Úvodní slovo
Zdravím naše drahé čtenáře a čtenářky,
v pátek a v sobotu se konají volby do Sněmovny. Tyto volby rozhodnou o mnohém. Rozhodnou o tom, jestli budeme žít v nefunkčním zkrachovalém státu. Rozhodnou také o tom, zda naši politiku opanují i nadále nebezpeční populisté s vlastními finančními zájmy na veřejných financích. Rozhodne se také o tom, jak vysoké daně budeme platit. Rozhodne se o naší svobodě ekonomické. O tom, zda se v naší zemi prosadí spíše kapitalismus nebo socialismus. Rozhodne se také o našem geopolitickém směřování pro další roky. Tedy opravdu nejde o málo. Najděte si prosím tedy čas pro to, abyste se zamysleli nad svým demokratickým právem volit. Pamatujte na to, že v poměrném parlamentním systému, je volba záležitost toho, že volím stranu, která mi nejméně vadí. Pokud čekáte na volebního prince na bílém koni, tak ten rozhodně nepřicválá.
Přeji vám šťastnou ruku za volební plentou.
Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics
Dva dny do voleb a ve vzduchu visící zvraty
Už v pátek začíná hlasování ve volbách do Sněmovny. Ačkoliv se o každých sněmovních volbách říká, že jsou klíčové, tak v tomto případě to bezpochyby platí. Poslední dny před volbami poznamenávají zejména dvě události. Tou první je nový Babišův skandál tzv. Pandora Papers. Nejedná se o investigaci přímo směřující na Babiše, ale o aktivitu rozsáhlého množství novinářů z mnoha zemí, kteří analyzovali značné množství informací z offshorových advokátních kanceláří po vzoru kauzy Panama Papers. Babiš se pouze ocitl mezi desítkami politiků z různých zemí, na které skandál poukazuje, jako na osoby, které přes offshorové společnosti točily peníze. Celá kauza se dostala například na titulní stranu britského Guardianu, kde Babiš zaujal hned druhé místo za ázerbajdžánským prezidentem Alievem. A předčil tak dokonce hned třetího v seznamu Tonyho Blaira, který finančním významem na Babiše v této kauze nestačil. Zjednodušeně řečeno to pro Babiše představuje hned několik problémů. Za prvé je třeba vědět, zda do offshorových společností poslal zdaněné peníze na nákup svých francouzských nemovitostí. Za druhé je třeba zodpovědět otázku, kde Babiš tyto prostředky vzal. A za třetí je zde otázka, proč vůbec offshorové společnosti Babiš využíval k nákupu nemovitostí ve francouzském Mougins nedaleko Cannes. Babiš si trochu naběhl na své vlastní vidle, protože to byl právě on, kdo v minulosti rozsáhle veřejně kritizoval používání offshorových společností ze strany českých podnikatelů.
Druhou záležitostí, která možná bude mít podstatný dopad, je zdravotní stav Miloše Zemana. Podle několika novinářů se proslýchá, že skutečný zdravotní stav prezidenta, je mnohem horší, než jak Hrad prostřednictvím svého mluvčího Ovčáčka deklaroval. Zeman pochopitelně hraje po volbách extrémně důležitou roli, když mu náleží první dva pokusy o pověření osoby sestavením vlády.
V neposlední řadě zde máme ČNB, která zvedla poměrně výrazně úrokové sazby. A to v reakci na rostoucí inflaci a rostoucí trend nárůstu cen bytů. Hlavní vládní straně ANO toto zvýšení úrokových sazeb příliš nechutná. A Rusnok v reakci na zcela nekompetentní vyjádření instagramové královny a ministryně financí v jedné osobě vypálil pár ostrých tvrzení zpět, což vládní stranu také neukázalo v nejlepším světle.
Závěr kampaně rozhodně nezvládl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Zcela ho zastínil koaliční Vít Rakušan. Naopak mocný závěr měl Petr Fiala, kandidát na premiéra koalice SPOLU. Tento nevýrazný profesor se v kampani vybarvil jako schopný politický lídr, který kampaní proplul jako nůž máslem bez náznaku ztráty důstojnosti a trapnosti. Naopak se mu podařilo v závěru udeřit Babiše na komoru několik zkratkovitými hesly, jež ho zesměšnily. Ať už se jednalo o pojem Babišova drahota nebo pojem „staromarxista“ , kterým ho častoval, když ho Babiš osočil, že chce spolupracovat s neomarxisty.
Vše nasvědčuje tomu, že Babiš zřejmě zvítězí, ale nevypadá to na výrazný úspěch v počtu mandátů. Dobře našlápnuto má koalice SPOLU. PirSTAN bude zřejmě slabší z obou koalic. Záhadou bude souboj SPD a Volného bloku v Moravskoslezském kraji i celém Česku. Ačkoliv Jana Maláčová odvádí maximum v závěru kampaně, tak ČSSD nevypadá dobře. Stále zastáváme názor, že do Sněmovny zřejmě proniknou pouze SPOLU, ANO, PirSTAN a SPD. Černý kůň je Volný blok, jehož výsledek je zcela nepředvídatelný. Jasno bude v sobotu.
Ještě ke zvýšení úrokových sazeb ČNB
Zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky, ke kterému došlo, byl jev očekávaný. Možná nepanovalo úplně všeobecné přesvědčení, že dojde ke zvýšení 2T Repo sazby hned o 0,75 %. Ale rozhodně se čekalo, že půjde o zvýšení spíše o 0,50 %. V zásadě to ale není podstatné, protože je evidentní, že další zvyšování úrokové sazby 2T Repo nás ještě čeká. Současná hladina této základní úrokové sazby v ekonomice 1,50 % rozhodně není cílovou stanicí. To se jeví být celkem evidentní. Určitě se dá s velmi vysokou hladinou pravděpodobnosti očekávat, že prolomíme hranici 2,00 %. Možná i do konce roku. Další meeting bankovní rady se koná 4. listopadu a je možné, že se dočkáme dalšího zvýšení už na tomto zasedání. Dokonce je to spíše pravděpodobné. Očekáváme ale trochu mírnější zvýšení než při posledním zasedání, které se uskutečnilo ve čtvrtek 30. září. Tedy pravděpodobně posun někam na 1,75 %.
Guvernér centrální banky Jiří Rusnok řekl v reakci na krok, který rozhodně nelze označit za populární, že ČNB nešlápla na brzdu, ale pouze sundala nohu z plynu. Tato metafora na měnovou politiku centrální banky dokonale sedí. Hladina úrokových sazeb, ve kterých se pohybovala česká ekonomika od května 2020 po vypuknutí koronavirové krize, není nic zdravého. A zvláště, když vezmeme v potaz, že dlouhých 5 let od konce roku 2012 do léta 2017 byla základní úroková sazba 2T Repo jen 0,05 %. Tento úrokový dopink, nebo také bankovní úroková hladovka, není pro ekonomiku nic zdravého. Uměle zlevňuje cenu peněz, což mělo dalekosáhlé důsledky na českou ekonomiku a také alokaci úspor občanů. Byla to úroková hladovka, která pomohla odstartovat masivní přesun kapitálu z dluhopisových fondů zaměřených na státní dluhopisy do světa highyieldových dluhopisových vod, ze kterých už to bylo jen kousek do světa junk dluhopisů, tradingových slibotechen, a především vytvoření národa drobných realitních investorů. O vývoji cen bytů v ČR píšeme v našich reportech velmi často a vedle zcela nefunkčního povolovacího procesu staveb v ČR, je právě éra nízkých úrokových hladin hlavní příčinou enormního nárůstu hodnoty cen zejména rezidenčních nemovitostí v ČR.
Co znamená růst úrokových sazeb pro trh s finančním zprostředkováním? Dost pravděpodobně ochlazení poptávky po hypotečních úvěrech z důvodu jejich zdražení. A zdražení povede také k tomu, že se sníží kreditní kvalita žadatelů o hypotéky. Sníží se také reálná schopnost dlužníků splácet již existující úvěry, které budou mít výročí fixace. Samozřejmě pokud zákazníci řádně platili, tak banky budou ochotny něco udělat se svou marží, aby klienta udržely v baráku, ale to nezabrání tomu, aby řada lidí skutečně zažila výraznější nárůst splátek hypoték. Tomuto tématu jsme věnovali článek na serveru Finsider.cz -
Dopady výrazného růstu úrokových sazeb na hypoteční dlužníky.
Je jasné, že dlužníci, kteří v rámci snahy o splnění si svého snu o pořízení vlastního bydlení šli na samou hranu svých schopností splácet úvěr, se mohou dostat do problémů se splácením. Dost možná ne při současné hladině 2T Repo, ale další zvyšování úrokových sazeb už pro ně může být hraniční. Samozřejmě toto není chyba ČNB. ČNB logicky jen reguluje veličinu změny hodnoty peněžní zásoby. Opravdu není chybou ČNB, že občané této republiku zcela nezodpovědně zadlužují sebe a své rodiny na samotné hraně toho, co jsou schopni splácet. A ruku na srdce. Velmi významná část z nich jsou v podstatě realitní pákoví spekulanti, kteří v rámci FOMO efektu nechtějí promeškat zisky z nárůstu hodnoty nemovitostí. Bylo zde velmi mnoho úspěšných rezidenčních realitních spekulantů, kteří byli ochotni koupit prakticky cokoliv s velmi vysokou finanční pákou. Ti dnes mohou slavit a gratulovat si, jak objevili nový lifehack. Ale éra růstu úrokových sazeb rozhodně nebude podobným modelům přát. Přiznejme si otevřeně, že ČNB pomohla v minulosti velice velkoryse realitním spekulantům vydělat.
Z hlediska finančně zprostředkovatelských firem je jasné, že by se postupně měly začít připravovat na nějakou formu útlumu hypotečního byznysu. Opakovat mimořádné výsledky z letošního a loňského roku nebude vůbec samozřejmost v tomto segmentu. Právě hypotéky extrémně táhly nahoru výsledky českých finančně zprostředkovatelských firem.
V neposlední řadě je zde dopad na výnosy do splatnosti českých státních bondů. Tedy českého investičního benchmarku, který vstupuje do mnoha rovin finančního světa. Jedná se o nezanedbatelnou část majetku českých bank. Jedná se ale také o aktivum v dluhopisových fondech. A především se jedná o valuační benchmark ve všech korunových modelech na NPV pro ocenění prakticky všeho, co se touto metodou oceňuje. Tedy i nemovitostí. Výnos českých 5letých státních bondů vystoupal na aktuálních 2,14 % a překonal hodnoty z konce roku 2018. S dalším růstem úrokové sazby 2T Repo je pravděpodobné, že budeme atakovat i hodnoty kolem 3 %. Poškozeny tím budou zejména menší komerční nemovitosti na korunovém trhu, které jsou metodou diskontovaného cashflow oceňovány.
Výnos do splatnosti českých 5letých státních bondů
Krátké doplnění k dluhopisům REDSTONE INVEST
O skupině REDSTONE jakožto o emitentovi korporátních dluhopisů jsme psali již minulý týden, kde jsme přinesli profil této skupiny Richarda Morávka z Olomouce. Nyní přinášíme krátký komentář k samotnému dluhopisovému prospektu.
Společné emisní podmínky dluhopisů REDSTONE INVEST
Dluhopisový program REDSTONE INVEST je zajištěn zárukou mateřské společnosti REDSTONE REAL ESTATE. Tedy společností, jejíž profil jsme detailně přinášeli minulý týden.
V rámci společných emisních podmínek existují covenanty, ke kterým se emitent zavázal. Jedná se zejména o:
• Maximální limit zadlužení na 90 % hodnoty aktiv. 90 % je jednak celkem vysoko položená hranice horní tolerované hladiny zadlužení a za druhé je to vztaženo k účetní hodnotě aktiv. Účetní hodnota aktiv a tržní hodnota majetku jsou veličiny, které se mohou poměrně značně rozcházet. Takže kvalita tohoto covenantu není úplně neprůstřelná. Ale pořád je to lepší než nic.
• Povinnost zdržet se zřízení zajištění na majetku emitenta a ručitele v podobě mateřské společnosti. Víceméně standardní ustanovení, které bývá obvyklé u trochu serióznějších emisích.
• Zákaz výplaty dividendy. Ano, celkem sympatické, ale toto omezení se netýká ručitele, a zároveň neošetřuje situaci splacení půjčky společníka. Takže to vypadá sice efektně v emisních podmínkách, ale v praxi je to v podstatě úplně k ničemu.
• Omezení vlastnických přeměn. Víceméně základní ochrana předtím, aby se emitent vyčlenil ze skupiny. Bohužel ani toto základní ustanovení nemá většina dluhopisových prospektů.
• Informační povinnosti o porušení covenantů. Víceméně zcela bezzubé.
Emisní podmínky REDSTONE INVEST vykazují určitou snahu nepůsobit na dluhopisovém trhu jako pirát. Ale otevřeně je třeba si říct, že kvalita těchto emisních podmínek rozhodně žádná bomba není. Samozřejmě našli bychom bezpočet horších emitentů než REDSTONE INVEST. Ale i východně od Průhonic je třeba mít nějaké kulturní ambice. Pro začátek ok, ale na dalším prospektu je třeba ještě trochu zapracovat, má-li ho profesionální dluhopisový trh brát vážně.
Bývalý finanční ředitel skupiny C2H se odvolal v rámci insolvenčního řízení KARA Trutnov
Pavel Bednář, který pracoval v Mičkově skupině C2H jako finanční ředitel, patří mezi tu část zainteresovaných osob, kterým se nelíbí počínání skupiny Natland a Zdeňka Rintha v rámci insolvenčního řízení společnosti KARA Trutnov. My v Comsense analytics i v rámci sesterského projektu Finsider.cz jsme se poměrně intenzívně věnovali kontroverzím v rámci tohoto insolvenčního řízení. Pavel Bednář se odmítl spokojit s usnesením Krajského soudu v Hradci Králové o zamítnutí jeho návrhu na zrušení usnesení schůze věřitelů, kde se schvaloval kontroverzní znalecký posudek od Prague Accounting Services na hodnotu majetkové podstaty KARA Trutnov. A tak se proti usnesení o zamítnutí jeho návrhu minulý týden odvolal. My v Comsense s Pavlem Bednářem sdílíme názor, že tento posudek byl velice nekvalitně zpracován a že výrazně podstřeluje hodnotu majetkové podstaty KARA Trutnov, když jí ocenil na něco málo přes 80 milionů. Znalec na schůzi věřitelů nedokázal příliš důvěryhodně vysvětlit řadu kontroverzních postupů. A tento znalecký posudek výrazně napomohl scénáři reorganizace pod taktovkou Rintha a Natlandu. O schválení reorganizačního plánu se bude hlasovat 25.října. Naděje, že by se něco mohlo dostat k věřitelům C2H Retail Holding z KARA Trutnov klesá každým dnem. Kontroverzní posudek, který zpracovala nepříliš známá PRAGUE ACCOUNTING SERVICES, ukazuje na partu lidí ze společnosti NEXIA, protože s tou má tento znalecký ústav spojené statutáry Valdemara Lineka a Marka Votlučku. Ti jsou zároveň spolumajitelé české pobočky NEXIA. Reputačně tak hazarduje se svým jménem i NEXIA.
Konsolidovaná výroční zpráva DRFG za 2020 ukazuje zajímavé informace
DRFG a.s. konečně zveřejnila i výroční zprávu za rok 2020 a tak jsme se konečně mohli něco dočíst ve smysluplné formě namísto marketingového žvástu v podobě tzv. bilanční zprávy, kterou skupina nedávno publikovala s předstihem. Výroční zpráva v podání DRFG ovšem není prosta dalších marketingových proklamací, které vůči vatě méně rezistentního čtenáře (mezi které se řadíme) občas nadzvedávají ze židle. A tak se musíme k podstatným informacím propracovat přes bláboly typu „V oblasti realit se společnost zaměřuje na organizaci obchodu s nemovitostmi s efektivním využitím hluboké znalosti trhu a tím spojenou realizací off-market obchodů… „. Nebo třeba to, že Chytrý Honza využívá při nabízení finančních produktů online nové technologie. Nebo také deklarace, že DRFG se plánuje strategicky stát významným subjektem v sektoru výroby energií. Nebo třeba to, že realitní divize nově vstoupila na REZIDENTNÍ trh. Celý realitní trh tomuto trhu říká rezidenční trh, nebo trh s byty, ale skupina DRFG vymyslela pojem rezidentní. Jako by nechápala rozdíl mezi českými slovy rezident a rezidence. To už snad ani není k smíchu. Dále se dočteme úplnou prázdnou slámu o tom, že je hlavním cílem investičních zprostředkovatelů ve skupině DRFG zajistit klientům nejvýhodnější podmínky při zprostředkování nákupu vhodného investičního nástroje. Vyloženě trapně pak působí v odstavci nazvaném Aktivity v oblasti výzkumu a vývoje, když DRFG a.s. deklaruje, že prostřednictvím Nadace DRFG podporuje finanční gramotnost u vybraných skupin obyvatel. Jak toto souvisí s výzkumem a vývojem opravdu vědí asi jenom v Brně. Ve stejném odstavci se dočteme úplnou šílenost o tom, že skupina se zaměřuje na sledování a využití trendů v oblasti finanční distribuce, finančně analytických oborů, finančního práva a práva kapitálových trhů, vše s cílem dosáhnout rovnováhy mezi maximální efektivitou působení na finančním trhu a zabezpečením pravidel regulace finančního trhu. Tyto a mnohé jiné velice podobné věty uvádí dokument, který primárně neslouží k propagaci skupiny, ale který má skupina povinnost zveřejňovat. Míra této trapné vatové výplně, ze které se čtenář vůbec nic nedozví, je enormní. Těžko říct, co bylo cílem autora těchto textů. Ale jestli byl cíl unudit čtenáře a pokud možno ho odradit od dalšího čtení, tak odvedl velmi dobrou práci. Přes tuto záplavu prázdných vět se prokousat poctivým čtením je očistec.
K výkazům DRFG samotné. Začneme u individuální závěrky DRFG a.s. V rozvaze nalezneme na straně aktiv několik zajímavých položek. Jiný dlouhodobý finanční majetek 133 milionů. A dále pak zejména jiné pohledávky ostatní ve výši 1,51 miliardy korun.
Z nějakého důvodu nám DRFG a.s. neukázala celou část své pasivní části rozvahy. Zaujme nás, že skupina reportuje 4,32 miliardy cizích zdrojů na individuální uzávěrce DRFG a.s. Dle rozvahy je 3,798 miliardy na dlouhodobých závazcích. Ale skupina nám ukázala jen 1,32 miliardy korun v dluhopisech v této části. Kde je těch 2,5 miliardy dlouhodobých dluhů? Odpověď je ta, že DRFG a.s. si půjčovala od ostatních firem ve skupině částku 2,48 miliardy. Jedná se převážně o firmy, které vydávaly dluhopisy.
Krátkodobé dluhy měla DRFG a.s. individuálně 523 milionů. Zaujalo, že se meziročně objevilo, že společníci museli vypomoct půjčkou 105 milionů korun. Dále dalších 149 milionů je na jiných krátkodobých závazcích.
Samotná DRFG a.s. jako matka propálila v provozním výsledku hospodaření krásných 127 milionů korun. Z toho je zajímavé, že skupina během jednoho roku odepsala 30 milionů na pohledávkách. O rok dříve byla provozní ztráta DRFG a.s. jen 117 milionů korun.
Finanční výsledek hospodaření DRFG je kladný, nicméně výsledný výsledek hospodaření 118 milionů je asi tak hodnotný, že firma platí daň z příjmu 406 tisíc korun. Proč má firma tak nízké daně z příjmu u takto vysokého výsledku hospodaření? Polštář ztrát z minulých let za tím není. Příčinu hledejme v tom, že daňové přiznání vypadalo dost odlišně než finanční výkazy, které nám DRFG a.s. předkládá. Tedy z daňového pohledu byl výsledek hospodaření značně odlišná veličina. A tak přímo slovutná brněnská matka DRFG a.s. zaplatila na daních to, co platí malé firmy o pár zaměstnancích.
DRFG se z velké části prezentuje jako realitní skupina. Dobré je se podívat tedy na orientační objem nemovitostí, které vlastní. Účetní hodnota nemovitostí v účetnictví na konsolidované úrovni (za všechny firmy spadající do skupiny DRFG) na počátku roku 2020 byla cca 1,086 miliardy korun. Na konci roku téhož roku to bylo 121 milionů. Konsolidovaná bilanční suma k tomuto datu byla 5,363 miliardy korun. Tedy nemovitosti tvořily asi tak 2,2 % majetku této skupiny. Nazývat v takovém případě skupinu realitní skupinou je poněkud kontroverzní záležitost. K tomu si vezměme, že telekomunikační divize byla vyčleněna do separátní skupiny DRFG Telco. Takže dvě hlavní části byznysu DRFG dle marketingových proklamací v bilanční sumě DRFG a.s. na konsolidované úrovni jaksi nenacházíme. Takže co je vlastně majetek DRFG skupiny? Jsou to především pohledávky. Krátkodobé pohledávky ve výši 2,86 miliardy tvoří většinu majetku společnosti. V podstatě se ale pořádně nedozvíme, za kým skupina tyto pohledávky má, když se díváme na konsolidovaný celek. Proti tomu má firma 4,7 miliardy závazků.
Audit potvrdila opět „věhlasná“ auditorská společnost BK Audit Bohuslava Kohoutka. Tento auditor nemá zveřejněnou uzávěrku ani za svou společnost za rok 2019, což je jeho zákonná povinnost. Poslední info o jeho číslech máme z roku 2018 a to pro jistotu nezveřejnil ani výsledovku (je tak malý, že nemusí). A tak víme, že měl výsledek hospodaření za rok 2018 asi 796 tisíc korun. Tedy ideální auditor pro audit firmy, jejíž dluh je téměř 5 miliard korun. A to se nebavíme o samostatné skupině DRFG Telco.
Co říct závěrem? Rádi bychom si užili aspoň měsíc bez předžalobní výzvy od DRFG, tak snad raději nic.
Citát týdne
Tento citát nemá žádnou souvislost s žádným příspěvků v tomto týdeníku.
„Kde nic není, ani Natland nebere“
Moderní pražské přísloví a brněnském pojetí podnikání.
Nový americký plán na obchod s Čínou bez specifik
Před osmi měsíci slíbila nejvyšší americká obchodní zástupkyně Katherina Tai celkovou obměnu plánu na vývoj obchodních vztahů s Čínou, od kterého si mnozí slibovali načrtnutí dalších kroků s druhou největší ekonomikou světa a srozumitelnější procesy. V pondělí Tai svůj plán prezentovala v proslovu v Centru pro strategické a mezinárodní studie ve Washigtonu a samozřejmě se nedá čekat, že po osmi měsících práce nakreslí mapu, po které se obě mocnosti vydají, ale v jejím plánu se žádná specifika nepodařilo nikomu najít. „Jednání s Čínou opět začnou, což je dobře, ale její jediný plán je „Budu s nimi mít konverzaci‘“, kritizovala proslov profesorka ekonomie ze Syrakuské univerzity Mary Lovely.
Tai oznámila, že dále podrží celní povinnosti, které nastolil prezident Trump, ale nevyloučila, že bude jednat o výjimkách pro průmysly, které jsou pro USA výhodné. Zachování cel ocenil bývalý top obchodní vyjednavač pro prezidenta Trumpa Stephen Vaughn, který stál za vyšetřováním, z kterého cla pramenila: „Co jste dnes viděli je jasný důkaz, že panují silné obavy na obou stranách politického spektra ohledně směru našich ekonomických vztahů s Čínou.“
V další části proslovu Tai odmítla pokračovat ve Fázi 2 Trumpova obchodního plánu s Čínou, protože Fáze 1, ve které měla Čína v roce 2020 zvýšit nákupy amerického zboží o 200 miliard dolarů oproti roku 2017 se podařilo naplnit pouze ze 60 %. Pravdou ovšem je, že v pandemické krizi to byla asi jedna z posledních čínských starostí. Mezi otevřená témata, které se dále budou muset mezi oběma velmocemi řešit, a některé z nich byly součástí Trumpových plánů, je například omezení čínských státních dotací strategických průmyslů nebo zavedení přísnější ochrany autorských práv a patentů. Ohledně těchto bodů v pondělí nezazněl žádný specifický plán, Katherine Tai musí s k jednacímu stolu s čínskou protistranou.
Merck rozšiřuje portoflio a nakupuje Acceleron za 11,5 miliard dolarů
Akcionáři americké farmaceutické společnosti Merck firmě dlouho vyčítali, že koncentruje své tržby kolem malého množství produktů. Například lék Keytruda, který léčí rakovinu plic, v minulém kvartále představoval 36 % celkových tržeb, tedy 4,18 miliardy dolarů. Keytruda zároveň ztratí tržní exkluzivitu v roce 2028. Merck na základě těchto skutečností oznámil akvizici konkurenčního výrobce farmaceutik Acceleron, který vyvíjí látku proti vzácnému onemocnění plicních cév spojeného s vysokým tlakem. Pod názvem Sotatercept je látka v poslední fázi klinických studií a měla by být uvedena na trh v roce 2024. Merck odhaduje, že velikost trhu pro tuto látku je kolem 7,5 miliardy dolarů a měl by si udržet exkluzivitu do roku 2037. Merck zaplatí 180 dolarů za akcii Acceleronu, což je 2,6 % premium vůči cenně minulou středu.
Facebook na 6 hodin zmizel z internetu, kolik ho to stálo?
Pondělní výpadek Facebook aplikací Facebook, Messenger, Whatsapp a Instagram je divoce diskutovaným tématem na všech mediálních platformách. Diskuse se vede od radikálních prohlášení, kdy se upozorňuje na rizika „monopolu“ Facebooku až po vtipné glosy, které se týkají nečekaného a okamžitého zániku průmyslu internetových influencerů. Pro Facebook to je nejenom technologická ostuda, ale zároveň výpadek v nejdůležitějším příjmovém kanále a tím je reklama. Když nejsou platformy, není kde ukazovat reklamní bannery firem a organizací a tím pádem není příjem. Pojďme si jen ze zajímavosti a velmi zjednodušeně ukázat, o kolik mohl Facebook za těch 6 hodin výpadku přijít.
V druhém kvartále roku 2021 Facebook na reklamě utržil 28 250 milionů dolarů. Budeme předpokládat, že pondělí 4. října je podobné výsledům dnů z třetího kvartálu, protože ho tolik neovlivňuje vánoční sezóna a vezmeme v úvahu výsledky druhého kvartálu, protože historicky se druhý a třetí kvartál ve Facebooku od sebe neliší tolik, jako například Q4, kdy je inzerce na internetu kvůli vánoční sezóně nejaktivnější. Takže 28 250 milionů tržeb, v kvartále Q3 je 92 dní, to znamená 2 208 hodin. Tím se naší zjednodušenou úvahou dostáváme k tomu, že Facebook za 6 hodin výpadku mohl přijít o celkem 76,7 milionů dolarů při ztrátě přes 12,5 milionů dolarů za hodinu. To by někde mělo zanechat stopu, nebo snad ne?
Americké vládě dochází cash
„Nejenže republikáni odmítají dělat jejich práci, ale vyhrožují, že použijí jejich moc, aby zabránili nám dělat naší práci, a to je zachránit ekonomiku před katastrofickou událostí. Upřímně si myslím, že to je povrchní, nebezpečné a odpudivé.“ Okomentoval v úterý Joe Biden vývoj na americké legislativní scéně, která se poslední dny zabývá jediným tématem, a to je vládní hotovostní krize. Americké vládě by měla dojít hotovost kolem 18. října, datum se nedá určit přesně, a poté by se dostala do platební neschopnosti platit její dluhy poprvé v její historii. Ministryně financí Janet Yellen varovala, že po 18. říjnu bude mít velmi málo prostředků na pokrytí závazků a ty brzo dojdou.
Před vládou stojí dluhová brzda, která musí být do dne X, jak média kritické datum nazývají, zvýšena nebo suspendovaná a při regulérním legislativním procesu potřebuje toto opatření 60 hlasů v senátu. Demokraté jich mají 50, plus vice prezidentku Harrisovou a vyjednávají s republikány o hlasování zatím neúspěšně. Demokraté se musí brzy rozmyslet, jestli použijí alternativní legislativní nástroj, který se nazývá anglicky „reconciliation“, který se může použít při správě rozpočtu a vyžaduje jen 51 hlasů, ale tomu se demokraté vyhýbají, protože zaprvé chtějí, aby republikáni nesli svůj podíl na splácení dluhů a zadruhé, protože mohou použít reconciliation jen jednou za rok a demokratická vláda má před sebou ještě dva obrovské investiční balíčky v hodnotě 4 500 miliard dolarů, které by tím způsobem mohla protlačit.
Pokud by se dluhovou brzdu nepodařilo změnit znamenalo by to velmi rychlou cestu k recesi, zvedly by se úrokové sazby, USA by ztratily dobrý rating, inflace by porostla, úspory by ztratily na hodnotě, finanční produkty, které berou americké dluhopisy jako benchmark by rapidně klesly v hodnotě a hodnota dolaru jako nejsilnější světové měny by se propadla. Pro USA by to znamenalo finanční armageddon a největší věřitel JPMorgan Chase už plánuje, co se v tomto případě stane. Podobná situace se opakovala například v roce 2011, ale ministryně financí varovala, že oproti roku 2011 nemají zákonodárci tolik času a je třeba ihned jednat. Bylo by to poprvé, kdy by se USA dostaly do platební neschopnosti a dopady by jistojistě byly globální.
Ale investoři se nebojí, vědí, že se zákonodárci domluví a jako vždy nakonec zvednou úroveň dluhové brzdy. Ostatní scénáře jsou nemyslitelné.