Logo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600px
  • PŘEDPLATNÉ
  • KONTAKT
  • PŘIHLÁŠENÍ

Aleš Mokrý končí v GEEN Holding


Úvodní slovo






naše společnost v posledních měsících analyzuje řadu firem, které se nacházejí v defaultu. Kromě toho, že je nesmírně důležité analyzovat příčiny jejich pádu, tak je možná ještě důležitější sledovat a studovat to, co se po jejich pádu děje. V rámci insolvenčních řízení totiž začínají vykukovat hodně nabroušené lokty řady různých zainteresovaných dlužníků a supů, kteří se na pádech firem chtějí přiživit. V zásadě platí, že opravdu málokteré insolvenční řízení u nás je nějakou přehlídkou čestného chování. Naopak mám ten pocit, že se hraje často opravdu hodně tvrdě. A troufám si tvrdit, že u řady velkých dlužníků se vyskytují v rámci insolvenčního řízení vyloženě nelegální praktiky a korupce. Ovládnout insolvenční řízení je jedna z cest, jak se zbavit významných dluhů, vyváznout bez trestu za bezskrupulózní vyvádění aktiv či se za hubičku zmocnit majetku významné hodnoty. To vše za asistence davu bezmocných věřitelů, kteří ani nestíhají sledovat, jak jejich majetek mizí před očima. Přeji vám všem, abyste se nemuseli účastnit žádného insolvenčního řízení z pozice věřitele. Protože tento proces v ČR nese jasné znaky toho, že jsme ho ani po více než 30 letech kapitalismu u nás úplně nevychytali.


Přeji vám úspěšný týden

Ondra

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics

Zprávy z Česka



NEO Finances: Rozklad týmu za nepříznivého stavu


Finančně zprostředkovatelská skupina NEO Finances z Prostějova, která vznikla odštěpením části ZFP Akademie pod taktovkou Martina Micky, zažívá nepříjemné chvilky. Z této skupiny, která do příchodu 4fin byla největším obchodním hráčem pod Broker Trust, odešly významné figury. Skupina, která se významně podílela na produkci NEO Finances nově zakotvila v SAB servis.

V NEO Finances není příliš dobrá atmosféra hlavně kvůli kauze Helske. Finanční zprostředkovatelé NEO Finances prodávali dluhopisy této firmy ve velkém za vyšší stovky milionů korun. Firma už je nějaký čas fakticky v defaultu a investoři a zprostředkovatelé začínají být hodně nervózní. Micka, který je hlavní zodpovědnou osobou za to, že se NEO Finances takhle masivně angažovala v distribuci těchto zásadně pochybných bondů, má rozhodně co vysvětlovat. A to jak klientům NEO Finances, tak poradcům a také i Broker Trustu. Není to první mega průšvih, do kterého NEO Finances naskočilo. Tím prvním byla kauza Nautic Solutions, kde neviděli investoři stovky milionů také. Tam probíhá poměrně divoce konkurz s řadou stížností, a to i na Micku samotného. Navíc celý obchodní příběh byl snad ještě stupidnější než v Helske. Těžko uvěřit tomu, že by Micka byl takhle naivní.

Micka dává svým obchodníkům okázale najevo statky, jako je automobil Rolls-Royce, vrtulník Robinson a další propriety, které mají za cíl demonstrovat úspěch. Odpovědnost za průšvih Helske, který jde do vyšších stovek milionů, může napáchat dost škody na jeho už tak nalomené reputaci. Poradce NEO Finances teď bombardují především dvě společnosti, které se snaží přesvědčit obchodníky a jejich klienty, aby jim svěřili zastupování ve věci vymáhání/postoupení pohledávek za skupinou Helske. První je samosprávný investiční fond pro kvalifikované investory IFIS. A tím druhým je společnost Indebitum. Micka aktivně podporuje to, aby se obchodníci přidali na stranu Indebitum. V této nově vzniklé entitě figuruje obchodní ředitel NEO Finances Adolf Vlk vedle britské C.M.B. Companies Ltd., kterou reprezentují Češi Martin a Vít Zaorálkovi. Indebitum po obchodnících chce poplatky na krytí nákladů se zastupováním věřitelů, které jsou odstupňované podle velikosti investice od nuly do 25 tisíc korun za klienta. Navíc chce ještě 15 % z vymožené částky. Indebitum nicméně obchodníkům neslibuje víceméně nic moc, kromě toho, že slibuje podat insolvenční návrh a věřitele přihlásit do insolvence.

Je naprosto jasné, že většina obchodníků i klientů odmítne zaplatit tyto částky, protože neslibují žádnou výraznou šanci na úspěch. Navíc se jedná o velmi vysoké poplatky. Jestli bylo cílem před obchodní sítí zahrát divadlo, že se problém aktivně řeší, tak to vlastně bylo docela chytré. Pokud obchodníci totiž na tuto hru nepřistoupí, tak může teoreticky Micka celou situaci prezentovat ve stylu že jim nabízel řešení v podobě Indebitum a oni ho odmítli, tak se nemohou divit, že nedostali nic či skoro nic. Tím by se z celé situace mohl pokusit reputačně vysoukat. Micka se prezentuje jako jeden z poškozených v celé kauze, ale nepůsobí u toho zrovna dvakrát důvěryhodně. V prvé řadě na kvalitě prezentací Helske a finančních výkazů bylo jasně patrné, že tato firma nesměřovala k dobrému konci už pár let zpátky. Zařazení do portfolia a tlak na produkci těchto pochybných bondů je tak jeho obrovským odborným selháním. Je velkou otázkou, proč se NEO Finances takto masivně nadchlo pro spolupráci právě s touto firmou. Ve vzduchu visí podezření, že podstatná část provize zůstávala někde, kde z ní obchodníci nic neměli.

Každopádně situace okolo Helske začíná hodně houstnout i díky tlaku, který na věřitele vyvíjejí IFIS a Indebitum. O situaci v Helske budeme naše čtenáře i nadále informovat. Micka totiž není jedinou kontroverzní postavou, která se kolem Helske motá. Každopádně věřitelé a obchodníci by si měli v současné době dát velký pozor na nabídky, kde jim někdo slibuje snadné vyřešení jejich problémů. Mohlo by se totiž stát, že na konci dne zjistí, že své pohledávky prodali někomu, kdo je hodně blízko tomu, komu svoje peníze půjčili.

Problémy v NEO Finances dost možná brzo pocítí i další dluhopisový emitent, a to Českomoravská nemovitostní, která s touto skupinou v minulosti rovněž významně spolupracovala na uplacírování svých produktů.


Komu vlastně patří AVANT investiční společnost?


ČNB udělila souhlas s nabytím kvalifikované účasti v investiční společnosti AVANT panu Miloši Vančurovi. Ten se prezentuje především jako zakladatel Czech Capital Fund SICAV. Ten je spravován právě investiční společností AVANT. Informace o tom, že by Vančura měl ovládnout AVANT se může jevit trochu překvapivě, protože nedávno do AVANTu vstoupila vlastnicky skupina RN Solutions, která nahradila Pavla Doležala. AVANT investiční společnost spravuje 152 fondů, ve kterých je dle jejího tvrzení 67 miliard korun aktiv. Patří tak mezi největší nebankovní správce majetku u nás v pozici administrátora a obhospodařovatele. Miloš Vančura rovněž obdržel souhlas s nabytím kvalifikované účasti v Proton investiční společnosti. Ta v tuto chvíli řídí AVANT GROUP SICAV. Ta zase ovládá AVANT ADVISORY. Investiční skupina byla v minulosti před érou Pavla Doležala pod kontrolou skupiny Natland. Ta ovládala AVANT ještě na konci roku 2017. Pokud by tedy Miloš Vančura nabyl většinový podíl v AVANT investiční společnosti, jednalo by se již o čtvrtého vlastníka této významné investiční společnosti pro kvalifikované investory během pouhých pěti let. Je velkou otázkou, jak se k tomu postaví zakladatelé fondů pod AVANTem. Rozporuplné reakce vyvolal už deklarovaný přechod do rukou RN Solutions.


Vítkovice, a.s. budou vydávat veřejně akcie


ČNB schválila prospekt průmyslovému holdingu Vítkovice, a.s., do kterého patří dále firmy jako Spojené slévárny (63 % podíl), VÍTKOVICE HAMMERING (50 % podíl) nebo LINDE VÍTKOVICE (50 %). Na konsolidované úrovni měla na konci roku 2020 tato skupina bilanční sumu přes 3,16 miliardy korun, vlastní kapitál lehce přes miliardu a dluhy kolem 2 miliard korun. Firma v roce 2020 konsolidovaný obrat přes 1,3 miliardy a vykázala ztrátu 145 milionů. O rok dříve při podobném obratu dokonce 308 milionů. Největším akcionářem je známý podnikatel Jan Světlík, který figuruje i konkurzu se nacházejí VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY a ve dvou společnostech, kde byla v rámci insolvenčního řízení povolena reorganizace VÍTKOVICE REVMONT (v ní Vítkovice, a.s. držela cca 62 % podíl před insolvencí) a VÍTKOVICE MECHANIKA. Prospekt nově veřejně vydávaných akcií Vítkovice, a.s. dosud není veřejný.


Bondy Natlandu těžko ohromí někoho, kdo rozumí financím


Přinášíme bližší informace o dluhopisovém programu Natland bonds s.r.o., o kterém jsme informovali již minulý týden. Natland bonds pokračuje ve svém dluhopisovém programu se schváleným dluhopisovým prospektem od ČNB. Tato firma, jež byla při svém založení v roce 2019 prázdnou schránkou, měla 31.7.2021 bilanční sumu již 172 milionů korun. Z toho 171,8 milionu korun byly dluhy, převážně (170 milionů) dlouhodobé z dluhopisů. Proti tomu měla Natland bonds pohledávky ve výši 155 milionů. Pohledávky dle emitenta směřovaly především do skupiny Natland. Z prospektu se dozvíme, že 182 milionů korun činily pohledávky k vydání prospektu (novější údaj než 31.7.2021) vůči NATLAND GROUP,SE. Emitent uvádí, že prostředky NATLAND GROUP, SE použila na nákup obchodního podílu v CPCFS (bývalý společný projekt Natland a DRFG, přes který řídily skupiny aktivity v NEY spořitelním družstvu). Dále úvěrovaná společnost emitentem financovala nákup pohledávky za NEY spořitelním družstvem ve výši 32 milionů. Nezanedbatelná část prostředků z upsaných dluhopisů tak skončila v DRFG, jejíž obchodníci dluhopisy Natland bonds prodávali. Zbývající část prostředků (cca 20,5 milionu) byla použita na další aktivity skupiny Natland. Z hlediska kvality emisních podmínek se v případě Natlandu jedná o jednoznačně junk dluhopisovou emisi, která neobsahuje žádné relevantní závazky emitenta jako účelové využití prostředků, limit zadlužení či informační povinnosti. Jedná se jednoznačně o zástupce dluhopisových emitentů, které na dluhopisovém trhu mohou být nabízeny jen pomocí agresívního marketingu a nikoliv pomocí finančních argumentů a kvality emisních podmínek. S novým prospektem zatím nejsou spojené žádné konkrétní emise. Emitent uzavřel smlouvu na distribuci bondů s OCP CYRRUS.


Zprávy ze světa

Odklad pro Nord Stream 2


Pro druhý plynovod vedoucí na dně Baltského more přišly minulý týden špatné zprávy, když německý regulátor zastavil certifikační proces nutný k jeho spuštění. Důvodem je to, že firma, která má Nord Stream 2 provozovat je pouze švýcarská a Němci chtějí vidět novou entitu pod německým zákonem, aby si moli ověřit její financovaní a dostatečnou nezávislost na ruské matce Gazprom. 4měsíční certifikační proces je tak zastaven a čeká, až vznikne nová firma a všechny její dokumenty budou připraveny v souladu s německým právem, a navíc musí být většina aktiv přesunuta právě na novou německou firmu.

Ukrajinci, kteří vnímají plynovod jako ruskou geopolitickou zbraň a nástroj ruského vydírání, vítají odklad, ale nemají žádnou záruku, že kvůli němu nepřijdou o část příjmů z plynového transitu přes jejich území, protože žádné nové kontrakty s ruskou stranou zatím podepsány nebyly, ty aktuální vyprší na konci roku 2024. Do té doby budou moci Ukrajinci s Gazpromem jednat i za pomoci Německa, které se zavázalo Ukrajině pomoci k vyjednání nových dlouhodobých kontraktů. Zprávy o zpoždění v dlouhodobém hledisku nikoho příliš nevzrušují, protože se plynovod otevře tak jako tak, ale krátkodobě se jeho neotevření podepíše na cenách plynu v Evropě, které po zprávě vyskočili o 11 % a Evropu tak pravděpodobně čeká tuhá a drahá zima.

Obrovský vládní balíček pro Japonsko


Nový japonský premiér Fumio Kishida, který křeslo předsedy vlády obsadil teprve na začátku října, si nechal pouze necelá dva měsíce na to, aby oznámil první fiskální bombu v podobě podpůrného balíčku o velikost 490 miliard dolarů. Kishida, který byl do minulého týdne známý spíš jako konzervativní hospodář, překvapil veřejnost velikostí balíčku, s jehož představením se počítalo, ale odhadovalo se, že bude zhruba o 60 % menší. Nový premiér tak pokračuje v trendu štědrého veřejného financování, který pod přezdívkou „Abenomics“ nastolil bývalý premiér Shinzo Abe.

Součástí balíčku budou dotace pro mladé rodiny, náhrady pro firmy zasažené pandemií, ale také zhruba 7 miliard dolarů na obranu hlavně proti agresivním čínským sousedům, kteří si dělají nároky na území v Jihočínském moři. Japonci se chtějí soustředit na modernizaci vojenské infrastruktury a spolupracovat s Austrálií na zajištění bezpečnosti. „Mobilizujeme všechny dostupné prostředky pro financování tohoto balíčku včetně emise nových státních dluhopisů.“ Okomentoval premiér financování, kolik dluhopisů Japonsko vydá však neupřesnil. Japonská vláda už během pandemie vydala několik podpůrných balíčků, které zanechaly třetí největší ekonomiku světa v obrovském státním dluhu, který je téměř dvojnásobkem jejich ekonomiky v hodnotě 5 bilionů dolarů.

VISA bez Amazonu ve Velké Británie, bude USA další?


„Litujeme, že kvůli přetrvávajícím vysokým transakčním cenám, nebudeme od 19. ledna 2022 dále přijímat britské kreditní karty značky Visa.“ uvedl minulý týden tiskový mluvčí Amazonu a překvapil tak mnoho držitelů Visa karet v celé Británii. Po Brexitu totiž na ostrovech neplatí EU vyžádaný strop na poplatky pro platební karty a podniky a asociace už volají po legislativní akci: „Pokud to ani Amazon se svými zdroji a možnostmi, jak se vyhnout nákladům, nezvládá, tak malé podniky nemají žádnou šanci. Vláda musí zapracovat na nové legislativě, aby britské podniky zůstaly konkurenceschopné.“ Okomentovala situaci zástupkyně britské obchodní komory.

Z pohledu Visa se jedná nejen o reputační problém, ale i o mimořádné zhoršení vztahů s největším e-commerce hráčem na světě, který den po oznámení přerušení spolupráce v Británii doplnil, že uvažuje o přerušení spolupráce i v USA. Historicky se firmy musely smířit s vysokými poplatky poskytovatelů kreditních karet, ale to se může změnit, protože Amazon si může dovolit nalákat zákazníky na jejich vlastní platební systém, pokud Visa a jim podobní jejich poplatky nesníží. Akcie Visa na zprávu reagovaly poklesem o 4,7 % a jelikož investoři cítí, že se tato zpráva týká změny v celém segmentu, tak i akcie Mastercard poklesly o 2,8 %.

Američané blízko nákupu Telecom Italia



Investoři italské telekomunikační společnosti Telecom Italia v pondělí zajásali nad nabídkou amerického fondu KKR na odkup společnosti, která vlastní většinu italské telekomunikační infrastruktury. KKR nabídlo 12 miliard dolarů a zároveň by na něj přešlo i 29 miliard dluhu, který společnost naakumulovala od privatizace v roce 1997. Nabídka odkupu přichází v době, kdy je představenstvo v konfliktu s investory a CEO Luigi Gubitosi pod tlakem, protože jeho vedení způsobilo téměř 40 % propad v hodnotě firmy za poslední 3 roky. KKR hodlá indikativně zaplatit 0,505 euro, tedy 45 % prémium vůči pondělní ceně akcie, což bylo označeno jako přátelská nabídka. S tím ovšem nesouhlasí největší podílník Vivendi, který s takovou nabídkou čelí velké kapitálové ztrátě, protože jeho 24 % podíl byl v průměru nakoupen za 1,07 eur za akcii. Nabídka je podmíněná schválením italské vlády, která má právo nabídku odmítnout kvůli strategické povaze transakce, pokud ale bude nabídka schválená, tak je pravděpodobné, že Telecom Italia bude mít nového majitele, který bude mít za úkol dostat peníze z evropských fondů a modernizovat italskou telekomunikační síť. To si bude žádat celkovou restrukturalizaci firmy a její oddlužení, pročež KKR plánuje firmu stáhnout z burzy a řídit ji jako soukromý podnik.

E.On oznamuje investice ve výši 27 miliard euro



Týden po prohlášení RWE o investici do zelené infrastruktury rozviřuje energetické vody i E.On, který nezůstává pozadu a oznámil, že do roku 2026 proinvestuje 22 miliard euro na rozšíření a modernizaci největší evropské distribuční sítě pro elektřinu a plyn a 5 miliard euro na zákaznická řešení, které dodávají energii 50 milionům Evropanů. V pětiletém plánu E.On počítá s příjmy od 2 do 4 miliard euro ze prodeje aktiv a také s ročními úsporami 500 milionů euro ročně. Investory se ale nepodařilo pozitivně překvapit a akcie se během úterý propadly až o 4 % jejich ceny.

Biden protlačil sociální balíček



Infrastrukturní balíček ve výši 1 bilionu dolarů se Bidenovi podařilo prosadit přes Senát i Sněmovnu a už jej dokonce i ratifikoval. Druhá část úkolu připadla na demokraty v pátek, kdy Sněmovna reprezentantů hlasovala o přijetí sociálního balíčku o velikosti 1,75 bilionu dolarů, který má za úkol podpořit americký sociální sektor a také investovat do zelené infrastruktury. Návrh zákona, kterému se přezdívá „Build Back Better“ prošel Sněmovnou v poměru 220 pro a 213 proti a pokračuje tak do Senátu, kde Biden musí zapracovat na spojení liberální a konzervativnější frakce demokratické strany.

Přehled trhů

Přehled akciových trhů

1
Minulý týden probíhal mírný pokles na úrovni světových akcií. Nevýrazněji byly postiženy poklesem trhy, jako jsou Rusko, Holandsko nebo Maďarsko.

Výnosy státních dluhopisů

Výnosy do splatnosti 5letých státních dluhopisů:

ČR 2,87 %
Německo -0,56 %
USA 1,33 %
Čína 2,69 %

Situace na poli cen státních dluhopisů v ČR už se poměrně stabilizovala v posledních dvou týdnech.

Klíčové komodity

2
Minulý týden ztratily na hodnotě hlavně vzácné kovy v čele se zlatem a stříbrem. Zlato se na úrovni roku 2021 propadlo do více než 5 % poklesu a stříbro je dokonce na více než 11 % poklesu. Navzdory výrazné expanzivní měnové politice, která přišla na globální úrovni s počátkem covidové krize.



Děkujeme za pozornost. Těšíme se na Vás opět příští týden!

Sdílet

Related posts

25. 5. 2022

Analytický týdeník 21/2022


Číst dále
18. 5. 2022

Analytický týdeník 20/2022


Číst dále
11. 5. 2022

Analytický týdeník 19/2022


Číst dále

Comsense analytics s.r.o.

Na Příkopě 988/31
110 00, Praha 1

Kontaktujte nás

+420 724 385 907
analyzy@comsense.cz

Sledujte nás

FaceBook
Twitter

© 2021 Comsense analytics.