Logo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600px
  • PŘEDPLATNÉ
  • KONTAKT
  • PŘIHLÁŠENÍ

Aleš Mokrý končí v GEEN Holding


Úvodní slovo




Zdravím naše drahé čtenáře a čtenářky,

již tento týden se uskuteční volby do parlamentu v Německu, po kterých bude po 16 letech v řadě ve funkci končit Angela Merkelová. Tato žena byla v nejvyšších patrech německé politiky neuvěřitelných 31 let. 18 let vedla stranu CDU. Ještě před svým kancléřským jobem byla dvakrát ministryní ve vládě Helmuta Kohla v první polovině devadesátých let. Merkelová, která vyrůstala v NDR, je velmi vzdělanou političkou s doktorátem z fyziky, jež se věnovala kvantové chemii. V Německu jí řada lidí přezdívá Mutti Merkel. Vydobyla si obrovský respekt nejen Němců ale i v zahraničí. Merkelová proslula svým analytickým přístupem k řešení problémů. Za její vlády se Německo stalo dominantním hráčem v rámci EU. Britský historik Archie Brown píše, že nejlepšími lídry jsou ti, kteří se tak na první pohled nezdají být. Merkelová v tomto směru je typickým příkladem. V délce své vlády se vyrovnala Helmutu Kohlovi, v jehož vládě sloužila, a překonala dokonce Konrada Adenauera. Merkelová byla nenápadný lídr, který dával obrovský prostor ostatním politikům. Silná slova pronášela jen výjimečně. Myslím, že jí za mnohé vděčíme i my Češi. Nezapomínejme na to, že 1/3 českého exportu směřuje do Německa. Němci se k nám za její vlády chovali jako k partnerům. Stabilita německé politické scény je i stabilitou pro nás. V tomto směru je její přínos neocenitelný. Přejme si, abychom i my někdy v novodobé historii zažili lídra v čele politické scény, za něhož činy budou hovořit tak jasně jako za Mutti Merkel.


Přeji vám úspěšný týden.

Ondra

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics

Zprávy z Česka



Tempo růstu úrokových sazeb v ČR možná bude ještě o něco rychlejší


Hned dva členové bankovní rady (Holub a Mora) minulý týden avizovali celkem konkrétně, že by při dalším zasedání bankovní rady ČNB mohlo dojít k růstu základní úrokové sazby 2T Repo nikoliv o 0,25 % ale hned o 0,50 %. Další zasedání bankovní rady je ve čtvrtek 30. září. Aktuální hladina 2T Repo sazby je 0,75 %. Je tedy vysoce pravděpodobné, že úroková hladina 2T Repo poskočí na 1,25 %.
125
Jak můžeme vidět na grafu vývoje 2T Repo v ČR, tak stále jsme podstatně níže, než jsme byli před covidem z pohledu 2T Repo. Předcovidové maximum této základní úrokové sazby v české ekonomice bylo 2,25 %.
126
Ještě výše byla 2T Repo před Finanční krizí v roce 2008, kdy v létě tohoto roku byla na 3,75 %. S příchodem této krize započala éra prudkého poklesu sazeb až na 0,05 %, kde se sazba držela dlouhé období listopad 2012 až červenec 2017. Rostoucí základní úrokovou sazbu po tomto datu přivolala rostoucí inflace a hospodářské oživení. Její další prudký pokles pak covidová krize. A nyní sazby rostou hlavně z důvodu inflace, která se vyšplhala v srpnu 2021 na 4,1 %. To je samozřejmě vysoko nad inflační cíl ČNB, který je na 2 %. Ještě větší problém ale je rostoucí cena bytů a také rostoucí cena stavebních materiálů a prací. Politicky nepopulární je i rostoucí cena potravin.


Situace v Česku dva a půl týdne před volbami


8. a 9. října se v ČR konají parlamentní volby, což znamená, že se blížíme ve volební kampani do úplného finále. Pojďme si politologicky zhodnotit situaci, jak se v tuto chvíli jeví. A co čekat od výsledku těchto parlamentních voleb.

Prezident Zeman

Se v tuto chvíli stále nachází ve Vojenské nemocnici ve Střešovicích. Pro situaci po volbách bude jeho role klíčová. Podle Hradu jeho situace není nijak vážná, ovšem Zeman se v nemocnici nachází již od 14. září. Nicméně Zemanovi je 76 let a trpí řadou zdravotních obtíží dlouhodobě. Pokud by Zeman nebyl schopen vykonávat funkci prezidenta po volbách, tak by to byl velmi významný zásah do celého procesu sestavování vlády. V tuto chvíli to zatím nenasvědčuje, že by taková situace mohla nastat. Na druhou stranu jsou k dispozici jen vyjádření tiskového mluvčího Ovčáčka. Ten uvedl, že prezident byl unavený a dehydratovaný. Na druhou stranu v tuto chvíli již devítidenní pobyt v nemocnici by se jistě nekonal, pokud by se jednalo o čistě jakousi preventivní hospitalizaci. Každopádně vzhledem k Zemanově věku a kondici musíme brát v potaz to, že kdykoliv se jeho situace v tomto směru může radikálně změnit. Zeman bude chtít po volbách za každou cenu pověřit sestavením vlády Andreje Babiše. Prakticky bez ohledu na volební výsledky. Přímo podpořil ve volbách jeho hnutí ANO tím, že řekl, že ho bude volit a vyzval občany, ať ho volí také. Hnutí ANO to samozřejmě nějaké body může přinést. Zemanovi příznivci se postupem času mění a jen těžko lze říct, kolik z jeho 2,85 milionu voličů, kteří mu dali hlas v lednu 2018, mu zůstalo věrných. A druhá věc je, kolik voličů se Zemanovo doporučení nechá ovlivnit. Zemanova podpora ale váhu má, když vezmeme v potaz, že v posledních parlamentních volbách v roce 2017 hnutí ANO obdrželo 1,5 milionu hlasů při 29 % volebním výsledku. Nějaké stovky tisíc hlasů Zemanova podpora tomuto hnutí přinést může.

Hnutí ANO

Hnutí ANO nemá v závěru kampaně zas tak silnou energii. Ačkoliv řada politických komentátorů chválí marketing tohoto hnutí, tak navzdory obrovské mediální podpoře, jakou má z titulu hlavní vládní strany ale i médiím patřícím do holdingu AGROFERT, nepůsobí toto hnutí dojmem, že by se uchýlilo k nějakému drtivému závěru. Jeho témata totiž mají i političtí konkurenti. Ať už jde o rozdávání ze státního rozpočtu (hlavně ČSSD a KSČM, ale částečně i PirSTAN), migrační politiku (SPD, Volný blok, Přísaha, Trikolóra ale částečně i ODS), boj proti korupci (Přísaha, Piráti), boj za volnější covidová opatření (prakticky všichni), boj za ochranu občanů před covidem (prakticky všichni kromě Volného bloku, SPD a Trikolóry). ANO se hodně prezentuje přes obrazy a kontaktní kampaň. Silné výroky ze strany politiků ANO příliš neslyšíme. Pořád zde visí ve vzduchu skandály premiéra i dalších členů ANO. Velká část voličů ANO navíc volí toto hnutí z pragmatických důvodů s ohledem na sliby, které dává. ANO má pevnou voličskou základnu v důchodcích a u nezanedbatelného množství státních zaměstnanců. Silné je i v některých sociálně slabších krajích. Ale Babiš už je celkem okoukaný a covidová krize pro něj byla tvrdý úder. ANO může stále volby vyhrát, ale náš odhad je, že získá do 70 mandátů ve Sněmovně. A zoufale bude potřebovat spojence.

Opoziční koalice

Ať už je to PirSTAN nebo koalice SPOLU, tak je jasné, že se jim podařilo se do voleb etablovat. Naopak se to nepodařilo koalici Trikolóra, Svobodní a Soukromníci. Poslední týdny se zdá, že lepší dynamiku před volbami vykazuje koalice SPOLU, ovšem není to tak jednoduché s ohledem velké množství známějších politických osobností v této koalici. A někdy i protichůdných vyjádření lídrů. Část voličů mohla koalice SPOLU ztratit mezi liberálními voliči a příznivci homosexuálních svazků po výrocích Mariana Jurečky z KDU-ČSL. Koalice se vyprofilovaly jako pravo-konzervativní (SPOLU) a levo-liberální (PirSTAN). Dynamiku mají před volbami svým způsobem obě. Voliče si zas až tolik navzájem krást nebudou. Každá z těchto koalic by mohla získat 40-70 mandátů. Výsledek opravdu lze jen těžko předjímat. Existuje tady šance, že by společně dosáhly na více než 101 poslaneckých mandátů, velmi vysoká. Dokonce nezanedbatelná, že by to mohlo být 110-115 mandátů. V takovém případě by prezidentu Zemanovi hodně zkomplikovali jeho záměr udělat premiérem Babiše. Pokud by se podařilo získat většinu ve Sněmovně těmto dvěma koalicím, tak premiérem bude s vysokou pravděpodobností Petr Fiala.

Ostatní politická uskupení

Vysoká pravděpodobnost proniknutí do Sněmovny je na straně SPD Tomia Okamury. Ale reálně mu „krade“ voliče hnutí ANO, Volný blok, Trikolóra, KSČM i Trikolóra. Proto je reálné, že spíše v lepším případě zopakuje poslední výsledek z roku 2017, než aby ho SPD vylepšila. Naposledy to bylo 22 mandátů.

KSČM se s velkou pravděpodobností do Sněmovny vůbec nedostane. V posledních volbách měla 7,7 % a je známo, že tito voliči postupně „vymírají“. Podobně smýšlející mladí lidé většinou volí jiné strany s podobnou politickou orientací.

ČSSD dělá vše pro to, aby se do Sněmovny dostala. Poslední týdny neváhá slibovat, retušovat videa, strašit pravicovými vládami, strašit tím, že ODS bude vládnout s ANO (ano, i to říká strana, která sama s ANO vládne od roku 2013). Kampaň táhne ministryně z MPSV Jana Maláčová s přeběhlíkem od Zelených Matějem Stropnickým. Předseda Hamáček je prakticky neviditelný. Výsledek ČSSD bude s vysokou pravděpodobností velmi těsný. ČSSD může získat max kolem 10 mandátů, pokud by do Sněmovny prolezla. Více asi ne.

Přísaha má jistou teoretickou šanci na proniknutí do Sněmovny, ale myslíme si, že se to spíše nestane. Antikorupční rétorika je z úst Roberta Šlachty dost nečitelná, nepředvídatelná a také nepříliš autentická, když se podíváme na způsob, jak je financována jeho kampaň.

Trikolóra s koaličními partnery Soukromníci a Svobodní zcela určitě vstup do Sněmovny nezvládnou.

Volný blok je sice velmi bizarní záležitost z pohledu politického marketingu, ale jistou šanci paradoxně má. Na finanční příspěvek od 3 % volebního zisku určitě. Ale teoreticky i na Sněmovnu. Lubomír Volný, Hana Lipovská, Ilona Csáková, Jana Bobošíková nebo Jana Volfová jsou postavy, které přitahují hlasy konspirace vyhledávající voliče s menší tendencí ověřovat si fakta. Loví ve vodách nespokojených voličů ANO (zejména kvůli covidu), odpůrců EU, zklamaných SPD (zejména těmi, kterým došla existence byznysové divize této strany reprezentované Radimem Fialou) ale i těmi, kteří sympatizovali například Václavem Klausem mladším, jenž nakonec nekandiduje. Volný blok do Sněmovny tak proniknout může. Je to v podstatě takový černý kůň těchto voleb, jenž může oslabit mnoho stran. Pokud by se do Sněmovny dostal, může získat klidně až 15 mandátů. Anebo také žádný.

Možný vývoj po volbách

Babišovou šancí na sestavení vlády je především spolupráce s SPD. To samo o sobě však s největší pravděpodobností nebude stačit na většinu ve Sněmovně. I spolupráce s SPD je pro ANO pořád ještě složitá. Existuje určitý proevropský proud uvnitř ANO, který by s tím měl zásadní problém. Samozřejmě tento proud je čím dál méně vlivný. Nejvýraznějšími představiteli orientace na proevropskou politiku byli Věra Jourová a Pavel Telička. Druhý jmenovaný už v ANO nepůsobí dlouho. A prvně jmenovaná místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost už se otevřeně vyjádřila, že jí potenciální spolupráce s SPD chutnat nebude. Podobného názoru bude s největší pravděpodobností dalších šest europoslanců zvolených za ANO. Na druhou stranu jen dva z nich jsou skuteční členové ANO.

Babiš tak spolupráci s SPD nepochybně ustojí. Ale za cenu ještě větší izolace v mezinárodní politice. Samozřejmě to vše by pod Babišovým vedením vedlo jeho hnutí směrem k čím dál větší visegrádské orientaci v zahraniční politice. Zeman, jenž od určité části své kariéry, zahraniční politiku vzal jako prioritu s cílem přiklonit zemi k Rusku a Číně v rámci byznysových zájmů jeho okolí, samozřejmě právě z tohoto a žádného jiného důvodu chce Babiše premiérem. V celé záležitosti velmi důležitou roli hraje několik byznysových zájmů na straně ruských firem ale i českých zájmů v Rusku. Rusové samozřejmě prostřednictvím dcer Rosatomu, jako je TVEL, chtějí nadále zůstat dodavateli jaderného paliva. Určitě i nadále chce být Rusko dominantním exportérem ropy do Česka. To samé platí i o plynu. Rovněž zde máme napojení ruské Škoda JS na státem ovládaný ČEZ v rámci servisu jaderných elektráren. A řadu dalších méně významných zájmů ruského byznysu v Česku. Český byznys Rusko potřebuje taky. Babiš patří mezi ty, kteří patří na přední místa takových podnikatelů. Zejména jde o jeho podnik PRECHEZA, který je závislý na surovinách, jenž ovládají ruské firmy. Dále pak projekt Nordstream 2 může být poměrně nepříjemnou, byť samozřejmě dlouho očekávanou, čarou pro skupinu EPH. Máme zde zájmy PPF v Rusku na finančním trhu a zájmy její Škoda Transportation. Dále zájmy mladoboleslavské Škodovky. Určitě se najde celá řada byznysmenů v ČR, kteří mají v tomto směru se Zemanem a Babišem společné zájmy.

Na druhou stranu AGROFERT potřebuje dotace z EU. A nejen ty nenárokové ale i ty nárokové. Vyvážit vztahy s EU a východem není pro Babiše vůbec jednoduché. Na první pohled se to zdá skoro nemožný úkol. Možnost, že by se AGROFERT úplně odříznul od dotací pořád visí ve vzduchu. Zvláště, pokud Babiš bude nadále obviněný v kauze Čapí hnízdo a mít střet zájmů. A tím se dostáváme ke konstrukci, která by Babišovi asi nejvíce vyhovovala. A to je model po vzoru Jaroslawa Kaczyńského. Tedy to, že by fakticky dál řídil tento stát, ovšem činil by tak neoficiálně třeba z pozice řadového poslance. Tím by se mohl zbavit problematického střetu zájmu a loutky, které by fakticky ovládal, nechat vykonávat operativní úkoly, jenž by jim rozdával ze Sokolovny v Průhonicích.

Problémy ovšem zůstávají dva. První je, kdo by nahradil Babiše. Instagramová královna Alena Schillerová to určitě v premiérské roli být v žádném případě nemůže. To samé platí o Richardu Brabcovi. Chybí jim k tomu úplně všechno, co je pro takovou funkci potřeba. Ten, kdo by na to teoreticky schopnostmi měl, je nepochybně Jaroslav Faltýnek. Vlastně by to byl zcela logický adept pro takovou funkci, ale Babiš si je nepochybně vědom nemožnosti takového člověka kontrolovat. Zbývají o několik řádů méně schopnější Jaroslav Havlíček a Radek Vondráček. Ti by roli loutkového premiéra teoreticky zvládli. Nikdo jiný, o kom by se dalo nahlas uvažovat, vůbec není na stole. Zůstává druhý problém. Kde sehnat potřebnou většinu ve Sněmovně. Pokud by dokázali dát dohromady ANO a SPD alespoň 90 hlasů, tak je zde určitá šance, že by se ANO podařilo získat na svou stranu nějaké přeběhlíky. Ideálním lovištěm pro vládu ANO by bylo získat na svou stranu skupinu nově zvolených poslanců z ODS, která má blízko k lidem, jako jsou Jan Skopeček, který vede kandidátku SPOLU ve Středočeském kraji. Pravicověji a konzervativněji smýšlející část ODS má v některých případech daleko větší hrůzu z Pirátů než z Babiše. Vesměs je to ta část ODS, která má blízko k bývalému prezidentu Klausovi. Volit může Babiš potenciálně i mezi některými lidovci, pokud by se situace vyvinula tak, že by se mu podařilo vytvořit obavu z „rozvratu křesťanských hodnot“ liberální iniciativou Pirátů v tématech, jako jsou práva homosexuálů, právní definice více než dvou pohlaví atd. Babiš by si tím u svých voličů v žádném případě nepohoršil.

Kolik se dá takových poslanců na svou stranu získat a za jak dlouho? Záleží, kolik by na to bylo času. Kdyby Zeman poskytl Babišovi dostatečně dlouhou dobu a kdyby se Sněmovna velice obtížně domlouvala na vedení Sněmovny, tak je zde možnost, že by se Babišovi podařilo rozvrátit například koalici SPOLU úplně. Destabilizace koalice SPOLU je logicky jednou z absolutních priorit Babiše v politice, protože to mu fakticky dává šanci na to jít do koalice s KDU-ČSL nebo i ODS. K tomu potřebuje odstavit stávající vedení stran. Na to může stačit teoreticky to, že se nenaplní očekávání členů těchto stran od koaličního spojení. Pokud po těchto volbách nebude Fiala premiérem, tak má jen velmi malou šanci, že by se ve vedení strany udržel. To samé platí i o Markétě Pekarové-Adamové a Marianovi Jurečkovi. A pokud by se ve vedení ODS objevil někdo dostatečně ambiciózní, jako je například Martin Kuba, tak by Babiš už bez šance nebyl. Pořád je ve hře případný neúspěch ve volbách přetavit v dlouho trvající politickou krizi, kterou by občané mohli považovat za horší zlo než „Babišův pořádek“, ze kterého profitují jeho společnosti. A v takovém případě by se už mohly znova rozdávat karty ve volbách. A opět by se potenciálně udržel ve hře. Zvláště, kdyby se mu podařilo prosadit sebe či někoho jiného ze svého týmu do prezidentského úřadu v roce 2023.

Navzdory tomu všemu je celkem málo pravděpodobné, že to vše se Babišovi podaří. Mnohem větší šanci na sestavení vlády mají obě koalice SPOLU a PirSTAN. S větší pravděpodobností se jim podaří snadněji získat ve volbách i po volbách majoritu ve Sněmovně. Zeman může jejich snahu vytrvale sabotovat, ale existují určité ústavní limity, kam až lze zajít. A většina ve Sněmovně může skutečně prosadit ústavní žalobu na prezidenta a vést až k úspěšnému vyhrožování prezidentovi impeachmentem nebo jeho faktickým odvoláním. A dále zde máme konec mandátu v roce 2023 samotného prezidenta. Do toho náladu lidu, který těžko bude zcela pasivní, pokud většinově zvolí kandidátky, které nedostanou šanci vládnout. A v neposlední řadě kondici i samotného prezidenta a jeho okolí.

Proto si myslíme, že tyto volby přinesou faktické politické oslabení Babiše. Možná, že se mu podaří jeho moc na Úřadu vlády ještě po nějaký čas udržet, ovšem její ztráta se v tuto chvíli jeví už být vysoce pravděpodobná. Na druhou stranu vyhlídky na stabilní politické prostředí v ČR příliš dobré nemáme. Politická scéna je roztříštěná a chybí jí dominantní demokratičtí hráči, se kterými by se masově dokázali identifikovat i lidé v regionech, které jsou nejchudší. Česká republika je příliš mladou demokracií pro to, aby věděla v tak mladém věku, jak nalézt politickou stabilitu. Řada zemí v našem okolí se toto učila dlouhá desetiletí. A to zdaleka nemusely svou stabilitu budovat na hranici politického vlivu NATO a sféry ruského vlivu.


Pod taktovkou investičního bankovnictví J&T vydala dluhopisy Pale Fire Capital


Manažerem dluhopisové emise na půl miliardy korun pro společnost Pale Fire Financing se stala J&T Banka. Emitent je součástí skupiny Pale Fire Capital, která se prezentuje především jako private equity skupina investující převážně do digitálních aktiv. Nekonsolidovaná účetní uzávěrka z konce roku 2020 říká, že mateřská společnost měla bilanční sumu něco kolem 1,119 miliardy korun bilanční sumu. Z toho prakticky všechno v dlouhodobém finančním majetku (1,097 miliardy), přičemž 450 milionů korun byla hodnota držených podílů, 438 milionů poskytnuté úvěry a 168 milionů korun držela skupina v ostatních cenných papírech. Matka nedržela prakticky žádný cash na konci roku 2019 (396 tisíc), na konci roku 2020 už držela 8,5 milionu korun. Svůj majetek firma financovala z cizích zdrojů v drtivé většině. Její vlastní kapitál byl 159 milionů korun. A cizí zdroje 959 milionů na konci roku 2020. A prakticky všechny v nepřehledné účetní kategorii ostatní závazky. Největší část vlastního kapitálu byla vytvořena přes kapitálové fondy. Kumulativní výsledek hospodaření zůstává historicky záporný kolem 16 milionů korun, ale ještě na konci roku 2019 byl nerozdělený zisk na mínus 87 milionech. Významně pomohl výsledek hospodaření roku 2020, kdy firma vykázala přes 71 milionů zisk. Prakticky všechny dluhy má firma dlouhodobé. Firma vykázala záporný náklad na daně a poplatky ve výši 294 milionů korun, ale jako mateřská entita v provozu téměř nic nevykázala. Firma měla výrazně kladný finanční výsledek hospodaření přes 73 milionů, což celkem dává smysl, když vezmeme v potaz, že se jedná o mateřskou společnost. Díky obrovské záporné dani byl výsledek hospodaření před zdaněním stejný jako po zdanění. Firma má hluboce záporné investiční cashflow, vysoce kladné finanční cashflow a prakticky mírně záporné provozní cashflow. Lze tedy konstatovat, že se jedná o investiční skupinu v rozletu, a nikoliv ve fázi, kdy by svým vlastníkům generovala cash.

Investiční skupina Pale Fire držela pozice v řadě firem na konci roku 2020. Mezi nimi je několik známých jmen:

• AUKRO (60 % podíl) ceněná na 71 milionů
• Extra Online Media (75 % podíl) ceněná na 20 milionů
• Favi Online (65 % podíl) ceněná na 61 milionů
• Ignity (50 % podíl) ceněná na 77 milionů
• MUNIPOLIS (80 % podíl) ceněná na 70 milionů
• Semantic Visions (80 % podíl) ceněná na 96 milionů
• teamIT (47 % podíl) ceněná na 37 milionů

Výše uvedené firmy jsou hlavními obchodními podíly, které dají dohromady účetní hodnotu 491 milionů korun.

Zajímavý je i pohled na to, komu Pale Fire půjčovala.

• 36 milionů AUKRO
• 20 milionů banh-mi-ba (vietnamská bistra, ve kterém má Pale Fire 41 % podíl)
• 81 Extra Online Media (meziroční nárůst investice o 40 milionů prostřednictvím půjčky)
• 58 milionů DIGITICS
• 19 milionů ignity
• 13 milionů DAYTRIP EUROPE
• 20 milionů LitFin Capital
• 17 milionů Zuri.com
• 7 milionů Saunia (provozovatel saun a známý dluhopisový emitent s divokým financováním)
• 162 milionů společnost INNC (v ní má Pale Fire 28 % podíl)

Relativně významnou společností ve skupině Pale Fire je internetový prodejce nábytku FAVI Online, který má za rok 2020 obrat ve výši 656 milionů korun. A poměrně prudce rostl v roce 2020 tržbami o 37 %. Tato firma vygenerovala za rok 2020 EBITDA ve výši 91 milionů, což je 14 % obratu. A to vůbec není špatné. Hodnota této firmy bude pravděpodobně významně vyšší, než kolik je její účetní deklarovaná hodnota. Solidně ziskovou je i společnost AUKRO, která má EBITDA na úrovni 37 milionů za rok 2020. Přes tento portál se v loňském roce zprostředkovaly obchody za více než 2,5 miliardy korun. Dalším významným projektem Pale Fire je společnost Semantic Visions, která se zabývá analýzou zpráv na internetu. Největším zákazníkem této společnosti by podle Pale Fire měla být nejhodnotnější německá korporace SAP. Tato firma dokázala za rok 2020 vygenerovat EBITDA na úrovni kolem 30 milionů korun. Naopak velmi ztrátový je zatím projekt DIGITICS, která je polským internetovým srovnávačem majetkového pojištění. Tato činnost vygenerovala v loňském roce EBITDA v záporné výši 24 milionů polských zlotých.

Vlastnická struktura Pale Fire je následující:

• 39,47 % Dušan Šenkypl
• 39,47 % Jan Barta
• 20,24 % David Holý
• 0,81 % Petr Krajíček

K samotným dluhopisům Pale Fire Financing. Dluhopisy jsou konstruované jako UCITS eligible, tedy přijaté k obchodování na Burze cenných papírů Praha. To je obvyklé u emisí, které připravuje J&T, protože to dává možnost zařadit dluhopisy do portfolia standardním podílovým fondům pro retail. Takové dluhopisy se nejsnadněji upisují. A logicky se dá čekat, že dluhopisy si rozeberou hlavně institucionální investoři v tomto případě. Dluhopisy se emitují k 12.10.2021 a jsou splatné za 5 let. Bondy jsou spojené s úrokovou sazbou 5,75 %. Za dluhopisy ručí mateřská Pale Fire Capital a jsou zajištěné prostřednictvím agenta pro zajištění J&T Bankou. V zástavě jsou veškeré akcie ručitele Pale Fire Capital a také pohledávky ručitele vůči firmám ve skupině. Rovněž je pro účely zajištění vytvořen vázaný účet. Z pohledu závazků emitenta je Pale Fire limitován ukazatelem maximální zadluženosti na úrovni LTV 0,5. Rovněž je skupina limitována v omezení výplat, zadlužení dceřiných firem zahrnutých do valuace, zákazu nakládání s částí majetku a logicky i informačními povinnostmi. Emisní podmínky jsou v tomto případě velmi přísné, jak bývá zvykem v podobných případech, když vznikají dluhopisy v J&T IB and Capital markets.

Jedná se o seriózní bondy. Určitě to není nějaká divoká junk emise bez špetky kultury. Na druhou stranu podnikání pánů z Pale Fire je velmi dynamické. A financovat ho za fixed income 5,75 % hrubého v době, kdy zde máme inflaci okolo 4 %, je malinko vulgární, možná podobně jako skupinou provozovaný server Extra.cz. Ale zase na druhou stranu doba se mění. Dnes má hodnotu na kapitálovém trhu zejména digitální aktivum. Hmotná aktiva jsou dnes aktiva druhé kategorie, když se podíváme na strukturu valuace kapitálových trhů. Přesto, ač je řada firem ve skupině Pale Fire ekonomicky funkční, nelze úplně transparentně stanovit jejich hodnotu, dokud je skupina neprodá někomu jinému. Obdobné problémy jsou ale s dynamicky se rozvíjejícími se firmami na akciovém trhu v USA, kde firmy o řád větší, bývají řadou analytiků označovány jako blackbox, jehož hodnotu ve skutečnosti nikdo pořádně neumí posoudit. Každopádně Pale Fire je orientovaný na finanční výsledky svých projektů. A hodnotě těchto projektů věří J&T natolik, že se rozhodla podpořit její investiční apetit. Z našeho pohledu jsou ekonomicky funkční projekty holdingu Pale Fire ne zas tak perspektivní (FAVI, Aukro, Extra Media) a kvalitu firem, jako je Semantic Visions nedokáže objektivně vyhodnotit. A pak jsou zde projekty, které objektivně peníze prodělávají, jako je DIGITICS. Nerozumíme tomu, proč taková skupina chce vydávat dluhopisy. Dle našeho názoru by se svou deklarovanou reputací digitálního investora měla být schopna získávat kapitál formou ekvitních partnerů. Možná firma vyhodnotila, že se nechce dělit o zisk s investory zas tak štědře. Každopádně jde proti hlavním trendům globálních technologických gigantů, kteří s dluhem zachází velmi opatrně. Skupině by slušelo daleko více nějaké IPO. Ale jsme v Česku, kde vydává dluhopisy například Heuréka či Rohlík. A v tomto směru je třeba objektivně uznat, že Pale Fire není ve srovnání s nimi rozhodně horším investičním produktem.


Zprávy ze světa

Kauza Evergrande otřásá trhy


Druhý největší čínský realitní developer Evergrande, který má problémy s likviditou a splácením úroků ze svých závazků ve výši astronomických 305 miliard dolarů, se stává středem světové finanční pozornosti. Tento týden totiž přichází pro firmu důležitý zátěžový test, a to je splatnost dluhopisových úroků ve výši 83,5 milionů dolarů, které má Evergrande zaplatit tento týden. Další úroky jsou splatné příští týden 29. září ve výši 47,5 milionů dolarů. Pokud by firma úroky nezaplatila, oba dluhopisy by se dostaly do defaultu a Evergrande do platební neschopnosti. Jasné je, že Evergrande potřebuje hotovost a to rychle. Firma tak začíná rozprodávat aktiva, ale mluví se i o prodeji celých dceřiných společností, pokud by měla tato krize trvat déle. Posledním scénářem je pak zásah čínské vlády, která by Evergrande vykoupila z jejich dluhů. Vláda se k celé kauze zatím oficiálně nevyjádřila, ale určitě již existují scénáře odkupu podílů v Evergrande, protože krach by mohl spustit dominový efekt na celém čínském realitním a bankovním trhu, i když většina dluhu Evergrande je financována pomocí dluhopisů, a ne bankovních půjček. Na internetu a sociálních médiích se začaly objevovat první komentáře, které přirovnávají Evergrande k Lehman Brothers a jejich krachu, který znamenal začátek krize v roce 2008, ale analytici předních světových investičních společností s nimi nesouhlasí. BNP Paribas se například vyjádřila: „Odhadujeme, že z 300 miliard dolarů závazků je méně než 50 miliard dolarů financováno pomocí bankovních úvěrů, což dává čínskému bankovnímu sektoru dostatečný prostor k absorpci potenciálních nedobytných pohledávek.“ Zatěžkávací test tedy přijde tento týden, ale pokud by se z Evergrande měl stát systémový risk, čínská vláda prolomí ticho a zasáhne. To je ovšem až poslední možné východisko.

Největší letošní evropské IPO



O prozatím největší IPO na starém kontinentě se postaral největší světový hudební vydavatel Universal Music Group, který byl při svém debutu na amsterdamské burze ohodnocen na 55 miliard dolarů. Universal před IPO patřil do francouzské mediální skupiny Vivendi, která před listingem rozdala všem podílníkům 60 % akcií, 10 % vlastnila stále Vivendi a 30 % si rozdělily Tencent a americký hedge fund investora Billa Ackmana. Při vstupu na burzu se Universal obchodoval na 18,5 eurech za akcii a za jeden den vystoupal o 35 % na téměř 25 dolarů za kus. CEO a předseda představenstva Lucian Grainge si díky tomuto úspěchu přijde na odměnu až ve výši 400 milionů dolarů. Universal, který v minulosti nahrával s The Beatles, Bobem Dylanem, The Rolling Stones nebo i Justinem Bieberem a Billie Ellish, v budoucnu spoléhá na spolupráci s platformami jako je TikTok, YouTube nebo Spotify. „Věřím, že jsme teprve na začátku další vlny růstu v hudebním průmyslu, protože spotřeba předplaceného nebo reklamou podporovaného obsahu globálně roste a má před sebou dlouhou cestu.“ Uvedl CEO Lucan Grainge k úspěšnému IPO.

Pro burzu v Amsterdamu je to důležitá výhra, která nadále roste jako významné evropské kapitálové centrum po odchodu Velké Británie z EU. Tento rok už bylo na Euronext uvedeno rekordních 15 nových titulů.

Francie přichází o kontrakt na 40 miliard dolarů



15. září oznámily Spojené státy, Velká Británie a Austrálie společný obranný pakt AUKUS, který by podle jejich slov měl zajistit mír a prosperitu v indicko-tichomořském regionu. Pakt je reakcí na sílící vliv Číny a hlavním bodem spolupráce by mělo být dodávání vojenských technologií Austrálii, která by tak modernizovala a zlepšila její obranné schopnosti. Ve hře je především dodávka 8 atomových ponorek pro australské námořnictvo, které doposud používá 20 let stará plavidla třídy Collins. Tyto ponorky nebudou mít ve výzbroji atomové zbraně, ale budou poháněny nukleárním reaktorem. Kontrakt na dodávku těchto ponorek v hodnotě 40 miliard dolarů vyhrála v roce 2016 francouzská společnost Naval Group, která ale kvůli výše zmíněnému paktu AUKUS o smlouvu přichází. Naval Group vlastní francouzská vláda, která označila pakt za „brutální“ a přirovnává chování spojenců k akcím bývalého prezidenta Trumpa. Objevují se i výrazy jako „bodnutí dýkou do zad“.

Naopak na straně Američanů a Britů panuje nadšení. Boris Johson je rád, že může v budoucnu soustředit zdroje do dalších strategických zájmů: „Teď, když jsme stvořili AUKUS můžeme se soustředit na vývoj dalších pokročilých technologií jako jsou kybernetická a umělá inteligence, kvantové výpočetní technika a podmořské technologie.“ V Americe zase budou profitovat dodavatelé pro výrobu ponorek, a to konkrétně General Dynamics, Huntigton Ingalls Industries a BWX Technologies.

AUKUS je pro další země v regionu vítaným společenstvím. Nový Zéland spolupráci svých spojenců přivítal, ale premiérka Jacinda Ardern jedním dechem dodala, že nové australské ponorky nebudou mít volný vstup do novozélandských teritoriálních vod. Další významné země jako je Japonsko nebo Singapur se vyjádřili, že AUKUS je pro region významným partnerem pro mír a bezpečnost v celém regionu. Čína samozřejmě pakt odsoudila a ministerstvo zahraničí jej označilo za akcelerátor ve zbrojení a narušení regionální stability. Tento pakt, i když indicko-tichomořský má ale kvůli provázanosti s Francií i přímé dopady na vztahy mezi EU a jejími spojenci. Došlo k bezprecedentní situaci, kdy Francie povolala zpět do země velvyslance z USA a Austrálie v zájmu koordinace dalších kroků. EU je na straně Francie. „Rozumím rozsahu zklamání francouzské vlády. Musíme přežít samy za sebe, stejně jako ostatní.“ Okomentoval situaci šéf evropské diplomacie Josep Borell. Je tedy jasné, že vztahy mezi spojenci utrpěly velké rány a bude trvat dlouhou dobu, aby byla důvěra opět obnovena.

Shell inkasuje 9,5 miliardy dolarů



Royal Dutch Shell se zbavuje podílu v největším americkém ropném poli Permian Basin v Texasu, který odkoupí za 9,5 miliard dolarů americká společnost ConocoPhillips. Pro něj je to už druhá významná akvizice během jednoho roku a využívá tak snahy ostatních ropných společností zbavovat se ropných investic a sázet na zelenou energii. Je to hlavně Shell, kterému v květnu nařídil nizozemský nejvyšší soud nařídil snížit své emise o 45 % do roku 2030 v porovnání s rokem 2019, jak jsme informovali už v květnu. ConocoPhillips získává 225 tisíc akrů půdy a 600 mil potrubní infrastruktury.

Amazon zvýšil v USA průměrnou nástupní mzdu



Jako jedna z ozvěn zpackaného pokusu o ustanovení pracovních odborů v Amazon distribučním centru v Alabamě, které se konalo na jaře, se zdá být zvýšení průměrné nástupní mzdy u druhého největšího soukromého zaměstnavatele ve Spojených státech. Amazon oznámil, že nová nástupní mzda by měla být 18 dolarů na hodinu a plánuje přijmout dalších 125 tisíc lidí do svých logistických center. Je to reakce nejen na odborové snahy, ale hlavně na silnou konkurenci na pracovním trhu, kde se Amazon snaží odlišit i díky benefitům pro financování školného zaměstnanců a v některých oblastech i nástupní mzdou ve výši 22,5 dolarů. Amazon tento měsíc otevírá v USA 100 logistických center a už během roku jich otevřel 250, a tak je pro Bezosovu partu největším problémem právě hiring nových lidí.

Přehled trhů

Přehled akciových trhů

123
Akciové trhy jako celek ztratily za poslední týden přes 2 %. Nejvýznamnější akciový trh v USA pak ztratil přes 2,5 %. Propad skoro 4 % měly kanadské akcie. Téměř 6,5 % pak akcie brazilské. Nevedlo se ani akciím v Rusku, kde byl pokles kolem 4 %.

Výnosy státních dluhopisů

Výnosy do splatnosti 5letých státních dluhopisů:

ČR 1,90 %
Německo -0,77 %
USA 0,83 %
Čína 2,68 %

Očekávané další výraznější zvýšení úrokových sazeb v ČR vedlo k dalšímu poklesu ceny českých státních bondů na výnos do splatnosti 1,90 %.

Klíčové komodity

155
Na komoditních trzích jsme sledovali propad hodnoty stříbra, celkové mírné oslabení komodit, ale zároveň také další růst ropy. Bitcoin oslabil za týden o skoro 10 %.



Děkujeme za pozornost. Těšíme se na Vás opět příští týden!

Sdílet

Related posts

25. 5. 2022

Analytický týdeník 21/2022


Číst dále
18. 5. 2022

Analytický týdeník 20/2022


Číst dále
11. 5. 2022

Analytický týdeník 19/2022


Číst dále

Comsense analytics s.r.o.

Na Příkopě 988/31
110 00, Praha 1

Kontaktujte nás

+420 724 385 907
analyzy@comsense.cz

Sledujte nás

FaceBook
Twitter

© 2021 Comsense analytics.