Logo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600px
  • PŘEDPLATNÉ
  • KONTAKT
  • PŘIHLÁŠENÍ

Aleš Mokrý končí v GEEN Holding


Úvodní slovo




Zdravím naše drahé čtenářky a čtenáře,


do konce roku 2021 zbývají poslední tři dny. Tento rok byl takový podivný. A z pohledu českého finančníka rozhodně nebyl jednoduchý. Viděli jsme pád několika skupin, které za sebou nechaly masivní dluhy. Rovněž praskl další podvod. To nicméně byly situace, na které se nějakým způsobem dalo připravit. Pokud byl člověk opatrný a postupoval s řádnou péčí, tak mnohým problémům mohl předejít. Ovšem na konci roku přišla po relativně náročném již druhém covidovém roku atomovka v podobě mocného navyšování základní úrokové sazby 2T Repo ze strany ČNB. Během přibližně 6 měsíců došlo k nárůstu této sazby z 0,25 % na 3,75 %, což je opravdu zásadní nárůst, jehož důsledky na ekonomiku nebudou zanedbatelné. Obrací se karta v tom slova smyslu, že pomalu přestává být výhodné dlužník, zatímco léta to výhodné bylo. Levné peníze vedly k řadě problémů, kterými naše ekonomika trpí. Tedy prudký růst cen nemovitostí a enormní tempo zadlužování. Dalšími průvodními jevy levných peněz bylo hledání výnosu tam, kam by normálně opatrný investor nešel. Ve skutečnosti příběhy extrémně rizikových dluhopisových emitentů, různých forexových slibotechen nebo dalších zcela zásadně pochybných projektů jsou dětmi dlouhodobé expanzivní měnové politiky nízkých úrokových sazeb. Utažení šroubů měnové politiky bude hodně bolestivé, pokud jste aspirant na dlužníka nebo vás čeká konec fixace vašeho dluhu. Ale bude vás bolet i pokud jste přímý či nepřímý držitel dluhopisového portfolia, nemovitostí z CZK trhu oceňovaných výnosovou metodou (převážně komerční nemovitosti) a dalších aktiv. Na konci této bolestivé procedury by mohla být o něco zdravější česká ekonomika.


Přeji vám vše nejlepší v roce 2022.

Ondra

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics

Zprávy z Česka



Pro dluhopisy opět vyrazila pochybná skupina


Společnost Family Investment Group opět vyrazila pro dluhopisy s prospektem schváleným ČNB. Tato firma se zaměřuje na poskytování finančních služeb důchodcům se svým produktem „hypotéka třetího věku“. Tedy spekuluje na to, že odkoupí nemovitosti od důchodců s věcným břemenem jejich dožití. Za firmou stojí jistý Roman Krejča, který má čirou náhodou trvalé bydliště na adrese Zenklova 1 na Praze 8, což je adresa Městské části Prahy 8. Tedy splňuje teoretickou definici člověka bez domova. V jiné firmě tento pán nefiguruje ani nikdy nefiguroval. Něco nám tedy lehce naznačuje, že to možná není úplný UBO této dluhopisové skupiny. Firma byla založená v roce 2018. V té době v ní ještě figuroval Jiří Plesar z Dubče, který stojí za firmou JIPO Invest (blackbox, který za 28 let existence zveřejnil 2 účetní uzávěrky, naposledy v roce 2008). Tady si tedy příliš nepomůžeme. Přes Plesara bychom mohli najít propojení na autoservis AuTrack z Prahy 9. Každopádně vše nasvědčuje tomu, že Roman Krejča by mohl být tzv. bílý kůň v této společnosti, která má dluhopisový program v celkovém objemu 1,5 miliardy korun. Nicméně na webu dluhopisového emitenta zveřejněné účetní uzávěrky ukazují, že tato firma zatím výrazného významu nenabyla. Bilanční suma k 31.8.2021 byla jen 7,7 milionu korun. A protože firma měla k tomuto datu upsané dluhopisy za 10,1 milionu korun, tak disponovala záporným vlastním kapitálem ve výši 2,4 milionu korun. 3,6 milionu měla firma na pohledávkách a 3,5 milionu v hotovosti. Tedy zatím to nevypadá na to, že by se emitentovi podařil rozjet jeho monstrózní dluhopisový program, jenž má financovat výkup nemovitostí od seniorů.


Jaký je výtlak finančně zprostředkovatelských firem z pohledu licencí


2
I na konci roku 2021 je dominantním hráčem z pohledu počtu licencí největší brokerpoolová společnost Broker Trust. Kromě pojištění, kde probíhaly licenční čistky, dokázal narůst v licencích v investicích i úvěrech. Dvojkou zůstává OVB, ačkoliv si o dřívějších číslech může nechat zdát. V letošním roce jí pomohlo, že dokázala vyrůst v počtu licencí investic a úvěrů a částečně tak tím kompenzovat hodně hluboký propad pojistných licencí. Výrazný nárůst investičních a úvěrových licencí se podařil i u Partners. Relativně stabilně v organickém růstu působily firmy Broker Consulting nebo SMS Finance. Skokově ovšem opět narostl SAB servis, který si polepšil výrazně na všech frontách. Jeho meziroční nárůst servisovaných poradců narostl v počtu unikátních licencí o 32 % ze 1 163 na 1 536 spolupracujících subjektů. Tento jev se nejvíce projevil v nárůstu investičních licencí, nejméně pak v pojištění. Naopak další licenční úpadek pokračuje ve společnosti Chytrý Honza, která je v setrvalém poklesu od akvizice ze strany DRFG. V letošním roce se snížil celkový počet spolupracovníků o další 1/3, tedy o 330 spolupracovníků, když jejich počet pokles z 982 na 652.

U ostatních firem sledujeme spíše organický vývoj pozitivním či negativním směrem, který byl již nastolen v předchozích letech. Dlouhodobě sledovaný jev je pokles ZFP, která se letos opět významně propadla. Ve dvou ze tří licenčních parametrů už jí přeskočila SMS Finance nebo OK klient.

V zásadě je však potřeba jasně sdělit, že počet licencí je jen velmi orientační hodnotou, která o firmě sděluje velmi málo informací. Zásadní rozdíly totiž sledujeme v efektivitě přeměny tohoto počtu licencí do obratu. Největší hráč na trhu Broker Trust má sice i největší obrat, ale zdaleka ne takovým způsobem, jaký je jeho náskok v počtu licencí. Například Broker Consulting disponuje výraznou hodnotou v oblasti obratu generováno jednotlivými licencemi. V tomto směru nadprůměrné jsou i hodnoty například v eDO finance. Naopak na druhém konci spektra jsou firmy, které nemají kompletní licenční řadu, z nichž nejnižší obrat na obchodníka bude generovat In Investments. Rovněž v nevýhodně je Sirius Finance bez úvěrové licence nebo INSIA bez investiční licence. Z hlediska celkové efektivity pak zaostávají zejména tradiční MLM sítě typu OVB nebo ZFP Akademie, kde rovněž nenajdeme vysokou efektivitu přeměny na obrat. Obecně nižší je efektivita i v brokerpoolových společnostech. Každopádně rok 2021 byl z velké části charakteristický dalším pročišťováním pojistných licencí. U velké části firem pokračoval nárůst investičních licencí a úvěrových licencí. Celkový počet osob v oboru zůstal velmi podobný z pohledu licencí, změnila se však distribuce těchto licencí na úkor pojištění.


Pochybnosti o integritě Tomáše Spurného z Moneta Money Bank na místě


Nedávno schválená fúze banky Moneta s bankovní divizí PPF Air bank Group budila a budí stále mnoho kontroverzí. Proč by se měla spojovat Moneta s touto divizí, je opravdu hodně kontroverzní téma, za kterým zájmy akcionářů Moneta Money Bank působí trochu jako smutná dívka na bále, kterou nikdo nevyzval k tanci. Generální ředitel Moneta Money Bank, který spojení s PPF prosazoval mezi akcionáři hodně na sílu, v minulosti působil v PPF a.s. jako člen představenstva, stejně jako v PPF ovládané Generali Investments. Novinář Miroslav Motejlek nedávno poukázal na jednu historku dokreslující profesionální integritu tohoto manažera. V zásadě jde o to, že Spurný využil služby architekta pro své soukromé potřeby, aby mu pak posléze zadal mnohem finančně zásadnější zakázku pro banku Moneta Money Bank. Do Dejvic je rozhodně blíže z Michle než do sídel zahraničních akcionářů banky. Nápad koupit za 25,9 miliardy Air Bank je totální šílenost, když si uvědomíme, že Air Bank měla na začátku roku vlastní kapitál lehce přes 10 miliard korun a pracovala s finanční pákou cca 13. A Home Credit? Český Home Credit měl na konci roku 2020 vlastní kapitál cca 558 milionů. Takže za co tedy platí Moneta těch bezmála 26 miliard? Za přístup ke klientům, které Air Bank má, ale při současných valuacích bank, kde v lepším případě jsou banky valuovány kolem P/B 1, je tato cena prostě směšně vysoká a do nebe volající výhodná pro PPF. Spurný tlačil tento obchod i očima a sliboval akcionářům nesmysly o tom, že vybuduje třetí největší banku v Česku. Náskok České spořitelny, Komerční banky a ČSOB je nicméně tak brutální, že si o tom opravdu může nechat hodně dlouho zdát. Moneta byla rozhodně velmi dobrou a kreditně vysoce kvalitní bankou v době, kdy jí vlastnila americká skupina General Electric. Nejlepší ziskovosti dosáhla už v roce 2013, kdy dokázala vygenerovat více než 218 milionů USD čistého zisku. Ještě v předcovidovém roce 2019 byl její zisk 175 milionů USD. V roce 2020 pak 112 milionů USD. Spurný je šéfem představenstva od listopadu 2015.


Zprávy ze světa

Tencent se zbavuje podílu v JD.com


JD.com druhý největší hráč na čínském e-commerce poli přišel o důležitého partnera v době, kdy čínská vláda podniká zátah na technologické giganty, který trvá už několik měsíců. Do minulého týdne největší podílník firmy Tencent oznámil, že ze 17 % podílu ve firmě zhruba 15 % podílu v hodnotě 16,3 miliard dolarů rozdá svým aktuálním akcionářům formou dividendy. Vlastnictví JD.com tak přejde na jednotlivé akcionáře Tencentu, kteří za každých 21 akcií v Tencentu dostanou 1 akcii v JD.com. Tencent přikročil k distribuci akcií kvůli obavám z prudkého poklesu cenu JD.com, kdyby došlo k přímému prodeji akcií a zároveň je toto řešení daňově efektivnější. Největší podíl přejde na kontrolujícího podílníka Tencentu jihoafrickou společnost Naspers. Akcie JD.com na zprávu reagovaly dramatickým propadem o 11 % a den ukončily s propadem 7 %. Naopak Tencent o 4 % vyrostl.

Tencent do JD.com investoval poprvé v roce 2014 a během 7 let se stal největším vlastníkem společnosti, druhým je americký WalMart se zhruba 9 %. Prodej však vyvolává otázky, proč se tomu tak stalo. Tencent uvedl, že je správný čas, protože firma může svůj růst financovat nadále sama, ale někteří analytici věří, že je to součástí politiky přetrhávání pout mezi jednotlivými giganty, aby se zvýšila konkurenceschopnost, která by oslabila jejich moc. Což si samozřejmě přeje i vláda v Pekingu. Ta už tento rok zakázala Tencentu nákup dvou streamingových služeb v hodnotě 5,4 miliard dolarů, aby nedošlo k další koncentraci moci. Tencent má investiční portfolio ve výši zhruba 185 miliard dolarů, které obsahuje tituly jako Tesla, Spotify, Meituan, Pinduoduo nebo Kuaishou.

USA největšími exportéry LNG na světě


Na zemní plyn se obecně pohlíží jako na surovinu, která světu vypomůže jako mezikrok v energetické transformaci ze široce aplikované uhelné energie na čisté zdroje. Jeho hlavní složkou je metan a díky tomu má v porovnání s ostatními fosilními palivy nejmenší emise CO2 na jednotku uvolněné energie. Poptávka po zemním plynu stabilně roste s výjimkou turbulentního roku 2020 a analytici předpovídají pokračující růst do roku 2035. Je to jediné fosilní palivo, po němž by se měla zvyšovat poptávka i po roce 2030. Dalších pár dekád tak stále vypadá pro zemní plyn slibně a státy se nebojí dále investovat do rozvoje infrastruktury. Situace vypadá ještě o něco lépe pro LNG, tedy pro zkapalněný zemní plyn, protože podle předpovědí nebudou plynovody stačit poptávce a LNG bude horké zboží. To se přepravuje ve speciálních tankerech v nádržích, kde je přibližně -162 Celsia a na LNG trhu se rýsuje nová jednička.

Tou jsou USA, které za posledních několik let raketově navýšily svoje exporty především do Číny a je pravděpodobné, že v roce 2022 se exportní kapacita dostane přes 325 milionů kubických metrů za den, což by představovalo zhruba 22 % světové poptávky. Tato situace by měla vydržet do roku 2025, kdy Qatar zahájí rozšířenou těžbu na největším světovém zásobišti North Field v Perském zálivu. Nicméně ani Američané nechtějí o primát přijít a dále se hovoří o rozšiřování těžby. Největší developeři už mají projekty v hledáčku a mluví se hlavně o expanzi Cheniere na poli v Corpus Christi v Texasu, Venture Global v Lousianě nebo Tellurian také v Lousianě. V roce 2021 byly největšími americkými odběrateli Jižní Korea (13 %), Čína (13 %) a Japonsko (10 %). USA nastartovaly jejich exportní jízdu v roce 2015, kdy za celý rok exportovaly 800 miliard kubíků, o 5 let později to už bylo 67 miliard kubíků. I díky tomu USA dlouho oponovaly stavbě Nord Stream 2, protože jedinou možnou alternativou ruského plynu pro Evropu by byl a stále je americký zkapalněný plyn.

Merger severských ropných společností


V Norsku vznikne druhá největší ropná společnost po mergeru norského Aker BP a švédského Lundin Energy. Bylo tak oznámeno minulý týden a celý deal by měl vyšplhat do výše téměř 14 miliard dolarů. Platba proběhne 2,2 miliardy v hotovosti a zbytek bude uhrazen úpisem 271 milionů kusů nových akcií Aker BP pro akcionáře Lundin Energy. Společnosti by měly ročně ušetřit 200 milionů euro díky existujícím synergiím a měly by zvýšit produkci z aktuálních 400 tisíc barelů za den na 475 tisíc barelů za den a dostane se tak zhruba na polovinu produkce největšího norského hráče státem kontrolovaného Equinor, který za den vypumpuje 1,32 milionů barelů ropy.

Aker BP dále plánuje zvýšit čtvrtletní dividendu o 14 % na 0,475 dolaru za akcii a chystá se na každoroční zvyšování dividendy o 5 % na tak dlouho, dokud bude barel ropy stát minimálně 40 dolarů. V čele firmy zůstane aktuální CEO Aker BP Johnny Hersvik. Novou firmu bude z 21,2 % vlastnit Aker ASA, z 15,9 % BP a z 14,4 % firma rodiny Lundin Nemesia. Deal, který čeká na schválení od regulátora by se měl uzavřít v druhém čtvrtletí příštího roku. Akcie Aker BP na zprávu reagovaly růstem o 6 %, Lundin Energy vyrostl o 4 %.

Biden podepsal zákaz importu zboží z provincie Sin-ťiang


24. prosince podepsal americký prezident Joe Biden návrh zákona, který zakazuje import veškerého zboží z čínské provincie Sin-ťiang, kde podle zpráv mnoha západních médií a organizací dochází k systematickému utlačování muslimské menšiny Ujghurů. USA dokonce označily chování čínské centrální vlády za genocidu. Klíčovým dodatkem zákona, který byl dlouze diskutován v obou komorách Parlamentu je takzvaná vyvratitelná presumpce, která počítá s tím, že na výrobu všeho zboží z provincie byla použita nucená práce, pokud není doloženo jinak. Dále některé velmi důležité zboží jako je bavlna, rajčata nebo polysilikony, které se používají pro výrobu solárních panelů jsou označeny jako prioritní pro kontrolu a dodržování sankcí. Podle ujgursko-americké neziskové společnosti za svobodu vyznání je klíčové, jak bude americká legislativa sankce vynucovat a kontrolovat původ zboží. Čínská strana označila zákon za hrubé porušení mezinárodního práva a narušování vnitřní politiky Číny. Není jasné, jak velký objem obchodu tento zákon zasáhne, ale na konci Trumpova prezidentského období se odhadovalo, že se z Číny ročně dováží bavlněné zboží za 9 miliard dolarů a rajčata za 10 milionů dolarů. Je dále otázkou, jak chtějí Američané kontrolovat skutečný původ, protože je všem jasné, že velký bratr v Číně je všemocný a změnit název místa původu zboží asi nebude představovat příliš velký problém.

BNP Paribas prodává americkou banku


Druhá největší kanadská banka Bank of Montreal minulý týden oznámila, že za 16 miliard dolarů nakoupí od BNP Paribas americkou banku Bank of the West. Ta je aktivní především v Kalifornii a rozšíří zákaznickou základu Kanaďanů o 1,8 milionu lidí. Bank of Montreal tak po 10 letech rozšiřují jejich americké bankovní portfolio, kdy v roce 2011 nakoupili Marshall & Ilsey Bank a ještě předtím v 80. letech Harris Bank. Naopak pro BNP Paribas to znamená nové hotovostní prostředky pro jiné strategické nákupy a v oznámení prohlásila, že se bude soustředit na zkupování vlastních akcií a upevňování vlastní pozice v Evropě.

Přehled trhů

Přehled akciových trhů

3
Akciový trh byl za poslední týden celkem pozitivní, když povyrostl asi o 1,4 % jako celkem. Tento růst byl tažen zejména akciemi z USA. Do konce roku zbývá ještě pár posledních dní a tak o víkendu přijde čas na celoroční bilancování.

Výnosy státních dluhopisů

Výnosy do splatnosti 5letých státních dluhopisů:

ČR 3,18 %
Německo -0,49 %
USA 1,26 %
Čína 2,60 %

Velmi nepříjemný je růst výnosu do splatnosti u státních dluhopisů ČR, když aktuálně dosahuje skoro 3,2 %. K němu došlo na základě růstu 2T Repo sazby ze strany ČNB. Pro dluhopisový trh je to v podstatě atomová bomba, před kterou se nedá příliš utéct.

Klíčové komodity

4
Komoditní trh zažil nárůst za poslední týden především díky rostoucí ceně ropy, která dosáhla bezmála 79 USD za barel lehké ropy Brent.



Děkujeme za pozornost. Těšíme se na Vás opět příští týden!

Sdílet

Related posts

25. 5. 2022

Analytický týdeník 21/2022


Číst dále
18. 5. 2022

Analytický týdeník 20/2022


Číst dále
11. 5. 2022

Analytický týdeník 19/2022


Číst dále

Comsense analytics s.r.o.

Na Příkopě 988/31
110 00, Praha 1

Kontaktujte nás

+420 724 385 907
analyzy@comsense.cz

Sledujte nás

FaceBook
Twitter

© 2021 Comsense analytics.