Logo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600px
  • PŘEDPLATNÉ
  • KONTAKT
  • PŘIHLÁŠENÍ

Aleš Mokrý končí v GEEN Holding


Úvodní slovo




Zdravím naše drahé čtenáře a čtenářky,

přecházíme dnešním dnem opět do podzimního finančního šrumu. Už jsem se na to trochu těšil, protože prázdninová okurková sezóna je přeci jen trochu méně zábavná. Letošní podzim určitě šrumec bude. Bude se toho dít určitě dost. V ČR i ve světě. Za měsíc máme volby. Za chvilku jsou volby i v Německu. Pro nás možná podobně důležité jako ty v Česku. Ale i finanční trh u nás bude čelit stále většímu a většímu náporu potřebě kapitálu ze strany firem. Víme, že dnes většina dluhopisových emitentů přistupuje k dluhopisům zcela špatně. V tom obrovském množství jsou to značné objemy kapitálu, které někam proudí. Troufám si tvrdit, že nebude měsíc, kdy nezavadíme o nějaký významnější default dluhopisového emitenta v nadcházejících měsících. Situace v C2H nám ukazuje, jaký to může být rychlý průšvih. Nastalo období, kdy se budou mít dobře i supi, kteří se na mršinách přiživují. Bohužel. Ale to všechno ke kapitalismu patří. Musíme si tím projít. V tom se odlišujeme od těch vyspělých kapitálových trhů. Nemáme tu zkušenost tak silnou, jakou mají ty vyspělejší trhy. Opakujeme jejich průšvihy. A oni opakují ty svoje taky a dělají je čím dál větší…Nikdy nekončící koloběh, ve kterém se krade, podvádí a lže čím dál elegantněji. Ale jak by řekl můj oblíbenec Mika Waltari. Co svět světem bude, chytrý bude okrádat hloupého. A kdo je chytrý a nechce nikoho okrádat, ale hlavně ani být okrádán, tak ten čte naše analytické postřehy zde a na Finsider.cz.


Díky za přízeň a přeji vám úspěšný podzimní restart.

Ondra

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics

Zprávy z Česka



2.9. nastane stěžejní okamžik pro věřitele C2H Retail Holding


To, čeho jsme nyní svědky v rámci insolvenčního řízení KARA Trutnov, která spadá do portfolia krachující skupiny C2H, dosti vypovídá o podnikatelské a investorské kultuře v ČR. Bohužel ne v pozitivním světle. KARA Trutnov, která byla hlavním majetkem C2H Retail Holding, se dostala uprostřed covidu do problémů. Zlomily jí vaz vládní restrikce, které znemožnily nákup v obchodních centrech. Jako taková nebyla v zase až tak špatné kondici. Dluhy KARA Trutnov nebyly zase až tak astronomické. Měla proti svým dluhům relativně velký majetek. Zejména pak zboží, nemovitosti a částečně technické zhodnocení obchodních prostor. To ovšem nějakou závratnou hodnotu nemělo z pohledu likvidity, protože při zavření obchodů měla závazek navrátit prodejny do shell&core stavu. Ale i tak tato firma měla a má pořád nějakou cenu.

Michal Mička, jakožto hlavní akcionář zkrachovalého vlastníka KARA Trutnov, určitě měl vyhlásit insolvenci podstatně dříve. Problém uměle prodlužoval svým jednáním, čímž se problém akorát zvětšil. Ale i tak pořád má KARA nějakou cenu. Pak ovšem přišla insolvence a KARA Trutnov začala dále prodělávat další peníze. Mezitím přišel jako „zachránce“ Zdeněk Rinth (mimochodem je o něm pár zmínek ve svazcích STB), který Mičkovi KARA Trutnov původně prodal za 280 milionů korun. Mička si na to, aby firmu mohl za takto vysokou cenu koupit, musel dost peněz půjčit. A další peníze si napůjčoval, aby KARA mohla dál fungovat, protože investoval do jejího rozvoje. KARA byla oceněna posudkem od PRAGUE ACCOUNTING SERVICES na začátku srpna. V něm se říká, že celá společnost má hodnotu cca 80 milionů korun. To je jeden velký výsměch. Když si posudek přečteme podrobně, tak vidíme, že některé položky byly oceněny přímo na základě tvrzení krizového manažera Rintha. Jde konkrétně o zboží, jehož prodejní hodnota měla být přes 240 milionů korun a znalec určil hodnotu na 16,9 milionů korun. Pochybnost panuje i o hodnotě značky a také hodnotě nemovitostí, které KARA Trutnov vlastní. Závěr posudku je naprosto zdrcující ve smyslu, že konkurz se díky němu jeví jako úplný nesmysl. To samozřejmě vyhovuje silně zastáncům reorganizace tandemu Zdeňka Rintha a skupiny NATLAND.

2.9. ve čtvrtek v 10 hodin se bude schvalovat u Krajského soudu v Hradci Králové právě tento posudek. Pokud ho věřitelé schválí, tak je to pro věřitele nad KARA Trutnov zdrcující záležitost. Bohužel věřitelé se příliš netváří, že by jim to vadilo. Podivnou roli v celé záležitosti hraje Česká spořitelna. Její pohledávka ve výši 133 milionů korun byla velmi slušně zajištěna. Přesto pohledávku odprodala společnosti Natland pohledávková V. Existuje podezření, zda takový krok pro Českou spořitelnu byl racionální. Myšleno ekonomicky výhodný. Comsense analytics a Finsider.cz mají v tuto chvíli jeden informační zdroj k této záležitosti, který naznačuje poměrně fatální selhání banky. Samozřejmě je to jeden zdroj, který nemusí nutně být relevantní a spolehlivý. Ačkoliv my analytický postřeh tohoto zdroje v této věci v zásadě nezpochybňujeme. Tento zdroj uvedl konkrétní jména a jejich motivaci, která se měla dopustit jednání, jenž poškodilo banku i věřitele C2H. Proto pracujeme na tom, abychom se dostali k většímu množství informací o průběhu tohoto případu v České spořitelně z dalších zdrojů. Česká spořitelna je součástí skupiny Erste, která je veřejně obchodovanou firmou. A v zájmu Erste rozhodně je v této záležitosti komunikovat a zabránit dalším spekulacím o roli banky v této záležitosti.

Role Natlandu v celé záležitosti okolo KARA Trutnov připomíná některé předchozí transakce. Nejživěji si musíme vybavit insolvenční řízení společnosti Zoot, kde rovněž Natland figuroval s reorganizačním plánem. A i v tomto případě hrál důležitou roli znalecký posudek na hodnotu majetku. V tomto případě od společnosti APOGEO, kterou Natland dokonce v minulosti vlastnil. Připomeňme, že Zoot nakonec skončil v rukou Natlandu. Další kauzou, která vzbudila podobný dojem, bylo veřejné nařčení insolvenčního správce Lee Loudy u společnosti Rezidence Kavčí Hory, že Natland zmanipuloval posudek na ocenění majetku v tomto známém developerském projektu, který se dostal do problémů po smrti miliardáře Luboše Měkoty. Natland tehdy přihlašoval pohledávky z půjček poskytnutých společnosti v hotovosti pár dní po sobě na 400 tisíc korun přes pokladní doklady. Znalecký posudek v tomto případě dělala rovněž APOGEO. Byty se nakonec v dražbě vydražily 3x dráž, než uváděl posudek. Byty oceněné na 95 milionů měly spadnout do rukou CORFIN Capital Partners, o které insolvenční správce prohlásil, že je propojená se skupinou Natland. Nakonec k reorganizaci nedošlo a věc skončila konkurzem. Soud v této věci vydal usnesení, kde mj. v odůvodnění uvedl, že APOGEO byla vůči dlužníkovi podjatá.

Podivuhodné na celé věci je ohromná pasivita investorů a obchodníků, kteří prodávali finanční produkty skupiny C2H. Absolutní minimum z těchto osob se vyjádřilo v této věci. Dokonce mlčí i právní zástupci, kteří je zastupují. Hlavním důvodem je, že celé řízení je nepřehledné a že insolvence se odehrává s těmito věřiteli o pár pater výše nad matkou matky této firmy. Napomohlo i načasování záležitosti uprostřed prázdnin. Pokud dojde ke schválení posudku za vysoké pasivity insolvenčního správce Lukáše Vlašaného, tak to představuje seriózní problém pro vlastníka KARA Trutnov. Tedy společnosti C2H PE SPV alfa, která se nenachází v insolvenčním řízení a za kterou stále jedná Michal Mička. Teprve nad ní je v insolvenčním řízení C2H Retail Holding. A až nad ní je pak další v insolvenci se nacházející C2H Equity.

Skandální je

• že mezičlánek mezi KARA Trutnov a věřiteli stále řídí Michal Mička
• že Zdeněk Rinth, který obdržel významné prostředky poškozených věřitelů, přebírá kontrolu nad firmou stylem, kdy znalci říká, jak má ocenit zboží na hodnotu odpovídající přibližně 93 % slevě ze standardních cen
• samotná kvalita znaleckého posudku oceňující majetkovou podstatu KARA Trutnov

Každopádně toto insolvenční řízení je hodně divoké. Jednou z mála šancí, jak uspět při návratu finančních prostředků do C2H, je zpochybnit celou transakci s Rinthem, která bude brzo slavit 3 roky.

Natland v celé záležitosti hraje hru, která ho může ještě hodně poškodit na kapitálovém trhu. Sám je také dluhopisovým emitentem a účastníkem finančního trhu. Až nápadně často v obchodech, ve kterých figuruje, se objevují praktiky ze strany znalců, které nelze označit za úplně čisté. Jeden by řekl, že je to zvláštní souhra náhod.

Problematice C2H jsme se věnovali i na Finsider.cz:

Natland neovládá PFC, zvláštní posudek na Kara Trutnov

Den D pro pro věřitele C2H: 2.9.2021


Rusňákova PR čísla jsou marketingový výstřel do tmy


Prostřednictvím webu Newstream.cz zveřejnila skupina DRFG pár ekonomických čísel, které již prezentuje jako úspěch prostřednictvím svého hlavního PR zástupce Martina Slaného. Skupina se na portále pochlubila EBITDA ve výši 478 milionů korun. U skupiny, která dlužila řádově miliardy korun v dluhopisech, je to nicméně hodně zavádějící údaj, když uvádí výsledek hospodaření před úrokovými náklady. Tisková zpráva neobsahuje žádné finanční výkazy v podobě výsledovky ani rozvahy. Na obchodním rejstříku zatím DRFG svou účetní uzávěrku a výroční zprávu nezveřejnila. Proto všechny investory z řad našich čtenářů důrazně nabádáme k tomu, aby nehodnotili ekonomické výsledky této skupiny na základě této PR zprávy. Hospodaření skupiny bude možné vyhodnotit až při pohledu na standardní účetní uzávěrky hlavních firem ve skupině. V tiskové zprávě je nenápadně potvrzeno, že DRFG již koupila od Davida Rusňáka (jím ovládané a silně zadlužené Vega Capital) podíl v Czech Home Capital. V něm měl Rusňák prostřednictvím Vega Capital 40 % podíl. Logicky lze předpokládat, že DRFG tento podíl nenabyla zadarmo, takže to fakticky znamená peníze z DRFG pro entitu, která patří pouze Rusňákovi. Nepochybně záležitost, ze které jsou všichni dluhopisoví věřitelé skupiny DRFG nadšení. Ze všech možných nejlepších investičních příležitostí byla ta nejvýhodnější v podobě nákupu minoritního podílu společnosti, která čirou náhodou patří největšímu vlastníkovi. Vítejte v Česku. Na kulturu toho, že se nejprve generuje čistý zisk na úrovni skupiny a řádně snižuje čistý dluh a pak až vyplácejí prostředky vlastníkovi, zapomeňte. Nadšení musí být i drobní akcionáři z řad prodejců dluhopisů. O tom, jaká část zisku byla vytvořena transakcemi s fondem Czech real estate investment fund, také nebylo řečeno nic. Zároveň je trochu úsměvné, jak skupina nadšeně hovoří o své telekomunikační divizi, zatímco její generální ředitel Peter Hlaváč ještě v květnu letošního roku hovořil o telekomunikacích jako o oboru, „kde všichni mluví a nic se neděje“. V květnu odhadovala DRFG svou EBITDA za rok 2020 na 300-400 milionů. Jsme rádi, že „našla“ dalších 78 milionů. DRFG byla i letos zástupcem „podnikatelské elity“ v Karlových Varech.

27.8.2021 vydala DRFG Bond Investment další tři emise dluhopisů na celkovou částku 250 milionů korun. Nejvíc pustila do hry 150 milionů na 7leté splatnosti, po 50 milionech na 3letém a 5letém období. Úsměvné jsou úrokové sazby, kde na tuto prázdnou schránku nabízí 4,5 % na 3 roky, 5 % na 5 let a 6 % na 7 let. Náklady na úpis jsou opět astronomické. 13,9 % u 7 letého bondu. Skoro 21 milionů ze 150 milionů objemu emise jsou náklady na úpis dle konečných podmínek. To je opravdu neuvěřitelné. U kratších splatností je 8,9 % náklad u 3 leté emise a dokonce 14,2 % u 5 leté emise. Kdo v tom hledal a našel logiku, by nám prokázal velikou laskavost, kdyby se s námi o své vysvětlení podělil. My jí tam totiž opravdu nevidíme. Zdá se, že hlavním důvodem, proč se tyto dluhopisy prodávají, je možnost nepřipadat si na červeném koberci KVFF jako chudý příbuzný filmových hvězd. Jinak jsou tyto praktiky pro český dluhopisový trh zcela devastující. Bohužel.


Zprávy ze světa

Nová čínská regulace odpařila 20 miliard z hodnoty Tencentu


Čínská vláda pokračuje v utahování opratí kolem technologických firem, když v pondělí zveřejnila nové nařízení, které dětem mladším 18 let zakazuje hrát video hry více než 3 hodiny týdně. A to ještě jen v pátek, v sobotu a v neděli, každý z těchto dní maximálně jednu hodinu. Nařízení rozšiřuje zákon z roku 2019, kdy byl tento limit stanoven na 90 minut každý školní den a 3 hodiny každý den o prázdninách, ale prezident Si Ťin-pching chce, aby děti trávily čas mimo obrazovky, a tak přišlo zpřísnění. Toto zpřísnění se obecně očekávalo, protože již před třemi týdny nazvala státní tisková agentura video hry „opiem pro duši“ a když se takto začne vláda ozývat je jasné, že přijde nějaká legislativní novinka. Vláda chce také bojovat proti epidemii krátkozrakosti v jejich zemi, protože téměř 81 % středoškoláků v Číně má problémy se zrakem.

Akcie herních společností reagovaly propadem. Tencent, největší z herních obrů, se propadl o 4 % a z jeho kapitalizace se tak vypařilo kolem 20 miliard dolarů. Další hráči NetEase a Bilibili zaznamenaly propad o 6 % a 3 %. Čínský gamingový trh je nejhodnotnější na světě, když v roce 2021 bude podle předpovědí generovat 45,6 miliardy dolarů v tržbách. Další restrikce online hraní se očekávají, ale mladí určitě najdou cesty, jak se dostat k jejich hrám. Jak se vyjádřil jeden z uživatelů Weebo, čínského Twitteru: „Nedá se to kontrolovat, budou používat přihlašovací údaje jejich rodičů.“

Obchod mezi USA a Huawei se probouzí



Huawei je obecně vnímána jako prodloužená technologická ruka čínské vlády a za tuto pozici si vysloužila v USA a v mnoha státech Evropy zákaz podílet se na projektech klíčové infrastruktury. USA šly v roce 2019 tak daleko, že zakázaly veškeré obchodování s Huawei bez speciálních licencí, o které musí Číňané zažádat. A Američané pak soudí, jestli je pro ně daný obchod bezpečnostní hrozbou nebo ne. Cílem této smlouvy bylo zpomalit technologický rozmach především 5G, kde Huawei dlouhou dobu měla náskok před ostatními. Obchodní licence, které vydává ministerstvo obchodu, byly už Huawei uděleny v roce 2019 a 2020 na čipy pro mobilní telefony a tento týden byla udělena nová licence na dobu 4 let v hodnotě stovek miliónů USD, která povoluje výrobcům dodávat čipy do automobilových součástek, které Huawei vyrábí. Jedná se především o obrazovky a senzory, které Huawei vyrábí ve snaze ukousnout kus z koláče z dramaticky rostoucího trhu chytrých automobilů. Huawei dále oznámila, že bude žádat o další licence s miliardovými hodnotami.

Německý vydavatel nakupuje americké Politico



Bývalý němečtí vlastníci Blesku nebo Reflexu, se rozhodli rozšířit svoje aktivity v USA a nakupují za miliardu USD světoznámý politický portál Politico. Pro Němce je to největší transakce v historii jejich vydavatelství, které vlastní tituly jako Bild nebo Welt a kteří mají stopu ve více než 40 zemích světa. V rámci dealu Axel Springer, který je ze 48 % vlastněn americkým privátním investorem KKR, nakoupí i 50 % akcií joint venture projektu Politico Europe. Politico bylo založeno v roce 2007, před americkými prezidentskými volbami několika novináři z Washington Post, kteří měli za cíl sledovat politické dění ve Washingtonu s tempem a analytickým zápalem podobnému sportovnímu zpravodajství. Politická orientace Politica je spíše liberální. Ale to je příznačné pro většinu washingtonských médií.

Alphabet, Facebook a Microsoft jako největší lobbisté v EU



Neziskové organizace Corporate Europe Observatory a LobbyControl vydaly v úterý report, který sumarizuje lobbistické snahy korporací na evropském legislativním poli. Jeho výsledky ukazují na rostoucí trend vlivu technologických společností, když obsadily prvních 6 míst v žebříčku společností, které za aktivity v Bruselu platí nejvíce. Studie ukázala, že 612 společností utratilo minulý rok 97 milionů USD za lobbing v EU. Alphabet (Matka Google) utratila za lobbisty nejvíce a to 5,5 milionů euro, Facebook na druhém místě 5,5 milionu euro, Microsoft na třetím 5,25 milionů euro, Apple 3,5 milionů euro, Huawei 3 miliony euro a Amazon 2,75 milionů euro. Technologičtí obři poslední roky v lobbingu předbíhají i tradiční lobbistické průmysly jako jsou farmacie, finance nebo petrochemii a jejich primárním zájmem je ovlivnit znění dvou pro ně klíčových zákonů, a to je zákon o digitálních trzích a zákon o digitálních službách. Pro autory studie je to důkaz o tom, že by se EU měla vzpamatovat a zpřísnit digitální zákony a zákony o lobbingu: „Rostoucí lobbingová síla technologického sektoru a digitálního průmyslu zrcadlí jejich obrovskou a rostoucí roli ve společnosti. Je pozoruhodné a znepokojivé, že tyto platformy mají možnosti využít jejich síly, aby byly jejich hlasy slyšeny, i přes rostoucí kritické hlasy, v debatě, jak budovat nová pravidla pro digitální trh.“

Technologické firmy rostoucí raketovým tempem jsou globální fenomén a je obecně známo, že legislativy vlád světa s nimi nestačí držet krok. V Číně to řeší zákazy, v EU prozatím vlády aplikují svá vlastní měřítka a snaží se vyslyšet hlasy lokálních hráčů, ale stále chybí jasná pravidla, podle kterých by se měly společnosti chovat. Toto vakuum sice pro technology znamená otevřené hřiště, ale zároveň znamená i místo pro pokuty. Jednou z posledních byla pokuta 268 milionů dolarů pro Google od francouzské vlády za omezování konkurenčního prostředí. Pro Google to při jejich hotovosti neznamená problém, ale tyto pokuty by mohly posloužit jako precedent pro další evropské vlády, které by si z Google mohly udělat jejich pokladničku.

Mimochodem ekonomické síle Alphabetu se věnoval i náš spřátelený server Finsider.cz tento týden:

Nárůst hodnoty Alphabet by ufinancoval hodně drahou válku

Jižní Korea proti dominanci Apple a Google



V návaznosti na předchozí článek se evropští zákonodárci mohou inspirovat na východě. Jižní Korea v úterý, jako první velká ekonomika, zakázala dominantním provozovatelům app storů Apple a Google nutit vývojáře nových aplikací, aby používali jejich platební systémy. Doposud byli vývojáři závislí na platebních systémech Google pay a Apple pay a nemohli do svých aplikací implementovat jiné platební metody. To se schválením Anti-Google zákona, jak se v Jižní Koreji zákonu přezdívá, končí. Pro provozovatele velkých aplikací je to úleva, protože v některých případech si Apple a Google účtovaly až 30 % provizi. Skupina Match Group, která vlastní například populární aplikaci Tinder, se k rozhodnutí vyjádřila až skoro extaticky: „Dnešní historická událost a odvážná rozhodnost jihokorejských zákonodárců znamená obrovský krok v boji za férový technologický ekosystém.“ Ještě aby ne, když se vám ze dne na den zvýší marže až o 30 %. Pravdou je, že pro některé služby byly obrovské provize likvidační a Google a Apple se budou muset více snažit, aby před konkurencí obstály. Navíc se dá čekat, že k podobnému kroku (mezi dalšími) se odhodlají i další silné ekonomické bloky, aby udržely moc technologických gigantů alespoň trochu pod kontrolou.

Přehled trhů

Přehled akciových trhů

1
Akcie jako celek minulý týden posílily o přibližně 1,5 %. Většina hlavních trhů mírně posilovala. Valuace globálních akciových trhů se drží stále velmi vysoko zejména s ohledem na ukazatel P/B.

Výnosy státních dluhopisů

Výnosy do splatnosti 5letých státních dluhopisů:

ČR 1,70 %
Německo -0,79 %
USA 0,79 %
Čína 2,62 %

Výnosy státních dluhopisů v případě ČR stále pozvolna rostou, což je „bohužel“ trend, se kterým se musíme smířit pro nějaký čas.

Klíčové komodity

3
Komoditní trh byl minulý týden velmi klidný a k žádným dramatickým výkyvům nedošlo.



Děkujeme za pozornost. Těšíme se na Vás opět příští týden!

Sdílet

Related posts

25. 5. 2022

Analytický týdeník 21/2022


Číst dále
18. 5. 2022

Analytický týdeník 20/2022


Číst dále
11. 5. 2022

Analytický týdeník 19/2022


Číst dále

Comsense analytics s.r.o.

Na Příkopě 988/31
110 00, Praha 1

Kontaktujte nás

+420 724 385 907
analyzy@comsense.cz

Sledujte nás

FaceBook
Twitter

© 2021 Comsense analytics.