Logo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600px
  • PŘEDPLATNÉ
  • KONTAKT
  • PŘIHLÁŠENÍ

Aleš Mokrý končí v GEEN Holding


Úvodní slovo




Zdravím naše drahé čtenáře a čtenářky,

možná z nás na chvilku spadlo volební napětí vyhlášením výsledků sněmovních voleb. Ale jen co skončilo toto napětí, tak plynule přechází v napětí potenciální ústavní krize v naší zemi. A to uprostřed období, kdy zásadně rostou úrokové sazby, výnosy státních bondů a inflace. Do toho zde nemáme ještě zcela vyřešenou situaci okolo covidu a v posledních dvou letech jsme jako stát nasekali rekordní dluhy. Velká část občanů si značně pohoršila s úsporami. Pro řadu lidí je velmi nepříjemné zdražení nákladů na bydlení, energie a potraviny. A v neposlední řadě hlavní tuzemský průmyslový gigant není zrovna v optimální kondici. Zdá se, že virtuální hostinský donesl účet a že budeme muset platit. Čeká nás spoustu práce. Buďte obezřetní ve svých významných rozhodnutích, protože tato situace se nejeví být úplně pohodová. Všichni bychom se teď měli chovat mimořádně zodpovědně.


Přeji vám úspěšný týden

Ondra

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics

Zprávy z Česka



Výsledky voleb a krize na Hradě a prezidentské volby na dohled?


Máme za sebou dlouho očekávané volby do Sněmovny, které se uskutečnily v pátek a v sobotu. Tyto volby přinesly celkem jednoznačnou mandátní převahu 108 poslanců na straně dvou demokratických koalic SPOLU a PirSTAN. Tyto dvě koalice bezprostředně po volbách již deklarovaly, že mají zájem spolu jednat o vytvoření vlády, což ratifikovaly memorandem ještě ve volební noc v sobotu. Ze hry o šanci na sestavení vlády se jeví být ANO Andreje Babiše, které má 72 poslanců. Všechny strany deklarovaly, že nemají zájem s ním uzavřít koalici. A šéfové těchto stran by byli šílenci, kdyby se o to vůbec pokoušeli.

Jistou nečekanou komplikací v boji o sněmovní většinu je zásadní neúspěch v kroužkování Pirátů, kteří koalici PirSTAN dodali 2/3 kandidátů a především peněz. Jejich zisk 4 mandátů proti 33 mandátům, které získalo hnutí STAN, je značně deprimující. Přesto to vypadá, že tato koalice minimálně nějaký čas setrvá ve své spolupráci. Moc jim toho nezbývá. Jejich dva nejsilnější lídři, Ivan Bartoš a Olga Richterová, se do Sněmovny dostali. Navíc byli oba dva tváří spolupráce se STAN. Alternativu za tyto dva uvnitř Pirátské strany lze hledat jen velmi těžko. Loajalita ke spolupráci se STAN by se mohla vyplatit z hlediska zisku podílu na moci. Jedno až dvě ministerstva by Piráti získat mohli.

K čemu ovšem situace jednoznačně směřuje, je to, aby se premiérem stal Petr Fiala nebo někdo jiný z ODS. Fialova role totiž ještě může být potenciálně prezidentská. Proto by se premiérem stát nemusel. Hnutí SPOLU dopadlo ve volbách velice dobře. V zásadě všichni tři aktéři koalice musí být velmi spokojení. 71 mandátů je více, než jsme predikovali my (předpovídali jsme vyrovnaný výsledek 60 mandátů ANO a 60 mandátů SPOLU + 45 mandátů pro PirSTAN). Je jasné, že koalice SPOLU bude mít hlavní slovo ve vládě. Ale vzhledem k počtu mandátů STAN je zde obrovský prostor pro podíl na moci i pro toto hnutí. Pozice Pirátů, jejichž hlasy vlastně nejsou potřeba (bez Pirátů by měly čtyři strany 104 mandátů), není tak dobrá. Ale určitě bude existovat vůle jim nějaký politický prostor dát tam, kde nemůžou tolik reputačně ohrozit vládu. Dá se očekávat, že by mohli získat kulturu nebo školství. Tedy nějaké nesilové ministerstvo.

Sestavení vlády pochopitelně brání zdravotní stav prezidenta Zemana. Ten ústy Andreje Babiše, který navštívil Lány v neděli, deklaroval, že má zájem pověřit právě Andreje Babiše. Tedy konat podle očekávání, které Zeman vzbudil. Kdyby tomu tak skutečně bylo, tak je otázkou, zda toto pověření jednat o vládě Babiš přijme. Pověření není to samé, co je jmenování, z pohledu Ústavy ČR. Babiš by v případě pověření sestavit vládu měl problém najít parlamentní většinu. Za jistých okolností by se mohl pokusit Zeman Babiše jmenovat premiérem, aniž by měl Babiš předem zajištěnou podporu ve Sněmovně. Taková vláda by nezískala ve Sněmovně důvěru. Čímž by musela vládnout v demisi. A muselo by dojít k druhému pokusu o sestavení vlády. Kdyby byl v druhém pokusu opět jmenován zástupce ANO, tak by se proces mohl opakovat. Touto cestou lze bezpochyby legitimně ztratit nezanedbatelné množství času. Odhadem 6-12 měsíců, aniž by tím byla porušena Ústava. Ale to se bavíme o scénáři, že prezident je schopen vykonávat svůj úřad. Proč by měl Zeman chtít, aby Andrej Babiš setrval v roli premiéra, byť omezenou dobu? Odpověď lze hledat v geopolitických tématech. Zejména pak tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Což je zcela nepochybně zájmem hradního okolí, zejména pak Martina Nejedlého. Zároveň každá minuta, která oddálí vznik vlády SPOLU a PirSTAN, zvyšuje pravděpodobnost, že by vzniknout teoreticky nemusela.

Pak zde máme pohled Andreje Babiše. Ten ve volbách mimořádně uspěl s více než 27 % výsledkem. Získal největší část hlasů levice. Jeho volební výsledek vyřadil ze Sněmovny ČSSD, KSČM i Přísahu Róberta Šlachty. Celkem získalo jeho hnutí přes 1,4 milionu hlasů. Ale vzhledem ke koaličnímu potenciálu, který Andrej Babiš má, mu musí být naprosto jasné, že většinu ve Sněmovně při současné konstelaci získat nemůže. 108 poslanců je příliš velká převaha. Navíc je třeba si uvědomit, že není úplně jisté, že by udržel vlastních 72 poslanců na uzdě. Ne každému je totiž po chuti, aby ANO vládlo s SPD. Odmítavě se v tomto směru vyjádřila zejména Věra Jourová. Problém si tím mohou mít i postavy jako Ivo Vondrák. Navíc SPD by si kladla zcela nesmyslné podmínky. Zejména pak podmínku vyhlášení referenda o výstupu z EU. A to je něco, co by byla pro ČR mimořádně velká ostuda v roce, kdy má EU předsedat. Navíc do vlády se nechce ani samotné SPD. Nemá pro to nejmenší důvod. Pro ANO je teoretická (ale opravdu jen teoretická) možnost, že by dalo dohromady vládu se STAN nebo ODS. Ale to by se muselo v těchto stranách odehrát veliké zemětřesení. Tedy jakákoliv varianta, která by vedla k tomu, že ANO se bude podílet na vládě s důvěrou ve Sněmovně, je krajně nepravděpodobná. Nějakou dobu ještě může udržet vládní posty bez důvěry Sněmovny, ale to je opravdu jen otázka času.

A pak zde máme situaci na Hradě. Prezident Zeman je evidentně ve velmi špatné zdravotní kondici, o čemž svědčí prostý fakt, že je hospitalizován na ARO v Ústřední vojenské nemocnici Střešovice. Na to opravdu není potřeba důkazu v podobě fotografií, jak bezvládně leží v sanitce. Ani fotka jeho nepřítomného pohledu z pátku, kdy vhazoval volební lístek do urny. To, že prezident republiky odjíždí sanitkou pár minut po návštěvě premiéra den po volbách, opravdu není žádná vzácná shoda náhod. Jeho zdravotní stav musel pochopitelně být závažný už před návštěvou premiéra v Lánech. Tedy je otázkou, zda osoby z prezidentova okolí nespáchaly trestný čin neposkytnutí první pomoci či zneužití bezbranné osoby. A i kdyby nedošlo ke spáchání trestného činu, pořád zde bude panovat značná pochybnost o dobrých úmyslech prezidentova okolí. Přestože Zeman leží na ARO, tak prezidentův mluvčí Ovčáček řekl, že si prezident dopřál meruňkové buchty a že dnes bude mít vinnou klobásu s kaší. Zároveň dodal, že prezident sleduje politické dění a čte noviny. Hospitalizaci označil za plánovanou. Babiš řekl o prezidentovi, že v neděli komunikoval normálně a že prezident mu sdělil, že má v úmyslu pověřit ho sestavením vlády.

O schopnosti prezidenta vykonávat svůj úřad jsou značné pochybnosti. O jeho zdravotním stavu není veřejnost kvalitně informována. Mluvčí Ovčáček v řádu hodin podává zcela protichůdná vyjádření. Pokud se prokáže, že Zeman není schopen vykonávat úřad, tak mu hrozí odvolání z funkce na základě článku 66 Ústavy. K tomu je potřeba nadpoloviční většina v Senátu a ve Sněmovně. Je celkem pravděpodobné, že bez poskytnutí důkazů o tom, že prezident je ve stavu schopného vést povolební vyjednávání by tento „impeachment“ oběma komory parlamentu prošel. Jen pokud by se prezident odvolal, tak by situaci musel řešit Ústavní soud.

Kdyby prezident zemřel či rezignoval, tak to bude představovat pro Českou republiku zásadní politickou dynamiku. Do 90 dnů by se totiž musely konat prezidentské volby. A to je extrémně rychle. Šanci v těchto volbách by prakticky měli pouze kandidáti a kandidátky s politickou oporou v parlamentu, protože je rozhodně jednodušší získat podporu 10 senátorů či 20 poslanců než 50 tisíc občanských podpisů během cca 1 měsíce. A zde se vracíme zpět k Andreji Babišovi. Zdá se být smířen, že nebude premiérem. Ovšem ještě zde zbývá varianta, že by se mohl stát prezidentem. Ke zvolení prezidentem je třeba orientačně 2,8 milionu hlasů. Tedy asi dvojnásobek volebního zisku ANO z voleb do Sněmovny. Ovšem šance Babiše se velmi odvíjela od toho, kdo by spolu s ním postoupil do druhého kola. Jeho účast v druhém kole je totiž téměř jistá, pokud by kandidoval. Babišovo povolební chování je zcela v souladu s tím, že už prakticky zahájil volební kampaň na post prezidenta. Ziskem prezidentského mandátu by vyřešil část svých problémů. Nemusel by se obávat, že skončí trestně stíhaný ve svých kauzách Čapí hnízdo nebo potenciálního daňového úniku Pandorra papers.

Babiš na Hradě by dokázal budoucí vládní koalici řádně „zatápět“. Koalice sice disponují komfortní většinou 108 hlasů, ovšem pro změnu Ústavy je potřeba 120 hlasů, takže Babišův vliv by zůstal značný. A zejména pak vyděračský potenciál. Pokud by demokratické koalice chtěly zabránit prezidentství Andreje Babiše, tak by musely nasadit do hry těžký kalibr. Jako nejpravděpodobnější lídr schopný porazit Babiše ve volbách se jeví být Petr Fiala. O něco riskantnější by byla kandidatura Miroslavy Němcové, Miloše Vystrčila nebo někoho jiného. Kdyby Babišovi udělal kandidátní „křoví“ Tomio Okamura, tak potenciálně může přeskočit v prvním kole roztříštěnou skupinu kandidátů a skončit s Babišem v kole druhém. Což by Babišovi umetlo cestu k vítězství.


Čerstvé makroukazatele z Česka


Minulý týden byly zveřejněny některé důležité makroekonomické ukazatele týkající se České republiky.

Inflace

Skrze pohled ukazatele CPI (spotřebitelské ceny) je údaj za měsíc září spojen s meziročním nárůstem cen o 4,9 %. A to rozhodně není málo. Je to 0,8 % více, než kolik byla hodnota inflace v srpnu. Pro většinu analytiků přispívajících do ankety Reuters to bylo překvapení, jelikož průměrná očekávaná hodnota byla 4,5 %. Téměř 5 % inflace je poměrně velkým strašákem pro domácnosti, politiky i centrální bankéře. Je evidentní, že růst úrokových sazeb ze strany ČNB přišel v předzvěsti této hodnoty. Tato hodnota potvrzuje to, že ČNB bude pokračovat v restriktivní měnové politice.
1
Vývoj inflace v Česku je sice velmi nepříznivý, ale rozhodně není pravda, že zde máme nejvyšší inflaci za posledních 30 let. Maximální hodnoty dosahovala inflace těsně před Finanční krizí v roce 2008, kdy dosahovala až 7,5 %.

Maloobchodní tržby

Meziročně vzrostly o 5,1 % v srpnu. To se může jevit jako dobrá hodnota, ale musíme brát v potaz, že loňský srpen představoval pokles.

Průmyslová produkce

Meziročně poklesla o 1,4 %. Svou roli hraje chipová krize. Jedná se rozhodně o nepříjemné překvapení.

Nezaměstnanost

Míra nezaměstnanosti poklesla z 3,6 % v srpnu na 3,5 % v září. To je mírné pozitivní překvapení.


Výnosy českých státních bondů stále intenzívně rostou


2

Vývoj výnosu do splatnosti 5letých státních bondů ČR

3
Dá se očekávat, že růst výnosu do splatnosti českých státních bondů bude i nadále pokračovat. To by mohlo mít poměrně zásadní důsledky pro řadu aktiv. Pokud bude pokračovat růst výnosů do splatnosti, tak to bude mít krátkodobě negativní vliv na výkonnost dluhopisových fondů. A nepochybně to ovlivňuje investiční chování poptávky po nemovitostech. Racionální investoři by měli s nárůstem výnosů do splatnosti státních bondů požadovat vyšší zhodnocení od investování do nemovitostí. Tedy mělo by to vyvolat určitý tlak na pokles hodnoty nemovitostí. Právě tímto bodem často vysvětlujeme jednu ze dvou hlavních příčin prudkého nárůstu cen nemovitostí v ČR. Jedna příčina je pomalý stavební proces, který zásadně negativně ovlivňuje a ovlivňoval nabídku nemovitostí. Druhá příčina je právě expanzivní měnová politika, jež srazila před časem výnosy státních bondů dokonce do záporných hodnot. Nyní jsme na opačném trendu, což by rozhodně mělo minimálně zásadně přibrzdit růst cen nemovitostí. Investorům totiž roste benchmarkový požadovaný výnos do splatnosti v podobě státních bondů, které jsou obecně v korunovém prostředí považovány za tzv. bezrizikové aktivum. Druhá věc je, že tento jev provází i růst úrokových sazeb, což zhoršuje realitním investorům dostupnost cizích zdrojů a zhoršuje ekonomické výsledky investování o rostoucí finanční náklady. Ale situace je to složitá.

Obecně a zjednodušeně by se dalo říct, že růst úrokových sazeb a růst výnosů do splatnosti státních bondů v ekonomice je vždy nepříjemné. Je to takové probuzení do čistého rána po dni, kdy bylo tělo plné pochybných dopingových stimulantů. Tedy absťák jako hrom. Daň za to, že si hrajeme posledních 13 let na měnové bohy.


S Helske


to nevypadá dobře. Vypadá to, že se jde do finále. V této firmě, jejíž dluh prodávala společnost NEO Finances nebo PROFORZA, na základě pohádek hodných Hanse Christiana Andersena, je situace velmi dramatická. Zatím se jen slibuje, ale věřitelům dochází trpělivost. Helske cílila na obchodníky, kteří byli hodně naivní a kteří uvěřili pohádce o německých domovech pro seniory. Škoda půjde minimálně do stovek milionů.


Zprávy ze světa

Guvernér Národné banky Slovenska obviněn z korupce


Další významný korupční skandál se objevil na Slovensku, kde podle serveru Aktuality.sk obvinila speciální prokuratura z korupce Petera Kažimíra, který je současný šéf slovenské centrální banky a bývalý ministr financí. Šéfem NBS je od léta roku 2019. Funkci ministra financí vykonával dlouhých 7 let v letech 2012 až 2019 pod premiéry Robertem Ficem a Peterem Pellegrinim.

Šéf Volkswagen AG Herbert Diess jednal s vládou


Herbert Diess, šéf největší německé automobilky Volkswagen AG, která je majitelem ŠKODA Auto, jednal v pondělí s českou vládou v Praze za účasti dalšího člena vedení holdingu Thomasse Schmalla (šéf technologií) a šéfem ŠKODA Auto Thomasem Schäfferem. V rámci jednání bylo dohodnuto, že ČR se bude podílet na vybudování dobíjecích stanic pro elektromobily. Právě elektromobilita byla hlavním tématem jednání. Diess ocenil elektrickou ŠKODA Eniaq jako jeden z nejlepších elektromobilů a Schmall zase deklaroval zájem Volkswagen AG umístit v ČR šest továren na bateriové články a zmínil slavné české lithium. Setkání členů top vedení Volkswagen AG s českou vládou přichází ve stejný okamžik, kdy ze ŠKODA Auto přicházejí informace o snížení výroby v důsledku nedostatku chipů pro komponenty.

Globální daň z příjmu právnických osob schválena


Společenství 136 zemí, vedených mezinárodní organizací OECD, se dohodlo, že představí takzvanou globální korporátní daň, která nastaví minimální práh pro zdanění právnických osob. Děje se tak ve snaze nastavit rovné podmínky zdanění a zkomplikovat firmám cestu do daňových rájů. Členové ujednali, že minimální úroveň daně z příjmu právnických osob bude 15 %, což je ovšem hluboko pod 23,5 %, kde se nachází průměrná daň v členských zemí OECD. Je to závěr 4letého vyjednávání, které v posledních měsících blokovaly Estonsko, Maďarsko a Irsko, kde je tato daň na úrovni 12 % a učinila tak z posledně jmenovaného lákavou destinaci mezinárodních firem jako je Facebook, Google nebo Apple, které zde všechny mají svá evropská sídla. Tři evropské země nakonec došly ke konsenzu a ze 140 zemí, které se jednání účastnily, se zdržely jen Keňa, Srí Lanka, Nigérie a Pákistán.

Jedním z hlavních hráčů celé smlouvy je pochopitelně USA. Prezident Joe Biden měl ze schválení radost: „Historické ujednání první globální minimální daně pro firmy pomůže srovnat podmínky na trhu pro americké pracovníky a daňové poplatníky stejně jako pro všechny ostatní na celém světě.“ Tento zákon ovšem musí ještě přijmout americký senát a jelikož se jedná o mezinárodní smlouvu, tak Biden potřebuje, aby dvě třetiny senátorů hlasovaly pro. Potřebuje tedy 17 hlasů republikánů, s kterými v poslední době je spíše v otevřené válce než v konstruktivním procesu legislativní tvorby.

Optimisticky se vyjádřili i ministři financí největších evropských ekonomik. Německý šéf financí a kandidát na kancléře Olaf Scholz řekl: „Udělali jsme důležitý krok k daňové spravedlnosti.“ a v podobném duchu se vyjádřil i jeho britský protějšek Rishi Sunak. Překvapivější je, že novou globální daň vítají i firmy, které to citelně zasáhne, a to jsou především američtí technologičtí giganti, kteří si doteď užívali nižší zdanění. Vice prezident Facebooku pro mezinárodní agendu Nick Clegg se vyjádřil slovy: „Těší nás, že vidíme mezinárodní konsenzus, Facebook dlouho volal po globální daňové reformě a rozumíme tomu, že to pro nás může znamenat platit více daní na více místech.“ OECD odhaduje, že země s novými pravidly vyberou o 150 miliard dolarů více a z toho 125 miliard by se mělo přesunout do zemí, kde firmy jejich zisky vytvářejí.

Dohoda se ovšem setkala s kritikou neziskových organizací a chudších států, kteří říkají, že daňový ďábel je v detailu a že nová mezinárodní smlouva neřeší problémy daňových rájů a poskytuje mnoho možností, jak se zdanění vyhnout. I tak ovšem nová úmluva poputuje na finální schválení před G20 v Římě. Země, které smlouvu podporují, mají daňová pravidla implementovat do svých regulí příští rok, aby mohla začít platit v roce 2023.

Šéf Samsungu vinen z užívání nelegálních sedativ



Korejský technologický klenot bojuje o své místo na slunci při světové čipové krizi a zároveň je oslabován trestními řízeními ředitele a předsedy představenstva Jay Y. Leeho. Ten čelí několika žalobám a jedna z nich v úterý došla k významnému milníku. Korejský miliardář a syn zakladatele firmy se přiznal k vinně při nelegálním užívání sedativ na předpis, které původně dostával kvůli psychickému stresu po hospitalizaci jeho otce v roce 2015 a prasknutí úplatkového skandálu, za který je Lee také stíhán. Podle korejského práva je zneužívání kontrolované látky trestným činem a žalobce požaduje pokutu ve výši 60 tisíc dolarů. To je samozřejmě jen kapka v moři pro Leeho, který má na krku mnohem vážnější obvinění z ovlivňování a úplatkařství dále pak z manipulace cen akcií spojených s mergerem dvou firem v hodnotě 8 miliard dolarů. Za úplatkařství si Lee odseděl už 20 měsíců a dalších 10 mu zbývá. Další žaloby jsou stále nevyřešeny.

Lee se navzdory svým praktikám setkává s podporou odborné veřejnosti, která ho vnímá jako klíčového hráče pro udržení konkurenceschopnosti Korey a jejího technologického pokroku. Lee byl podmínečně propuštěn v srpnu a od té doby padlo několik významných rozhodnutí, která by se bez něj nemohla stát jako je například investice 17 miliard dolarů do nové továrny na čipy v americkém Texasu.

Americká vláda prozatím nezkrachuje



Ve čtvrtek se američtí senátoři dohodli na dočasném zvýšení dluhové brzdy o 490 miliard dolarů na 28,9 bilionu dolarů a odvrátili tak default vládního dluhu a vládní platební neschopnost, o čemž jsme informovali v minulém reportu. Američtí zákonodárci mají čas přibližně do 4. prosince, kdy bude dluhový polštář vyčerpán a do té doby se musí dohodnout, jak budou financovat vládní výdaje pro další rok. Demokraté potřebují 10 republikánských hlasů, ti se ale chtějí profilovat jak fiskální konzervativci a tlačí demokraty k prosazení návrhu skrz legislativní návrh zvaný „reconciliation“, který potřebuje jen nadpoloviční většinu. Takže problém je odložený o pár týdnů a atmosféra v kongresu i senátu dál houstne.

Tesla přesouvá adresu do Texasu



Po vzoru Oracle, HP nebo Toyota i Tesla přesouvá své sídlo do největšího amerického státu Texas. Konkrétně do jeho hlavního města Austinu, které už několik let proklamuje, že se stane dalším technologickým těžištěm USA po vzoru Sillicon Valley v Kalifornii. Musk oznámil stěhování ve čtvrtek a zdůvodnil to tím, že Texas nabízí lepší podmínky pro nové pracovníky rostoucí společnosti. Firma není v regionu nováčkem, už v roce 2020 Tesla zahájila stavbu své nové továrny blízko Austinu a chystá jí rozvinout do hlavního výzkumného a produkčního centra. V Texasu se obecně platí vyšší daně, ale pro Muska očividně výhody převáží nevýhody nebo se mu jen možná líbí státní mantra „Everything is bigger in Texas.“

Německo pod ruským plynovým tlakem



Ceny plynu v Evropě raketově rostou kvůli malým zásobám a blížící se zimě. Od začátku roku ceny vyrostly o 600 % a problém se tak dostává na prioritní místa politické agendy EU, která 90 % svého plynu importuje. Norsko, na kterém je EU závislá ze 16 % už svoji produkci a export zvýšila, ale hlavní pozornost směřuje na Rusko. Z východu dostává EU 41 % svého plynu a vyjádření ruských stran jsou nejednoznačná. Prezident Putin oznámil, že Rusko už zvýšilo těžbu a zvýší export do EU, který povede k rekordnímu roku, na druhé straně zástupci Gazpromu říkají, že pokračují v naplňovaní podzemních zásobníků, a že by firma preferovala domácí trh, protože očekává dlouhou a studenou zimu.

V EU tato hra způsobuje tlak nejen na politiky, ale především na peněženky spotřebitelů, kteří čelí ostrému růstu nákladů za složenky, jen aby se v zimě mohli doma ohřát. Putin politickou hru odmítá, ale je pravděpodobné, že dostává evropské představitele, hlavně ty německé, pod tlak, aby se co nejdříve schválilo otevření kohoutků v již dostavěném plynovodu Nord Stream 2.

Přehled trhů

Přehled akciových trhů

4
Minulý týden byli akciové trhy jako celek na mírném vzestupu. Výrazněji poskočil polský trh, který táhly nahoru banky. Přibližně dva a půl měsíce do konce roku je většina akciových trhů v kladných hodnotách poměrně výrazně. Valuační cenovka na vyspělých trzích je velmi vysoko. Akcie rozhodně mají kam padat. Míra goodwillu na kapitalizaci je zásadní, a tak pro jejich prudký pád stačí opravdu změna investiční nálady. Zatím globální investiční sentiment je vysoko, ovšem musíme si uvědomit, že investiční prostředí je v rauši z koktejlu dlouholeté politiky minimálních úrokových sazeb, vakcinačního optimismu, přemíry očekávání od technologických společností a opojení s dlouholetého nárůstu hodnoty akcií.

Výnosy státních dluhopisů

Výnosy do splatnosti 5letých státních dluhopisů:

ČR 2,37 %
Německo -0,46 %
USA 1,08 %
Čína 2,79 %

Jak jsme psali v příspěvku věnovanému tomuto tématu v tomto týdeníku, tak výnos do splatnosti českých státních bondů poměrně výrazně roste v reakci na měnovou politiku ČNB. K nárůstu výnosů do splatnosti dochází, byť mírnější formou, i u amerických, německých i dalších evropských státních bondů.

Klíčové komodity

5
Komodity měly poměrně poklidný týden, ačkoliv byly na mírném poklesu. K dalšímu nárůstu hodnoty došlo u bitcoinu, který během týdne poskočil o 7 % nahoru.



Děkujeme za pozornost. Těšíme se na Vás opět příští týden!

Sdílet

Related posts

25. 5. 2022

Analytický týdeník 21/2022


Číst dále
18. 5. 2022

Analytický týdeník 20/2022


Číst dále
11. 5. 2022

Analytický týdeník 19/2022


Číst dále

Comsense analytics s.r.o.

Na Příkopě 988/31
110 00, Praha 1

Kontaktujte nás

+420 724 385 907
analyzy@comsense.cz

Sledujte nás

FaceBook
Twitter

© 2021 Comsense analytics.