2.9. nastane stěžejní okamžik pro věřitele C2H Retail Holding
To, čeho jsme nyní svědky v rámci insolvenčního řízení KARA Trutnov, která spadá do portfolia krachující skupiny C2H, dosti vypovídá o podnikatelské a investorské kultuře v ČR. Bohužel ne v pozitivním světle. KARA Trutnov, která byla hlavním majetkem C2H Retail Holding, se dostala uprostřed covidu do problémů. Zlomily jí vaz vládní restrikce, které znemožnily nákup v obchodních centrech. Jako taková nebyla v zase až tak špatné kondici. Dluhy KARA Trutnov nebyly zase až tak astronomické. Měla proti svým dluhům relativně velký majetek. Zejména pak zboží, nemovitosti a částečně technické zhodnocení obchodních prostor. To ovšem nějakou závratnou hodnotu nemělo z pohledu likvidity, protože při zavření obchodů měla závazek navrátit prodejny do shell&core stavu. Ale i tak tato firma měla a má pořád nějakou cenu.
Michal Mička, jakožto hlavní akcionář zkrachovalého vlastníka KARA Trutnov, určitě měl vyhlásit insolvenci podstatně dříve. Problém uměle prodlužoval svým jednáním, čímž se problém akorát zvětšil. Ale i tak pořád má KARA nějakou cenu. Pak ovšem přišla insolvence a KARA Trutnov začala dále prodělávat další peníze. Mezitím přišel jako „zachránce“ Zdeněk Rinth (mimochodem je o něm pár zmínek ve svazcích STB), který Mičkovi KARA Trutnov původně prodal za 280 milionů korun. Mička si na to, aby firmu mohl za takto vysokou cenu koupit, musel dost peněz půjčit. A další peníze si napůjčoval, aby KARA mohla dál fungovat, protože investoval do jejího rozvoje. KARA byla oceněna posudkem od PRAGUE ACCOUNTING SERVICES na začátku srpna. V něm se říká, že celá společnost má hodnotu cca 80 milionů korun. To je jeden velký výsměch. Když si posudek přečteme podrobně, tak vidíme, že některé položky byly oceněny přímo na základě tvrzení krizového manažera Rintha. Jde konkrétně o zboží, jehož prodejní hodnota měla být přes 240 milionů korun a znalec určil hodnotu na 16,9 milionů korun. Pochybnost panuje i o hodnotě značky a také hodnotě nemovitostí, které KARA Trutnov vlastní. Závěr posudku je naprosto zdrcující ve smyslu, že konkurz se díky němu jeví jako úplný nesmysl. To samozřejmě vyhovuje silně zastáncům reorganizace tandemu Zdeňka Rintha a skupiny NATLAND.
2.9. ve čtvrtek v 10 hodin se bude schvalovat u Krajského soudu v Hradci Králové právě tento posudek. Pokud ho věřitelé schválí, tak je to pro věřitele nad KARA Trutnov zdrcující záležitost. Bohužel věřitelé se příliš netváří, že by jim to vadilo. Podivnou roli v celé záležitosti hraje Česká spořitelna. Její pohledávka ve výši 133 milionů korun byla velmi slušně zajištěna. Přesto pohledávku odprodala společnosti Natland pohledávková V. Existuje podezření, zda takový krok pro Českou spořitelnu byl racionální. Myšleno ekonomicky výhodný. Comsense analytics a Finsider.cz mají v tuto chvíli jeden informační zdroj k této záležitosti, který naznačuje poměrně fatální selhání banky. Samozřejmě je to jeden zdroj, který nemusí nutně být relevantní a spolehlivý. Ačkoliv my analytický postřeh tohoto zdroje v této věci v zásadě nezpochybňujeme. Tento zdroj uvedl konkrétní jména a jejich motivaci, která se měla dopustit jednání, jenž poškodilo banku i věřitele C2H. Proto pracujeme na tom, abychom se dostali k většímu množství informací o průběhu tohoto případu v České spořitelně z dalších zdrojů. Česká spořitelna je součástí skupiny Erste, která je veřejně obchodovanou firmou. A v zájmu Erste rozhodně je v této záležitosti komunikovat a zabránit dalším spekulacím o roli banky v této záležitosti.
Role Natlandu v celé záležitosti okolo KARA Trutnov připomíná některé předchozí transakce. Nejživěji si musíme vybavit insolvenční řízení společnosti Zoot, kde rovněž Natland figuroval s reorganizačním plánem. A i v tomto případě hrál důležitou roli znalecký posudek na hodnotu majetku. V tomto případě od společnosti APOGEO, kterou Natland dokonce v minulosti vlastnil. Připomeňme, že Zoot nakonec skončil v rukou Natlandu. Další kauzou, která vzbudila podobný dojem, bylo veřejné nařčení insolvenčního správce Lee Loudy u společnosti Rezidence Kavčí Hory, že Natland zmanipuloval posudek na ocenění majetku v tomto známém developerském projektu, který se dostal do problémů po smrti miliardáře Luboše Měkoty. Natland tehdy přihlašoval pohledávky z půjček poskytnutých společnosti v hotovosti pár dní po sobě na 400 tisíc korun přes pokladní doklady. Znalecký posudek v tomto případě dělala rovněž APOGEO. Byty se nakonec v dražbě vydražily 3x dráž, než uváděl posudek. Byty oceněné na 95 milionů měly spadnout do rukou CORFIN Capital Partners, o které insolvenční správce prohlásil, že je propojená se skupinou Natland. Nakonec k reorganizaci nedošlo a věc skončila konkurzem. Soud v této věci vydal usnesení, kde mj. v odůvodnění uvedl, že APOGEO byla vůči dlužníkovi podjatá.
Podivuhodné na celé věci je ohromná pasivita investorů a obchodníků, kteří prodávali finanční produkty skupiny C2H. Absolutní minimum z těchto osob se vyjádřilo v této věci. Dokonce mlčí i právní zástupci, kteří je zastupují. Hlavním důvodem je, že celé řízení je nepřehledné a že insolvence se odehrává s těmito věřiteli o pár pater výše nad matkou matky této firmy. Napomohlo i načasování záležitosti uprostřed prázdnin. Pokud dojde ke schválení posudku za vysoké pasivity insolvenčního správce Lukáše Vlašaného, tak to představuje seriózní problém pro vlastníka KARA Trutnov.
Tedy společnosti C2H PE SPV alfa, která se nenachází v insolvenčním řízení a za kterou stále jedná Michal Mička. Teprve nad ní je v insolvenčním řízení C2H Retail Holding. A až nad ní je pak další v insolvenci se nacházející C2H Equity.
Skandální je
• že mezičlánek mezi KARA Trutnov a věřiteli stále řídí Michal Mička
• že Zdeněk Rinth, který obdržel významné prostředky poškozených věřitelů, přebírá kontrolu nad firmou stylem, kdy znalci říká, jak má ocenit zboží na hodnotu odpovídající přibližně 93 % slevě ze standardních cen
• samotná kvalita znaleckého posudku oceňující majetkovou podstatu KARA Trutnov
Každopádně toto insolvenční řízení je hodně divoké. Jednou z mála šancí, jak uspět při návratu finančních prostředků do C2H, je zpochybnit celou transakci s Rinthem, která bude brzo slavit 3 roky.
Natland v celé záležitosti hraje hru, která ho může ještě hodně poškodit na kapitálovém trhu. Sám je také dluhopisovým emitentem a účastníkem finančního trhu. Až nápadně často v obchodech, ve kterých figuruje, se objevují praktiky ze strany znalců, které nelze označit za úplně čisté. Jeden by řekl, že je to zvláštní souhra náhod.
Problematice C2H jsme se věnovali i na Finsider.cz:
Natland neovládá PFC, zvláštní posudek na Kara Trutnov
Den D pro pro věřitele C2H: 2.9.2021