Úvodní slovo
Zdravím naše drahé čtenáře a čtenářky,
občas dostávám otázku, proč se vyjadřujeme k politice, když se zabýváme financemi. Politické prostředí zásadně ovlivňuje prostředí podnikatelské. Sice ne bezprostředně a rychle, ale na delším časovém horizontu to tak je. Je to politika, která v ČR zásadně ovlivnila prudký růst cen rezidenčních nemovitostí v posledních letech. Je to i politika, která umožnila vzniknout subjektům jako jsou pseudofondy dle §15 odst. 1 ZISIF, kterým se tento týden věnujeme trochu více. A je to i politika, která umožňuje působit firmám na dluhopisovém trhu. Nehledě na to, jak obrovský vliv měla politika na podnikání firem v posledním roce a čtyřech měsících. Našim čtenářům se v rámci politických komentářů snažíme poskytnout realistický a analytický pohled na politiku. Nejsme zde od toho, abychom jim říkali, koho mají volit. Ačkoliv pokud se shodneme na tom, že naše reporty čtou lidé mající v úctě kapitálový a finanční trh, tak je jasné, že naše komentáře primárně směřujeme k nim, a nikoliv k lidem, kteří volí komunisty. Dle mého názoru nelze politiku ignorovat v našich reportech, protože má vliv na vaše peněženky. Řada ekonomických akademiků dokonce vysvětluje pohyby na kapitálovém trhu převážně makroekonomickými událostmi. A co je makroekonomika? To je praktický důsledek dlouhodobých politických rozhodnutí. To je důvod, proč některé ekonomiky rostou rychleji či pomaleji a jiné klesají. Míra přerozdělování prostředků v ekonomice dosahuje téměř poloviny. Proto zvláště nyní, těsně před volbami, věnujeme politice část našeho obsahu.
Přeji vám úspěšný týden
Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics
Politický vývoj nabírá směr, který demokratický pravicový volič nechce
Politická situace v Česku se navzdory okurkové sezóně vyvíjí vskutku zajímavě. Pomineme-li rozhodnutí soudů okolo covidu, tak se toho totiž odehrává celkem dost.
Partička kolem Lubomíra Volného vystrkuje růžky. A ukázalo se, že jsme měli pravdu, když jsme říkali, že Lubomír Volný není tak hloupý, jak se na první pohled jeví. Jeho vystupování ve Sněmovně je jeden velký happening a reklama zadarmo. Připomeňme, že to byl on, kdo se lvím podílem podílel na posledním volebním výsledku SPD do Sněmovny v Moravskoslezském kraji. Poté, co uniklo na veřejnost to, že poslanec Volný a Bojko seděli v restauraci společně s Janou Bobošíkovou a Hanou Lipovskou, se ukázalo, že tito lidé k sobě mají ještě mnohem blíže, než se mohlo zdát. Nejprve kandidaturu za Volný blok ohlásila Jana Bobošíková. A pár dní na to vystoupila na teatrální tiskovce s výrazem Panny orleánské i Hana Lipovská, která sdělila světu podání trestního oznámení na ředitele ČT Petra Dvořáka z pozice radní České televize a zároveň i svou kandidaturu za Volný blok. Co od této party čekat? Tato silně antiestablishmentová strana umí velice chytře zabrnkat na notu nespokojenosti s vládou a vládními opatřeními proti covidu.
Jak se říká, tak nejlepší lež je ta, ve které je špetka pravdy. A přesně to Volný a spol umí. Vezmou myšlenku, ve které je kus pravdy, a obalí jí silnou vrstvou lží a populismu. Angažmá Bobošíkové a jí ochočené Lipovské je pak tvrdým kalkulem, za kterým hledejme především byznys, a nikoliv politické cíle. Bobošíková, která zkoušela kandidovat prakticky ve všech typech voleb, dokázala uspět jen ve volbách do Evropského parlamentu. Paradoxně je horlivou zastánkyní našeho vystoupení z EU. Bobošíková už ve funkci poslankyně Evropského parlamentu jasně ukázala, že ideologicky nemá problém se ztotožnit s čímkoliv, pokud to vede k funkci a penězům. A tak se z nadšené obdivovatelky Klause třeba svého času stala kandidátka komunistů na prezidenta. V té době to ještě znělo jako otočka o 180 stupňů, dnes bychom řekli, že to tak překvapivé není. Lipovská je v celé této věci zřejmě v roli užitečné asociálky, jenž není schopna dohlédnout manipulaci se svou osobou. Ačkoliv sama Bobošíková zveřejňuje průzkumy zcela manipulativním způsobem, kde ukazuje, jak Volný blok míří do Sněmovny, tak je neradno tuto partu podceňovat. Může totiž ukrást opravdu hodně hlasů SPD, komunistům a těm, kteří jsou nespokojeni s ANO kvůli covidovým opatřením. Velmi vyhovuje existence této party i samotnému Babišovi. Ten jí dává velký prostor na svém iDnes. Vedle této party totiž působí jako konzervativní umírněný politik. Na konci dne by se i pak dokázal s Volným blokem dohodnout, kdyby skončil v parlamentu. Aktuálně sdílí své postoje vůči EU a ilegální migraci do Evropy. Bobošíková by se s Babišem dohodla bez problémů. Jestliže se o hnutí přísaha Roberta Šlachty hovoří jako o béčku ANO, tak Volný blok může klidně být jeho céčkem. Babišova šance sestavit příští vládu s existencí Volného bloku roste. Má v něm dalšího potenciálního koaličního partnera vedle SPD, komunistů, Přísahy a ČSSD. A když se Volnému bloku nepodaří dostat do Sněmovny, tak je zde aspoň celkem slušná šance sebrat finanční odměnu za výsledek ve volbách vydělit jí poměrně malou skupinkou těchto politických podnikatelů po vzoru Okamury.
Dalším faktorem před nadcházejícími volbami je duo Maláčová-Stropnický. Ti vsadili rovněž na radikální prezentaci silně levicového programu. Zní to možná šíleně, ale jejich zcela směšné aktivity by skutečně mohly pozitivně zapůsobit na některé voliče ČSSD. A ta by se nakonec mohla do Sněmovny dostat. Rozhodně jí to vrací do hry.
Babiš sám rozjíždí svou kampaň do vyšších obrátek. Ačkoliv je personálně zcela vyprázdněné celé jeho hnutí, tak on sám pořád dokáže část občanů k sobě přilákat. Jeho poslední kniha je sbírka žvástů, ale reálně velký počet čtenářů ji číst nebude. S blížícím se koncem kampaně se navíc ukazuje obrovská výhoda, kterou má, díky vlastnictví médií a funkci premiéra s ohledem na rozpočtový limit kampaně. Porazit ho ve volbách nebude pro Piráty+STAN ani pro koalici Spolu jednoduché. Navíc může počítat s podporou Zemana, že bude pověřen sestavením vlády bez ohledu na to, jakého dosáhne výsledku ve volbách. Ti, kdo se tedy těší na konec vlády Andreje Babiše v Česku, se ho na podzim rozhodně nemusí dočkat. Reálně Česku hrozí dva scénáře. A tedy těžká ústavní krize, pokud dvě hlavní opoziční koalice získají společně nadpoloviční většinu ve Sněmovně, anebo další vláda s důvěrou Andreje Babiše. Obáváme se, že žádný další scénář v tuto chvíli příliš pravděpodobný není.
ČNB pokračuje v pokutách pro „pseudofondy“ §15 odst. 1 ZISIF, problémy tím nevyřeší
I minulý týden si Česká národní banka došlápla na nedodržování pravidel o zveřejňování výkazů OFZ pro podlimitní správce alternativního fondu. Udělila v této věci hned několik pokut.
AE Private Hedge Fund
Entita, kterou kontroluje přes Alice Capital Dmitrij Volkov a Anna Volkova. Firma nezveřejňuje vůbec nic. ČNB při stanovení pokuty ve výši 50 tisíc korun sděluje, že vůbec neví, jaká je finanční situace tohoto subjektu. Subjekt bude vymazán ze seznamu §15 odst. 1 ZISIF. „Fond“ na výzvy ČNB vůbec nereagoval.
Bohemica auri
Tento velice čerstvě založený subjekt z loňského roku, který ovládá Vladimír Kašpar, vyfasoval rovněž 50 tisíc korun pokutu. I v tomto případě ČNB zmiňuje, že tato entita ani vůbec nereaguje na její výzvy. Tento subjekt bude vymazán ze seznamu fondů §15 odst. 1 ZISIF, který ČNB vede.
Careful Investing
Stejného provinění se dopustila i Careful Investing, jejíž název je v přímém rozporu s tím, jak §15 odst. 1 ZISIF fungují. I zde je 50 tisíc korun pokuta a výmaz ze seznamu. Subjekt ovládá muž s příznačným jménem Jan Opatrný. Firma vznikla už v roce 2018 a dosud nezveřejnila jediný finanční výkaz na rejstříku.
Company 4 FXICF
Stejné provinění a stejná pokuta 50 tisíc korun jako u výše uvedených čeká i Company 4 FXICF. Firmu ovládá Štěpán Poulík, který jí založil v roce 2019. I zde dosud nezveřejněn jediný výkaz.
Foxtrade Invest
Opět stejné provinění i stejný trest jako pro výše uvedené. V tomto případě je ovšem situace o to pikantnější, že s firmou již bylo zahájeno insolvenční řízení. Insolvenční návrh byl podán už na začátku ledna letošního roku. Z insolvenčního návrhu jednoho z investorů se dočteme, že investovaná částka 3,5 milionu se měla dle investičního účtu „okotit“ na cca 5,3 milionu během cca 1,5 roku od dubna 2018 do dubna 2019. Za „fondem“ Foxtrade Invest stojí Luboš Pánek z pražských Lysolají. V insolvenčním řízení jsou přihlášeny desítky věřitelů. Ani 7 měsíců po zahájení insolvenčního řízení navíc nebylo rozhodnuto o úpadku. Půjde o velké peníze. Investoři totiž přihlašují poměrně velké částky, čímž se potvrzuje známý jev investiční negramotnosti u jinak úspěšných podnikatelů. Přihlášené pohledávky jdou často do jednotek milionů. Řada z nich od fyzických osob je přes 5 milionů. Několik dokonce přesahuje 10 milionů. Velká část pohledávek se pohybuje ve vyšších stovkách tisíc korun. Mezi věřiteli se pohybuje řada firem ale i celkem známá jména z řad soukromých investorů z řad sportu a showbyznysu, ale ctíme v tomto případě politiku no name no shame, protože se jedná o poškozené a nikoliv viníky. Každopádně problém Foxtrade Invest jde určitě do stovek milionů korun, které jaksi zmizely. Hovoří se dokonce až o jedné miliardě korun. Celý případ bude mít nepochybně trestněprávní dohru podobně jako JOInvestments Jakuba Ortinského. Každopádně Foxtrade Invest je jasným důkazem toho, proč je důležité, aby fondy zveřejňovaly informace o svém hospodaření. Mnoho úspěšných lidí je totiž evidentně zcela naivní a chamtivých v honbě za ziskem. Pro řadu investorů Foxtrade Invest představuje krach tohoto neregulovaného fondu obrovskou lidskou finanční katastrofu. V tomto případě ČNB s 50 tisícovou pokutou pro firmu, kde zmizely stovky milionů situaci už nezachrání.
Future Fund
Další potrestaný subjekt za nevyplňování dotazníků o OFZ výkazů. I zde padla pokuta 50 tisíc korun. Zde došlo zatím ke zveřejnění jediné účetní uzávěrky za rok 2019. Vlastníky společnosti jsou Adriána Voželníková z Pardubic, Jakub Čejpa z Hradce Králové a firma JFRF Holding.
Gepard Capitals
Finančníci s ambicí točit kapitál rychle jako gepard běhá si vysloužili také 50 tisíc korun pokutu za stejný prohřešek jako výše uvedení. Za firmou stojí Petr Vozniak z Tábora a budějovická dvojka Radim a Filip Hanžlovi. Firma má dosud aktivní webové stránky, kde se můžeme například dočíst, že Petr Vozniak je trader, školitel a auditor v jedné osobě. Vskutku unikátní kombinace. Firma uvádí, že se věnuje „investování do nájemních bytů, bezodpadového zemědělství, chovu ryb a pěstování plodin v zemích třetího světa a investiční výstavbě“. Celý web vypadá jako produkt práce člověka, který na něm pracoval přibližně 30 minut, a ještě u toho sledoval fotbalový zápas. Tedy o profesionální prezentaci rozhodně nemůže být řeč. Těžko říct, jak se jim daří s raisem kapitálu. Soudě podle prezentace, ale nebude cílovka zrovna elita národa.
Medical Centre Prague Holding
Dalším vyznamenaným pokutou za nedodržování pravidel okolo OFZ výkazů je firma lékaře Radka Klubala, jenž bydlí na prestižní adrese pod Pražským hradem. Jeho firma si nicméně se zveřejňováním účetních uzávěrek také zrovna neláme hlavu. Doktor Klubal se věnuje alergologii. Je rovněž předsedou občanského sdružení Máša, které se věnuje alergikům, ekzematikům a astmatikům. I firma Medical Centre Prague Holding obdržela 50 tisíc korun pokutu.
TokenInvest
Už název napovídá, že tento neregulovaný fond brnká na notičku kryptoinvestic. Tento subjekt investuje dle svého webu do kryptoměn, ale neuvádí do jakých. Ani žádné další informace. Firmu ovládá Aleš Zábranský. Ten stojí rovněž za firmou LeConte, která se specializuje jako pracovní agentura v oblasti IT prací. Marketing tohoto subjektu je celkem agresívní, protože hned na landing page svítí obrovský nápis „FOND INVESTUJÍCÍ DO KRYPTOMĚN REGISTROVANÝ U ČNB“, což je přinejlepším zavádějícím tvrzením. ČNB tento subjekt nereguluje v jeho činnosti, navíc subjekt ani neplní zákonné informační povinnosti vůči ČNB. Můžeme citovat přímo ze Zákona o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF):
§ 637, odst.1: Osobě uvedené v § 15 odst. 1 se zakazuje, aby při své činnosti, například v propagačních nebo jiných sděleních, uváděla údaj o tom, že podléhá dohledu České národní banky nebo že výkon její činnosti podléhá dohledu České národní banky, anebo uváděla jiný údaj, byť sám o sobě pravdivý, může-li vzhledem k okolnostem a souvislostem, za nichž byl učiněn, vést k závěru, že Česká národní banka nad ní nebo nad výkonem její činnosti vykonává dohled.
Absurditu marketingu dokreslují fráze typu „Bezpečnost na prvním místě“. Tedy postavit takto marketing je rozhodně za čárou. Tým profesionálů, kterým se TokenInvest chlubí, pro jistotu ani nepředstavuje. Ani v tomto případě rozhodně nemáme pocit, že bychom měli proti sobě důvěryhodný subjekt. Trest opět 50 tisíc od ČNB a výmaz ze seznamu.
VIP currency
Petr Páv a Lenka Michalů stojí za tímto subjektem, který je také mezi potrestanými ČNB. Firma založená v roce 2017 dosud nezveřejnila jediný výkaz na obchodním rejstříku. Petr Páv stojí ještě za dvěma dalšími firmami, které rovněž nic nezveřejňují. O činnosti tohoto subjektu toho jinak příliš mnoho nevíme.
Ačkoliv je správné, že ČNB výše uvedené subjekty pokutuje, tak tyto regulatorní zásahy v zásadě nemohou nic změnit na tom, že tyto subjekty posbíraly kapitál, se kterým si v podstatě mohou dělat co chtějí. Nejedná se o standardní regulované podílové fondy, které se musí řídit statutem a které podléhají poměrně přísné regulaci. Dokonce i fondy pro kvalifikované investory mají v tomto směru daleko svázanější ruce. Investoři by se měli mít před podobnými konstrukcemi na relativně vysokém pozoru, protože jim zde hrozí podstatně větší nebezpečí. V podstatě srovnatelný s korporátními dluhopisy, ale v mnohém je to podstatně nebezpečnější. V uplynulých pěti letech si tyto konstrukce oblíbily firmy, které nabízejí aktivní správu investičního portfolia na kapitálovém trhu a forexovém trhu. V posledních letech je rozšířily i firmy zabývající se kryptoměnami. Je velkou otázkou, do jaké míry tyto společnosti tuto činnost skutečně vykonávají. Odstrašující případ byl Jakuba Ortinského a jeho JOI, kterému policie zabavila jachtu, drahé hodinky a automobily. Všechny výše uvedené společnosti jsou značně problematické a nemůžeme je jakýmkoliv způsobem omlouvat. Jsou zapsané v seznamu jako správci cizího majetku a nereagují na výzvy ČNB k řádnému plnění zákonných povinností. Už jen to samo o sobě by mělo být odstrašujícím případem. Tyto firmy navíc neplní ani řádnou povinnost zveřejňovat finanční výkazy jako standardní firmy. O tom, že §15 odst. 1 ZISIF je velký problém, se ví už nějakou dobu. Bohužel tyto informace neputují k investorům, jak se ukazuje na příkladu Foxtrade.
Miliardová eFinance s obrovskou finanční pákou raisuje dál
Matador mezi dluhopisovými emitenty s prospektem společnost eFinance získala opět potvrzení o schválení svého dluhopisového prospektu k veřejné nabídce. Brněnská skupina pokračuje ve svém dluhopisovém programu z roku 2020 na 1 miliardu, který teoreticky končí až v roce 2035. Hlavní ovládající osobou je Radek Jakubec s 86 % podílem. Skupina má celkem 14 dceřiných společností, přičemž nejhodnotnější dle velikosti vlastního kapitálu je eFinance EU. Ta měla 320 z 332 milionů na aktivech ke konci roku 2020 na nedokončeném hmotném majetku. Zajímavé je, že u nedokončené investice zřejmě došlo k přecenění majetku, protože na pasivech měla tato společnost cca 112 milionů v položce ostatní kapitálové fondy. Logicky tato položka tvoří velmi podstatnou část vlastního kapitálu ve výši 133 milionů. A tak u nejhodnotnější firmy ve skupině eFinance můžeme sledovat poměrně agresívní účetní operaci vedoucí ke zlepšení finanční pozice. Samozřejmě je to do určité míry legitimní, ovšem bylo by obvyklejší k tomuto kroku přistoupit až poté, co by investice byla dokončená. O pohledu bank na aktivity této společnosti svědčí expozice úvěrových institucí ve výši 108 milionů korun k bilanční sumě 332 milionů. Vzhledem k tomu, že firma má pouze nedokončené investice, tak nemá žádné kladné provozní cashflow.
Druhou nejhodnotnější firmou ve skupině eFinance je eFi Palace, která vlastní stejnojmenný hotel v Brně. Tato firma má bilanční sumu 214 milionů korun, přičemž brutto hodnota hmotných aktiv byla původně přes 221 milionů. Firma má na hotelu přibližně 160 milionů bankovních úvěrů. Na úrovni EBITDA hotel vygeneroval necelých 10 milionů za rok v roce 2020. O rok dříve to bylo lehce přes 11 milionů. Bankovní závazky dokonce meziročně vzrostly. Z pohledu schopnosti řádně splácet bankovní úvěry to pro hotel rozhodně nebude jednoduché, když vezmeme v potaz aktuální podmínky financování podobných projektů, kde je celkem obtížné dostat se nad 15 letý splátkový kalendář. Je to tedy nezpochybnitelné aktivum, ovšem z pohledu schopnosti generovat cash pro matku, to je aktivum, které je ze hry do doby, než se sníží hodnota bankovních dluhů. Ačkoliv se ziskovost nějak dramaticky nezhoršila uprostřed covidu, tak k poklesu obratu došlo citelně, když hotel vygeneroval na tržbách jen 25 milionů místo 37 milionů.
Další firmou ze skupiny emitenta, která má vyšší hodnotu vlastního kapitálu je Czech Property Fund, která má vlastní kapitál skoro 33 milionů. U té bychom čekali, že bude vlastnit nemovitosti podle jejího názvu. Není tomu tak. Hned 114 milionů ze 125 milionů bilanční sumy tvoří pohledávky. Z nich pak 100 milionů pohledávky z obchodního styku. Dalších 11 milionů firma půjčila mateřské společnosti eFinance. Firma má sice 33 milionů korun vlastní kapitál, ale ten se skládá z 20 milionů základního kapitálu, jenž je trochu devalvován 11 milionovou půjčkou tomu, kdo ho skládal. Dalších 12 milionů pak tvoří ostatní kapitálové fondy, což je trochu kostrbaté, protože jak chcete vytvořit 12 milionů kapitálových fondů ve firmě, kde je 114 milionů ze 125 milionů aktiv tvořeno pohledávkami? Možná tento případ vstoupí do učebnic kreativního účetnictví. Navíc tato složka vlastního kapitálu byla vytvořena během posledního roku. Firma dluží 92 milionů, z toho 66 milionů své mateřské společnosti. Jeden by řekl, že mohlo dojít k prodeji hmotného majetku, ale nejeví se to tak, protože firma měla na straně aktiv krátkodobé pohledávky i v loňském roce jako dominantní složku svého majetku. Tato firma vlastní obrovské množství krátkodobých pohledávek, které financuje pomocí cizích zdrojů. Každopádně její podnikatelská činnost rozhodně neodpovídá jejímu názvu či oficiálnímu předmětu podnikání, který by signalizoval, že se jedná o firmu, která investuje do nemovitostí.
Další firmy ve skupině zase tak zajímavé z pohledu účetní hodnoty majetku nejsou. Záporný vlastní kapitál má eFinance Developer ve výši 22 milionů. eFi Palace Resort má záporný vlastní kapitál 2 miliony. eFinance Apart hotel má kladný vlastní kapitál 7 milionů. eFinance Zámek Račice má záporný vlastní kapitál 9,5 milionů. eFi Břeclav je defacto prázdná schránka, kde nic na konci roku 2020 nebylo. To samé platí pro eFi Sport centrum a EFI Pivovar, EFI Hostinec, eFi Jihlava a e-Finance CZ.
Nakonec se dostáváme k samotnému emitentovi. Emitent má vydané bondy za 573 milionů ke konci roku 2020 + dlužil ještě 37 milionů bankám. Účetní hodnota majetku ke konci roku 2020 byla 682 milionů. Ovšem 21,6 milionů byly náklady příštích období z provizí dluhopisů. Do rozvahy si pustil emitent hodnoty podílů jen těch firem, které měly kladnou hodnotu vlastního kapitálu. Tím dosáhl hodnoty podílů přes 218 milionů. Kolem 225 milionů pak emitent měl rozpůjčováno na 10 % úrok do svých dceřiných firem. Přímo v nemovitém majetku měla eFinance hodnotu aktiv kolem 100 milionů korun. Na úrovni mateřské firmy měla eFinance dle nekonsolidovaných finančních výkazů vlastní kapitál přibližně 42 milionů. Nicméně při pohledu na aktiva musíme konstatovat, že tržně bezcenné jsou náklady příštích období právě ve výši oněch 21,6 milionů. Hodnota pohledávek za některými dceřinými společnostmi je diskutabilní, pokud mají záporný vlastní kapitál a negenerují dostatek cashe z provozních aktivit ke krytí finančních závazků. Způsob ocenění podílů v dceřiných firmách je účetně sice legitimní, ovšem ignoruje fakt, že některé firmy, které si ocenila eFinance jako nula, jsou její dlužníci, a navíc dluží ještě i jinde. Ekonomická výkonnost mateřské eFinance je celkem slabá. Má roční obrat kolem 25 milionů a generuje provozní zisk kolem 10 milionů. Na úrovni EBITDA pak asi 13 milionů. Což na firmu, co jen ona sama dluží přes 600 milionů není zrovna nic k chlubení. Kromě toho má firma výnosy z poskytnutých půjček dceřiným firmám, které jsou ovšem nižší než její nákladové úroky. Finanční výsledek hospodaření je tak jen lehce kladný díky výnosům z podílů v dcerách. Zisku před zdaněním firma oficiálně dosáhla za rok 2020 15 milionů. Po zdanění přibližně 14,8 milionu. Na dani z příjmu totiž zaplatila jen 189 tisíc korun. Z toho plyne, že v daňovém přiznání má podstatně horší čísla než ve výkazech a že toho muselo spadnout dost do odložených daňových závazků.
Takže když to celé shrneme, tak finanční výkazy emitenta eFinance zrovna nehýří stabilitou. Kouká z toho investování s obrovskou finanční pákou, kde hodnota vlastního kapitálu při střízlivém odhadu může být lehce kladná nula. Ale skupina má nasekanou hromadu dluhů. Matka dluží přes 600 milionů. Jen eFi Palace dalších více než 160 milionů mimo skupinu. Kolem 200 milionů dluží eFinance EU…Na úrovni celé skupiny se bavíme zcela určitě o dluhu přes 1 miliardu korun.
Způsob vydávání dluhopisů skupinou eFinance je mimořádně agresívní už léta a mnohokrát jsme se k tomu vyjadřovali. Firma za roky svého působení na dluhopisovém trhu vydala vyšší desítky dluhopisových emisí. Aktuálně nabízí skupina dluhopisy dceřiné firmy eFinance CZ s dvouletou splatností a úrokem 4,1 %. Tedy jen lehce nad inflaci. Navíc s poměrně divokým konstruktem, kdy věřitelům do emisních podmínek dává, že vykoupí dluhopisy od investorů zpět s diskontem 7 %.
Co se týká společných emisních podmínek nově vydaného základního prospektu mateřské společnosti, tak musíme bohužel konstatovat, že neobsahují žádné covenanty, jako je limit zadlužení, informační povinnosti nebo účelovost. To znamená, že se jedná o divoký junk program určený neprofesionálnímu retailu. Nutno podotknout, že eFinance v tomto směru patří k průkopníkům.
Závěrem je potřeba konstatovat, že celá záležitost kolem eFinance docela nabobtnala do ne úplně zanedbatelných čísel, kdy se z malé brněnské realitky stala celkem hodně zadlužená skupina, která má závazky vůči investorům přes miliardu. Účetnictví naznačuje, že firma bojuje s opravdu velmi vysokým zadlužením vůči hodnotě svého majetku. Rovněž vidíme, že majetek společnosti nemá žádnou větší cash cow, která by generovala dobré provozní cashflow. Řada firem ve skupině má hodně napůjčováno od matky a je velkou otázkou, jaké jsou jejich schopnosti a ekonomická výkonnost tyto dluhy splatit. Na eFinance je potřeba tak nahlížet jako na firmu, jejíž dluhopisy jsou poměrně dost rizikové. Z našeho pohledu rozhodně neodpovídá podstupované riziko úrokům dluhopisů, které skupina v posledních letech nabízela.
Michal Mička má nový job
Michal Mička, který za sebou nechal řádově miliardu dluhů ve skupině C2H, desítky milionů si půjčil a nesplatil jako fyzická osoba a za stovky milionů korun dluhů ručil C2H, si našel nové oficiální angažmá. 19. července totiž uzavřel pracovně právní vztah jako projektový manažer se společností Clareo, kde zahájí svou činnost 1.9. A to za mzdu 50+10 tisíc měsíčně hrubého. Dále uvedl Mička v rámci insolvenčního řízení, že se chce věnovat konzultační činnosti. Majitelem společnosti Clareo je zakladatel společnosti Pilulka Petr Kasa. Clareo je malinká firma s ročním obratem 2 miliony za rok 2020, tedy jedná se o nějakou kulišárnu, kterou vymýšlí Mička se svým kamarádem Petrem Kasou. Firma má webové stránky, které obsahují jen fakturační údaje. Vůbec bychom se nedivili, kdyby na Mičkovu výplatu v Clareo přispíval některý z kamarádů či bývalých věřitelů C2H, kteří se ocitli mezi těmi šťastnějšími. Mička se některými svými kroky v posledních měsících pohybuje po velké hraně a je velice lehkovážný na to, že na něj bylo podáno trestní oznámení. Na jednu stranu se prezentuje jako chudák, který nic nemá. Na druhou stranu se chová v některých případech zcela opačně. Jisté je to, že se bude nadále stavět do role chudáka, který neudělal žádnou chybu při vedení C2H a který se stal obětí covidu a vládních opatření. Pravdou zůstává, že investorům vykládal nesmysly, oddaloval insolvenci, jak to šlo, aby mohl prodat část majetku firmy jednomu ze svých osobních věřitelů a kamarádů. A především v situaci, kdy bylo evidentní, že je krach neodvratný, si nadále půjčoval peníze.
Spor o insolvenčního správce v Arca Investments
Státní zástupce Dobeš požádal Vrchní soud v Praze o to, aby insolvenčním správcem zkrachovalé Arca Investments, nebyl Lee Louda ale Ladislav Tetera prostřednictvím své firmy Tetera a spol. Ten je insolvenčním správcem Rastislava Veliče. Právě to je argument státního zástupce, aby byl insolvenčním správcem Ladislav Tetera. Lee Louda je znám jako insolvenční správce OKD. 25. srpna se má konat schůze věřitelů Arca Investments. Hlavní věřitelské skupiny tento návrh státního zástupce podporují. Arca za sebou nechala sekeru kolem 1 miliardy EUR. V posledních letech dělala mnoho kontroverzních transakcí, které nepochybně budou propírány v rámci insolvenčního řízení a které budou mít dost možná i trestně právní dopad. Rastislav Velič, který vystupoval v posledních letech jako UBO, se rozhádal s bývalým společníkem Pavlem Krúpou. Krúpa vystupuje jako poškozený v celé kauze, ale reálně se na aktivitách Arca podílel a je pod nimi z velké části podepsán.
Inflace výrobců 6,1 % meziročně
V měsíci červnu rostly ceny výrobců v ČR meziročně o 6,1 %. To je poměrně prudké zdražení, které může být předzvěstí i inflace spotřebitelských cen. Hlavní příčina je celosvětový prudký růst komodit a materiálů plus nedostatečných kapacit firem.
Čína plošně zakázala placené doučování dětí
Tento týden se přes trh se soukromým doučováním dětí v Číně přehnala tsunami, která okleští většinu velkých hráčů na tamním trhu, který má hodnotu 120 miliard dolarů. Podobný kousek legislativy omezující soukromé doučování dětí se čekal už několik měsíců. I díky tomu velcí hráči jako je TAL Education Group, Gaotu Techedu, New Oriental Education & Technology Group nebo Koolearn Technology za poslední půl rok utrpěly největší akciové ztráty, jak jsme informovali v článku na Finsider. Ale páteční zákon všechny překvapil svou přísností. Všechny společnosti, které nabízejí soukromé doučování budou muset být registrované jako neziskové organizace a žádné další licence nebudou udělovány. Dále tyto organizace nebudou moci sbírat peníze na kapitálových trzích a soukromé společnosti budou mít zákaz do nich investovat. Soukromé doučování bude dále zakázáno během víkendů, státních svátků a školních prázdnin.
Formy soukromého doučování byly v Číně velmi oblíbené, až 75 % všech žáků mezi šestým a osmnáctým rokem se účastnilo aspoň nějaké formy soukromého doučování. Čínští rodiče si v kompetitivním prostředí chtěli zaručit dobré místo na univerzitě pro svoje děti, a tak je posílali po škole na další hodiny, ale tomu je teď konec. Vláda rozhodnutí odůvodnila právě uvolněním tlaku na čínské děti a také ulevením rodinných financí pro čínské rodiče. Pravdou ovšem také je, že vláda si přeje, aby vzdělání nové generace měla pod kontrolou a pověřila poškolní aktivity ministerstvu vzdělávání. Rozhodnutí mělo okamžitý dopad na akcie výše zmíněných společností, odliv kapitálu je značný. V pondělí některé tituly klesly až o 40 % a dlouhodobé předpovědi ukazují, že cena těchto akcií klesne až o 80 %.
Německo se dohodlo s USA na podmínkách Nord Stream 2
Dostavba druhého plynovodu z Ruska do Německa na dně Baltského moře není čistě ekonomický projekt, jak se o něm vyjádřila Angela Merkelová, ale je také geopolitickou hrou spojenou s energetickým vlivem Ruska na východní Evropu a Německo. USA za prezidenta Trumpa uvalila sankce na některé ruské lodě, které se na stavbě podílí, ale administrativa prezidenta Bidena přijala více smířlivý přístup, když minulý týden zveřejnila dohodu s Německem ohledně podmínek provozu plynovodu. Tato dohoda se snaží snížit možný risk dopadu ruského vydírání Ukrajiny, přes kterou aktuálně teče velké množství ruského plynu do Evropy a na kterém Ukrajina zdatně vydělává. Dohoda ovšem neudává velmi konkrétní kroky, které by Německo mělo udělat, kdyby se Rusko rozhodlo Ukrajinu odpojit. Pouze stanovuje, že Německo uvalí na Rusko sankce. Americká strana to odůvodnila slovy: „Nechtěli jsme Rusku ukázat mapu kroků, proti kterým by se mohlo připravit.“ Německo dále slíbilo poslat 175 milionů euro do nového ukrajinského fondu „Zelený fond pro Ukrajinu“, který má za cíl zlepšit ukrajinskou energetickou nezávislost. Německo se dále bude účastnit jednání mezi Ukrajinou a Ruskem a bude usilovat o prodloužení kontraktu ohledně přepravy plynu přes Ukrajinu, který končí v roce 2024.
Dohoda se setkává s kritikou, jak od Bidenových demokratů, kteří tvrdí, že Rusové nehrají podle pravidel a nemá cenu s nimi uzavírat dohody, tak od republikánů. Čelní představitel republikánů Ted Cruz tvrdí, že tato dohoda o dostavění plynovodu je geopolitické vítězství Vladimira Putina. Bidenova kancelář odpovídá kritice: „Určitě si myslíme, že minulá administrace mohla udělat více. Víte, snažíme se udělat to nejlepší s tím, co je na stole.“ Dokončení stavby plynovodu, tak už nic nebrání.
Netflix hledá nové předplatitele, nabídne videohry
Lockdown se po světě pomalu rozvolňuje a lidé odcházejí od televizních obrazovek. To představuje problém pro Netflix, který má za úkol navázat na rychlý růst nových odběratelů za poslední rok. Na saturovaném video streaming trhu to začíná být čím dál náročnější úkol. Před rokem Netflix přidal v druhém kvartále 10,1 milionu odběratelů, tento rok to bylo pouze 1,5 milionu. Celkově má účet na Netflixu ke konci června 209 milionu uživatelů. Aby se Netflix alespoň přiblížil k růstu, který těšil jeho investory, musí nabídnout širší portfolio služeb. „Díváme se na videohry jako na novou kategorii obsahu, stejně jako na naší expanzi do filmové produkce, animace a televizního vysílání.“ Uvedla společnost ve svém kvartálním dopisu akcionářům. Netflix začne s hrami, které jsou spojeny s jejich seriály jako je Stranger Things nebo The Dark Crystal. Hry budou v první fázi primárně pro mobilní telefony.
Twitter překonal cíle, akcie poskočily
Ve čtvrtek Twitter reportoval výsledky za minulý kvartál a jeho příjmy překonaly očekávání. Meziroční růst tržeb z reklamy byl 87 %, kdy Twitter generoval 1,05 miliardy dolarů. Celkově za kvartál Twitter vydělal 1,19 miliardy dolarů, tržbu z reklamy doplnil výnos z licencování dat. Twitter obecně udělal velký pokrok v cílení reklamy, když představil 2 500 tematických kategorií podle kterých mohou uživatelé hledat obsah a podle kterých jsou na ně cíleny reklamy. „Dostáváme skvělé signály o tom, co lidi zajímá, kde se nacházejí a o jaká místa mají zájem.“ Doplnil CFO Twitteru Ned Segal. Na Twitteru je aktuálně 206 milionů aktivních uživatelů.
AerCap dostal zelenou od Evropské komise k nákupu General Electric divize za 30 miliard USD
Jak jsme informovali v analytickém reportu ze 17. března, irská leasingová společnost, která pronajímá letadla aerolinkám AerCap, se dohodla s General Electric na nákupu její leasingové divize GE Capital Aviation Services za 30 miliard dolarů. Nová společnost bude mít flotilu okolo 2 tisíc letounů a bude tak majitelem největší dopravní flotily. Také bude nejdůležitějším klientem Airbusu a Boeingu. Tento deal byl od jeho březnové oznámení podmíněn schválením regulátorů v USA, kde akvizici schválili měsíc zpět. Evropská komise jej potvrdila v úterý a největší konsolidaci na leasingovém trhu letadel už nic nebrání.
WeChat přerušil možnost registrace nových uživatelů
Šampión Tencentu Wechat, nebo Weixin, jak se mu říká v Číně, přikročil k bezprecedentnímu kroku, kdy zamezil novým uživatelům možnost registrace. Dělá tak, aby aktualizoval svůj systém vůči nejnovějším zákonům ohledně ochrany dat uživatelů. Očekává se, že WeChat, který má 1,2 miliardy uživatelů, otevře registrace na začátku srpna. Akcie Tencentu v úterý reagovaly 9 % propadem, což je nejhorší propad za posledních 10 let.
Intel se snaží dohnat konkurenci, bude vyrábět pro Qualcomm
V pondělí americký výrobce hardwaru Intel uvedl, že jeho dalšími zákazníky pro výrobu čipů budou Qualcomm a Amazon. Intel dále oznámil inovační plán do roku 2025, který by měl Intel přiblížit k leaderům na trhu výroby čipů TSMC a Samsungu. Intel by měl do roku 2025 rozjet výrobu čipů používající technologii 2nm, dále bude adoptovat novou generaci litografických strojů, které „tisknou“ čipové obvody na silikonové desky pomocí ultrafialové litografie. Dodavatelem těchto strojů bude nizozemská společnost ASML. Qualcomm je lídrem v designu čipů pro mobilní telefony a Intel je pro Qualcomm bude vyrábět. Amazon využije čipy od Intelu v jejich datových centrech v rámci Amazon Web Services.