Státní dluhopisy
I v průběhu března byl dluhopisový trh pod drobnohledem většiny investorů, zejména co se týče vývoje výnosů v rámci Spojených států. Desetiletý bond tamní vlády se obchoduje s výnosem do splatnosti již nad 1,7 %, což znamená oproti začátku letošního roku nárůst o 0,7 procentního bodu. Důvodem jsou vyšší inflační očekávání, když trh pro následujících 5 let vyhlíží růst cen v průměru o 2,5 % ročně. To jsou nejvyšší úrovně od roku 2008. Současně se do kurzovních lístků propisuje očekávání silného ekonomického oživení, což tlačí výnosy výše.
Projevuje se tak kombinace velmi uvolněné měnové politiky Fedu, vládních stimulů a odložené spotřeby, která by se měla po opětovném otevření ekonomiky materializovat. Obavy z inflace navíc umocňuje rychlý růst měnové zásoby v kombinaci s prohlášením Fedu, který bude ochoten dočasně tolerovat přestřelení inflačního cíle.
To přináší zvýšenou nervozitu na poli rizikových aktiv, kterým vyšší cena peněz příliš nechutná. Zejména pak co se týče růstových akcií, ty jsou na pohyby tržních výnosů z důvodu cash flow ležícího až ve vzdálenější budoucnosti obzvláště citlivé. Budoucí zisky je tak nutné diskontovat vyšší mírou.
Oživení nastalo i na českém dluhopisovém trhu, když 10letý státní bond nese 1,9 % do splatnosti, od začátku roku tedy o 0,7 procentního bodu více. Cestou na sever se vydaly i krátkodobější výnosy, které reagují na možné utahování měnové politiky ČNB již v druhém pololetí letošního roku. Vše bude pochopitelně záviset na vývoji okolo pandemie, inflaci a kurzu koruny. Růst výnosů je pozitivním impulsem pro bankovní sektor. Vzhledem k tomuto vývoji lze očekávat nárůst úrokových sazeb na úvěrovém trhu, například v rámci dnes tolik poptávaných hypoték. To by mohlo zchladit poměrně horký nemovitostní trh.
Ačkoliv atraktivita domácích státních dluhopisů v posledních měsících vzrostla, jejich držba dává pro dlouhodobé investory stále malý smysl. Očekávané reálné výnosy jsou i s přihlédnutím k nákladovosti domácích fondů stále záporné. Možné řešení nabízí pro drobné tuzemské investory státní proti-inflační dluhopisy pro občany, které jsou však tradičním správcům aktiv a institucím nedostupné. Otázkou navíc zůstává, jak dlouho bude ještě tato pro stát nepříliš výhodná nabídka k dispozici.