIF. K tomu připočtěme dědictví po Patákovi v podobě hodně drahé a neefektivní centrály, kde se špatně cuttují náklady. Navíc Chytrý Honza před akvizicí DRFG byla firma postavená na vysoké míře obchodní svobody a vysokých provizích za hypotéky. A také na vlastním leadovacím portálu. Tomu vyrostla hromada konkurence. Když k tomu přidáme „brilantní PR“ vystupování Petera Hlaváče, který o poradcích z Chytrého Honzy na Seznam.cz prohlásil, že je to pytel blech, v roli výkonného ředitele vlastníka této společnosti, tak se asi nelze příliš divit tomu, že počtem poradců poklesl Chytrý Honza o více než 400 lidí během jediného roku.

eDO
eDO, které se naopak dva roky zpátky muselo vyrovnávat s tím, že odcházela část obchodníků do Chytrého Honzy, na jejichž přechod bylo přispěno nezanedbatelným penízem, se naopak poměrně výrazně vzpamatovalo v posledních 12 měsících. Narostlo o 90 obchodních partnerů, což je meziročně nárůst o 36 %. To je relativně nejvíce ze všech a absolutně třetí nejvyšší.

BePlan
BePlan rovněž pokračoval ve svém růstu z předchozích let a dostal se na 318 partnerů. Rostl téměř o 18 %.

Výkonnost výše uvedených firem není zdaleka dána jen počtem jejich obchodních partnerů. Obraty na jednoho spolupracujícího poradce se totiž značně liší. Některé firmy mají poměrně výraznou efektivitu, jiné pak výrazně nižší. Tradičně velmi nízká efektivita generování obratu na hlavu je firmách, jako jsou OVB nebo ZFP. Nízký průměr je i ve firmách brokerpoolového typu. Zejména pak v Chytrém Honzovi a INSIA. O něco lepší čísla tradičně vykazují Broker Trust nebo SAB. Vyšší efektivitu pak lze nalézt u firem, které fungují silným obchodním brandem, jako jsou Fincentrum, eDO a Broker Consulting. Slušnou efektivitu na poradce má i Partners.

Z pohledu hospodaření dosud nejsou dostupná čísla za rok 2020, ale dá se očekávat, že pořadí dle aktuální ekonomické výkonnosti je zhruba následující:
1. Broker Trust 1,7 mld. – 2,0 mld.
2. Partners 1,4-1,6 mld.
3. Broker Consulting 1,1-1,2 mld.
4. Fincentrum 0,9-1,1 mld.
5. OVB 700-800 mil
6. SAB 475-550 mil
7. ZFP/Chytrý Honza/OK klient 300-400 mil
10. eDO finance 200-300 mil
INSIA bude obratově jednoznačně mezi největšími, ovšem její činnost zahrnuje i činnost pojistného makléře, která je zdrojem významných tržeb.

Z pohledu síly poradenských značek by pak pořadí vypadalo následovně
1. Partners
2. Broker Consulting
3. 4fin
4. Fincentrum & Swiss life
5. OVB
6. ZFP
7. eDO

Z pohledu vývoje trhu se jeví být na konci efekt postupného přetahování poradců ze strukturálních sítí do brokerpoolů. Tento jev už působí jako saturovaný. Nejstarší strukturální firmy působí již hodně vyčerpaně a dalo by se říct, že jsou zřejmě blízko svého obchodního pádu.


Zprávy ze světa

Google zaplatí Francii 500 milionů euro

Francouzský regulátor udělil skupině Alphabet pokutu ve výši 500 milionů euro za to, že stále ještě nenašla způsob, jak kompenzovat redakce novin, jejichž obsah inzeruje ve svém vyhledávání. Jedná se o tvrdě diskutovaný zákon o autorském právu, kdy si redakce v čele s Le Figaro a Le Monde stěžují, že Google využívá jejich obsahu, aby sám sebe obohatil, ale do redakcí nic neplatí. Podle regulátora má Alphabet nyní 2 měsíce na to, aby našel řešení nebo mu budou hrozit další pokuty až ve výši 900 tisíc EUR denně. Alphabet byl z rozhodnutí zklamán a uvedl, že soud nereflektoval dosavadní snahu skupiny o nalezení kompromisu. Google již na začátku roku podepsal s žalobci rámcovou dohodu, která jako první v Evropě garantovala redakcím kombinovaný příjem ve výši 76 milionů euro za tři roky, tu ale stále nepotvrdil francouzský antimonopolní úřad. Zdá se tak, že se Alphabet ocitl v zajetí francouzské byrokracie.

Dalších 14 čínských firem na americkém blacklistu

Jak jsme informovali v našich předchozích týdenících, americká administrativa vytvořila seznam, který bojkotuje investice do čínských společnosti, které se podílejí na porušování lidských práv nebo podnikají v bezpečnostních a obranných technologiích. Tento seznam byl minulý týden rozšířen o dalších 14 společností, většinou z ujgurské provincie Xinjiang. Dohromady se seznam rozšířil o 34 firem, další tvořily společnosti z Ruska a Íránu. Bílý dům vydává krok jako rozhodnutí ideologické, které má za cílem zrovnoprávnit etnické menšiny, ale za všemožnými blacklisty je potřeba hledat ekonomické zájmy a řízení amerického kapitálu. Biden jednoduše nemá zájem na tom, aby se americké peníze podílely na vývoji společností, které přímo posilují čínský režim a jeho armádu.

Zisk Samsungu v druhém kvartálu vyšší o 53 %

Minulý týden Samsung oznámil, že i přes nižší prodeje mobilních telefonů (propad z 76 milionů na 59 milionů za kvartál) se mu podaří zvýšit kvartální zisk o 53 %. Pozitivní výsledek nad očekávání analytiků je dán především vysokými cenami za nedostatkové čipy, jejichž je Samsung druhým největším výrobcem na světě a v segmentu paměťových čipů je dokonce největší. Za kvartál si jihokorejský konglomerát přišel při prvních odhadech na 11 miliard dolarů a pokud se odhady potvrdí, tak Samsung naváže na velice silný rok 2018. Samsungu pomohl rychlý nárust prodejů paměťových DRAM čipů, které se používají v serverech, mobilech a počítačích. Dále se společnosti podařilo snížit náklady při optimalizaci výroby čipů pomocí Ultrafialové litografie (EUV), která je nejmodernější technologií na výrobu čipů. Pokud vás zajímá více informací o Samsung, neměl by vám uniknout text Pavla Zábrodského na Finsider.cz.

TSMC a Foxconn vyjednali 10 milion dávek vakcíny pro Tchajwan

Ve vysoce medializovaném procesu se tchajwanským společnostem TSMC a Foxconn podařilo dojednat nákup 10 milionů dávek vakcín od společnosti BioNTech. Jednaly tak jako zástupci tchajwanské vlády, která se o podobný obchod snažila od začátku roku a vinila čínskou vládu z narušování vyjednávání. TSMC a Foxconn vakcíny nakoupí a daruje vládě k distribuci. I když je na Tchajwanu pandemie pod kontrolou, především díky disciplinovanému obyvatelstvu, jen desetina z ostrovní populace 23,5 milionu měla alespoň jednu dávku vakcíny. TSMC a Foxconn se do jednání vložily jako největší tchajwanské společnosti a vyvinuly velký tlak na své zákazníky, které jim politicky pomohli dokončit deal. Pro mnoho společností na světě by širší pandemie na Tchajwanu a zastavení výroby čipů znamenalo obrovský problém a uzavření obchodu je pro ně dobrá zpráva. Není novinkou, že se velké společnosti snaží skrze vakcínovou politiku zajistit stabilitu jejich dodavatelských řetězců. Už v minulosti Apple nakupoval vakcíny pro zaměstnance TSMC. Rovněž společnosti TSMC věnoval Pavel Zábrodský text na Finsider.cz.

Phillip Morris nakupuje britského producenta inhalačních medicíny

Největší tabáková firma na světě pracuje na své pověsti a rozhodla se za 1,4 miliardy dolarů nakoupit britského výrobce inhalačních medicín Vectura, který vyrábí léky a inhalační zařízení například pro astma. Společnost, která mezi svoje klienty počítá Novartis nebo GSK, by měla Philip Morris pomoci v diverzifikaci produktů a celkové transformaci, protože do roku 2025 by měl Philip Morris generovat více jak 50 % příjmu z produktů, které neprodukují žádný kouř a alespoň 1 miliardu dolarů příjmů z produktů bez nikotinu. Podle Philip Morris je cílem stát se zdravotnickou a wellnesovou společností, protože kouření pomalu ale jistě ze společnosti ustupuje. Vectura byla prodána za cenu 1,5 liber za akcii, 11 % prémium vůči poslední ceně na burze.

Přehled trhů

Přehled akciových trhů

Výstřižek123
Sledovali jsme další týden, kdy akcie mírně rostly v globále. Významné poklesy jsme nesledovali.

Výnosy státních dluhopisů

Výnosy do splatnosti 5letých státních dluhopisů:

ČR 1,56 %
Německo -0,70 %
USA 0,84 %
Čína 2,75 %

Postupně dochází k poklesu výnosů státních bondů v Číně.

Klíčové komodity

1234
Sledovali jsme mírné posílení cen ropy v posledním týdnu, přičemž její hodnota již vyrostla o téměř polovinu od počátku roku.



Děkujeme za pozornost. Těšíme se na Vás opět příští týden!

Sdílet

Related posts

25. 5. 2022

Analytický týdeník 21/2022


Číst dále
18. 5. 2022

Analytický týdeník 20/2022


Číst dále
11. 5. 2022

Analytický týdeník 19/2022


Číst dále

Comsense analytics s.r.o.

Na Příkopě 988/31
110 00, Praha 1

Kontaktujte nás

+420 724 385 907
analyzy@comsense.cz

Sledujte nás

FaceBook
Twitter

© 2021 Comsense analytics.