Úvodní slovo
Zdravím naše drahé čtenářky a čtenáře,
žijeme v zajímavé zemi. Trestně stíhaný premiér na konci svého mandátu žádá trestně stíhaného vedoucího kanceláře prezidenta republiky, aby rezignoval. A to proto, že vše nasvědčuje tomu, že si společně se svým kumpánem Nejedlým tento pan vedoucí Mynář přisvojili pravomoce, jenž náleží prezidentovi. Mezitím trestně stíhaný premiér by měl být již potřetí vydán Poslaneckou sněmovnou k vyšetřování kauzy neoprávněné dotace Čapí hnízdo. Tento premiér má však i další kauzy trestněprávního charakteru, jako je potenciální daňový únik ve Francii, kauza korunových dluhopisů, reklama PKW Pisteritz na Čapím hnízdě a řada dalších kauz, z nichž je už podstatná promlčená. A jen tak mimochodem to vypadá, že tento premiér je v tuto chvíli největší favorit prezidentské volby, jenž zřejmě přijde dříve, než bylo původně v plánu. A pak zde máme největší českou průmyslovou firmu ŠKODA Auto MB. Otevřeně se hovoří o tom, že je potřeba této firmě ze státních prostředků pomoct v rámci programu Antivirus. Jaksi se ale zapomíná na to, že jen za poslední roky tato firma vyplatila svému vlastníkovi 60 miliard korun na dividendách. A pak zde máme jednoho vykuka z řad dodavatelů energií, který prokázal, že je jen bezohledný nezodpovědný floutek, který se předvádí ve svých drahých závodních autech a fotí do magazínů. Nechat vyšší stovky tisíc domácností v situaci, kdy si musí nakupovat energie za násobně větší ceny, je skutečná demonstrace podnikání v Česku. Když jsem viděl tu frontu důchodců v České spořitelně, jak ruší povolení k inkasu Bohemia Energy, tak mi jich bylo úpřímně líto. Průměrný důchod v ČR je 15 tisíc korun. A když si uvědomíme, že tito lidé budou platit za energie místo tisícovky třeba tři tisíce, tak je to opravdu smutné. A floutek Písařík? Ten si prodá nakoupenou elektřinu pro tyto zákazníky se ziskem bokem. Hrdina Forbesu, 26. nejbohatší Čech hodný obdivu. Forbes už poněkolikáté prokázal, jaká prodejná žumpa je. A pikanterie na závěr je pak kauza Jiřího Hoška ze Seznamu. Nerad se opakuji, ale my jsme opravdu Východní Evropa. Měli bychom se štábní kulturou toho, jak tady fungujeme něco dělat. Protože jestli toto je naše vizitka v zahraničí, tak pochybuji, že nás tam někdo bere vážně.
Přeji vám úspěšný týden
Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics
Pravděpodobnost prezidentských voleb opět roste, zbavení funkcí prezidenta vysoce pravděpodobné
Poté, co ÚVN potvrdila obavy, že prezident Zeman není schopný vykonávat funkci prezidenta a že jeho prognóza není příliš optimistická, je velmi vysoce pravděpodobné, že dojde k aktivaci článku 66 Ústavy ČR, při které bude prezident Zeman parlamentem zbaven svých prezidentských pravomocí. K tomuto aktu pravděpodobně dojde, protože se na stranu osob, které veřejně přijaly tuto realitu, přidal i Andrej Babiš a jeho hnutí ANO. Ve Sněmovně i Senátu tak existuje dostatečně silná politická vůle takové rozhodnutí udělat, pokud nenastane zásadní zvrat v prezidentově zdravotním stavu. Andrej Babiš rovněž již deklaroval, že nemá zájem o to sestavovat vládu, protože ví, že nedá dohromady potřebnou většinu ve Sněmovně. Kancelář prezidenta republiky rovněž začala vyšetřovat policie i tajné služby ve věci, zda si vedoucí kanceláře prezidenta republiky Mynář a prezidentův poradce Nejedlý a tiskový mluvčí Ovčáček nepřisvojili kompetence prezidenta v jeho nemoci. Premiér již vyzval Mynáře k rezignaci.
Je jasné, že hradní trojka v tuto chvíli ztrácí půdu pod nohama a že její vláda na Hradě se blíží ke konci. Tomu odpovídá i způsob komunikace, kdy všichni tři aktéři reagují poměrně hystericky. To však v tuto chvíli již ztratilo na významu, protože o výsledku této bitvy je v podstatě rozhodnuto. Nebude-li veřejnosti poskytnut důkaz o mentální kondici prezidenta do svolání první schůze Sněmovny 8.listopadu, tak je jasné, že přestane tuto funkci i formálně vykonávat. Naopak ve vzduchu visí prezidentské volby. Zbavení prezidenta pravomocí ho nezbavuje prezidentství jako takového. Jedná se v podstatě o jakousi pracovní neschopnost. V případě, že by prezident zemřel, tak musí být volby do 90 dnů. A něco takového se může stát poměrně obratem vzhledem k tomu, jak málo o prezidentově zdraví víme a jaké spekulace se o jeho zdraví vedou.
Kauza onemocnění prezidenta má už první politickou oběť, kterou je předseda Sněmovny Radek Vondráček. Ten neustál to, že prezidenta navštívil bez souhlasu ošetřujícího lékaře. Navíc se dost zamotal do svých tvrzení a nyní vypadá jako lhář. Do propadliště dějin se pak propadá kariéra Mynáře a Nejedlého. Tomu dokonce ministr zahraničí nařídil odebrat diplomatický pas.
Zásadní problém pro kancelář prezidenta republiky je pochopitelně to, že ÚVN uvedla, že vedoucí kanceláře Mynář měl informace o tom, že prezident není schopen pracovat, a přesto nadále kancelář prezidenta tvrdila veřejnosti opak.
Hovořit o prezidentských volbách se jeví jako předčasné, ale už nyní se vedou jednání o tom, kdo by v nich kandidoval. Na povrch se dostávají zajímavá jména. Jednak je to Andrej Babiš, který je logický a vysoce pravděpodobný kandidát. Ten svou prezidentskou kampaň zahájil v podstatě v neděli minulý týden po volbách. Druhým kandidátem, který je na scéně je Miroslav Kalousek. Z kruhů blízkých koalici SPOLU se nám podařilo zjistit informaci, že jeho zásadní výhoda je, že má zajištěné financování pro svou kandidaturu, což v případě rekordně krátké kampaně je celkem důležité. Stranické pokladny by totiž jeho kandidatura mnoho nestála. Další kandidát je bezpochyby generál Petr Pavel, jenž se může opřít o významnou podporu ze zahraničí. Ambici kandidovat velmi neobratně skrývá i rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Je jasné, že jsou zde i další jména, která nejsou bez šance. Šéf senátu Miloš Vystrčil, senátorka Miroslava Němcová, senátor Pavel Fischer nebo Tomio Okamura.
Pravděpodobnou šéfkou Poslanecké sněmovny je v tuto chvíli Markéta Pekarová Adamová, kterou vybrala pro tuto funkci koalice SPOLU. Je skutečně nejpravděpodobnějším kandidátem na tuto funkci, protože její pozice ve vedení Sněmovny by uvolnila místo v budoucí vládě pro Olgu Richterovou na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Demisi současná vláda složí pravděpodobně nejdříve na konci listopadu, spíše až v prosinci.
Bohemia Energy naštvala hodně klientů, co bude s BEplan?
Jedno z hlavních témat posledních dnů je konec dodavatele elektřiny a plynu Bohemia Energy v ČR. Na bankovních pobočkách lze v posledních dnech potkat řadu starších zákazníků této společnosti, kteří na poslední chvíli ruší povolení k inkasu této společnosti. Bohemia Energy, kterou ovládají Jiří a Hana Písaříkovi, ještě předtím ukončila dodávku služeb i na Slovensku. Pro řadu zákazníků to představuje logicky problém. Energie jim nyní bude zajišťovat tzv. dodavatel poslední instance, což se zákazníkům může značně prodražit. Podle energetického komentátora a akcionáře ČEZ Michala Šnobra poměrně výrazně. Jde totiž o to, že dodavatel poslední instance má povinnost dodávat energie po dobu 6 měsíců. A tuto poptávku řeší nákupem krátkodobých kontraktů v době, kdy nárůst cen elektřiny a plynu je nejvýraznější. Například u elektřiny ceník dodavatele poslední instance u ČEZ vyskočil v říjnu na 4700 až 4800 Kč/ MWh, zatímco ještě v lednu stejný ceník byl 1900 až 2100 Kč/ MWh. Tedy nárůst cen proti začátku roku je více než dvojnásobný. Zákazníci Bohemia Energy platili často za služby mezi 1500 až 2000 Kč/ MWh u VT tarifu. Tedy nárůst ceny to pro ně bude zásadní. To samé i u plynu. Je jasné, že tato situace velmi nepříjemně postihne zejména důchodce a občany s nižším příjmem. Bohemia Energy měla kolem 1 milionu zákazníků, což je poměrně výrazný podíl na trhu domácností. Se značkou Bohemia Energy tedy bude spojeno hodně negativní energie mezi klienty. V posledním týdnu navíc vyplynulo najevo, že Bohemia Energy již nakoupené energie pomocí forwardových kontraktů zobchodovává s výrazným ziskem, ačkoliv tato energie byla původně nakoupená pro zákazníky, které nyní hodila přes palubu.
V reakci na zvýšení cen elektřiny, ale na pozadí průšvihu jménem Bohemia Energy, se vláda rozhodla na 2 měsíce odpustit DPH u elektřiny a plynu. Na konci roku 2020 byla aktiva Bohemia Energy entity kolem 11,6 miliard korun. Na straně aktiv byla nejvýznamnější položka dohadné položky aktivní ve výši 4,35 miliardy korun. Krátkodobé poskytnuté zálohy pak tvořily přibližně 2,9 miliardy korun, pohledávky z obchodních vztahů jen asi 627 milionů, v dlouhodobém majetku (převážně hmotném) měla firma kolem 390 milionů. A pak zde byl cash přibližně 1,4 miliardy korun. Na konci roku 2020 firma operovala s vlastním kapitálem 3,2 miliardy korun. Ten byl tvořen výsledkem hospodaření minulých let, který snižovala záporná hodnota kapitálových fondů na přecenění hodnoty majetku a závazků. Firma měla kolem 8 miliard korun dluhů na konci roku 2020. A to se bavíme pouze o této Bohemia Energy entity. Z nich absolutně drtivá většina 7,7 miliardy byla krátkodobý dluh. Zejména pak krátkodobé přijaté zálohy a závazky z obchodního styku, které tvořily dohromady kolem 5 miliard korun. Je velkou otázkou, jaká je finanční pozice Bohemia Energy nyní, když ceny elektřiny a plynu v čase násobně vzrostly. Vše nasvědčuje tomu, že Bohemia Energy si své dodávky nezajišťovala příliš dlouhodobými kontrakty, a tak by dodávka energií za předem sjednaných podmínek již uzavřených smluv představovala ztrátový byznys. Otázkou je, kolik dluhů Bohemia Energy nyní má a jaká je její finanční pozice. Je však vysoce pravděpodobné, že zálohy zákazníkům dlužná nezůstane. To je ovšem pro ně ten menší problém, protože nyní budou energie nakupovat podstatně dráž.
Reputačně se nepochybně situace dotýká i finančně zprostředkovatelské entity BEplan finanční poradenství, kterou reprezentuje především Martin Zoubek. BEplan na konci roku 2020 měl bilanční sumu kolem 37 milionů korun. Jeho vlastní kapitál byl záporný ve výši 4,6 milionu korun. V roce 2020 dosáhl sice zisku přes 2 miliony, ovšem neuhrazená ztráta předchozích let činila kolem 19 milionů. Cizí zdroje činily kolem 42 milionů korun. V roce 2020 vykázal BEplan obrat 124 milionů korun. EBITDA BEplanu v roce 2020 se pohybovala v úrovni 3,5 milionu korun. Tedy asi 2,82 % obratu. To není hodnota, která by byla v zásadě špatná. Spíše to odpovídá velikosti firmy a stáří společnosti. Bohemia Energy services, která je ze 100 % vlastněna právě Bohemia Energy entity, jež tak namíchla energetické spotřebitele, je držitelem 51 % podílu v BEplan finanční poradenství. Dalších 49 % drží společnost Blue advice. V té drží 99 % právě Martin Zoubek a 1 % opět Bohemia Energy services. Je jasné, že v retailovém finančním byznysu není za současné situace úplně žádoucí spojovat aktivity finančně zprostředkovatelské firmy s Bohemia Energy. Proto se vybízí otázka, co bude s podílem Bohemia Energy v BEplan finanční poradenství. Pro BEplan se Bohemia Energy stala mrtvou vahou. Jestli existovaly historicky nějaké obchodní synergie, tak v tuto chvíli je o tom velmi silná pochybnost. A to platí pro ČR i Slovensko. Navíc Martin Zoubek musí být o něco opatrnější než ostatní hráči na trhu, protože se mu podařilo už jednou vyvolat negativní známost u svého jména. V posledních dvou letech se mu sice podařilo své jméno značně reputačně očistit díky intenzívní mediální komunikaci, ale kauza Bohemia Energy je pro něj potenciální reputační hrozbou. Je jasné, že pro BEplan je Bohemia Energy nyní partner, který zprostředkovatelskému byznysu škodí. Proto považujeme za logické vyústění, že dříve či později by mělo dojít ke změně vlastnické struktury této finančně zprostředkovatelské společnosti. BEplan sice patří mezi menší finančně zprostředkovatelské společnosti, ale v náboru byla jednou z nejrychleji rostoucích firem na trhu. A právě spojení Martina Zoubka, který byl svého času nejúspěšnějším obchodním manažerem OVB v celé Evropě, a Jiřího Písaříka, činilo z této firmy entitu, která stála za pozornost. Písařík by samozřejmě nemusel být přítěží pro BEplan, kdyby do této firmy nainvestoval významné prostředky. To se ovšem dosud nestalo. A je otázkou, jestli je to vůbec reálné. My si myslíme, že je to spíše velmi nepravděpodobné, protože jeho tvář bude na dlouhou dobu v rámci B2C služeb pro retailové klienty dosti zdiskreditovaná. Mnoho lidí bude mít v živé paměti obraz člověka, který chudým důchodcům zdražil pro svou hamižnost elektřinu a plyn na několikanásobek v krátkém čase. Proto se přikláníme spíše k tomu, že podíl Bohemia Energy někdo odkoupí. Vzhledem k velikosti firmy a postavení ve firmě by bylo nejlogičtější, aby to byl přímo Martin Zoubek či někdo z jeho nejvýše postavených obchodních manažerů. Ti ale určitě nebudou mít důvod Písaříkovi platit nějakou extra dobrou cenu, protože on je do této situace dostal. Samozřejmě Bohemia Energy asi nebude mít finanční potřebu takový podíl za každou cenu zpeněžovat. Zvláště pokud by nedostala za svůj podíl cenu, kterou si představuje. A tak je dost pravděpodobné, že se objeví nějaký hráč typu současného vlastníka Chytrého Honzy nebo někdo jemu podobný, kdo celou situaci přečte jako příležitost koupit si další distribuční kanál pro své investiční produkty. Takový hráč se ale může šeredně přepočítat, protože BEplan není firmou, jenž by byla postavená primárně na distribuci investičních produktů. Vše teď bude z velké části záviset na Martinu Zoubkovi, jak se ke svému společníkovi Písaříkovi postaví. A hlavně jak moc jako problém spojení s Bohemia Energy budou vnímat samotní obchodníci v síti BEplan.
Broker Trust zveřejnil čísla
Největší tuzemská finančně zprostředkovatelská síť Broker Trust zveřejnila čísla za rok 2020. Výroční zpráva Broker Trustu je tentokrát plná zajímavých čísel. Jedno z nejzajímavějších je to, že Broker Trust zprostředkoval za rok 2020 50 miliard korun v hypotékách. Hypotéky se na tržbách podílely 34 %. Stejnou měrou se na obratu podílelo i životní pojištění. Podílové fondy se podílely na obratu 12 %. Zbytek připadal na ostatní produkci. V objemu spravovaných investičních prostředků poskočil Broker Trust proti roku 2019 o 40 % na 26 miliard korun. Zde je potřeba asi hlavní zásluhy přičíst skupině 4fin. Celkový obrat společnosti činil v roce 2020 2,255 miliardy korun. Tedy šlo o výrazný meziroční nárůst o přibližně 800 milionů. Právě akvizice obchodníků 4fin byla hlavním motorem tohoto růstu. Na úrovni EBITDA dokázal Broker Trust vygenerovat zisk ve výši přibližně 101 milionů korun. Tedy asi 4,5 % obratu. To je celkem slušná zisková marže, zvláště pak na brokerpoolovou společnost. Čistý zisk po zdanění tak zůstal ve výši 73,6 milionů korun. A tak si celkem v klidu mohl dovolit vlastník Broker Trustu Zdeněk Sluka vyplacení dividendy ve výši 50 milionů korun. Broker Trust měl na konci roku 2020 bilanční sumu přibližně 1,061 miliardy korun. Cizí zdroje činily 741 milionů. Disponoval vlastním kapitálem něco okolo 240 milionů korun. Zbývající rozdíl tvořilo časové rozlišení. 354 milionů korun byly závazky Broker Trustu z dlouhodobých vztahů, tedy se splatností nad 1 rok. Naopak krátkodobé závazky činily 317 milionů. Na straně majetku je bilanční suma tvořena zejména krátkodobými pohledávkami (350 milionů) a hotovostí (400 milionů). Dlouhodobý majetek ve výši 116 milionů tvořily hlavně ocenitelná práva (59 milionů) a poskytnuté dlouhodobé půjčky (39 milionů). 162 miliony se na bilanční sumě podílelo na straně aktiv časové rozlišení. Při pohledu na čísla Broker Trust je třeba konstatovat, že se jedná o ekonomicky silnou a zdravou firmu.
Z firmy, která před 10 lety byla finančně slabší než její konkurenti, je dnes firma, která patří mezi ekonomicky vůbec nejsilnější hráče na trhu z pohledu kapitálové vybavenosti, zadluženosti, ziskovosti a schopnosti generovat kladné cashflow svým vlastníkům. Zajímavý je pohled na některé položky aktiv Broker Trust. Například software stál Broker Trust již přes 155 milionů korun. Účetní zůstatková hodnota SW je však po odpisech jen okolo 60 milionů, což svědčí o tom, že v tomto oboru je důležité koukat nejen na EBITDA ale i na EBIT. Dále nás zaujme vyčíslení hodnoty storno produkce, která na úrovni Broker Trust činila v roce 2020 191 milionů vůči 2,433 miliardy hrubého obratu. Tedy čistá produkce činila 92,1 % hrubé produkce. Personální náklady celého Broker Trust činily 89,2 milionu korun. Tedy přibližně 3,9 % obratu společnosti. Právě zde má Broker Trust poměrně velkou konkurenční výhodu díky své velikosti. A z této částky navíc skoro 23 milionů nákladů připadá na vedoucí pracovníky společnosti. Výsledky Broker Trust auditovala v roce 2020 společnost KPMG Česká republika Audit. Jediným vlastníkem Broker Trust je Sophia Kilcullen limited z Irska, kterou ovládá Zdeněk Sluka. Broker Trust se za svoje ekonomická čísla nemusí stydět. Obratově zbytku trhu poměrně zásadně odskočil, ovšem z hlediska ziskovosti ještě malinko zaostává za Broker Consulting, který měl ve stejném období zisk 94 milionů, a také za Partners Financial Services, která měla čistý zisk 116 milionů korun. Valuačně by tyto společnosti zřejmě ještě měly lepší koeficienty než Broker Trust díky svým obchodním modelům a mnoha dalším aktivitám v oblasti financí. Broker Trust ale není úplně dobré srovnávat s těmito firmami. Jedná se o servisní organizaci pro finanční zprostředkovatele a finančně zprostředkovatelskou firmu v pravém slova smyslu. Pokud bychom omezili konkurenty Broker Trust na tyto společnosti, tak tam je jednoznačně největší obratem i ziskem.
Šprýmaři z FIXED.zone
Česká národní banka schválila akciový prospekt společnosti FIXED.zone a.s. Tyto akcie budou obchodovány prostřednictvím trhu START Burzy cenných papírů Praha (BCPP). FIXED.zone je firma, která se zabývá výrobou a prodejem pouzder pro mobilní zařízení, jako jsou telefony, tablety a dalšího příslušenství. Společnost nabízí i peněženky, nabíječky, sluchátka nebo HUB zařízení. Fixed.zone měla v roce 2020 obrat přibližně 247 milionů korun. Dosáhla provozního výsledku hospodaření ve výši 9 milionů korun. Čistý zisk pak byl přibližně 5,5 milionu před zdaněním. Po zdanění pak něco přes 4 miliony korun. Ambice firmy pro rok 2021 je dosáhnout 281 milionů korun obratu (v polovině roku měla 125 milionů) a v roce 2025 se dokonce dostat až na 535 milionů. Svou hodnotu vyjádřenou enterprise value vidí FIXED.zone na 488 milionech korun v roce 2021. Tedy přibližně na 20,7 násobku své EBITDA. Což je opravdu vtipné u firmy, která má čistý zisk kolem 4 milionů korun a která vyrábí kožená pouzdra na telefony v Česku a která většinu svých tržeb realizuje přeprodejem někým jiným vyrobených výrobků. Pro srovnání společnost Apple má k dnešnímu dni valuaci u stejného ukazatele 20,69. Tedy úplně stejnou, jakou navrhují šprýmaři z FIXED.zone. Průměrná hodnota v odvětví výrobků spotřebitelské elektroniky je cca 9,0. Přidaná hodnota Apple v tomto odvětví asi nemusí být našemu čtenáři sáhodlouze vysvětlována (vlastní vývoj SW i HW, design, hodnota značky, tržní podíl, synergie, vztahy s americkou vládou…). Proti tomuto podnikání rozhodně nic nemáme, ale pokud někdo vážně míní to, že firma s obratem 247 milionů a EBITDA 14 milionů, která šije peněženky a pouzdra na telefony, má hodnotu 488 milionů korun, tak by měl změnit dodavatele psychotropních látek, protože to, co užívá, je na něj příliš silné. Kdyby někdo řekl, že hodnota tohoto byznysu je 100 milionů, tak se o tom dá s jeden a půl okem zavřeným bavit. Stávající vlastníci totiž jdou pro 46,74 milionu čistého příjmu z úpisu výměnou za to, že rozdají 10 % podíl ve firmě. Do vývoje a designu svých produktů chce firma investovat astronomických 7 milionů korun. Zbytek peněz v podstatě chce firma investovat hlavně do podpory obchodu a marketingu, aby se svět dozvěděl, co Češi v ČR vyvinuli za převratná zařízení.
Prodej aut meziročně kles o 16,2 %
Problémy na straně nabídky automobilů vedly v září k tomu, že poměrně výrazně klesl prodej automobilů ve srovnání s minulým rokem v ČR. V srpnu byl pokles velmi slabý okolo 1 %. V září tedy znatelně zrychlil tento propad. Tématem se rovněž stává situace v české ŠKODA Auto Mladá Boleslav, kde se veřejně hovoří o tom, že by ŠKODA mohla získat dotaci od státu ve své zkomplikované situaci. Řada lidí ovšem poměrně správně poukazuje na to, že současný vlastník společnosti Volkswagen AG jen v loňském roce vyinkasoval přes 31,7 miliard korun (a rok předtím 28,9 miliardy korun) na dividendách a že situace není tedy tak zlá, aby stát musel pomáhat chudému podniku.
Inflace výrobců stále zrychluje
PPI Index, který reprezentuje ceny výrobců, v ČR meziročně poskočil z 9,3 % na 9,9 %. To znamená, že výrobci v ČR měli své nákladové vstupy o 10 % vyšší než loni v září. To je poměrně výrazný nárůst, ovšem zcela koresponduje s tím, jak narostla cena komodit na globální úrovni. Bloomberg commodity index během roku zvýšil svou hodnotu o 41 %. Samozřejmě v komoditním indexu mají různou váhu různé komodity a ta je zásadně odlišná od cen výrobců, protože do ní vstupuje i cena práce a dalších nákladů, jako je doprava. Ale v zásadě by pro nás neměl být důvod k panice, že došlo k tomuto nárůstu. V loňském roce se většinu roku PPI index pohyboval kolem nuly, část roku dokonce pod nulou. Prudce růst začal tento index růst až v březnu letošního roku. Přesto je fér říct, že se jedná o nejvyšší hodnotu PPI Indexu za hodně dlouhou dobu.
Zemřel bývalý ministr zahraničí USA Colin Powell
Colin Powell byl jednou z ústředních postav americké mezinárodní politiky uplynulých několika dekád. Podle jeho slov byl vždy vojákem. Jeho armádní kariéra začala v roce 1958 a v 60. letech sloužil dvě období ve Vietnamu, v roce 1979 to dotáhl až na brigádního generála. V roce 1987 byl jako první Afroameričan jmenován jako hlavní poradce prezidenta Reagana pro národní bezpečnost a po nástupu George Bushe staršího byl jmenován do role tajemníka Bílého domu a byl jedním z hlavních prezidentových poradců při válce v zálivu a nejdůležitější mediální tváří Bílého domu, co se týkalo vývoje konfliktu: „Prvně ji odřízneme a pak ji zabijeme.“ Vyjádřil se slavně o postupu Američanů vůči irácké armádě, která v té době útočila na Kuwait.
V roce 1993 Powell skončil v armádě, v roce 1996 byl zvažován i jako kandidát na prezidenta, ale tuto pozici odmítl. Další nominaci dostal v roce 2000, ale odmítl podruhé a podpořil George Bushe mladšího, který ho po svém zvolení jmenoval ministrem zahraničních věcí. Powell prosazoval mírová řešení konfliktů, to se ovšem změnilo po útocích 11. září 2001, kdy americký diplomat číslo jedna dostal za úkol shromáždit mezinárodní podporu na válku proti terorismu. Jedním z jeho nejznámějších počinů je ovšem zlomový proslov na půdě OSN, kde v únoru 2003 prezentoval důkazy o tom, že režim Saddáma Husajna v Iráku vyvíjí zbraně hromadného ničení. O tři týdny později byla zahájena invaze do Iráku, avšak vyšetřovatelé později žádné důkazy o zbraních hromadného ničení v Iráku nenašli. „Teď toho lituji, protože informace, co jsem měl byly špatné. Ovšemže, že toho lituji.“ Vyjádřil se ke svému projevu později, ten mu ale byl do konce života vyčítán jako jeho hlavní politická chyba, kdy se stal štítem pro americkou invazi. Powell ukončil svoji kariéru ve státní správě v roce 2005. Po jeho rezignaci pracoval jako strategický poradce pro venture capital společnost Kleiner Perkins a založil několik programů na podporu vzdělávání dětí a mladistvých.
Colin Powell byl jedním z nejoblíbenějších politiků své doby, který si sebou vždy nesl vojenskou disciplínu a neměl žádné veřejné skandály. Byl v centru dění světových událostí, které formovaly mapu demografických sil na začátku století a formují ji do dnešního dne. Pro konzervativce a republikány zůstane patriotem (i přes opakované podporování demokratických kandidátů na prezidenta) a pro liberály a pacifisty bude pravděpodobně dalším symbolem americké válečné mašinerie.
Velká Británie přichází s 10 miliardami liber na zelenou infrastrukturu
Britové shání hotovost a investiční summit v Londýně pořádaný britskou vládou je největší akcí podobného typu od jejich odchodu z EU. Akce se zúčastní asi přes 200 zástupců největších světových finančních institucí a na programu pro světovou finanční smetánku je i návštěva královny. To vše kvůli tomu, že na ostrovech potřebují hotovost na zelené projekty, a aby byli investoři namotivováni britská vláda už při zahájení summitu oznámila investice v řádech miliard liber. Největší z nich je 6 miliardové investice do offshore (umístěné na moři) větrné elektrárny od Iberdrola, další investice se týkají extrakce a ukládání oxidu uhličitého z atmosféry a dekabornizaci odpadního průmyslu. Na úvod summitu premiér Boris Johnson vyzýval soukromý sektor k zapojení se do veřejných projektů a netradičně oslovil přítomné dolary v místnosti: „Urgentně potřebujeme vládní zásah, ale musíme také mobilizovat trhy, musíme přilákat i soukromý sektor. Vy v této místnosti můžete uvolnit biliony dolarů, abych byl přesný, tak mám informaci, že v této místnosti je zastoupeno 24 bilionů dolarů, a tak bych každému z těch dolarů chtěl říct: v Británii jste velmi vítaní.“
Mezi hosty jsou šéfové bank a investičních společností JPMorgan Chase, Blackrock nebo Barclays, ale pozvání neodmítl ani Bill Gates, který už oznámil partnerství s britskou vládou v hodnotě 400 milionů liber, které bude mít za úkol investovat do technologií spojených s vodíkovými pohony a zelenou aviatikou.
Ruská plynová hra pokračuje
Minulý týden jsme informovali o diplomatickém napětí kvůli dodávkám ruského plynu do EU, kde díky malým zásobám hrozí velmi studená zima. Jak se ukázalo v pondělí, Gazprom zamluvil jen 35 % extra kapacity, které mu byla nabídnuta od polského operátora na trase z Yamalu do Evropy a přes ukrajinský plynovod nezamluvil žádnou dodatečnou kapacitu. Data také ukázala, že export Gazpromu do Evropy v první půlce října klesl oproti stejnému období v říjnu. Prezident Putin se opakovaně vyjadřuje, že Rusko je připraveno dodat do Evropy více plynu, jak se ale tento týden jasně ukázalo, dodá ho jen přes Nord Stream 2, který stále nebyl posvěcen německým regulátorem. Vydírání tak pokračuje.
Byznys technologických gigantů v ohrožení
V minulých měsících a letech se proti obrům amerického technologického průmyslu začaly rojit stížnosti a žaloby kvůli potlačování konkurence a vytváření prostředí, které poskytuje velmi jednoduché synergie pro další vlastní produkty. Soudy a vlády se zabývaly jednotlivými případy a často jim chyběl právní základ, o který by svá rozhodnutí opřely. My jsme vás informovali o několika takových případech například ve Francii nebo v Jižní Koreji, která byla první zemí na světě, která zakázala Apple a Google, aby upřednostňovala vlastní platební metody na jejich platformách. Podobná rozhodnutí vydala i čínská vláda při svém tažení proti jejich technologickým firmám, ale tam se nejednalo o strukturální legislativu, ale spíše o účelová nařízení pro jednotlivé firmy.
Bylo jen otázkou času, kdy se k podobnému kroku odhodlají zákonodárci i v USA, odkud berou Apple, Alphabet, Amazon a Facebook největší část svých tržeb. V pondělí skupina 12 senátorů z obou stran představila návrh zákona, který by zakazoval firmám, aby na svých platformách upřednostňovaly vlastní produkty, což je standardní praxí pro všechna velká jména v průmyslu. Amazon upřednostňuje ve vyhledávání zboží, které sám vyrábí. Google používá pro služby spojené s lokací své Google Maps. Apple nedovoluje platby jinak než přes jejich platební bránu. Pokud by tento zákon prošel znamenalo by to pro výše zmíněné firmy velkou zátěž, co se týče změny algoritmů, regulace a ztráty tržeb. Amazon nenechal investory na své vyjádření dlouho čekat: „Tento zákon by poškodil zákazníky a více než 500 tisíc malých a středních amerických podniků, které přes Amazon prodávají.“ Google dodal, že by tento zákon ohrozil poskytování služeb zdarma a se stejným zabezpečením.
Iniciativu vede hlavní protikorupční bojovnice a minnesotská senátorka Amy Klobuchar, která zahájila jednání několika dalších návrhů, které mají zlepšit konkurenční prostředí na trhu, ale zatím pouze jeden prošel senátem, a to návrh o zvýšení poplatků federální vládě za procesy spojené s největšími mergery.
Linkedin končí v Číně
Po 7 letech Microsoft stahuje svoji síť LinkedIn z Číny a stává se tak poslední velkou západní sociální sítí, která zavírá dveře za Pekingem. Důvodem jsou stále rostoucí regulatorní nároky čínského internetového sektoru. LinkedIn byl donedávna označován za vzor pro ostatní sociální sítě, který se naučil v Číně fungovat, ačkoliv to znamenalo cenzuru některého obsahu, aby příliš neprovokoval čínskou vládu. Už v březnu se nový uživatelé v Číně na síť nemohli registrovat, v květnu byl LinkedIn byl obviněn z nelegálního sběru dat o svých uživatelích. LinkedIn se však ze země nestahuje úplně, ale nabídne stránku s pracovními nabídkami zvanou InJobs, která nebude nabízet žádné další prvky sociálních sítí a sdílení.
Q3 tržby LVMH vzrostly o 20 %
Nejhodnotnější evropská firma LVMH silně zaznamenala velmi silný kvartál, když její tržby oproti druhému kvartálu vzrostly o 20 % na 17,9 miliard dolarů. Největšími tahouny se ukázaly značky Luis Vuitton a Dior, které vedly celou oděvní divizi, která představuje téměř polovinu příjmů celé skupiny. Tržby v tomto odvětví byly dokonce o 38 % výše, než byly před pandemií v roce 2019. CFO skupiny Jean-Jacques Guiony dále v prohlášení uklidňoval investory, že skupina nemá problémy s jejím dodavatelským řetězcem, protože většina jejího zboží se vyrábí v Evropě a rostoucí náklady na transport dokážou pokrýt dostatečně velké marže. V dalším čtvrtletí se chce firma soustředit především na rebranding nedávno akvizované šperkařské firmy Tiffany a pomocí spoluprací s celebritami jako je Beyonce nebo Jay-Z ji přiblížit mladšímu publiku.