Logo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600pxLogo_pink_600px
  • PŘEDPLATNÉ
  • KONTAKT
  • PŘIHLÁŠENÍ

Aleš Mokrý končí v GEEN Holding



Úvodní slovo




Zdravím naše čtenáře a čtenářky,


mám rád západní pojetí kapitalismu a podnikání. Naopak bytostně nesnáším podnikání postavené na východních principech. Co si pod tím představuji? Pokusím se vysvětlit. Tichá, nenápadná, tvrdá práce, kterou nedoprovází zbytečná okázalost, ale orientace na efektivitu a dlouhodobou udržitelnost. To jsou pro mě základní charakteristiky západního způsobu podnikání. Tedy vítězství obsahu nad formou. Transparentnost jednání s protistranou a ukotvenost hodnot, na kterých je podnikání postavené. To vše se mi líbí. Nedělám si iluze, že lidé na Západě jsou lepší, než jsou ti na Východě. Jen mám pocit, že mají více podnikatelských zkušeností a že pochopili na základě historie, že je lepší vydělávat peníze se zákazníky a investory než tak činit na jejich úkor. Udržitelnost vztahu vede k jeho větší efektivitě a hodnotě. Moc bych si přál, abychom tuto kulturu šířili po Česku. Okázalé velké nic patří na Východ. To jsou byzantské způsoby, kterými se ve skutečnosti maskuje slabost ducha a absence kvality. Jenom hlupáci dají na vnější pozlátko. Naopak moudří lidé se nebojí zavrtat ve svých myšlenkách a úvahách dostatečně do hloubky, aby poznali skutečnou kvalitu. Myslete na to třeba i po shlédnutí vynikajícího filmu House of Gucci, který je plný vizuálních inspirací, ale krásně poukazuje na dekadenci a prázdnotu okázalého životního stylu, který postrádá skutečné podnikatelské hodnoty. Mnoho lidí se řídí heslem amerických rapperů „fake it till you make it“, ale mnohem větší smysl dává moudro českého rappového básníka Vladimira 518 „prachy přišly sam, až když přišly skills“. Vykašlete se na to, že nemáte na ruce drahocenné švýcarské automaty nebo že nemáte bespoke oblek ze scabal látky. Stejně tak se určitě obejdete bez drahého automobilu nebo luxusního designového nábytku. Podstatné je, zda je vaše podnikání stabilní, generuje přidanou hodnotu zákazníkům, umíte ho provozovat ziskově a děláte ho poctivým způsobem, při kterém všichni zúčastnění mají chuť v této činnosti pokračovat dále. Fakt, že generujete ztrátu, žijete jen z půjčených peněz nebo provozujete nějaký monkey business, nedokážou zakrýt ani nejdražší Patek Philippe. Kdo to nechápe, je směšný, povrchní, a především zcela nezajímavý pro skutečně úspěšné lidi.


Přeji vám jen opravdové úspěchy


Ondra

Ondřej Záruba Analytik Comsense analytics

Zprávy z Česka




Co čekat po dalším zvýšení úrokových sazeb


Růst úrokových sazeb 2T Repo na současných 4,75 % je opravdu nevídaný. Jedná se o velmi tvrdý zásah do měnové politiky, který se projevuje opravdu velmi výrazně v ekonomice.

• Ovlivňuje kreditní skóring žadatelů o úvěr – vyšší splátka dluhu díky vyššímu úroku > horší DSCR (DSTI) > reálně žadatel dosáhne na menší úvěr
• Menší ochota lidí i firem si půjčovat
= daleko méně nových úvěrů
= daleko méně úvěrů sjednaných hypotečními zprostředkovateli
= výrazný pokles obratu finančně zprostředkovatelských firem ze segmentu úvěrů
• Zdražení finančních derivátů zajišťujících úrokové sazby (IRS)
= daleko větší nebezpečí pro zákazníky z řad korporací uzavírat zajišťovací deriváty (zejména IRS)
• Nižší ochota bank půjčovat peníze klientům obecně
• Zvýšení úrokových sazeb > zvýšení úrokových marží pro banky

Zvýšení úrokových sazeb je samozřejmě dobrá zpráva zejména pro banky. Ty mají teď příležitost zase stáhnout k sobě do baráků významný cash přes termínové vklady a zároveň se jim zvedají úrokové marže u poskytovaných úvěrů, stejně jako jim rostou možnosti vyššího zhodnocení prostředků u ČNB. Pro české banky by navýšení úrokových sazeb bylo mimořádně příznivou zprávou, kdyby mělo být trvalejšího charakteru.

Ovšem to , aspoň podle našeho názoru, nebude. Vysokým úrokovým sazbám nad 3,5 % nedáváme příliš šanci na to, že se udrží déle než rok. Posilování koruny a příliš restriktivní měnová politika totiž vytváří obrovský tlak na zpomalování HDP. A to v kombinaci se stále vysokými deficitními veřejnými rozpočty a rostoucím nákladem na veřejný dluh, není situace, kterou by bylo možné natahovat donekonečna. Proto sázíme na to, že jakmile se inflaci touto tvrdou politikou zkrotit někam ke 3 %, tak ČNB bude šrouby měnové politiky opět lehce povolovat. Navíc zde máme ve hře blížící se obměnu Bankovní rady. A noví radní nemusí být zrovna nejradikálnější jestřábi. Pár holoubků už v Bankovní radě máme. A kdyby jí opustilo pár jestřábů v čele s guvernérem, tak může být expanzivnější měnová politika na pořadu dne opět celkem brzo. Navíc silná koruna nechutná našemu exportu. Tlak z průmyslu zde bude také.

Určitě neočekáváme, že by v následujícím roce šly sazby opět někam k nule, kde se pohybovaly ještě v létě. Ale hodnoty 2T Repo mezi 2-3 % by cca do roka mohly být reálné. Co by to znamenalo, kdyby se to stalo?

• Koruna by oslabila, zvláště, pokud by se k navýšení úrokových sazeb odhodlala ECB
• Došlo by k lehkému oživení úvěrového trhu
• Byla by to dobrá zpráva pro dluhopisové fondy, které teď už nemají moc kam padat vinou tržního úrokového rizika

Každopádně to vypadá, že relativně dobré časy mají po úrokové hladovce před sebou české banky, které by za rok 2022 a zejména 2023 mohly dosahovat hodně slušných zisků.


Čerstvá makrodata


Stavební aktivita v prosinci 8,1 % meziročně v prosinci

Celkem slušné číslo, ale prosinec není z tohoto pohledu klíčový měsíc.

Průmyslový výstup -2,1 % meziročně v prosinci

Jednalo se o trochu neblahé překvapení, protože analytici čekali podle ankety Refinitiv v průměru růst o 1,3 %. Souvisí to jistě i s měnovou politikou.

Obchodní bilance - 15 mld. CZK v prosinci

Poslední dobou býváme spíše v mínusu. Zásluhu na tom má pokles exportu a zejména výrazné zdražení importovaných energetických komodit, jako jsou zemní plyn nebo ropa. Jinak jsme tradičně v plusu v tomto ukazateli. Země, která dováží více zboží, než vyváží, a která nemá nějak dramaticky vysoký příliv zahraničního kapitálu, rozhodně nebohatne. Toto je pro nás nepříznivý indikátor.

Maloobchodní tržby 3,3 % v prosinci

I toto číslo je zklamáním. Čekal se mnohem výraznější růst v nejdůležitějším vánočním měsíci. 3,3 % meziroční nárůst je rozhodně zklamáním, které nelze přisuzovat pouze covidu.

Míra nezaměstnanosti 3,6 % v lednu

Kdo by chtěl slavit nízkou míru nezaměstnanosti, tak by si měl uvědomit, že nám toto číslo říká, že nemáme žádný významný potenciál pro růst. Když nepracuje 3,6 % osob z aktivní populace, tak práci mají prakticky všichni. Trh práce je rigidní a je na něm velký nedostatek lidí. To vytváří tlak na růst mezd a další inflační tlaky. Pro ČR by rozhodně bylo zdravější, kdyby míra nezaměstnanosti byla mezi 5-7 %.


Export automobilů z ČR rostl, ale klesal na hlavním trhu


V roce 2020 se z Česka vyvezly automobily přibližně v hodnotě 472 mld. korun. V loňském roce to bylo přibližně za 506 mld. korun. Jednalo se tedy asi o 7,2 % nárůst exportu. Zajímavé nicméně je, že největší exportní německý trh v roce 2021 meziročně klesal ze 138 mld. korun na 123 mld. korun. Tedy zaznamenal více než 10 % pokles. Obrovskou zásluhu na nárůstu exportu měl v roce 2021 zejména trh britský.
3
Na většinu trhů se dařilo exportovat lépe v roce 2021 než v roce 2022. Ale špatnou zprávou je, že na tom německém nejvýznamnějším trhu bylo dosaženo poklesu. Německý automobilový trh je nejnáročnější a tak to není pro český automobilový trh nejlepší signál. Ale celkově se tedy podařilo dosáhnout růstu. Táhnul ho však nárůst ve větším počtu zejména evropských zemích. Impozantní byl nárůst v Norsku o 72 %. Podobně obrovský úspěch je nárůst exportu do Egypta. Významně se na nárůstu podílelo Španělsko, Belgie i Rakousko.

Když se ale na exporty automobilů z ČR podíváme z pohledu časové osy, tak to vůbec nevypadá dobře.
Q1 142,8 mld.
Q2 145,4 mld.
Q3 90,46 mld.
Q4 127,44 mld.

Zejména 4. kvartál byl určitě zklamáním. Druhá polovina roku byla opravdu velmi výrazně slabší než ta první. A to prakticky ve většině zemí. Proto je opravdu na místě spíše pesimismus.


Zprávy ze světa

Historický propad Meta


Na akciových trzích, a především v technologickém segmentu panuje už delší dobu nervozita z rostoucích úrokových sazeb a investoři na špičkách čekají, co se bude dít. Trh je aktuálně velmi citlivý na jakékoliv špatné zprávy a minulý týden to odnesla společnost Meta, která stojí za Facebookem a Instagramem. Od této firmy, která prakticky zná jenom růst a věří ji nespočet investičních gigantů ve čtvrtek publikovala výsledky za čtvrtý kvartál a nebylo to veselé čtení. Meta poprvé ve své historii reportovala mezikvartální úbytek v klíčovém parametru a tím je počet aktivních uživatelů za den, ve zkratce počet lidí, kteří se denně na Facebook nebo Instagram přihlásí. V přechozím kvartále to bylo 1,930 miliardy lidí, teď Meta reportuje 1,929 miliardy. Je to pro všechny nečekaná zpráva a Meta si úbytek uživatelů vysvětluje silnou konkurencí hlavně ze strany čínského Tik Toku, který láká především dospívající populaci.

Je tu i další problém, který se týká tržeb. Meta ve čtvrtek zveřejnila předpověď tržeb do prvního kvartálu v hodnotě mezi 27 a 29 miliardami dolarů, ten se ovšem dramaticky liší od tržních očekávání, která vyhlíží tržby okolo 30 miliard dolarů. Meta má jako hlavní toky příjmů reklamy na internetu a stále více inzerentů se na jejich sociální sítě přestává spoléhat. Za tím stojí technologické změny především u nových Apple operačních systémů, který znesnadňuje sledování aktivity lidí na internetu a pro Meta je tak mnohem těžší kvalitně cílit reklamu na relevantní obecenstvo. Pro inzerenty to pak znamená nespolehlivá data a házení peněz za reklamu z okna bez jasného cíle. Do toho se dále vkládá Evropská unie, která čím dál více prosazuje soukromí na internetu. Meta odhaduje, že právě změna u Apple iOs bude firmu v roce 2022 stát až 10 miliard dolarů. Na vině je podle firmy i změna uživatelského chování, kdy více a více uživatelů sleduje krátká videa takzvané Reely, kde jsou možnosti reklamy omezené a přináší tak méně tržeb.

Horkým želízkem v ohni je pro Meta její divize Reality Labs, která se věnuje vývoji v oblastní virtuální reality a jejíž výsledky byly poprvé reportovány nezávisle na ostatních divizích. Právě od Reality Labs si šéf firmy Marc Zuckerberg slibuje budoucí jackpot a sází na rozvoj virtuálního meta světa, ve kterém lidé budou pracovat, setkávat se a hrát hry pomocí avatarů, které je budou reprezentovat. Meta je v tomto ohledu nejhlučnějším pionýrem, také si kvůli tomu nechala změnit firemní jméno, ale nezdá se, že by Zuckerbergova vize zatím přesvědčila celý trh. Reality Labs reportovaly ztrátu 10 miliard ztrátu za rok 2021, což je o 4 miliardy více než v roce 2020. Pro Meta je to investice do budoucna, s kterou chce vytvořit takřka nový trh ve virtuálním světě. Tato změna ovšem nemůže trvat příliš dlouho, protože se zdá, že Meta ztrácí svoji silnou pozici na trhu online reklamy, která je, a ještě dlouho bude jejím hlavním zdrojem tržeb.

Sony odpovídá Microsoftu


Potom co Microsoft vyvolal velké vlny na herním trhu nákupem vývojářského studia Activison, které jsme pečlivě rozebrali v článku na Finsider.cz, tak se výrobce herních konzolí Playstation Sony obával o budoucnost některých populárních titulů jako je Call of Duty na jejich platformě. Sony ví, že musí posílit své vývojářské kapacity, a proto minulý týden přišla se zprávou o nákupu studia Bungie, které stojí za sérií Halo nebo Destiny za 3,6 miliardy dolarů. Deal zhruba 20krát menší než nákup Activision. Na herním trhu tak dále probíhá konsolidace kolem největších herních domů a mluví se o další akvizici, kdy výrobce série GTA Take-Two usiluje o nákup vývojáře FarmvVille Zynga za 11 miliard dolarů.

Putin prodával plyn a ropu v Číně


Ruský prezident, který se ukázal na zahájení Olympijských her v Číně v rámci své návštěvy oznámil, že Rusko prohlubuje svoji energetickou spolupráci s Čínou. Kontrakt na dodávky zemního plynu mezi oběma zeměmi by měl trvat 25 let a ročně by mělo do říše středu připutovat 10 miliard kubíků ruského plynu. Celková cena kontraktu by se měla pohybovat kolem 37 miliard dolarů a Rusko si tak rozšiřuje záložní cesty pro svůj plyn, pokud by se evropští odběratelé ukázali jako nespolehliví. Další součástí dohody je nákup ropy za 80 miliard dolarů, která by se do Číny měla dodávat přes Kazachstán. Gazprom dále oznámil, že se chystá postavit nový plynovod o kapacitě 10 miliard kubíků ročně, který spojí ruský daleký východ s jejich čínskými sousedy. Nově by se tak maximální kapacita dodávek plynu do Číny měla vyhoupnout na 48 miliard kubíků ročně, pro srovnání v roce 2021 Rusko do Evropy dodalo 175 miliard kubíků zemního plynu. Rusko je při všech sankcích na svém plynu velmi závislé a je vidět, že ani rozšíření kapacity do Číny nenahradí potenciální ztrátu části evropských exportů.

Alphabet překonal očekávání


Minulý týden reportoval výsledky i Alphabet, mateřská společnost Googlu a její rekordní čtvrtletní výsledky pomohly k nárustu v hodnotě společnosti o 8 %. Tržby firmy vzrostly o 32 % na 75,3 miliard dolarů ve čtvrtém kvartálu a překonaly tak třetí kvartální rekord v řadě. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří odhadovali tržby ve výši 72 miliard dolarů. Skoku v tržbách pomohli hlavně retailový obchodníci, finanční inzerenti a zástupci zábavního a cestovního průmyslu, kteří za minulý kvartál značně zvýšili jejich rozpočty na online reklamu a Google tak stále zůstává jedničkou na světovém reklamním trhu. Za celý rok Alphabet prodal služby za 258 miliard dolarů, což je nárust o neuvěřitelných 41 %, tržby z reklam představují 81 % všech příjmů. Druhá největší divize Google Cloud, která poskytuje cloudové výpočetní služby, vyrostla v tržbách o 45 % a připsala si 5,5 miliardy dolarů. Kvartální čistý zisk se vyšplhal na 20,6 miliard miliard, 30,96 dolarů v přepočtu na jednu akcii. Za celý rok byl pak čistý zisk 76 miliard dolarů.

Prodej Arm oficiálně u konce


Co měl být jeden z historicky největších akvizičních dealů, je nyní oficiálně u konce. Japonská SoftBank, která vlastní britského výrobce čipů a vývojáře umělé inteligence Arm uvedla, že nebude pokračovat ve snaze prodat firmu americké Nvidii. Tento deal na konci minulého roku narazil na nepřekonatelné bariéry, když americká obchodní komise žalovala firmy u antimonopolního úřadu s tvrzením, že transakce by znevýhodnila konkurenci a omezila inovační schopnosti trhu. SoftBank koupila Arm v roce 2016 za 32 miliard dolarů a aktuálně ji hodnotí na téměř 80 miliard dolarů. Dalším plánem pro Japonce je podle jejich CEO Masayoshi Sona uvést firmu z britské Cambridge na veřejný trh a bude to pravděpodobně na americkém NASDAQ. Akcie Nvidia, potenciální kupce firmy, pro kterou akvizice představovala jednu ze strategických priorit, klesly o 1,9 %.

Přehled trhů

Přehled akciových trhů

4
Český akciový trh spolu s maďarským se jeví být šampiony v mezinárodním srovnání v průběhu roku 2022 navzdory jejich mikroskopickému významu. Zatím jsou akcie v roce 2022 globálně v korekci, na čemž má zásluhu většina hlavních trhů. Ovšem nejedná se o korekci zatím příliš významnou. Dominantní pokles v řádu 30 % + zažilo jen menší množství firem, z nichž nejvíce ční Meta platforms (35 %). Další výrazný propad byl Netflix (33 %).Dvojciferný propad hodnoty má i Tesla (13 %), NVIDIA (15%), Pfizer (13 %), Home Depot (13 %), výrobce alkoholu Kweichow (11 %), L´Oreál (12 %), Thermo Fisher (12 %), Cisco (13 %), Eli Lilly (13 %) nebo Salesforce (14 %). Tedy propady šly napříč odvětvími i zeměmi. Ale ostatní velké technologické tituly zatím ztrácely jen velmi mírně v řádu jednotek procent. Ovšem výraznější propady zaznamenaly některé velmi předražené středně velké tituly. Konkrétně pak především vakcináři Moderna, BioNtech nebo technologické tituly Shopify, Roku a další.

Korekce rozhodně neproběhla zatím nějak masivně a lze čekat, že zajímavé věci se teprve začnou dít.

Výnosy státních dluhopisů

Výnosy do splatnosti 5letých státních dluhopisů:

ČR 3,08 %
Německo -0,19 %
USA 1,78 %
Čína 2,42 %

Výnosy do splatnosti u dluhopisů přestaly růst v případě ČR navzdory zvýšení sazeb, ale mají rostoucí trend v případě Německa. Tento trend by mohl pokračovat, pokud bude zvyšován tlak na ECB, aby zaujala jestřábí politiku.

Klíčové komodity

5
Pokračující mírný růst cen ropy vede k překonání 90 USD hranice. V letošním roce už překonala 16 % v nárůstu hodnoty. Bitcoin si sice o 14 % polepšil, ale paradoxně se dostal na záporné zhodnocení na úrovni 1 roku, protože před rokem silně posiloval.



Děkujeme za pozornost. Těšíme se na Vás opět příští týden!

Sdílet

Related posts

25. 5. 2022

Analytický týdeník 21/2022


Číst dále
18. 5. 2022

Analytický týdeník 20/2022


Číst dále
11. 5. 2022

Analytický týdeník 19/2022


Číst dále

Comsense analytics s.r.o.

Na Příkopě 988/31
110 00, Praha 1

Kontaktujte nás

+420 724 385 907
analyzy@comsense.cz

Sledujte nás

FaceBook
Twitter

© 2021 Comsense analytics.