Logo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600px
  • PŘEDPLATNÉ
  • KONTAKT
  • PŘIHLÁŠENÍ

Aleš Mokrý končí v GEEN Holding


Úvodní slovo




Zdravím vás milí čtenáři a čtenářky,

dnes bych se s vámi rád podělil o důležité rozhodnutí, které jsme učinili. A to fakt, že jsme se rozhodli pro obsahovou fúzi se sesterskou entitou Finsider.cz. Naše redakce jsou již nějakou dobu spojené a v zájmu vyšší kvality obsahu nám dává smysl se spojit definitivně. To ovšem neznamená, že bude obsah našich analytických materiálů volně dostupný na Finsider.cz. Právě naopak. Prémiový obsah našich reportů bude dostupný, stejně jako dnes, pouze předplatitelům. Po přechodné období budou existovat dvě skupiny předplatitelů na dvou platformách, tak abychom vyhověli stávajícím uzavřeným kontraktům s předplatiteli za identických cenových podmínek na obou platformách.

Věřím, že naše rozhodnutí uvítáte, protože jsem přesvědčen o tom, že postupně povede ke zvýšení množství a kvality obsahu.

Děkuji vám za věrnost a přeji vám úspěšný týden

Ondra

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics

Zprávy z Česka



ČNB podle očekávání zvedla sazby


To, co se bralo v podstatě jako hotová věc, se stalo. Koneckonců i my jsme to tímto způsobem avizovali, protože se jednalo o dlouhodobě deklarovanou politiku ze strany čelních představitelů ČNB. Základní úroková sazba 2T Repo v naší ekonomice stoupla z hodnoty 0,50 % na 0,75 %.
Výstřižek1

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics

Pohled na růst úrokových sazeb z delšího úhlu pohledu ukazuje, že současná hladina sazeb je pořád velice nízká. Éra prudkého snižování úrokových sazeb v ČR započala po Finanční krizi, která kulminovala v roce 2009. V ČR se reálně projevovala ještě o něco později. Sotva se český finanční trh nadechoval k růstu úrokových sazeb, přišel covid a bylo po dalším růstu. Nyní je růst úrokových sazeb žádoucí z více důvodů.

• Boj s inflací

Inflace je na 2,8 % meziročně. To není málo, ale taky jde o metodiku, jak se inflace počítá. Kritici samozřejmě právem namítají, že například váha nájmu bydlení je velmi nízká. To má váhu řádově 3,6 % na celkovém indexu. Náklady na vlastní bydlení tvoří řádově kolem 10 % váhu na metodice počítání inflace. Potraviny mají váhu kolem 17 %. Celkovou váhu na indexu mají například automobily kolem 4,5 %, zatímco náklady na zdraví jsou řádově kolem 2 %. Zkrátka každý, kdo někdy viděl metodiku počítání inflace, vidí, že jí máme každý značně odlišnou.

• Růst cen bytů

Zde je to z dlouhodobého hlediska opravdu velký průšvih. Žádný oběd není zadarmo. A zde nízké úrokové sazby naopak silně poškozují zájemce o nové vlastnické bydlení. Problém je, když se to sejde s tím, jak se v Česku staví. Velká část zájemců o rezidenční nemovitosti jsou investoři. Tito investoři by za normálních okolností investovali z velké části do konzervativních fondových instrumentů, které by nakoupily bezpečné kreditně kvalitní dluhopisy. Jenomže…Hladina úrokových sazeb je nízká. Nižší, než je inflace. Navíc Češi jsou specialisté v averzi vůči na první pohled viditelným tržním rizikům. A tak velká část Čechů, kteří vydělali nějaké peníze, je investuje do nákupu nemovitostí. A nejlépe uchopitelný je v tomto směru byt, čímž výrazně zvyšují poptávku po nemovitostech na trhu, kde už mnoho dlouhých let trpí strana nabídky díky pomalému a složitému schvalovacímu procesu staveb v Česku. Tito lidé využívají nízkých hladin úrokových sazeb a často využívají pákového efektu při investování, čímž dosáhli v posledních letech doslova astronomických zisků. Kdo pákoval nákup bytu jako investici v ČR před 10 lety, nebo i před pěti lety, tak má dnes často mnohonásobek hodnoty v ekvitě, kterou má alokovanou v nakoupené nemovitosti. Navíc na hladině rizika, která se jevila být jako velmi nízká pro řadu majitelů nemovitostí.

Oč veselejší jsou tito investoři, o to smutnější jsou často jejich děti, kteří si tyto nemovitosti kupují spolu s nimi. Pro stát je tato situace makroekonomicky problém. Drahá infrastruktura na bydlení je něco, co vede k tomu, že se lidé zadlužují podstatně více. A zde je potřeba si říct, že příjmy obyvatel rostou pomaleji než tempo jejich dluhu. Což má samozřejmě mnoho negativních jevů. Obecně by se dalo říct, že současná situace není úplně český výmysl. Samozřejmě k nám politika nízkých úrokových sazeb a fiskální nezodpovědnosti přichází z velké části ze zahraničí. Je to globální fenomén. Fenomén, který má spoustu velice negativních dopadů na stabilitu a kvalitu života v naší společnosti. Zvýšení úrokových sazeb je samozřejmě vždy nepříjemné.

• Zdražení dluhu dlužníkům – novým to tolik nevadí, ale ti, co jsou navázáni na pohyb úrokových sazeb nebo mají výročí fixací hypoték, mají nepříjemné chvilky

• Snížení hodnoty prakticky všech aktiv oceňovaných metodou čisté současné hodnoty – vyšší základní úroková sazba> vyšší tržní úrokové sazby> vyšší diskontní míra> nižší cena. To je problém pro oceňování zejména dluhopisů a nemovitostí oceňovaných výnosovou metodou. V praxi to tedy negativně ovlivňuje hodnotu zejména dluhopisových fondů a větších komerčních nemovitostí, kde se neaplikuje srovnávací metoda při ocenění.

Na druhou stranu, kdyby ČNB úrokové sazby nezvedala, tak může prohlubovat výše uvedené problémy na delším časovém horizontu. Ideální prostředí je takové, kdy se úrokové sazby pohybují na dlouhodobě stabilní úrovni a kdy nedochází k prudkému přelévání kapitálu mezi aktivy. To by určitě měl být dlouhodobý cíl měnové politiky nejen ČNB ale i dalších centrálních bank. Každopádně bychom s dalším růstem úrokových sazeb v ČR měli počítat. Do hladiny 1,5 % u 2T Repo s velmi vysokou pravděpodobností. Nad tuto hodnotu je to otázka. Zájmem ČNB bude zvyšovat sazby postupně. A to znamená, že se během delšího časového horizontu ještě také může ekonomika vydat o něco odlišným způsobem, než se to nyní jeví analytikům z ČNB.


Rádoby zajištěné dluhopisy skupiny e-Finance


O skupině e-Finance jsme psali nedávno v analytickém týdeníku z 28.7. V krátké době si tato skupina došla pro další dluhopisový prospekt na jednu ze svých dcer e-Finance CZ. Tuto firmu brněnský „dluhopisový holding“ založil před poměrně krátkou dobu. A to v květnu roku 2020. Nicméně jedná se o již druhý dluhopisový prospekt této entity, protože první jí byl schválen v srpnu loňského roku. Finanční politika tohoto emitenta je opravdu velice specifická. Skoro by se dalo říct, že až dramaticky nelogická. Emitent vydal za poslední rok 10 dluhopisových emisí. Všechny byly s úrokovou sazbou 4,1 %. Ale co je naprosto prazvláštní je fakt, že tyto emise mají rozdílné délky splatnosti. A tak nabízel 4,1 % úrok p.a. u emise, která měla splatnost v době vydání 2 roky ale i 5 let! Takovýmto zásadním způsobem nerespektovat rostoucí výnosovou křivku, je velmi vzácné. Další záležitostí je velikost úrokové sazby jako takové. Ta totiž absolutně neodpovídá podstupovanému riziku. Ale nepřeskakujme. Na konci loňského roku měl emitent upsaných kolem 10,8 milionů korun z dluhopisů. V době vydání druhého prospektu už to bylo 53,45 milionu. Většinu peněz tedy emitent upsal až v letošním roce. Tento dluhopisový emitent se fakticky chová jako banka. K 30.6.2021 měl rozpůjčováno 51,5 milionu korun. Tedy prakticky všechno, co nasbíral z dluhopisů. O kreditní kvalitě jednotlivých firem ve skupině e-Finance jsme již psali 28.7., takže rozhodně se má smysl vrátit k tomuto textu. Kreditní kvalita firmy, která pouze půjčuje peníze firmám z její skupiny, se samozřejmě odvíjí od kvality projektů, kde prostředky reálně skončí. Jenomže firmy ve skupině e-Finance si půjčují peníze i po vlastní ose, a nejen od tohoto emitenta. Půjčují si přímo od mateřské společnosti a některé z nich si půjčují peníze napřímo. A tak sledujeme sérii podřízených pohledávek v projektech. Samotný fakt, že e-Finance CZ dokáže upsat dluhopisy s úrokovou sazbou 4,1 % je dost smutnou sondou do českého dluhopisového trhu. Jakmile dáte do prezentace obrázky nemovitostí a doplníte to výrazným marketingem, tak bude existovat pořád nějaká skupina investorů, která se nezamyslí nad následujícími otázkami:

• Kolikátá je v pořadí moje pohledávka?
• Jak naloží emitent s mými finančními prostředky?
• Jaká je hodnota majetku toho, komu půjčuji?
• Kolik má již dluhů?

Navíc kupovat tyto dluhopisy prakticky bez vlastního kapitálu s hrubým úrokem 4,1 %, který ještě musíte 15 % zdanit, abyste skončili na lineárním úroku 3,485 %, když je nyní 2,8 % oficiální hodnota inflace…A ta jen tak mimochodem lineární není. Při stávajícím tempu inflace by u pětileté emise e-Finance CZ s hrubým úrokem 4,1 % vydělal investor za 5 let o nějakých 2,6 % více, než kolik je stávající tempo růstu inflace. Tedy bavíme se tady o přirážce nad inflaci ve výši asi 0,4 % složeného úroku p.a. Pětiletý český státní bond dnes nese asi 1,67 %. Výnos do splatnosti dluhopisů e-Finance CZ je lehce přes 3 %. Prémie za riziko je zde opravdu kosmetická.

Co se týká emisních podmínek, tak je třeba říct, že dluhopisy jsou částečně zajištěné zástavním právem k souboru nemovitostí vlastněných společností e-finance Zámek Račice. Tyto nemovitosti jsou dle emitenta oceněny na částku 126 milionů k červenci 2021. Otázkou je pak jejich skutečná hodnota, kdyby došlo k prodeji nemovitostí. Účetní hodnota nemovitostí v majetku firmy, které emitent půjčuje, byla na konci roku 2020 kolem 25 milionů po odpisech a před odpisy kolem 27 milionů. Samozřejmě účetní hodnota nerovná se tržní hodnota. Ale je třeba si také narovinu říct, jak se dostal majetek do rozvahy firmy. A v tomto případě to byla kupní smlouva z roku 2017. A ta rozhodně nebyla na částku 126 milionů, ani se této částce vzdáleně nepřibližovala. V účetní uzávěrce za rok 2020 vidíme, že firma měla nedokončené dlouhodobé investice kolem 30 milionů. Takže reálně mohla investovat do nemovitostí něco pod 60 milionů. Celá firma e-Finance Zámek Račice měla dva roky po sobě obrat kolem jednoho milionu korun. Poslední dva roky měla tato firma zápornou provozní EBITDA kolem 1 milionu korun. Představit si, že má tento památkově chráněný majetek s nedokončenými investicemi reálnou tržní hodnotu 126 milionů, když jeho vlastník, který neplatí nájem, není schopen se dostat do kladné EBITDA, už chce opravdu velkou představivost. Ale dejme tomu, že už jsou dokončené veškeré investice v projektu. Když se podíváme na web projektu Zámek Račice, tak vidíme, že nabízí ubytování v ceně 1200 až 2000 korun za noc vč. DPH v ne zrovna highendových pokojích. Navíc se nejedná o žádný velký hotel. Bavíme se zde o řádově 30 pokojích k pronájmu. Při standardní obsazenosti a nákladovosti tohoto hotelu rozhodně nevidíme potenciál ufinancovat nájem, který by obhájil hodnotu majetku přes 126 milionů. A vnímat tento majetek jako nějaký „trophy asset“, asi může jen málokdo, když ho e-Finance koupila v dražbě poté, co předtím sloužil jako učiliště nebo dětský domov.

Nicméně pro část investorů, jenž mají plnou důvěru ve znalecký posudek od firmičky ZNALCI A ODHADCI (ta se na svém webu mimochodem stále chlubí, že pracovala pro skupinu Arca), může vypadat celkem lákavě fakt, že emitent má upsané dluhopisy za 53 milionů. Jenomže emitentův dluhopisový program je až na částku 3 miliardy korun. A za další je agentem vymáhající zástavní právo mateřská firma e-Finance, a.s., což rozhodně není ideální konstrukce. Další věc je rolovací charakter dluhopisů, které emitent vydával převážně dvouleté krátce po sobě. Kromě toho emisní podmínky společné ani doplňků neobsahují žádné další ochranné prvky v podobě covenantů v emisních podmínkách. Prostředky z dluhopisů jsou navíc rozpůjčovány ve skupině e-Finance. A tato e-Finance, která má sama o sobě na hrbu dluhy ve výši přes 600 milionů, a jejíž podnikání je propojené s půjčkami emitenta e-Finance CZ, kterého 100 % vlastní, není a nemůže být z principu důvěryhodným agentem pro zajištění. Pokud by defaultovaly poskytnuté půjčky do skupiny e-Finance, tak logicky mateřská společnost bude mít sama spoustu problémů a nebude v kondici plnohodnotně vymáhat práva dluhopisových věřitelů z pozice agenta pro zajištění. Bavíme se tedy o velice rizikových dluhopisech, které vydává někdo, kdo chrlí jednu emisi za druhou. Za nás určitě platí doporučení se dluhopisům skupiny e-Finance obloukem vyhnout.


Potvrzeno: Avast bude koupen NortonLifeLock


Čechy založená technologická společnost Avast bude koupena americkou NortonLifeLock (dříve známá jako Symantec). Transakce ocenila Avast na částku mezi 8,6 až 9,2 miliard USD na úrovni enterprise value v závislosti na tom, jak se rozhodnou akcionáři Avastu. Ti totiž mají volbu mezi hotovostí a podílem v nově vzniklém holdingu. Zatím není jasné, jak velký podíl by v něm měli mít. Společná prezentace dealu uvádí, že je to mezi 14 a 26 %. Společná entita by si měla zvolit nové jméno, šéfovat by jí z pozice CEO měl Vincent Pillete a Ondřej Vlček by měl být ve funkci prezidenta skupiny. Deal má posvěcení ze strany boardů obou společností a formálně by ještě měl být schválen akcionáři obou společností. Closing celého dealu se očekává k polovině příštího roku. Tržní hodnota akcií Avastu po oznámení námluv mírně vzrostla a dostala se na nová historická maxima, která jsou podobná hodnotám z léta loňského roku. Avast na burzu vstoupil v květnu 2018, kdy se obchodoval za 240 liber za kus. Aktuální kurz je kolem 568 liber za kus. A transakce oceňuje Avast přibližně na tuto hodnotu. Tedy rozhodně se bude jednat o úspěšnou story.

Společně budou mít obě firmy obrat přes 3 miliardy USD, 1,2 miliardy USD provozního zisku a přibližně 500 milionů uživatelů. Hlavní shareholdeři Avastu Baudyš (24,93 %) a Eduard Kučera (9,68 %) mají velkou šanci stát se jedněmi z největších akcionářů nově vzniklého holdingu. V NortonLifeLock jsou největšími akcionáři investiční společnosti Vanguard (10,92 %) a Capital World Investors (10,79 %). Prvních 5 největších akcionářských pozic NortonLifeLock jsou vše investiční společnosti. Tržní kapitalizace NortonLifeLock mírně klesla kolem 15 % po oznámení dealu na 14 miliard USD. Avast je valuován na 8 miliard, jeho obrat je kolem 892 milionů USD a provozní zisk řádově 335 milionů USD. Zatímco NortonLifeLock byl valuován kolem 16,5 miliardy USD s obratem 2,5 miliardy a provozním ziskem 907 milionů USD. Tedy jistý nepoměr tu je a transakce se určitě jeví být výhodná hlavně pro akcionáře Avastu.


Zprávy ze světa

Předseda představenstva Samsungu podmínečně propuštěn z vězení

Korunní princ Samsungu, jak se v Jižní Koreji přezdívá Leemu Jae-yongovi, byl po půlroce podmínečně propuštěn z vězení, kde pokračoval jeho odložený trest za úplatkářství a zpronevěru. Celá aféra začala v roce 2016, kdy začala být vyšetřována tehdejší jihokorejská prezidentka Park Geun-hye za její nestandardní vztah s její poradkyní Choi Soon-sil. Ta značně ovlivňovala prezidentčinu agendu a byla označována za jihokorejského Rasputina, když se z neoficiální pozice vměšovala do státních záležitostí. Prezidentka Park byla nakonec zbavena funkce a odsouzena, ale do sítě vyšetřování se chytil i Lee Jae-yong, který v té době konsolidoval svojí moc v Samsung Electronics potom, co se v roce 2014 stal defacto lídrem společnosti po infarktu jeho otce.

Z vyšetřování vyvstalo, že Lee uplácel prezidentku výměnou za politickou podporu. V prosinci roku 2016 začalo nezávislé vyšetřování a za půl roku v srpnu 2017 byl Lee odsouzen na 5 let odnětí svobody za úplatkařství a zpronevěru. Po půl roce byl ovšem Lee propuštěn, odvolací soud mu trest zkrátil na 2,5 let a odložil o 4 roky. Lee zůstal na svobodě až do letošního ledna, mezitím Samsung ustanovil vnitrofiremní protikorupční komisi a sám Lee se nechal slyšet, že práva na předsednictví v představenstvu největší korejské společnosti nepřenechá jeho dětem, jak bylo dosud zvykem. To vše, aby si zlepšil veřejný image. Tento týden se po dalším půlroce ve vězení dostává Lee podmínečně na svobodu, děje se tak za dobré chování a přímluvu korejské obchodní komunity, protože i když Samsung pokračuje bez svého předsedy představenstva v normálním provozu, ostatní členové představenstva si nedovolí bez šéfa dělat žádná velká strategická rozhodnutí. Konkrétním příkladem je rozhodnutí o investici 17 miliard dolarů na novou továrnu na čipy, která by se měla stavět v USA. Pro Samsung je to velmi důležité strategické rozhodnutí, protože dva největší konkurenti TSMC a Intel nelení, investují a staví. Federace korejského průmyslu se vyjádřil následovně: „Pokud se nám nepodaří investiční hodiny, které teď stojí, posunout rychle vpřed, tak se může stát, že zaostaneme za firmami jako je TSMC a ztratíme tak „bread & butter“ korejské ekonomiky.“ Zkrátka Korejci si moc dobře uvědomují, jak vitální Samsung pro jejich ekonomiku je. S Leem je ovšem těžké pořízení, protože čelí dalším dvěma obžalobám a řízení jedné z nich začíná už 19. srpna.

Saudi Aramco oznámilo meziroční růst zisku na čtyřnásobek

Saúdský gigant v druhém kvartálu předčil očekávání analytiků, když vykázal čistý zisk ve výši 25,4 miliard dolarů za jediný kvartál! A to při obratu 93 miliard USD. Provozní zisk byl dokonce 47 miliard za kvartál. Daně z něj ukrojily astronomických 22 miliard USD.

Čistý zisk je čtyřnásobný proti loňskému druhému kvartálu. To je samozřejmě dáno tím, že před rokem byla většina světa v lockdownu a ropa se nenakupovala, jednalo se o jeden z nejhorších kvartálů společnosti. Ale v porovnání s rokem 2019 si společnost stále polepšila, před dvěma lety vykázala zisk 24,7 miliardy dolarů. Za druhý kvartál společnost vyplatila investorům 18,8 miliardy dolarů. Rostoucí ceny ropy, které byly podpořeny poptávkou a menší produkcí, na které se OPEC+ dohodl, pomohly i ostatním ropným společnostem. Exxon Mobil vykázal zisk 4,7 miliardy dolarů a Royal Dutch Shell vydělal 5,53 miliard dolarů ve stejném kvartále. Saudi Aramco ale zkrátka hraje jinou ligu. Aktuálně je to nejziskovější a nejmocnější firma na planetě, což je holý fakt. Nejhodnotnější Apple jen proti číslům Aramca bledne závistí. V druhém kvartále vytvořil provozní zisk „jen“ 21,7 miliard USD.

Americký senát odsouhlasil biliónový infrastrukturní balíček


V úterý americký senát hlasoval pro novou finanční injekci do americké ekonomiky v hodnotě tisíc miliard dolarů. Balíček, který je pro prezidenta Bidena prioritou, bude adresovat potřeby obnovy stárnoucí americké infrastruktury. Za peníze se opraví/postaví silnice, mosty, letiště a vodní cesty. Senátoři hlasovali 69 ku 30, když ve 100 sedadlové komoře 19 republikánů hlasovalo pro. „Když senát pracuje s otevřenou dlaní, a ne se zaťatou pěstí, dokážou senátoři velké věci.“ pochvaloval si výsledek Chuck Schumer, lídr demokratických senátorů. Průzkumy ukazují, že tento balíček je u americké veřejnosti velice populární, ale bude následovat dalších několik měsíců, než jej Biden bude moci podepsat, protože předsedkyně sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se vyjádřila, že o přijetí zákona bude hlasovat, až bude mít v rukou senátem odsouhlasený i druhý plánovaný balíček na 3,5 bilionu USD, který má podpořit zdravotnictví, sociální péči a boj proti klimatickým změnám. Ten se demokraté pokusí protlačit bez republikánů za použití legislativní kličky, která nepotřebuje tradičních 60 hlasů, ale pouze 51 a to za předpokladu, že zákon se týká úpravy ročního státního rozpočtu. V úterý pro tento větší balíček hlasovalo všech 48 demokratů a 2 nezávislí a ponechali tak rozhodující hlas viceprezidentce Kamale Harrisové.

Aktuální tempo omezování emisí nestačí

V pondělí vydala organizace OSN report, který varuje před tím, že klimatická změna spojená s globálním oteplováním je blízko vymknutí se z kontroly. Hlavním varováním je, že aktuální tempo omezování emisí nestačí a že i s nimi se do 20 let Země oteplí o 1,5 stupňů Celsia. Report bere informace ze 14 tisíc vědeckých studií a uvádí, že lidé jsou bezpochyby za oteplováním planety. Toto oteplování už dnes způsobuje extrémní klimatické jevy jako jsou vlny veder a sucha, růst hladiny světových oceánů, záplavy a tornáda.

Obecně se má vzato, že růst o 1,5 stupňů je maximální růst, který je lidstvo schopné unést před zásadními ekonomickými a sociálními zvraty. Pro globální vědeckou komunitu je překročení tohoto prahu událostí, za jejíž horizont nedokážou předpovídat. „Zvony poplachu jsou ohlušující. Tento report musí být rozsudkem smrti pro fosilní paliva, které ničí naši planetu.“ Okomentoval report generální tajemník OSN António Guterres. Některé změny jsou nezvratné, jako například tání grónského ledovce, který už téměř dozajista celý zmizí. Report uvádí, že k růstu za apokalyptickou hranici může dojít i při snížení emisí a zároveň říká, že když bude lidstvo pokračovat stejně, tak do roku 2060 se planeta oteplí o 2 celé stupně. Země měla podobnou teplotu naposledy před 3 miliony let, kdy byly oceány o 25 metrů výš. Za tři měsíce se koná klimatická konference COP26 v Glasgow, kde se světový lídři pokusí sestavit ambicióznější plán na redukci emisí a jeho financování.

Softbank utahuje kohoutky do Číny

Druhá největší japonská společnost a významný investor do technologický firem Softbank oznámil, že pozastavuje další investice k jejich západním sousedům kvůli nepředvídatelným podmínkám, které pramení z probíhajícího honu čínské vlády na technologické firmy. Softbank provozuje největší světový technologický fond Vision Fund, který má výtlak 100 miliard dolarů a třetina jeho portfolia je investována právě v čínských firmách. „Dokud situace nebude jasnější, budeme čekat a pak uvidíme. Věřím, že za rok nebo dva bude nová situace.“ uvedl CEO Softbank Masayoshi Son. Číňané si tak mohou nechat zajít chuť na peníze z nového fondu Vision 2, ve kterém je 40 miliard dolarů. Softbank investuje například i do čínského Uberu Didi, jejichž aplikace byla po úspěšném IPO stažena z čínských app storů a poslala akcie dolů až o 25 %. Pro zahraniční investory je aktuální čínský technologický trh nepředvídatelný, vládní garnitura upevňuje svoji moc a jak naznačuje CEO Softbank investoři budou vyčkávat, až se vlna přežene. SoftBank ale drží především 24,79 % podíl v Alibaba jako největší akcionář, který má cenu přes palec kolem 130 miliard USD.

Přehled trhů

Přehled akciových trhů

Výstřižek3
Čínský akciový trh zažil minulý týden mírný rebound. K zásadnějším pohybům na hlavních trzích nedocházelo.

Výnosy státních dluhopisů

Výnosy do splatnosti 5letých státních dluhopisů:

ČR 1,52 %
Německo -0,84 %
USA 0,83 %
Čína 2,70 %

I přes růst úrokové sazby 2T Repo došlo k velmi mírnému poklesu výnosu do splatnosti českých bondů.

Klíčové komodity

Výstřižek4
Sledovali jsme horší týden pro zlato a stříbro. Mírně poklesla i ropa. Ostatním komoditám se spíše dařilo, ale ropa a vzácné kovy dostaly komodity do mírného poklesu jako celek. Naopak obrovský nárůst hodnoty měl zase bitcoin, který poskočil během týden kolem 20 %.



Děkujeme za pozornost. Těšíme se na Vás opět příští týden!

Sdílet

Related posts

25. 5. 2022

Analytický týdeník 21/2022


Číst dále
18. 5. 2022

Analytický týdeník 20/2022


Číst dále
11. 5. 2022

Analytický týdeník 19/2022


Číst dále

Comsense analytics s.r.o.

Na Příkopě 988/31
110 00, Praha 1

Kontaktujte nás

+420 724 385 907
analyzy@comsense.cz

Sledujte nás

FaceBook
Twitter

© 2021 Comsense analytics.